Dawny Gdańsk

Akademia Rzygaczy - Muzyka w zabytkach

Grün - Pon Sie 01, 2005 5:52 pm
Temat postu: Muzyka w zabytkach
Właśnie dzwonił do mnie prof. Januszajtis i zapraszał na cykl "Muzyka w zabytkach" - jeśli ktoś jest chętny, to przekazuję zaproszenie do udziału w opowieściach o zabytkach przeplatanych muzyką. Pierwsza z cyklu jutro o 19stej w Kościele św.św. Piotra i Pawła przy Poggenpfuhl.
seestrasse - Pon Sie 01, 2005 8:46 pm

e, panie Profesorze... a dzisiejszy koncert dwóch harf w Domu pod Murzynkiem to pjes? :% :wink:
w ogóle program na stronce Fisharmonii jakiś taki inny :hmmm:
http://www.filharmonia.gd...dc3d642fe565efa

parker - Pon Sie 01, 2005 8:53 pm

Jeśli nie będę w pracy, to może się wybiorę. Wstyd się przyznać, ale w tamtym kościele to jeszcze nie byłam :wink:
Więc miałabym 3 w jednym :wink:

Grün - Pon Sie 01, 2005 9:10 pm

Nie wiem jak to się ma do planów Fisharmonii, ale AJ powiedział mi, cytuję: "Ponieważ marketing Filharmonii zawiódł, zapraszam..." itd. Nie biorę odpowiedzialności za to co usłyszałem - powtórzyłem zaproszenie i się sam wybieram.
seestrasse - Pon Sie 01, 2005 9:14 pm

no to jestem ciekawa, kto i co zagra... :???:
Grün - Pon Sie 01, 2005 9:18 pm

Zawsze możecie odśpiewać wreszcie z Parker to obiecane "Kennst du die Stadt am Bernsteinstrand" na trzy głosy. A my opowiemy o historii gdańskich zabytków :)
seestrasse - Pon Sie 01, 2005 9:20 pm

jak to na trzy głosy? we dwie??? :hiihihi: nie ma siły, dołączasz swój aksamitny baryton :D
Grün - Pon Sie 01, 2005 9:27 pm

To ja mam baryton? 8O :hiihihi:
seestrasse - Pon Sie 01, 2005 9:30 pm

aksamitny :bejbi: :D
parker - Pon Sie 01, 2005 9:58 pm

że co Rektór ma???? 8O
Grün - Pon Sie 01, 2005 10:03 pm

Baryton! Czytać nie umiesz??? :hiihihi:
danziger - Pon Sie 01, 2005 10:07 pm

Baryton - wstydzilibyście się używac takich słów!
A jak to jakieś dziecko przeczyta?
:wink:

Corzano - Pon Sie 01, 2005 10:10 pm

Seestrasse, potrafisz każdemu powiedzieć co ma? :hihi:
seestrasse - Pon Sie 01, 2005 10:30 pm

peeewnie! Ty też masz baryton-aksamitny, a jakże :hiihihi:
Grün - Pon Sie 01, 2005 10:31 pm

danziger napisał/a:
Baryton - wstydzilibyście się używac takich słów!
A jak to jakieś dziecko przeczyta?
:wink:

Niech czyta! Takie wyrazy przydają się potem w wojsku! :^^

seestrasse - Pon Sie 01, 2005 11:36 pm

nareszcie znalazłam rozklad jazdy cyklu "Muzyka w zabytkach starego Gdańska". coś się faktycznie różni od tego na stronach PFB. wychodzi na to, że jest aktualny
http://www.mtgsa.com.pl/x...0.07-07.08.html

Corzano - Sro Sie 03, 2005 8:33 am

Miło było. :)
Nie mogę być na wszystkich imprezach z tego cyklu, ale na harfy to bym się jeszcze wybrał. No i w Hotelu Podewils jeszcze nie byłem. :wink:

Za to na pewno zaliczę, jak co roku, carillony.

parker - Sro Sie 03, 2005 8:40 am

Ta muzyka to trochę średnia była... pani skrzypaczka wyglądała na baaaardzo zmęczoną :wink:
Grün - Sro Sie 03, 2005 8:42 am

