Dawny Gdańsk

Projekt "Dolny Wrzeszcz" - HISTORIA DOLNEGO WRZESZCZA

Wrzeszczak - Nie Kwi 23, 2006 5:22 pm
Temat postu: HISTORIA DOLNEGO WRZESZCZA
Nie chcialem tego wytykac, ale dla mnie to tez oczywiste, ze Wrzeszcz kultowo nazwany "Dolnym" konczy sie na Ulicy Glownej a nie na torach
Jarek z Wrzeszcza - Nie Kwi 23, 2006 5:26 pm

Niektórzy tak mówią, my jednak zdecydowaliśmy się na granicę na torach - jest ona dość wyrazista a w ogóle to zapraszam do lektury działu HISTORIA.
Wrzeszczak - Nie Kwi 23, 2006 6:09 pm

Historia historia, a mnie mama mowila, zebym nie wychodzil poza nasza dzielnice tzn. nie przechodzil przez Grunwaldzka. Tam, po drugiej stronie zaczynal sie teren obcy ( gdzie zreszta potem przez wiekszosc zycia mieszkalem). Bez walki oddajecie Gorniakom ladny kawalek Magicznej Dzielnicy.
Jarek z Wrzeszcza - Nie Kwi 23, 2006 6:17 pm

:) No widzisz, a mnie mama mówiła, że idziemy na zakupy do Wrzeszcza, mając zawsze na myśli jej część położoną za torami kolejowymi. Czyli tam był jakiś inny Wrzeszcz, nie nasz. Inny? Górny :)

Fakt, to trochę kwestia punktu siedzenia :wink:

DarioB - Pon Kwi 24, 2006 10:14 pm

Czy w kręgu Waszych zainteresowań jest głównie okres przedwojenny?
Bo może warto opisać też ciekawsze (ważniejsze) wydarzenia współczesne dotyczące waszej dzielnicy??
Jako przykład mogę podać pożar na Klinicznej.
2005.01.22.Pozar na Klinicznej

Zapewne jest tego duuużo więcej. Wystarczy przejżeć Wydarzyło Się w Gdańsku, itp.

Jarek z Wrzeszcza - Pon Kwi 24, 2006 10:20 pm

Pomysł jak najbardziej kuszący, ale nastawiliśmy się na DW przedwojenny - poza tym tego tematu jeszcze nie wyczerpaliśmy...
DarioB - Pon Kwi 24, 2006 11:09 pm

Yarecque napisał/a:
Pomysł jak najbardziej kuszący, ale nastawiliśmy się na DW przedwojenny - poza tym tego tematu jeszcze nie wyczerpaliśmy...


Kumam, tak tylko głośno myslę ;)

pumeks - Pią Kwi 28, 2006 5:12 pm

Albo półlegendarna katastrofa lotnicza, kiedy podchodzący do lądowania samolot miał uderzyć w jeden z domów na Kościuszki...
bassa - Pią Kwi 28, 2006 9:54 pm

I w tymże miejscu gniazdo karabinów maszynowych w czasie wojny,szachujace Gedanię i Bratniak...zrobiłam sobie ksero fotki mapy z książki pana Mikosa.Tak bardzo wydało mi sie niezwykłe,że ten plan w ogóle przetrwał....i trafił do publikacji...
jayms - Pią Kwi 28, 2006 11:20 pm

pumeks napisał/a:
Albo półlegendarna katastrofa lotnicza, kiedy podchodzący do lądowania samolot miał uderzyć w jeden z domów na Kościuszki...


Moi teściowie pamiętają tę katastrofę ponieważ mieszkają niedaleko,więc nie jest to raczej legenda.Już gdzieś pisałem o tym na jakimś forum(niestety nie pamiętam gdzie),podobno był to samolot wojskowy i zginęło w nim dwóch pilotów.

bassa - Pią Wrz 15, 2006 12:13 am

Wykrakane!A mówiłam,bronić sie zawczasu!!!Słać maile do radnych,bo po najblizszej nasiadówce 27.09 bedzie za pózno:podział na Górny i Dolny zostanie dokonany i-bez pytania...Conradinum w Gornym Wrzeszczu,Uphagena,korty,ul Czarna(ks Zator-Przytockiego,Dmowskiego i Galeria Bałtycka ......no w głowie sie nie mieści,pól parafii z Czarnej tu a reszta-tam???
SKM-ka podzieliła naturalne przedwojenne osiedle a teraz jeszcze dojdzie prawdziwy podział administracyjny.Jaaasne,mieszkańcy jak zwykle dowiedza się po fakcie... :co_jest:

Zdzislaw - Pią Wrz 15, 2006 11:04 am

pumeks napisał/a:
Albo półlegendarna katastrofa lotnicza, kiedy podchodzący do lądowania samolot miał uderzyć w jeden z domów na Kościuszki...


