Dawny Gdańsk

Gdańsk - Sopot - Gdynia - Amalienhof, Koliebken i inne cegielnie

Mikołaj - Sob Kwi 10, 2004 12:47 am
Temat postu: Amalienhof, Koliebken i inne cegielnie
Pozwolę sobie wkleić fragment maila, który dostałem kiedyś od Pumeksa:

"Cegielnia jak wół jest zaznaczona w miejscowości Amalienhof koło
Tczewa (ten drugi Amalienhof to chyba tylko jakis malutki folwark).
Porównanie z dzisiejszą mapką w tej samej skali wskazuje, że Amalienhof
leżał przy dzisiejszej drodze nr 1, jadąc od Gdańska: jakiś kilometr przed
Tczewem, tuż za przejazdem pod linią kolejową do Starogardu, powinna być
droga w prawo; cegielnia przy tej drodze, jakieś 600 m od głównej trasy. Ona
leżała obok większej osady, która na mapie z 1942 r. nazywa się Lunau, a na
wspólczesnej - Prątnica (w tej chwili to już na pewno jest część Tczewa)."

Może wiadomo Wam coś o innej znanej wszytskim dobrze cegielni w Kolibkach? Położenie nie jest ty trudne do ustalenia :wink: chodzi raczej o czas funkcjonowania, zdjęcia.

Mam jeszcze cegłę z napisem Uhlkau, Marek ma kolejną "zdjętą" cztery dni temu z budynku Gimnazjum Miejskiego- co na niej jest napisane?

Mikołaj - Sob Kwi 10, 2004 12:49 am

oto przykłady
Marek Z - Nie Kwi 11, 2004 9:06 am
Temat postu: Cegła
Pisze na niej: Schmidt Lenzen
Mikołaj - Nie Kwi 18, 2004 9:16 pm

no to dokładam kolejną cegiełkę
Marek Z - Nie Kwi 18, 2004 11:25 pm

A ja podobną...
Mikołaj - Sro Maj 05, 2004 1:52 pm

dokładam następną
Marek Z - Sro Maj 05, 2004 7:10 pm

Ja też - z napisem Gdańsk 2
Marek Z - Sro Maj 05, 2004 7:16 pm

He, he, Mikołaju - zostaliśmy ceglarzami... :wink:
Piękna jest ta z napisem kokoschken. Pstrykniesz ją jeszcze raz ?

Mikołaj - Sro Maj 05, 2004 7:25 pm

trzeba będzie... zdjęcie robiłem zza kierownicy blokując drogę ;) bo nie było czasu i miejsca, żeby stanąć
Marcin - Sro Maj 12, 2004 6:54 pm
Temat postu: Cegły z Cadinen [Kadyn]
To są cegły z których zbudowano przyczółki pewnego wiaduktu w Gdańsku. Nic by nie dziwiło aż tak bardzo, gdyby nie nazwa cegielni... Kadyny leżą koło Tolkmicka nad Zalewem Wiślanym i właśnie stamtąd przybyły do nas cegły. Jakby nie patrzeć spory to kawałek drogi od Gdańska.
Marcin - Sro Maj 12, 2004 7:24 pm

Kadyny są znane także z działalności Fabryki Ceramiki Kadyńskiej. Istniejące na terenie pokłady glinki służyły od stuleci do wytwarzania ceramiki budowlanej, wyrobów garncarskich i zduńskich.

http://ku3a-gr.webpark.pl
"Wytwórnia została założona z inicjatywy cesarza Wilhelma II, pierwsze projekty wykonano w Berlinie na przełomie 1903/1904 roku. Ogólnego otwarcia produkcji ceramiki artystycznej w Kadynach dokonano w 1904 roku. W roku 1905 rozpoczyna produkcję specjalna Wytwórnia Majoliki."

http://www.frombork.art.pl/Pol13.htm
"Odrębne zagadnienie stanowiła ceramika architektoniczna, stosowana do ożywienia wnętrz i elewacji. Do dzisiaj zachowała się berlińska stacja metra przy Theodor Heuss Platz, hall zakładu kąpielowego w Wissbaden, strop kasetonowy w hall NBP w Gdańsku przy ul. Okopowej 1, płaskorzeźba przedstawiająca kogę na jednym z domów w Tolkmicku."
Nie tylko przy Okopowej :D , bo ceramika architektoniczna z Kadyn znajduje się także w Willi Patschkego przy Uphagena.