...i tak też brzmiała :)
Corzano - Sro Sie 03, 2005 8:46 am

Trzeba było z tyłu usiąść. Mam słaby wzrok i skrzypaczce się nie przyglądałem, siedziałem daleko i słyszałem tylko echo, a poza tym nie znam się na muzyce. Było super! :mrgreen:
parker - Sro Sie 03, 2005 8:52 am

Wyglądała na zmęczoną, bo tak jakoś nie mogła nadążyć za pozostałymi z zespołu :wink:
Wygląd skrzypaczek nie ma dla mnie większego znaczenia :%

Corzano - Sro Sie 03, 2005 9:11 am

Ja nic nie zauważyłem, ale dodam na swoje usprawiedliwienie, że miałem potworny ból głowy i moja percepcja była jeszcze bardziej ograniczona, niż ma to miejsce na codzień. :wink:

Btw. Pamiętacie może nazwę tej miejscowości gdzie mieszkał Forster? Tu piszą, że to Mokry Dół, ale Januszajtis wymienił chyba inną nazwę. :hmmm:

parker - Sro Sie 03, 2005 9:19 am

Mokry Dwór.
Zajrzyj do Bedekera Sampa, tam też są opisani. :wink:

Corzano - Sro Sie 03, 2005 9:20 am

parker napisał/a:
Zajrzyj do Bedekera Sampa, tam też są opisani. :wink:

Nie mam tej książki. Po Waszych recenzjach, nie planuję jej na razie kupować. :hihi:

parker - Sro Sie 03, 2005 9:27 am

Mogę ci pokserować te 3 strony o Forsterach jeśli chcesz :wink:
Ale potem jak już wszystko o nich będziesz wiedział, to będziesz musiał o nich napisać do Akademii (post sponsorowany przez Rektorat :mrgreen: )

Kasia_57 - Sro Sie 03, 2005 10:29 am

Kurczę, ze też wszystko co ciekawe mnie omija wielkim łukiem :nerwus:
pumeks - Pon Sie 08, 2005 2:09 pm

parker napisał/a:
Mogę ci pokserować te 3 strony o Forsterach jeśli chcesz :wink:
Ale potem jak już wszystko o nich będziesz wiedział, to będziesz musiał o nich napisać do Akademii (post sponsorowany przez Rektorat :mrgreen: )

Zdaje się, że całkiem niedawno było też o nich w "30 dniach".
Kiedyś na uniwerku w Krakowie, na wykładzie o odkryciach geograficznych, dowiedziałem się że z Cookiem płynęli "Polacy, Jan i Jerzy Forsterowie spod Tczewa". W tym linku powyżej facet tłumaczy bardziej sensownie:
Cytat:
Kim był J. A. Forster? Urodzony pod Gdańskiem, formalnie pozostawał poddanym króla polskiego. Jego babka była Polką. Znał język polski. Prowadził wykłady w Wilnie i zmarł na rękach polskiego emigranta z Wilna. Nie czuł się jednak Polakiem. Bliższa mu była Anglia i Niemcy (chociaż niechętnie odnosił się do Prusaków).

Do tego dwa zastrzeżenia: znajomość języka polskiego u Georga Forstera była taka sobie (pisał o tym S. Salmonowicz, zdaje się że z tych planowanych wykładów w Wilnie - właśnie z tego powodu - niewiele wyszło). Poza tym jest on podobno twórcą, niezmiernie do dziś wśród Niemców żywotnego, określenia "Polnische Wirtschaft". :skolowany:

Grün - Pon Sie 08, 2005 2:26 pm

pumeks napisał/a:
Poza tym jest on podobno twórcą, niezmiernie do dziś wśród Niemców żywotnego, określenia "Polnische Wirtschaft". :skolowany:

Nie tylko wśród Niemców :%

parker - Czw Sie 18, 2005 6:13 pm

pumeks napisał/a:
parker napisał/a:
Mogę ci pokserować te 3 strony o Forsterach jeśli chcesz :wink:
Ale potem jak już wszystko o nich będziesz wiedział, to będziesz musiał o nich napisać do Akademii (post sponsorowany przez Rektorat :mrgreen: )

Zdaje się, że całkiem niedawno było też o nich w "30 dniach".


Właśnie znalazłam: w numerze listopad/grudzień 2003 (dostępny w redakcji)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group