Dawny Gdańsk

Poszukuję/mam/oddam - Brętowo. Stary Kościół

Ponury - Sro Lut 01, 2006 11:09 pm
Temat postu: Brętowo. Stary Kościół
Obecnie na cześci starego cmentarza stoi nowy kościół, wybudowany w drugiej połowie lat osiemdziesiątych. Obok niego stał sobie kiedyś stary kościół, który został rozebrany. Czy macie jakieś zdjęcia tej budowli? :???:
seestrasse - Sro Lut 01, 2006 11:26 pm

http://www.forum.dawnygda...p?p=57383#57383
danziger - Sro Lut 01, 2006 11:26 pm

Przeszukaj forum - w jakims wątku to było
seestrasse - Sro Lut 01, 2006 11:27 pm

już nie musisz :)
Ponury - Sro Lut 01, 2006 11:33 pm

Ale nędznie wygląda :roll:
seestrasse - Sro Lut 01, 2006 11:36 pm

a "dziękuję" to nie łaska? :hihi: :wink:
Ponury - Sro Lut 01, 2006 11:39 pm

Dziękuję. Nawet za takiego brzydala :) Choć dziwię się że kościółek rozebrano. Czyżby nie był zabytkowy?
danziger - Czw Lut 02, 2006 2:08 am

seestrasse napisał/a:
już nie musisz :)

no proszę, jak żeśmy się zgrali :)

gargoyle dfl - Czw Lut 02, 2006 7:24 am

zjadly go grzyby,wilgoc i plesn,a w czasach ktorych to nastapilo pewnie latwiej bylo postawic "basen" niz zajac sie remontem ,no i proboszcz ma gdzie mieszkac.
seestrasse - Czw Lut 02, 2006 3:53 pm

danziger napisał/a:
seestrasse napisał/a:
już nie musisz :)

no proszę, jak żeśmy się zgrali :)

ale ja podałam linka :<> :hihi: :wink:

Piotr J. - Wto Lut 14, 2006 8:18 am

Kłania się autor zdjęcia. Fotka pochodzi z października 1987, ok. pół roku przed rozebraniem kościółka. Mam też kilka fotek nowego kościoła w budowie, teraz już historycznych bo po pożarze zmienili jego wygląd. Ale to wszystko mam w Gdańsku a teraz jestem w Ostrowie Wlkp. bo tam pracuję, będę w chacie w weekend to podeślę
seestrasse - Wto Lut 14, 2006 3:45 pm

witamy :D
jayms - Wto Lut 14, 2006 6:40 pm

i czekamy na zdjęcia :wink: :hihi:
Piotr J. - Sro Lut 15, 2006 9:43 am
Temat postu: Obrazek znaleziony pod dachem
Zanim dokopię się w Gdańsku do płytki ze skanami zdjęć z 1987 roku opowiem małą historyjkę związaną z kościółkiem w Brętowie. W maju ubiegłego roku remontowaliśmy dach mojego domu przy ulicy Ludowej. Budynek pochodzi z 1934 roku. Pod starymi dachówkami dekarze znaleźli kilka ciekawostek, między innymi obrazek, który załączam. Przedstawia on Matkę Boską Nieustającej Pomocy, patronkę parafii w Brętowie. Przed wojną ta właśnie parafia (katolicka) obejmowała terytorialnie ulicę Ludową i sąsiednie. Jestem pewien, że dekarze w 1934 roku nieprzypadkowo umieścili obrazek w więźbie dachowej. Właściciel domu, p. Johannes Hoefner był katolikiem i to on prawdopodobnie kazał włożyć obrazek pod dach. Mogę się tylko domyślać, że ten gest miał przyczynić się do opieki patronki parafii nad nowo zbudowanym domem. Johannes Hoefner zmarł jeszcze w 1944 roku i został pochowany na przykościelnym cmentarzu mniej więcej gdzie teraz jest wejście do górnej części nowego kościoła. Jeszcze w latach 70 odwiedzałem z babcią jego grób. Dom szczęśliwie przetrwał wojnę, chociaż pamiętam, że do 1981 roku elewacja była postrzelana pociskami lub odłamkami cięższej amunicji.
seestrasse - Sro Lut 15, 2006 2:34 pm
Temat postu: Re: Obrazek znaleziony pod dachem
niesamowite :D
Piotr J. napisał/a:
Johannes Hoefner zmarł jeszcze w 1944 roku i został pochowany na przykościelnym cmentarzu mniej więcej gdzie teraz jest wejście do górnej części nowego kościoła

bez komentarza... :II

Piotr J. - Sro Lut 15, 2006 3:18 pm

Zdjęcie domu Hoefnera , w którym znajduje się obrazek, wstawiłem przy okazji dyskusji o tabliczkach z numerami domów
http://www.forum.dawnygda...er=asc&start=15