Poniższe skan przedstawia sygnatury ceramiki kadyńskiej. Na naszych cegłach wyraźnie można odnaleźć sygnature typu E - czyli "po 1910, ceramika budowlana".
Tylko narzuca się pytanie. Czy cesarska Fabryka Ceramiki Kadyńskiej (ceramika artystycznea) zajmowałaby się produkcją zwykłych cegieł? A może jakaś lokalna cegielnia jeszcze przed 1904 używała takiej samej sygnatury?

Sabaoth - Sro Maj 12, 2004 7:24 pm

Może wygrali przetarg.
1. Mieli tańsze cegły albo,
2. Dali większą łapówkę.

Ale ponieważ to było przed wojną, to w grę wchodzi raczej to pierwsze :wink:

Mikołaj - Sro Maj 12, 2004 9:19 pm

Marcinie, cóż za wspaniałości!!
A wiesz, że niewiele brakowało, a w tej Wytwórni Majoliki spędziłbym jesienny weekend? Znajleźliśmy z Asią tę oto
ofertę i chcieliśmy natychmiast jechać, ale poinformowano nas, że ze względu na Hubertusa wszystkie miejsca są zajęte, a potem już zamykaja na zimę. Coś mi się wydaje, że spróbujemy ponownie!

Marek Z - Sro Maj 12, 2004 10:02 pm

Łaaał !!!! ale ceeegły ! Super ! W Gdańsku jeszcze takich nie widziałem ! :wink:
Marcin - Sro Maj 12, 2004 11:32 pm

A jakież było moje zaskoczenie. :shock:
Bo wcześniej słyszałem już o Fabryce Ceramiki Kadyńskiej - w pewnej audycji w Radiu Gdańsk.

Na jakiś wakacyjny weekend planowałem wypad do Fromborka. A teraz już wiem, że rozszerzę trasę o Kadyny. :D

Marcin - Sob Maj 29, 2004 8:14 pm

I jeszcze jedna cegła. :D
Kasia_57 - Nie Maj 30, 2004 9:37 am

A w związku z cegłami: czy ktokolwiek widział,albo słyszał o wyrobach cegielni w Żelistrzewie, czyli Sellistrau???
Tak mi wpadło do głowy jak wczoraj oglądałam te cegły kolibkowskie...

Marcin - Nie Maj 30, 2004 9:44 pm

Pamiątkowy wpis "sowieckiego sołdata" w wieży dawnego schroniska na Biskupiej Górce. :wink:
Marek Z - Nie Maj 30, 2004 11:37 pm

Cegielnia Łapalice
Mikołaj - Pon Maj 31, 2004 12:02 am

Cytat:
Łapalice

Ci to swego czasu mieli zamówienia...

Mikołaj - Sob Cze 12, 2004 1:28 am

Cytat:
płaskorzeźba przedstawiająca kogę na jednym z domów w Tolkmicku


to na dobry początek:

Marek Z - Nie Cze 13, 2004 6:25 am

Bardzo tajemnicza sygnatura...
Mikołaj - Nie Cze 13, 2004 2:49 pm

Byliśmy u samego źródła - w kadyńskiej Fabryce Ceramiki założonej przez Wilhelma II. Produkowano tam zwykłe cegły, ozdobną ceramikę architektoniczną oraz ceramikę artystyczną.
Na niektórych kadyńskich cegłach widać cztery okrągłe znaczki, jakby śrubki - ich różne ustawienie oznaczało rok, miesiąc i dzień produkcji.
Dorzucam też kilka innych ciekawych cegieł, które udało nam się podczas wycieczki znaleźć.



Cegły w Kadynach produkowano, o ile dobrze pamiętam, jeszcze na początku lat osiemdziesiątych. Poniżej zdjęcie ze współczesnej dobudowanej hali.