Nie byłem świadkiem, ale wg mnie to nie jest legenda. Wypadek taki mial miejsce. Do dzisiaj częśc budynku usytuowanego nad wjazdem w którąś z uliczek (nie pamiętam którą Prusa czy kolejną - chyba to jest Fredry bo chyba nie nad Kraszewskiego) ma cegłe innego koloru (powojenną).
Z relacji rodziny, a ta mieszkala na Kraszewskiego wynika, że wypadek lotniczy miał mmiejsce w latach 50-tych i uczestniczył w nim samolot wojskowy (chyba Lim-15 czyli polska wersja MIG-a-15). Podobno był to samolot szkolno treningowy dwumiejscowy.
Discleimer: nie odpowiadam za moją rodzinkę i jej pamięć, ale relacji wysluchalem wielokroynie i przekazuję njiniejszym do oczu szacownych forumowiczów.....

roland - Nie Wrz 24, 2006 12:27 pm

Zdzislaw napisał/a:
pumeks napisał/a:
Albo półlegendarna katastrofa lotnicza, kiedy podchodzący do lądowania samolot miał uderzyć w jeden z domów na Kościuszki...


Nie byłem świadkiem, ale wg mnie to nie jest legenda. Wypadek taki mial miejsce. Do dzisiaj częśc budynku usytuowanego nad wjazdem w którąś z uliczek (nie pamiętam którą Prusa czy kolejną - chyba to jest Fredry bo chyba nie nad Kraszewskiego) ma cegłe innego koloru (powojenną).
Z relacji rodziny, a ta mieszkala na Kraszewskiego wynika, że wypadek lotniczy miał mmiejsce w latach 50-tych i uczestniczył w nim samolot wojskowy (chyba Lim-15 czyli polska wersja MIG-a-15). Podobno był to samolot szkolno treningowy dwumiejscowy.
Discleimer: nie odpowiadam za moją rodzinkę i jej pamięć, ale relacji wysluchalem wielokroynie i przekazuję njiniejszym do oczu szacownych forumowiczów.....


Na lotnisku we Wrzeszczu w latach 50 stacjonował 30 Pułk Lotniczy MW składający się z eskadry szturmowej oraz eskadry dalekiego rozpoznania.
Prawdopodobnie to jeden z samolotów tej ekadry rozbił sie o budynek na ul. Kosciuszki.
Za kilka dni będę miał bardziej szczegółowe informacje.

beaviso - Wto Wrz 26, 2006 12:53 am

Zdzislaw napisał/a:
Do dzisiaj częśc budynku usytuowanego nad wjazdem w którąś z uliczek (nie pamiętam którą Prusa czy kolejną - chyba to jest Fredry bo chyba nie nad Kraszewskiego) ma cegłe innego koloru (powojenną).


Z tego co kojarzę jest to 2. wjazd (licząc od Legionów), czyli jednak Kraszewskiego.
Jeśli chodzi o typ samolotu to w grę wchodzić może także Ił-10 oraz Po-2.

bassa napisał/a:
I w tymże miejscu gniazdo karabinów maszynowych w czasie wojny,szachujace Gedanię i Bratniak...zrobiłam sobie ksero fotki mapy z książki pana Mikosa.Tak bardzo wydało mi sie niezwykłe,że ten plan w ogóle przetrwał....i trafił do publikacji...


Można prosić słowo bliżej? Działania wojenne 1945 to moje top-hobby ;)
Inne gniazdo k.m. znajdowało się u wylotu ulicy Kilińskiego.

M.

roland - Pią Lis 03, 2006 9:14 pm
Temat postu: wypadk lotniczy
Wracając na chwilkę do tematu wypadku lotniczego na ul. Kościuszki.
Rozmawiałm wczoraj ze świadkiem tego wypadku.
Katastrofa wydarzyła sie w roku 1954. Dwumiejscowy wojskowy samolot mający duże trudności z lotem uderzył ok. godz 13 w budynek mieszkalny przy ul. Kościuszki.
Samolot był uzbrojony co spowodowało bardzo duży problem z gaszeniem pożaru po katastrofie gdyż wybuchająca amunicja uniemożliwiała podejście strażaków. Pożar ugaszono dopiero w godzinach wieczornych. Członkowie załogi zgineli.

