Dawny Gdańsk

Gdańsk - Sopot - Gdynia - Oberhof (Górzyna) - okolica parku przy Jaśkowej

grzechuu - Sob Kwi 05, 2008 4:19 am
Temat postu: Oberhof (Górzyna) - okolica parku przy Jaśkowej
Oberhof - Czy ktoś wie co to były za budynki w lesie (hof - dworek?)?
Może ktoś je jeszcze pamięta ze spacerów? Skoro jeden (nr50) jest zaznaczony jeszcze na IPG to musiał zniknąć kilka lat temu? :???:

Miejsce łatwo zlokalizować można względem wieży nadawczej Jaśkowa Kopa (Migowska 15), a dosyć niedaleko jest punkt widokowy na Konigshohe zwany Ślimakiem. Budynku nie ma, ale widać kawałek płaskiego terenu no i widoczne jest tam kilka starszych drzew oraz słup, leży trochę cegieł i śmieci. A nazwa Górzyna zaznaczana jest już obecnie na planach raczej w okolicach początku ul. Migowskiej.

maisky - Sro Kwi 09, 2008 7:27 pm

Witam!

Jako, że mieszkam w pobliskich okolicach, wątek ten również wydaje się dla mnie ciekawy. Jak wnioskuję, miejsce o którym mówisz znajduje się zaraz za Jaśkową Kopą. Od siebie mogę dodać tylko tyle, że już na początku lat dziewięćdziesiątych nie było tam żadnego budynku (biegało się po lesie trochę wtedy). W najbliższym czasie przejdę się tamtędy i zobacze jak to miejsce wygląda teraz. Co do nazwy 'Górzyna' to rzeczywiście nie ma co się sugerować się tym co jest w dzisiejszych mapach. Jest tam troszkę niedokładności. Górzyna to miejsce dokładnie to o którym mówisz. Myślę, że najwięcej wiedzy nt. Oberhof mogą mieć 'rdzenni' mieszkańcy tej okolicy.

Makabunda - Czw Kwi 10, 2008 10:26 am

Ja natomiast pamiętam, że jeszcze w 1990 roku stał budynek z czerwonej cegły o konstrukcji szachulcowej. Był chyba już wtedy opuszczony przez mieszkańców. Wtedy wydawał mi sie najlepszym, miejscem do zamieszkania w całym Gdańsku. W środku lasu i w środku miasta. Tylko widok tej wieży poi sąsiedzku mącił idyllę.
misza - Czw Kwi 10, 2008 1:38 pm

Budynek stał jeszcze w połowie lat 90tych. Wprowadziłem się w te okolice w 1992 i od tego okresu zaczęły się moje spacery po tym lesie.
maisky - Czw Kwi 10, 2008 2:07 pm

hmm... to widocznie coś kiepsko biegałem po tym lesie, albo pamięć już nie ta :wink:
Może opuszczenie domu miało związek z budową Jaśkowej Kopy? Czy ktoś w ogóle wie kiedy ten maszt powstał? Pamiętam, że w 1991 już stał, ale był bardzo 'wychudzony' w porównaniu do tego jak wygląda dziś - tzn. był węższy, no i było mniej talerzy. Gdzieś nawet mam zdjęcie.

Krzysztof - Sob Kwi 12, 2008 2:42 pm

W latach 50-tych bywałem przy nim. Mieszkał tam nawet mój kolega szkolny. Nie pamiętam, żebym był w środku.
Wydaje mi się, że mieszkało tam kilka rodzin :hmmm: Zapamiętałem go jako obskurny i zaniedbany. Podejrzewam, ze mogła to być niestaranna, robiona systemem gospodarczym odbudowa po zniszczeniach wojennych.
Nie wywarł na mnie wrażenia dworu, ale nie mogę wykluczyć, że teraz dopatrzył bym się jakiś elementów dawnej świetności.

grzechuu - Sob Kwi 12, 2008 5:42 pm

no dzięki, aż takiego odzewu się nie spodziewałem :co_jest:
a pamiętacie może czy sam budynek był parterowy, czy dwupoziomowy?
(się wypytuję, bo może łatwiej by było kiedyś go gdzieś rozpoznać - może kiedyś się pojawi jakieś tajemnicze leśne zdjęcie, jak narazie nigdzie nie widziałem)

Krzysztof - Nie Kwi 13, 2008 12:10 pm

Mam wrażenie, że piętrowy. Ale może to ja byłem mały :wink:
grzechuu - Sob Maj 31, 2008 11:28 pm

Znalazłem jeszcze coś na mapie z około 1960r, która tu hulała po Forum niedawno. Jak rozszyfrowałem litery to Oberhof zaznaczony jest tam jako "inst" co by oznaczało jakiś "instytut" :???:
grzechuu - Wto Lip 01, 2008 10:06 pm

Tak popatrzyłem na foto z http://www.herder-institut.de i ja tam widzę Oberhof w oddali :)
maisky - Czw Lip 03, 2008 10:44 pm

grzechuu napisał/a:
Tak popatrzyłem na foto z http://www.herder-institut.de i ja tam widzę Oberhof w oddali :)


Świetne zdjęcie! Dzięki!