Tutaj dwie zabłąkane cegiełki z Kadyn - wyobrażacie sobie, budynek cegielni uzupełniano cegłami z odległego o ok 100 km Gdańska



I jeszcze dwie sztuki z Elbląga - mniej i bardziej współczesna



I na koniec ceglane graffiti sprzed 60 lat widoczne na domku przy Gdańskiej Głowie


Marcin - Pią Lip 02, 2004 9:24 am

I jeszcze jedna zdobycz (znad Zalewu W., Mikołaju :wink: ) - SCHMIDT-LENZEN.
Marcin - Nie Lip 11, 2004 4:14 pm

I jeszcze jedna. Tym razem LĘBORK I z Ołowianki (z dzisiejszej wycieczki).
Makabunda - Czw Paź 14, 2004 9:34 pm
Temat postu: Koliebken
Nie zprezentuję tu niczego odkrywczego bo następną fotkę cegieł z Koliebken. Ciekawe jest natomiast miejsce, w którym się znajdują czyli w ścianie kamienicy przy Kościuszki 78.
Z tego co pamiętam to budynki przy Kościuszki powstały w latach 30-tych a wtedy nie było już Koliebken a były Kolibki.
Czyżby korzystano przy budowie z cegieł rozbiórkowych?

seestrasse - Sro Lut 02, 2005 4:47 pm

Marku, Mikołaju - proszę o pomoc!
1. Czy możecie mi zdradzić, gdzie stoją budynki z cegieł BYSEWSKICH, których fotki zamieściliście? Potrzebuję do artykółó :lol: do Akademii o kolejce cegielni w Bysewie
2. Czy kiedykolwiek widzieliście "wersję niemiecką" tychże cegieł???
Bardzo Was proszę...

Tow. Gierek: Pomożecie?
Sala: Pomożemy...
Tow. Gierek: No!
:LL:

Grün - Sro Lut 02, 2005 5:20 pm

Mój dom jest zbudowany z cegieł bysewskich :^^
seestrasse - Sro Lut 02, 2005 5:45 pm

fajnie masz :hihi:
mój z itongu oraz szlachetnej odmiany betonu :hihi:
a na poważnie - rozumiem, że cegły made in Bysewo były popularne. Czy byłoby nietaktem zapytać Cię o rok produkcji Twojego domu?

Grün - Sro Lut 02, 2005 6:11 pm

ciężko powiedzieć... ale cegły były używane w drugiej połowie lat 80. XX w. :)
seestrasse - Sro Lut 02, 2005 7:05 pm

o latach 80. to ja też wiem, moja praca jest po części zbudowana z bysewki :)
no bo tak: skoro cegielnia powstała pod koniec XIX wieku, to powinny gdzieś być budynki wykonane z takich starych cegieł. No chyba że nie miały wówczas sygnaturek :???:
ale artykół mimo wszystko ma być o kolejce a nie o cegłach 8))

Mikołaj - Sro Lut 02, 2005 7:26 pm

Zesztrasiu, nie pamiętam skąd ona jest... Coś pstrykaliśmy w okolicach Osterzeile/Westerzeile...
seestrasse - Sro Lut 02, 2005 7:29 pm

gdzie, przepraszam? :roll:
Sabaoth - Sro Lut 02, 2005 7:30 pm

Między Bärenweg a Ringstrasse :mrgreen:
seestrasse - Sro Lut 02, 2005 7:34 pm

a, to już mi cóś mówi :mrgreen: znaczy się chałupy przedwojenne (jakby co, to mnie poprawcie)
Mikołaj - Sro Lut 02, 2005 7:44 pm

Dubois
seestrasse - Sro Lut 02, 2005 7:46 pm

dzięki :hurra:
parker - Czw Lut 03, 2005 8:43 am

A po egipsku? Ktoś potrafi hieroglifem? :wink:
pumeks - Sro Cze 15, 2005 10:45 am

Hihi... przebrnąłem właśnie przez ten wątek, choć on już dawno zboczył... a chciałem donieść, że także kościół św. Franciszka z Asyżu na Emausie (przy pętli tramwajowej "Siedlce") jest w całości zbudowany z cegły kadyńskiej.
Marcin - Sro Cze 15, 2005 10:54 am

:ok: Witaj w klubie tropicieli Kadyn. :mrgreen:
Alkali - Sob Cze 18, 2005 9:39 pm

Witam,

No to i ja postanowiłem dołożyć swoje przysłowiowe "trzy grosze", a konkretnie fotkę cegły z cegielni Kokoszki.
Z takich cegieł zbudowany jest Szaniec Mewi więc to ok. 1870 r.

