Dawny Gdańsk

Poszukuję/mam/oddam - Vereins-Lazarett Danzig, lege Tor

Sabaoth - Pią Paź 19, 2007 7:21 pm
Temat postu: Vereins-Lazarett Danzig, lege Tor
Wrzuciłem krótką informację o tej pocztówce do działu aukcji internetowych.

Dzisiaj otrzymałem od sprzedającego większe zdjęcie tej pocztówki. Jakość nie jest może najlepsza, a zdjęcie trochę nieostre ale widać wiele szczegółów. Ponawiam więc pytanie, gdzie to się znajdowało? Na odwrocie pocztówki przystawiono pieczęć firmową z trochę odmienną pisownią miejsca.

villaoliva - Pią Paź 19, 2007 10:45 pm

Też męczył mnie ten budynek od kilku dni. Szukałem go na Google Earth, wypatrując budynku na planie L w rejonie ul. Toruńskiej. Niestety bez rezultatu.

Tym większym zdjęciem zmobilizowałeś mnie by w końcu tam pojechać dziś wieczorem i poszukać w okolicach Dolnej Bramy.
I znalazłem :huuurra:

To jest dzisiejszy adres ul. Toruńska 10. :D
Tyle dobrych wieści....
Budynek czworoboczny z wewnętrznym dziedzińcem jest w bardzo opłakanym stanie.
Mieści się tam hurtownia farmaceuteczna oraz kilka firm. Ale sporo okien na parterze jest wytłuczonych. Niestety było za ciemno na zdjęcia.

feyg - Sob Paź 20, 2007 4:41 pm

villaoliva napisał/a:
To jest dzisiejszy adres ul. Toruńska 10. :D
Budynek czworoboczny z wewnętrznym dziedzińcem jest w bardzo opłakanym stanie.
Mieści się tam hurtownia farmaceuteczna oraz kilka firm. Ale sporo okien na parterze jest wytłuczonych.

Ciekawe że budynek ten nie został zaznaczony na planie z roku 1920
http://www.mapy.blink.pl/...Danzig_1920.jpg
według mnie prawdopodobnie powstał w czasie I wojny światowej lub krótko przed nią. Można by spróbować określić rok budowy na podstawie planów stacji Danzig Lege Tor znajdujących się w zasobach APG o/Gdynia w zespole 1058 (Dyrekcja Kolei w Gdańsku).
Ciekawe jest również czy miał coś wspólnego z tzw: Sanierungsanstalt. "To słowo sugeruje... uzdrowisko, ale to tylko pozory. Była to pralnia połączoną z "odwszalnią". W czasie I wojny dzielni wojacy, wracający z frontu na urlop, musieli być odpowiednio czyści by nie pogarszać nastrojów cywili. W okopach zawsze są wszy, brud i inne syfy. W takich przybytkach starano się usunąć te niemiłe pamiątki."
Źródło: http://www.ruciane-nida.o...topic.php?t=557
Spotkałem się gdzieś z informacją o tym że takowy "zakład" znajdował się na tej stacji .

villaoliva - Nie Paź 21, 2007 9:07 pm

O tym miejscu była mowa przy okazji tematuskradzionego zegara
Zoppoter napisał/a:
Marek Z napisał/a:
Czyli Dworzec Toruński, czy jak kto woli przy ul Toruńskiej ?


No on się tak nigdy nie nazywał. On sie nazywał Brama Nizinna. To był pierwszy dworzec w Gdańsku z 1852 roku, czołowa stacja kończąca odgałęzienie od Ostbahn. Towarowy, a raczej wyłącznie towarowy on był dopiero od uruchomienia dworca przy Bramie Wyzynnej. Zegar zapewne był tam umieszczony jeszcze w czasie, gdy był to dworzec pasażerski, czyli co najmniej 110 lat temu...


Zrobiłem kilka zdjęć w tym miejscu.

Sabaoth - Nie Paź 21, 2007 9:13 pm

:== Nie kojarzyłem tego budynku.
renekk - Nie Paź 21, 2007 10:21 pm

Budynek został zaprojektowany w 1913 roku z przeznaczeniem na biura odpraw towarowych i celnych (Güter und Zollabfertigungs Gebäude). Ukończony najprawdopodobniej już w latach I wojny światowej, zmienił funkcję na bardziej odpowiadającą czasom wojennym. Po II wojnie mieściły się w nim składnica i ekspedycja sanitarna Północnej DOKP oraz ekspedycja kolejowa Gdańsk Południowy - ta ostatnia zresztą do dziś.
villaoliva - Nie Paź 21, 2007 10:29 pm

No to tajemnica już w pełni rozwiązana :==
Marcin - Pon Paź 22, 2007 9:21 am

:== chłopaki...
feyg - Pon Paź 22, 2007 9:28 am

renekk napisał/a:
Po II wojnie mieściły się w nim składnica i ekspedycja sanitarna Północnej DOKP oraz ekspedycja kolejowa Gdańsk Południowy - ta ostatnia zresztą do dziś.

Kto wie jak długo jeszcze - jakiś czas temu była mowa o planach likwidacji tej stacji i przeniesienia jej bardziej na południe, za opływ Motławy. Czy doszło już do tego?
http://gdansk-olszynka.mo...pic.php?p=24793
P.S. Oczywiście przyłączam się do :==

rudyrpg - Pon Lis 03, 2008 12:07 pm

Cytat:
Ukończony najprawdopodobniej już w latach I wojny światowej, zmienił funkcję na bardziej odpowiadającą czasom wojennym.

no właśnie mam pytanie, czy budynki lazaretu i dworca posiadały schrony OPL lub inne tego typu konstrukcje :hmm:

pozdrawiam

soth

doldar - Czw Kwi 30, 2009 10:17 pm

Poszukuję informacji na temat: Vereins-Lazarett Praust. Jego istnienie potwierdza załączona karta pocztowa
djjack - Nie Mar 16, 2014 1:06 pm
Temat postu: Pocztówka z 1915 r.
Za rok minie 100 lat od czasu napisania i wysłania tej pocztówki.
doldar - Nie Mar 16, 2014 2:01 pm

Jak byśmy przetłumaczyli - Vereins-Lazaret? Stowarzyszenie Lazaretów? Coś jakby zespół szpitali?
djjack - Pią Lut 25, 2022 11:49 am
Temat postu: Lazaret na Toruńskiej
Lazaret na Toruńskiej.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group