Piotr J. - Sob Lut 18, 2006 9:29 am
Temat postu: Bretowo 1987
Tak jak obiecywałem ,dodaję zdjęcia z 1987. To przedstawiające stalowa więźbę wykonałem w maju, zdjęcie z wału pochodzi z października. W jego rogu widać fragment starego kościółka, który był wtedy wykorzystywany na magazyn leków z darów aż do rozbiórki wiosną 1988. Ostatnie zdjęcie to projekt kościoła po pożarze w 1999. Ciekawi mnie, który projekt kościoła, czy ten z lat 80 czy ten najnowszy bardziej się wam podoba.
Pepo - Sob Lut 18, 2006 9:48 am

... ja tam wolę wszystkie "neo-", a te najnowsze piramidy jakoś mi do gustu nie przypadają...
danziger - Sob Lut 18, 2006 9:52 am
Temat postu: Re: Bretowo 1987
Piotr J. napisał/a:
Ciekawi mnie, który projekt kościoła, czy ten z lat 80 czy ten najnowszy bardziej się wam podoba.

Trudno wybrać, który gorszy :hihi:

roland - Sob Lut 18, 2006 11:26 am

To architektoniczna tragedia.
Odnoszę wrażenie, że te projekty realizowano w ramach czynów społecznych.
Na naszym terenie na palcach jednej ręki można policzyć udane realizacje architektury sakralnej.

Pepo - Sob Lut 18, 2006 1:23 pm

Kiedyś słyszałem, że powstawanie w latach '70. i '80. tego typu świątyń (wielkie rozmiary, nowoczesna forma etc) było uwarunkowane polityką ówczesnych władz względem Kościoła. Po prostu nie zgadzano się na projekty innych kościołów niż tego typu, bo "dzięki" temu taka parafia miała duże problemy z ukończeniem budowli (zebraniem odpowiednich funduszy etc). [/scroll]
Piotr J. - Sob Lut 18, 2006 10:02 pm

No tak, oczywiście moje pytanie "który projekt kościoła, czy ten z lat 80 czy ten najnowszy bardziej się wam podoba" było prowokacyjne. :lol: W jednym z numerów "30 Dni" kościół według projektu z lat 80 nazwano skocznią narciarską, co jak widzicie samo się nasuwa. Nowy projekt zmniejszajacy powierzchnię dachu i obniżajacy znacznie budowlę jest chyba jeszcze gorszy. Rozłożyste gmaszysko przypominajace "Nautiliusa" kapitana Nemo, w dodatku zarzucono efekt wielkiej tafli szkalanej od strony lasu, co mogło dodawać uroku wnętrza kościoła. Kiedy zaraz po pożarze przechadzałem się obok nasiąknietej wodą do granic wytrzymałości konstrukcji dachu, ktoś obok powiedział: "Bóg ich pokarał za zniszczenie cmentarza'.Nie jestem zwolennikiem spiskowej teorii dziejów, ale kiedy widzę obecny stan kościoła, cmentarza i całego terenu to chyba komuś zabrakło pokory nie tylko względem historii, ale przede wszystkim zwykłej ekonomii.
roland - Sob Lut 18, 2006 10:33 pm

Masz całkowitą rację. przysłowiowy przerost formy nad............ Oczywiście tego problemu nie należy łączyć z wiarą. Komuś (projektantowi oraz decydentowi) po prostu zabrakło wyobraźni albo wyobraźnia go poniosła. Przypomina mi się problem związany z odbudową Starego Miasta. Wybudowano budynki, które zgodnie ówczesnymi tendencjami były na fali, ale nie uwzględniały absolutnie charakteru otoczenia. Nie cierpię "twórczości "Kadłubowskiego, uważam, że jego zarozumiałość w twórczości kształtowaniu historycznej części naszego miasta jest fatalna. Dzisiaj niestety z przyzwyczajenia nie zwracamy uwagi na te "kwiatki". Takie jest życie. Za jakiś czas zaskoczy nas widok wieżowców na Targu Rakowym (niestety to prawda) i co?
Zostanie nam tylko omawianie tego problemu na forum.