Dla porównania wstawiam dzisiejszy obraz tego miejsca. Wg mnie zaznaczone przez Ciebie miejsce jest dokładnie tam gdzie stoi Jaśkowa Kopa.

Krzysztof - Pią Lip 04, 2008 8:12 pm

grzechuu napisał/a:
ja tam widzę Oberhof w oddali

Tak to on!

grzechuu - Sob Maj 16, 2009 2:33 pm

dodam jeszcze raz zdjęcie z Instytutu Herdera z widocznym Oberhofem
[bo coś znikło jak były kiedyś problemy z forum]

tofik90 - Nie Kwi 18, 2010 3:32 pm

Przepraszam, czy można jeszcze raz wstawić zdjęcia tego domu ?
Pamiętam , jeszcze z 10 lat temu był cały, mieszkała tam jakaś rodzina (może i 2). Dom jedno piętrowy, raczej powojenny, rozsypujący się. Biegały jakieś psy, maluszek zaparkowany obok itd. Ja to wtedy bylem mały i z kolegami baliśmy się tam podchodzić bliżej z uwagi na to, że nie wyglądało to na bezpieczną okolicę :) ) :oops:

a tak btw. to ten budynek nie przypominał dworku :)

grzechuu - Pon Kwi 26, 2010 4:58 pm

Na zdjęciu niestety prawie nic nie widać - przynajmniej w wielkości, którą udostępniono do podglądu w Herder-Institut.

A może dałoby radę jakiś szkic? ;)

maisky - Sob Maj 01, 2010 9:13 pm

Dla porządku przenoszę do tego wątku wszystkie trzy zdjęcia ze strony Hardera...



i dodaje od siebie dwa zdjęcia wieży:




Obie fotki zostały zrobione ok. roku 1990. Talerzy na wieży jak na lekarstwo – zaledwie cztery. :D

nuk - Pon Maj 03, 2010 3:28 pm

Witam i pozdrawiam ! :) Pamiętam te zabudowania ze spacerów w latach 90-tych. Wtedy koczowali tam bezdomni. Często soszyło się tam pranie. A jakoś tak koło 1990 widywałem zapakowany samochód.
tofik90 - Pon Wrz 13, 2010 6:27 pm

Co się dzieje z tym wątkiem, czemu nikt nic nie pisze ?
Ponury2 - Pon Wrz 13, 2010 10:57 pm

Bo to bardzo tajemniczy temat. Ja nadal nie mogę tam trafić, nigdt nie słyszałem o tym rejonie.
tofik90 - Pon Wrz 13, 2010 11:46 pm

Mogę Ci wytłumaczyć jak tam trafić a nawet porobić zdjęcia tego, co pozostało po tym budynków
maisky - Pon Paź 04, 2010 12:28 pm

zdjęcie, na którym widać instytut (sprzed 1976 r.)
tofik90 - Czw Paź 07, 2010 12:10 am

Co to za instytut ? On jeszcze istnieje ? Gdzie sie znajduje/ował ?
pascolo - Czw Sty 27, 2011 11:29 pm

tofik90 napisał/a:
Co to za instytut ? On jeszcze istnieje ? Gdzie sie znajduje/ował ?



Instytut im. Herdera – ośrodek badawczy historii Europy Środkowo-Wschodniej znajdujący się w Marburgu. Założony w 1950 ośrodek jest instytucją pozauniwersytecką finansowaną przez rząd federalny oraz wszystkie kraje związkowe. Spełnia rolę placówki badawczej i naukowej instytucji usługowej. Biblioteka instytutu gromadzi literaturę z dziedziny nauk humanistycznych i społecznych dotyczącą krajów Europy Środkowo-Wschodniej jak i pochodzącą z tych krajów w językach wschodnio- i zachodnioeuropejskich. Zbiory biblioteki liczą obecnie około 390.000 pozycji.