Pozdrawiam,
Alkali

DarioB - Pon Sie 15, 2005 3:40 pm

Dwie zdobycze z Lastadii:
jacek-gdansk - Pią Sie 19, 2005 12:07 am

:== DarioB !
Też tam ostatnio byłem lecz nie dojrzałem tego co ty !
Słowa uznania przesyłam!

Federico - Pią Sie 19, 2005 10:26 am

No, to zuruck... gdzie się takie cudo uchowało? :???: Pytam, bo w Bielkowie łatwiej znaleźć cegłę z odciskiem Sucumin.

http://www.forum.dawnygda...er=asc&start=15
Cytat:
I jeszcze jedna cegła.


Ponury - Pią Sie 19, 2005 11:02 am

A inne ciegielnie? Na przykład Brętowo? Ktoś trafił na cegiełki stamtąd?
fritzek - Czw Wrz 15, 2005 2:49 pm
Temat postu: Podaj cegłę
Dokładam kolejną cegiełkę. Cegła pochodzi z kamienicy, w której mieszkam. (Sasper Str.- rok budowy 1903) Jak ktoś zbiera cegiełki, to chętnie oddam.
DarioB - Wto Paź 25, 2005 12:24 am

Zdobycz z Wyspy Spichrzów
Mikołaj - Pią Lis 25, 2005 11:47 am

dostałem maila:
Cytat:
Poszukuję zdjęć odcisków stempli na cegłach fortecznych i nie tylko... W Poznaniu mamy tu ich całkiem sporo, ale z powodu dużego zainteresowania tematem szukamy zdjęć z całej Polski. Chcielibyśmy stworzyć nowy dział poświęcony temu właśnie zagadnieniu. Jeżeli posiadasz takowe zdjęcia to proszę podeślij mi je na maila albo podaj link do strony.

i po tym, jak w odpowiedzi dałem link do tego wątku:
Cytat:
Oto skany stempli fortecznych z Poznania:
http://muldgaard.w.interia.pl/stemple.htm
Chcielibyśmy umieścić zdjęcia lub sam link do strony na PozForcie. Czy wyraża Pan na to zgodę?

Ja jestem za tym, żeby umieścili zdjęcia, oczywiście ze wskazaniem źródła.
Gdyby któryś z autorów zdjęć się nie zgadzał, proszę o sygnał.

Maj - Pon Lis 28, 2005 11:52 pm

Witam. Nazwa cegielni BYSEWO widnieje na cegłach wykonanych po wojnie, a wczesniej cegły miały sygnaturki KOKOSCHKEN, czyli dzisiejsze Kokoszki (granice sie troche zmieniły :) ). A do samej cegielni, to jest własnie w stanie rozbiorki. Jak ktos chce utrwalic resztki, to nie ma na co czekac. Z centrum autobus 167 przystanek koncowy to własnie cegielnia lub z Wrzeszcza 157.
seestrasse - Pon Lis 28, 2005 11:59 pm

maju! o tym jest już tutaj
http://www.artfoto.pl/zkd/index2.html
i tutaj...
http://www.rzygacz.webd.p...=40,357,0,0,1,0
:D

Marcin - Wto Lis 29, 2005 12:47 am

Cytat:
A do samej cegielni, to jest własnie w stanie rozbiorki. Jak ktos chce utrwalic resztki, to nie ma na co czekac

Ja nie czekałem... :wink: Smutny to widok... :II

gargoyle dfl - Wto Lis 29, 2005 7:34 am

Marcin.......sprzedaj cegle :wink:
DarioB - Nie Gru 04, 2005 10:01 pm

Małe co nieco z terenu Koszar przy ul. Słowackiego. Niestety żadnych atrakcji nie zanotowano...
Mikołaj - Pon Gru 05, 2005 12:45 am

Z tych żołnierskich napisów to chyba zrobię osobną galerię, mam ich z 30, cuda prawdziwe!
A póki co dokładam kolejne cegiełki:

Rumcajs - Czw Gru 15, 2005 12:30 am

A czy ktoś wie skąd ta jest? Wygląda na szamotową.
Rumcajs - Czw Gru 15, 2005 12:31 am

He he
nie zauważyłem, że Mikołaj juz ja wstawił.
Wie ktoś skąd one są?