Patryk - Nie Lut 19, 2006 1:09 am

Twierdzę, że kościół sie palił za karę, za rozwalenie cmentarza i rozbiórkę starego kościoła.
villaoliva - Nie Lut 19, 2006 5:42 am

Istnieje stary przesąd, że nie wolno budować z cegły rozebranego kościoła, tak było pewnie tym razem....
seestrasse - Nie Lut 19, 2006 11:36 am

ale ten kościół jest chyba betonowy... :II
DarioB - Nie Lut 19, 2006 3:31 pm

Cytat:
ale ten kościół jest chyba betonowy...


Jeśli mówimy o tym samym, to załączam kilka fotek, by pokazać że jest nie tylko betonowy.

villaoliva - Nie Lut 19, 2006 7:51 pm

Te zdjęcie pokazują, że odstąpiono od odbudowy kościoła w pierwotnej formie.
Kształt budynku i okien raczej nie świadczy o tymczasowości.
Czyli nie będzie już "skoczni narciarskiej" :hihi:
Tylko wieża nie za bardzo pasuje teraz do reszty....

Piotr J. - Sob Lut 25, 2006 1:20 am

Faktycznie, wygląda jak zaczopowany komin kotłowni :hiihihi: Ale według nowego projektu będzie to rakieta V2 albo Pershing. Ciekaw jestem, jak długo jeszcze...27 lat budowy i co dalej?
Ponury - Sob Lut 25, 2006 8:54 am

Może już czas najwyższy wymienić proboszcza Ch. , który jest bardzo cienkim organizatorem, gburowatym księdzem i wogóle odpycha ludzi od kościoła... Panie Biskupie,może już czas na Pana decyzje? :???:
Fatih - Sob Lip 08, 2006 2:27 pm

Faktycznie jest tak, że został zniszczony cmentarz i bezsensownie rozebrany zabytkowy kościół. Mialem w tym kościele komunię i nie pamiętam aby był w złym stanie. Myślę że w późniejszym czasie proboszcz mógł celowo doprowadzić do jego zawilgocenia i zniszcenia by uzyskać pozwolenie na rozbiórkę. Jesccze w roku 1998 lub 1999 sprzedano nagrobki z tego cmentarza dzialkowcom. Zostały one porozbijane na gruz, który wykorzystany został do budowy ogrodzenia pobliskich ogródków działkowych. W czasie kiedy chodziłem na religię do baraczku przy starym kościele pamiętam że gdy rozoczęto budowę domu parafialnego po całym terenie walało się mnóstwo ludzkich kości. Rozwalano groby i na ich miejscu kopana doły na wapno. Ostatnie pochówki na tym cmentarzu okonywane były jeszce w 1946 roku. Od czasu ostatniego pochówku do rozpoczęcia budowy minęlo zatem ledwie 35 lat - pytanie czy zdemolowanie stosunkowo młodego cmentarza było prawnie dopuszczalne?
Moim zdaniem był to bandytyzm. Cmentarz stanowił nieocenione źródło informacji o przedwojennym Gdańsku. Większość nazwisk na nagrobkach były to nazwiska polskie lub kaszubskie. Cmentarz ten obecny jest ponadto w literaturze, m.in. Weiserze Dawidku Pawła Huelle i Dzienniku Ślimaka Grassa.
Poniżej małe porównanie starych map i współczesnej foty satelitarnej - dowód że kościół i dom parafialny stoją na cmentarzu.
Co o tym myślicie - może sprawą powinien zająć się prokurator ?

villaoliva - Sob Lip 08, 2006 2:57 pm

Akurat to że kościół stoi na dawnym cmentarzu nie jest niczym strasznym. W dawnych wiekach to kościoły były ogromnymi nekropoliami (podziemia).
Inną kwestią jest sposób likwidacji tego cmentarza, jaki nie przystoi takiej instytucji jak Kościół.