tomi - Sob Sty 29, 2011 10:49 am

witam,
pamietam ten domek z przybudówka . Ruina jakich mało czesto tamtedy chadzałem do szkoły pieszo z moreny. Dxziwni ludzie tam mieszkali jeszcze jakies 6-8 lat temu stały ruiny i faktycznie mieszkali tam "fetorsi". teraz to tylko nierówności terenu.
Natomiat same radary to jak pamietam od 83 posiadały te same budynki ogrodzone podwójnym płotem z tabliczka "zakaz fotografowania"a w okresie stanu wojennego to były tam nawet w ochronie wojskowi.

maisky - Wto Lut 15, 2011 3:02 pm

Zaczepiłem jednego z okolicznych mieszkańców. Stwierdził, że pierwotnie wieża była niska i że jej wysokość wynosiła mniej niż połowę obecnej wysokości (potwierdza to zdjęcie z kroniki). Powiedział też, że później, prawdopodobnie w drugiej połowie lat 80., tę niską wieżę rozebrano i zbudowano nową - tę, która stoi obecnie.
maisky - Nie Kwi 17, 2011 9:12 pm

Zamieszczam zdjęcia kilku obiektów znajdujących się na terenie Oberhof. Trudno mi określić ich charakter. Fortyfikacje? A może pozostałości po obiektach cywilnych?
shink - Nie Kwi 17, 2011 10:12 pm

Mieszkam na Morenie niedaleko miejsca widocznego na zdjęciach maisky więc las był ważnym elementem mojego dzieciństwa. Pamiętam że mieszkała tam wielodzietna rodzina, około 7-10 osób. Zawsze można było zobaczyć wywieszone pranie jak i szczekające psy. W ostatnim okresie ich pobytu tam był nawet domek na drzewie usytuowany na lewo od wejścia na "teren posesji". Wyprowadzili się około roku 95-97, nie pamiętam niestety dokładnie.
maisky - Wto Cze 07, 2011 10:51 pm

No i stało się. Deweloper wykupił ziemię znajdującą się między ul. Czubińskiego a wieżą nadawczą. Mają tam powstać cztery domy/domki. Wycinka drzew już ruszyła. Szkoda.
slawekk67 - Czw Cze 30, 2011 11:03 pm

Na "radary" chodziło się zimą zeby zjeżdzac z górki która była obok domu z ogromną anteną satelitarną. Ja tez pamietam ze za stanu wojennego postawili tam żołnierza z bronią. Antena chyba przekazywała/odbierała sygnał telewizyjny, niedaleko przy ul. Sobótki była TVP Gdańsk. Nie wyglądało to na teren wojskowy. Pamietam tez słabo te domy w lesie w okolicy, ale co tam było i kto tam mieszkał nie mam pojecia.
archicar - Nie Lip 31, 2011 2:42 am

Witam po dłuższej przerwie...

Mieszkam na przeciwko "radarów" przy ul. Sobieskiego. Z dzieciństwa pamiętam właśnie tę niską wieżę. Potem postawili tego kolosa... fuj i zniszczyli piękny widok.
W stanie wojennym istotnie było tam postawione do "ochrony" wojo. Stał nawet kilka dni SKOT.
To wieża przekaźnikowa telewizji, UKFu i nadajników wojskowych i milicyjnych.
Dziś spełnia dodatkową (w zasadzie główną!) funkcje stacji bazowych różnych telefonii komórkowych.

Na radary chodziło się na narty i sanki. Już w latach 80 był plan zagospodarowania górki na wzór oliwskich "lagrów". Stocznia i ktoś tam jeszcze (chyba Politechnika Gd ale nie jestem pewien) miał postawić tam wyciąg orczykowy taki jaki dziś stoi na Łysej w Sopocie.
Nic wtedy z tego nie wyszło... z resztą jak zwykle... a szkoda.
Nawet dziś to bardzo atrakcyjny teren narciarski. Ma mikroklimat, świetne warunki terenowe (osłonięta wzgórzami i lasem dolinka), wszelkie media (woda i prąd 3 faza) potrzebne do zasilania wyciągu i naśnieżania i niemal darmową ochronę zważywszy na sąsiedztwo wieży. Na dodatek dostępna jest zarówno z Moreny, jak i z Migowskiej (dobry dojazd serpentyną!) a także z Sobieskiego. Miejsc na parkingi jest w bród.
Od jakiegoś czasu próbuję tym zainteresować władze Gdańska. Szczerze mówić jest na takie coś szansa choć lokalizacje są 3. Radary, Park Gutenberga i reaktywacja Lagrów.
Ta ostatnia choć najprostsza niestety ma mankament w postaci ciasnoty parkingowej między blokami. Park Gutenberga za to jest zbyt płaski i ma stok południowy.
Zatem Radary są moim zdaniem najlepszym miejscem na mikrostację narciarską. Jeśli by to z głową zrobić to sopocka Łysa może się zwijać....

tofik90 - Pią Sie 05, 2011 12:00 am

pascolo napisał/a:
tofik90 napisał/a:
Co to za instytut ? On jeszcze istnieje ? Gdzie sie znajduje/ował ?