PLASER - Wto Sty 31, 2006 1:28 am

Marcin napisał/a:
:ok: Witaj w klubie tropicieli Kadyn. :mrgreen:


Tropicie Kadyny. Macie kolejny trop, dom mieszkalny przy nieistniejacej już nastawni "Pi1". Dom ten zresztą wcześniej też był nastawnią, ale nie wiem w jakim okresie (Na pewno za czasów Dzg Rdz Sandweg)

Pozdrawiam
PLASER

gumka - Czw Mar 23, 2006 11:14 am
Temat postu: Re: Podaj cegłę
fritzek napisał/a:
Dokładam kolejną cegiełkę. Cegła pochodzi z kamienicy, w której mieszkam. (Sasper Str.- rok budowy 1903) Jak ktoś zbiera cegiełki, to chętnie oddam.


REWELACJA!!!
cegla z cegielni G.H.Ramsaya w Swalwell kolo Newcastle!!
Do tej pory spotkalem tylko jedna taka w Gdansku i to uzyta wtornie.
Nie chce cegielki ale poprosze o wiecej informacji - wg mojej wiedzy Ramsay produkowal cegly szamotowe - czy ona pochodzi z pieca czy z muru?
I zdradz jeszcze Sasper Str. to dzisiejsza Na Zaspe? Sorry za ignorancje 8))

jezeli ktos sie spotkal z ceglami DIDIER lub RAMSAY poprosze o kontakt.

fritzek - Czw Mar 23, 2006 11:34 am

Wow!!! A ja internet przekopałam wzdłuż i wszerz i nic o Ramsayu nie znalazłam. Cegła jest szamotowa. Przypuszczam, że pochodzi z rozebranego pieca w moim mieszkaniu (ohydnego zresztą ). Znalazłam ją w swojej piwnicy razem z kaflami. Tych cegieł było więcej, zostały użyte wtórnie :wink:
Ulica to oczywiście Na Zaspę. A kamienica została zbudowana w 1903 r.
Dzięki za informację!!! Swoją drogą to bardzo ciekawe, że cegły do budowy pieców przywozili z drugiego końca świata :hmmm:
:D :D :D

gumka - Czw Mar 23, 2006 1:04 pm

Pewnie przyjezdzaly przy okazji innych importow. Z kopalni w Swalwell prawdopodobnie importowala wegiel Gazownia Miejska. A p.Ramsay zaopatrywal kopalnie poza tym eksportowal swoje cegly do wszystkich panstw Europy oraz do australii i Ameryki.
historia przemyslu Swalwell

A swoja droga mam pytanie do ceglologow:
Sa zapiski o pietnastowiecznej cegielni usytuowanej w obrebie murow miejskich. Pisze o tym Bogucka w "Cegielnia gdanska w XVI wieku"(Studia i materialy z historii kultury materialnej t.10 1961). Niestety nie jest tam podana lokalizacja, czy ktos moze sie spotkal z jakimis informacjami na ten temat?

Martino - Pią Mar 24, 2006 10:59 pm

Mikołaj napisał/a:
dokładam następną


o ile mi wiadomo dzisiejsza cegielnia Bysewo (lub już nieczynna) to ta sam cegielnia co Kokoscheken.....

gumka - Czw Mar 30, 2006 9:29 pm

Wracajac do tematu cegiel szamotowych para cegielek z Gazowni Miejskiej (przy Torunskiej) z konca XIX wieku
fritzek - Pią Kwi 14, 2006 12:11 pm

A takie coś wypatrzyłam dzisiaj rano pętając się z Bazylem po dzielnicy. Z tych cegieł jest zbudowany dom przy ul. Oliwskiej (a w zasadzie coś, co z domu zostało, szpetne zresztą strasznie). Wiecie może co to za wytwórnia?