Rok 1946 był 60 lat temu a nie 35.
Standardowo po pochówku opłaca się mogiłę na 25 lat. Ostatnio nawet na krócej.
Nie opłacenie ponownie po upływie tych lat miejsca na cmentarzu może skutkować jego usunięciem.
Taka jest kolej rzeczy więc nie ma się co zapędzać z doniesieniami do prokuratora tylko poznać dogłębniej temat oraz poczytać forum np. Lapidarium


P.S. Co to jest Cmentery :hmmm: po jakiemu to? :hihi:

Fatih - Wto Lip 11, 2006 8:36 am

Czym innym jest zlikwidowanie grobu po 25 latach i wykorzystanie miejsca do ponownego pochówku a czym innym rozwalnie cmentarza i wykorzystanie go jako działki budowlanej oraz wydanie pozwolenia na budowę 35 lat po ostatnim pochówku. 35 - bowiem dom parafialny zaczęto budować chyba w roku 81 > 81 - 46 = 35 :<> W każdym razie uważam że kościół postąpił po bandycku i nie dziwię się że "ludzie mówią" o karze za ten postępek (pożar kościoła i jago ogólna ruina).
dariusz08 - Pią Lut 16, 2007 7:31 pm

Może niewiele wniosę do tematu ale chciałbym pokazać osobiste pamiątki związane z nieistniejącym kościołem.
Pozdrawiam,
Darek.



Anna B. - Pią Lut 16, 2007 8:54 pm

Mam taką samą fotkę tyle że z '83r!!! :hihi:
Zygfryd - Sob Kwi 07, 2007 10:55 pm

http://sabaoth.infoserve....ine/index2.html

:)

Aktualnie widać stąd górę kościoła. CO prawda są to srebrniki, ale łączy się bo to była ta sama parafia, chociazby po wojnie(ach noszenie tego wielkiego różańca na boże ciało[ale to już w latach 90 ;)])... Naprzeciwko widać górkę ślimak(ta która znajduje się nad naszym kochanym brętowskim bunkrem[kościołem], ostatnio dowiedziałem się jak się nazywa, z mapy oliwskich lasów :) )

kkamila - Nie Maj 13, 2007 7:49 pm
Temat postu: cmentarz
Jak ktoś nie miał okazji widzieć tego zrujnowanego cmentarza na własne oczy (mam nadzieję, że tacy się znajdą) to pozwalam sobie wrzucić fotki :roll: Na priv mogę wysłać w większej rozdzielczości :)
kkamila - Nie Maj 13, 2007 7:51 pm
Temat postu: :]
i jeszcze to, mam nadzieję, że mi admin bana nie da za ilość :wink:
gawith - Wto Maj 22, 2007 7:08 pm

dariusz08 napisał/a:
Może niewiele wniosę do tematu ale chciałbym pokazać osobiste pamiątki związane z nieistniejącym kościołem.
Pozdrawiam,
Darek.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na grupoiwym zdjęciu ks. Krucz a w środku między dziećmi siostra Aniceta - mnie też uczyła (rocznik 1977). Głowy nie dam sobie odciąć, ale chyba widziałem siostrę ze 3 lata temu w autobusie 116 - te siostry mieszkały w domu przy ulicy Ogrodowej. Kochana siostra Aniceta, zawsze była stara (bez złośliwości), doskonała katechetka. Drugiego na zdjęciu kapłana nie rozpoznaję.

Piotr - Sro Maj 23, 2007 5:20 pm
Temat postu: cmentarz
Witam
"W temacie" zniszczenia cmentarza podzielę się ciekawostką z rodzinnych dokumentów. Pierwszy mąż mojej ciotki, Augustyny Ptach (mieszkającej niegdyś na Ogrodowej - swój dom zapisała mieszkającym tam siostrom), nosił nazwisko Albert Macholl. Był on fundatorem ziemi, na której zbudowano kościół i założono cmentarz. Jego okazały grobowiec również zniknął bez śladu. Nie został przeniesiony, po prostu wyparował.
P.

Ponury2 - Sob Lip 14, 2007 4:09 pm

Wraz z kolegą od początku roku postanowiliśmy opiekować się tą częścią cmentarza, która leży właśnie pod lasem za plebanią oraz obok garaży i jest strasznie zaniedbana. Na wiosnę wywieźliśmy stamtąd kilka worków śmieci, pocięliśmy i wywaliliśmy z grobów stare gałęzie i konary drzew.