Instytut im. Herdera – ośrodek badawczy historii Europy Środkowo-Wschodniej znajdujący się w Marburgu. Założony w 1950 ośrodek jest instytucją pozauniwersytecką finansowaną przez rząd federalny oraz wszystkie kraje związkowe. Spełnia rolę placówki badawczej i naukowej instytucji usługowej. Biblioteka instytutu gromadzi literaturę z dziedziny nauk humanistycznych i społecznych dotyczącą krajów Europy Środkowo-Wschodniej jak i pochodzącą z tych krajów w językach wschodnio- i zachodnioeuropejskich. Zbiory biblioteki liczą obecnie około 390.000 pozycji.


Mi chodziło o instytut widoczny na zdjęciach.

Mają coś budować na przeciwko radarów ? Widziałem ostatnio wycinkę drzew z okna (mieszkam na osiedlu aktor, z mojego okna rozciąga się widok na las i wieżę) bardzo smutna informacja jak dla mnie...

pascolo - Nie Paź 16, 2011 5:35 pm

Z dzisiejszego spaceru:
maisky - Pon Lis 28, 2011 9:52 pm

Zamieszczam zdjęcie Górzyny z roku 1929, które przesłał mi Fuzzy. Jest to fragment fotografii, której miniaturka pojawiła się już w tym wątku.
grzechuu - Sob Gru 03, 2011 3:30 pm

Spoglądając po wycieczce na mapki z mojego pierwszego posta w tym temacie, wychodzi, że rzeczywiście
- najstarszy budynek był tuż przy ścieżce
- ten co stał jeszcze w latach 80. to drugi budynek, bardziej w głebi, byc może gospodarczy przerobiony na mieszkalny
- w głębi był trzeci budynek, być może gospodarczy (to pewnie te cegły zmieszane z drzewem)

Krzysztof - Sob Gru 03, 2011 5:13 pm

Wszystkie 3 są zaznaczone jeszcze na mapie z 1978 r. Dodatkowo 2 pierwsze połączone jakimś łącznikiem. :hmm:
maisky - Sob Gru 03, 2011 10:53 pm

Spróbuję uporządkować:

1) Najstarsza mapa, na której widać Oberhof, to ta z roku 1899. Chodzi o mapę, którą wstawił grzechuu w pierwszym poście. Widać tam jeden domek - ten znajdujący się najbliżej ścieżki prowadzącej do ślimaka.

2) Potem mamy cztery mapy przedstawiające odpowiednio stan na lata: 1908, 1920, 1923, 1929. Na wszystkich czterech Oberhof ma taką samą zabudowę: cztery domki i sad (sadu nie zaznaczono tylko na mapie z roku 1920).

3) Jednak już na mapie przedstawiającej stan na rok 1940 mamy trzy domki. Taki stan rzeczy przedstawiają też późniejsze mapy: mapa sowiecka i mapa z roku 1978, którą zamieścił Krzysztof.

Wniosek: jeden z domków został zburzony w latach 30.

grzechuu - Nie Gru 04, 2011 6:34 pm

Zajrzałem do ksiąg adresowych i Oberhof występuje - wrzucam wycinki z lat 1904, 1918, 1928 i 1942.
Widać, że były nawet dwa numery, ale miały jednego właściciela - później budynki musiało przejąc miasto
- nie znam kontekstu istnienia tych Städt Grundvermögensamt, ale było ich w mieście sporo
- nie gwarantuję, że w mizyczasie nie ma pod tym adresem czegoś ciekawego, ale zajrzałem wyrywkowo, bo żeby przejrzeć te księgi trzeba mieć czas ;) [jak by co to pod pierwszą datą był pod Zigankenberg, pod dwiema kolejnymi jako Langfuhr, a ostatni chyba już osobno jak ulica]

Fuzzy - Wto Gru 06, 2011 2:41 am

Z pomocą Mikołaja roztrzaskaliśmy "Cafe Königshöhe". Pamiętacie od czego zaczął się tamten wątek? Podczas spaceru oglądaliśmy w parku Oberhof kamieną piwnice, sterty cegieł i ceglany narożnik pod drzewem na stoku. Przypuszczaliśmy, że mogłoto być Cafe. Teraz wiedząc, że to nie było ono pytanie o ruiny pozostaje otwarte. Na Mapie zaprezentowanej przez Mikołaja i zamykającej wątek Cafe w miejscu naszych ruin nie ma nic. Na niektórych mapach Oberhofu coś tam jednak stoi. To będzie bardzo trudna zagadka. Mam przeczucie, że na Oberhofie polegniemy. Już Cafe nie było łatwe. A ten wątek? Nie ma nawet czego się zaczepić...
tofik90 - Sob Mar 17, 2012 11:25 pm

http://forum.dawnygdansk....iowanie_281.jpg

Zawsze intrygował mnie ten obiekt. Jakie było kiedyś przeznaczenie tego budynku zanim popadł w ruinę i zamienił się w śmietnik ?