Anna B. - Pią Lis 03, 2006 9:48 pm

A ofiar w mieszkańcach nie było?
Bo budynek tak wygląda jakby pierwsze piętro zniknęło.
A jeszcze jak był pożar do godz wieczornych.. :???:

roland - Pią Lis 03, 2006 10:10 pm

Myślę, że ofiary były. Niestety rozmawiałem na ten temat tylko chwilę. Mam nadzieję, że przy najbliższej okazji dowiem się wiecej.
nad stawem - Czw Lis 09, 2006 1:57 am

roland napisał/a:
Myślę, że ofiary były. Niestety rozmawiałem na ten temat tylko chwilę. Mam nadzieję, że przy najbliższej okazji dowiem się wiecej.


myślę , że ofiary były tylko wtedy o tym nie wolno było mówić .
samolot walnął w łącznik między budynkami na rogu Kościuszki i Dzierżyńskiego
na dole jest obecnie , lub był sklep zoologiczny .
mój ojciec pracował wtedy na remontach kapitalnych budynków między Kilińskiego a Chrobrego , muszę się go o to zapytać , bo jak kiedyś wspominał ten łącznik był już wyremontowany.
a co do stanowisk MG 42 to muszę się go zapytać .
bo właśnie mój dziadek już od 45 i mój ojciec po powrocie z wojny w 48 remontowali wraz z innymi ( oboje cieśle ) cały dolny Wrzeszcz

pumeks - Sro Kwi 08, 2009 12:45 pm

Zdjęcie opisane jako:
Cytat:
Danzig-Langfuhr, 1940 (...) Gaststätte "Zum Grafen v. Posadowsky" (Innenansicht), Inh. Curt Podszus, die Gaststätte befand sich im Posadowskiweg 75/Ecke Bärenweg

(Gdańsk Wrzeszcz, 1940, Gospoda "Hrabia von Posadowsky" (wnętrze), właściciel Curt Podszus, Gospoda znajdowała się przy Posadowskiweg 75/róg Bärenweg).

Jarek z Wrzeszcza - Sro Kwi 08, 2009 7:29 pm

:==

Czy masz może w większej rozdzielczości? :wink:

pumeks - Czw Kwi 09, 2009 12:42 am

Tylko takie
Marcinosso - Nie Wrz 06, 2009 1:03 pm

O którym rogu mowa? Tam gdzie jest/był monopolowy? Czy na przeciwko? Świetne zdjęcie. Jak macie jeszcze coś z Kochanowskiego to dawajcie :-)
Marcinosso - Sro Paź 06, 2010 8:23 pm

Widzieliście to http://tnij.org/ijd4 są też świetne zdięcia http://tnij.org/ijd3
Jarek z Wrzeszcza - Sro Paź 06, 2010 8:54 pm

Tak, widzieliśmy, bo część tych materiałów chamsko zerżnięto z naszych stron... :roll:
Sabaoth - Sro Paź 06, 2010 9:08 pm

Niestety, nie pierwszy raz ktoś ściągnął zdjęcia m.in. z mojej strony (chyba wszystkie zdjęcia oznaczę dużym napisem na środku www.danzig-online.pl). Podobnie z filmami, są one co prawda ogólnie dostępne ale te sam edytowałem i sklejałem z kawałków.
Corzano - Sro Paź 06, 2010 9:24 pm

O! I swoje tam znalazłem! Wreszcie wszystko w jednym miejscu. :hihi:
Sabaoth - Czw Paź 07, 2010 7:21 am

Każdy może sobie zdjęcia z Internetu ściągać ale wypadałoby podać chociaż linki do źródeł.
pumeks - Czw Paź 07, 2010 9:02 am

Twoje to już zaczynają do Wikipedii trafiać :) nawet wczoraj trochę narozrabiałem w tej sprawie, np.
http://commons.wikimedia....y_of_Danzig.JPG
http://commons.wikimedia....y_of_Danzig.JPG

Sabaoth - Czw Paź 07, 2010 9:33 am

Temat pojawił się już parę razy i pewnie nie raz wróci. Moje stanowisko jest takie: niech sobie ludzie kopiują ale z podaniem źródła czyli linku do mojej strony.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group