Dzisiaj zajrzałem ponownie na cmentarz. Coś skromnie jak na nasze realia :hiihihi: - tylko worek śmieci :^^ Ale drzewa zarastają po całości część cmentarza położoną najbliżej lasu. I chwasty. Pokombinuję - może uda się pożyczyć kosę spalinową i conieco pokosić :)

Załączam zdjęcia z początku roku z wielkiego oczyszczania cmentarza :)

seestrasse - Sob Lip 14, 2007 7:54 pm

no brawo! :==
parker - Sob Lip 14, 2007 9:01 pm

Oby takich inicjatyw więcej :)
Piotr J. - Sob Lip 21, 2007 10:23 pm

:== :== Cieszę się, ze też miałem w tym mój skromny udział...Krzyż z tabliczką H.Mellera ustawiłem 31.10.2001 r., napisałem o tym do "30 Dni" a ostatnio znalazłem to: http://www.tygodnik.com.p.../trzcinski.html przeszukując w wyszukiwarce moje imię i nazwisko.
Ponury2 - Nie Lip 22, 2007 12:44 pm

Bardzo miło, że wspomnieli o cmentarzu w takiej znanej i poczytnej gazecie. Zawsze uważałem naczelnego ks. Bonieckiego za dobrego i obiektywnego dziennikarza i dobrego księdza, który przyciąga do kościoła ludzi.

Mamy z kolegą w planie karczowanie tych krzaków, które zarastają cmentarz od strony lasu oraz zagrabienie na jesień całości.

Anna B. - Nie Lip 22, 2007 3:28 pm

:== Świetny pomysł.Jeśli się na coś przydam to na jesień
mogę pomóc w grabieniu.

Vilip - Pią Sie 17, 2007 8:06 am

ja, jako pobliski mieszkaniec nie moge pozostac bierny tej inicjatywie, przyłączam się więc i czekam na sygnał. jesień "za pasem" :wink:
fanat - Pon Sty 07, 2008 10:28 pm
Temat postu: Nowo odkryte zdjęcia kościołów na ul.Trawki
właśnie zeskanowałem zdjęcia znalezione w albumie rodzinnym. Nigdy takich nie widziałem na żadnym forum, wiec chciałem podzielić się nowo zdobytą wiedzą...

zdjęcia z 1986 roku podczas budowy dachu kościoła





zdjęcia z 1988 roku zrobione podczas rozbiórki starego kościoła







a na deser jeszcze zdjęcie ulicy Karłowicza z roku 1961(na drugim planie widać zabytkową gazową latarnie)

wodnik88 - Pon Sty 07, 2008 10:46 pm

Zdjęcia z rozbiórki są ...... :== :co_jest:
Bartosz B. - Wto Sty 08, 2008 1:29 pm
Temat postu: Re: Nowo odkryte zdjęcia kościołów na ul.Trawki
fanat napisał/a:
zdjęcia z 1988 roku zrobione podczas rozbiórki starego kościoła


Zbrodnia po prostu. Nie mogło zostać? Choćby w jakieś symbolicznej postaci jakiśfragment, ruiny czy coś (jeśli niby rzekomo nie dało się wyremontować)?

rispetto - Wto Sty 08, 2008 3:58 pm
Temat postu: Re: Nowo odkryte zdjęcia kościołów na ul.Trawki
Bartosz B. napisał/a:

Zbrodnia po prostu. Nie mogło zostać? Choćby w jakieś symbolicznej postaci jakiśfragment, ruiny czy coś (jeśli niby rzekomo nie dało się wyremontować)?

Z ust mi to wyjąłeś. A na takiego grzmota (lub jak kto woli skocznię narciarską) to pieniądze się znalazły.

Piotr J. - Wto Sty 08, 2008 5:30 pm

Piękne i smutne te zdjęcia kościółka w Brętowie. :co_jest: :co_jest: :co_jest: Dziękujemy i prosimy o więcej.
Ponury2 - Wto Sty 08, 2008 6:47 pm

A ten proboszcz z końca lat osiemdziesiątych XX wieku to taki poczciwy był. Widocznie jego przełożeni zdecydowali że czas wyburzyć tą "ruderę" i postawić nową skocznię :(
gargoyle dfl - Sro Sty 09, 2008 7:25 am

z tego co pamietam to od strony lasu przypominalo mi to basen z taka iloscia szyb...
gargoyle dfl - Czw Sty 10, 2008 7:37 am

a tu jeszcze na ten temat jest
http://www.rzygacz.webd.p...=25,169,0,0,1,0

feyg - Czw Sty 10, 2008 10:20 am

W Gdyni Chyloni udało się zachować stary kościół (notabene pod wyzwaniem Św. Mikołaja :wink: ) poprzez wkomponowanie go w bryłę nowego. Inna sprawa że "nowe" nie grzeszy urodą, zwłaszcza wieża. Niestety znać rękę projektanta fachowca :evil:
Seeburg - Czw Sty 10, 2008 2:27 pm