Drugie pytanie, zauważyłem, że przy wejsciu do lasu (10 metrów od tego obektu) przez ścieżkę przechodzi (jest częściowo zasypana) jakaś miedziana rura o średnicy z 5 cm. W pobliżu nie ma żadnego obiektu do którego moglaby dochodzić.

stempel2 - Nie Mar 18, 2012 6:17 am

Cytat:
Drugie pytanie, zauważyłem, że przy wejsciu do lasu (10 metrów od tego obektu) przez ścieżkę przechodzi (jest częściowo zasypana) jakaś miedziana rura o średnicy z 5 cm. W pobliżu nie ma żadnego obiektu do którego moglaby dochodzić.


MIEDZIANA??????????-taki majątek na widoku i nie rozszabrowany?????/[/quote]

tofik90 - Nie Mar 18, 2012 2:55 pm

Jak będę mieć chwilkę to podejde tam i zrobie zdjęcia.
baniol - Sob Lis 01, 2014 9:29 pm

Witam,
Pozwolę sobie umieścić kilka spostrzeżeń z ostatniej wycieczki w okolice Oberhof. Moje zainteresowanie wzbudził trzeci budynek umieszczony na wzgórzu na wschód od dwóch głównych budynków, które widnieją w książkach adresowych.

Zamieszczam poniżej odręczny szkic (z góry przepraszam, za jakość wykonania) oraz zdjęcia.

I kilka obserwacji:
    1) zarośnięte bluszczem cegły i kamienie układające się w literę L poprzecznie do ścieżki - mogą to być fundamenty dwóch budynków, które widniały na przedwojennych mapach.
    2) Pozostałości po większym budynku, który najprawdopodobniej przetrwał wojnę - to gruzowisko cegieł w centralnej części wzniesienia pokryte ziemią porośniętą bluszczem i młodymi drzewkami.
    3) Na krawędzi i na zboczu można znaleźć zwęglone płaty - pozostałości po pożarze?
    4) Na północnym zboczu pomiędzy rozrzuconymi częściami ceglanego muru, można znaleźć butelki apteczne z następującymi oznaczeniami na spodzie: 16 IF, CHS200, PZS8. r55, HS Warta, Hebapol. Są to raczej buteleczki wytworzone po wojnie, sądząc po wytłoczonych napisach.
    5) Oprócz butelek, można znaleźć szklaną ampułkę do zastrzyku i nakrętki z napisem: "Laboratorium Galenowe, Gdański Zarząd Aptek" oraz "Emanuel Merck Darmstadt" - przedsiębiorstwa farmaceutycznego i chemicznego w Niemczech w miejscowości Darmstadt.
    6) Tuż u podnóża wzniesienia od północnej strony - mała kratka żeliwna i kawałek ozdobnego kafla - najprawdopodobniej pozostałość po piecu kaflowym
    7) Południowe zbocze to widoczne tarasy schodzące do drogi prowadzącej od ul. Do Studzienki w kierunku Jaśkowej Kopy.

baniol - Sob Lis 01, 2014 9:42 pm

Patrząc na zdjęcie umieszczone na stronie Herder-Insitut widać zarys białego domu na wzgórzu nad budynkiem Wilhelm und Augusta Blindenanstalt (prawy górny rog).
To mógłby być budynek nr 3 mieszczący się na wzgórzu w Oberhof
Niestety rozdzielczość zdjęcia nie pozwala na potwierdzenie, czy nie jest to jedynie obraz mojej wyobraźni czy też udokumentoway fakt :???:
http://www.herder-institu...a7438cf8be3481a

Krzysztof - Pią Lut 05, 2021 4:45 pm

Z wątku "Jaśkowa Dolina"

I nowość z: https://www.ebay.de/itm/D...qW0dvx1NhpkXt2E
Na Wzgórzu zimą 1926 r.

Krzysztof - Pią Lut 05, 2021 5:45 pm

Jest i sam Oberhof 1927.
seestrasse - Pią Lut 05, 2021 10:47 pm

:== :== :==

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group