Stary kościółek (a właściwie kaplica) p.w. Apostołów Piotra i Pawła w Jelitkowie też został wkomponowany w bryłę nowego kościoła, ale w sposób daleko bardziej zaawansowany :II . Efekty przebudowy są porażające. :rwie_wlosy:
Ponury2 - Czw Sty 10, 2008 8:16 pm

Podobnie jest na Gdańsku-Stogach - moja dawna parafia św. Rodziny na ul. Rozłogi. Także stary kościół został w latach osiemdziesiątych XX wieku przebudowany i dobudowano nową część. Szkoda że przy okazji zdewastowano do końca poniemiecki cmentarz... buuu!
parker - Czw Sty 10, 2008 8:58 pm

Kościół na Stogach, do którego należał ten cmentarz nie był w tym miejscu co teraz, tylko tam gdzie przedszkole.
Ponury2 - Czw Sty 10, 2008 9:22 pm

A tam co? Kaplica? Pamiętam bardzo stare mury :)
parker - Czw Sty 10, 2008 9:28 pm

tam nie wiem - ale daję mapkę stogów z 1935, kościół w obecnym miejscu jest dopiero od 1948 (czy jest jakiś wątek o Stogach? może by moderator przeniósł?)
Ponury2 - Czw Sty 10, 2008 9:53 pm

Przedszkole jest dużo niżej. Tak tam gdzie jest kwadracik na tej mapce. Tak na marginesie chodziłem do niego :) Kościół byłby tam, gdzie teraz na samym rogu stoją te apartamentowce.
parker - Czw Sty 10, 2008 9:57 pm

a to co jest? nie przedszkole? (dawno tam nie byłam :wink: )
Ponury2 - Pią Sty 11, 2008 12:13 am

Ale to nie tam. Kościół stał ciut dalej :???:
parker - Pią Sty 11, 2008 7:25 am

Analizowałam to jakiś czas temu i wychodziło, ze to ta sama działka...
parker - Pią Sty 11, 2008 7:43 am

Masz rację, przedszkole trochę dalej - a w 2005 roku nie było jeszcze Zumiego, a google tego terenu nie obfotografowało tak dokładnie :)
Jerzy Makieła - Pią Sty 11, 2008 9:47 am

Ponury2 napisał/a:
Kościół byłby tam, gdzie teraz na samym rogu stoją te apartamentowce.


Mieszkańcem Stogów jestem stosunkowo niedawno, bo od 1978 r. Wg. tej starej mapy to tam teraz stoi blok spółdzielni Zefir

Gulden - Nie Sty 27, 2008 12:21 am

Załączam kilka zdjęć z mojej kolekcji, które dotyczą kościoła w Brętowie.
Wpawdzie kościoła nie widać na nich w pełnej okazałości, ale może dla kogoś będą interesujące.

Gulden - Pon Sty 28, 2008 12:38 am

I jeszcze dwa kolejne.
gargoyle dfl - Pon Sty 28, 2008 11:55 pm

a ktore dokladniej te lata 60-te ? bo moj wujek tez w tym okresie mial komunie
Gulden - Wto Sty 29, 2008 9:27 pm

To jest komunia w 1965 roku. Może wujek się znajdzie :wink:
gargoyle dfl - Sro Sty 30, 2008 12:05 am

nic z tego :II potrzebuje 62 i 60
Ponury2 - Sro Mar 26, 2008 5:12 pm

No towarzycho brętowskie i okoliczne :) To kiedy jedziemy z wiosennym sprzątaniem zapomnianej części cmentrza za plebanią?

Śnieg opadnie zapewne na dniach. Może pierwsza sobota kwietnia? :wink:

wodnik88 - Sro Wrz 11, 2013 8:32 pm

Nie wiem czy gdzieś "po drodze" nie było o tym informacji.
Ekshumacja szczątków dawnych gdańszczan w Brętowie
Ciekaw jestem tylko czy była to ekshumacja z prawdziwego zdarzenia czy poprostu poszli, zobaczyli gdzie były dziury i wykopali co znaleźli. A i miejsce, w które przenieśli szczątki wywołuje u mnie "wstyd", że należę do tej parafii. Krzyż otoczony szyszkami. Na niewiele stać duchownych.

Piotr J. - Sro Kwi 14, 2021 10:54 pm

Takie ciekawe zdjęcie z 1987 r. (https://www.facebook.com/photo?fbid=1206090619873291&set=gm.469379284299923)
seestrasse - Czw Kwi 15, 2021 8:56 pm

szczerze mówiąc, nóż się w kieszeni otwiera

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group