P. S. Pytanie o proweniencję cegieł jest nieaktualne. Wskutek burzy mózgów Zoppotera i mojego wydedukowaliśmy co to za cegły. Najpierw doszliśmy do wniosku, że to jest symbol wiatraka. Ja postulowałam za pochodzeniem z Żuław bądź Holandii. Ale na to Zopp błysnął intelektem i stwierdził, że ten wiatraczek to jednak śmigło i jest to cegła lotnicza. Ja stwierdziłam, że przeciwlotnicza. No i po nitce do kłębka doszliśmy co i jak. Otóż obrona przeciwlotnicza rzucała tymi cegłówkami w samoloty w 1945r. i dlatego z chałupy ostał się jeno kikut :hihi:

Corzano - Pią Kwi 14, 2006 12:54 pm

fritzek napisał/a:
Wiecie może co to za wytwórnia?

Wygląda jak oznaczenie steru strumieniowego na kadłubie statku. :)

Zoppoter - Pią Kwi 14, 2006 1:06 pm

Corzano napisał/a:
fritzek napisał/a:
Wiecie może co to za wytwórnia?

Wygląda jak oznaczenie steru strumieniowego na kadłubie statku. :)


Sugerujesz, ze statki budowano wtedy z cegieł?

fritzek - Pią Kwi 14, 2006 1:09 pm

Zoppoter napisał/a:
Corzano napisał/a:

Wygląda jak oznaczenie steru strumieniowego na kadłubie statku. :)


Sugerujesz, ze statki budowano wtedy z cegieł?

A może marzy Ci się Corzi budowa statku z cegieł? Takiej Arki Corzana na ten przykład... Ceglanej, w stylu renesansu północnoeuropejskiego :hihi:

Corzano - Pią Kwi 14, 2006 1:11 pm

fritzek napisał/a:
A może marzy Ci się Corzi budowa statku z cegieł?

Są statki stalowe, betonowe, to czemu nie ceglane? :P

seestrasse - Pią Kwi 14, 2006 2:46 pm

Corzano napisał/a:
fritzek napisał/a:
A może marzy Ci się Corzi budowa statku z cegieł?

Są statki stalowe, betonowe, to czemu nie ceglane? :P

otóż to, nie wspominając o jednostkach gumowych i z papieru :hihi:

grzechuu - Czw Kwi 20, 2006 7:03 pm

a w wiadukcie nad ulicą Ogrodową (okolice Brętowa) jest taka
villaoliva - Sob Maj 06, 2006 6:38 pm

Pamiątka po cegielni i żwirowni w Wittstock.
Panbary - Nie Maj 07, 2006 10:43 pm

Co do cegieli w Bysewie - totalna ruina, niedługo nawet komin sie zawali :( Rozbiórka jak naraznie stoi w miejscu a teren niszczeje i zarasta oraz służy za wysypisko śmiec i miejsce do picia.... Szkoda, że taki zabytek został zapomniany bo ponoć jeszcze niedawno możnabyło go odratować...

Takie pytanko -- ktoś napisał, że w Brętowie była cegienia. Można wiedzieć gdzie dokładnie??

grzechuu - Nie Maj 07, 2006 11:39 pm

Panbary napisał/a:
Takie pytanko -- ktoś napisał, że w Brętowie była cegienia. Można wiedzieć gdzie dokładnie??


Znajduje się na końcu ulicy Potokowej (na południe od ronda), podłużne szare budynki.

Sam bym chciał się czegoś więcej o niej dowiedzieć
- jak to jest z tym obszarem, bo to chyba jest Nowiec, a nie Brętowo (no ale zakład nazywany jest "cegielnia w Brętowie")
- ktoś może wie w jakich latach działała - jest zaznaczana na przedwojennych mapach, ale te budynki, które tam obecnie stoją to chyba są już powojenne?

seestrasse - Nie Maj 07, 2006 11:43 pm

ktoś gdzieś ostatnio wspomniał, że cegielnia brętowska tak naprawdę nigdy nie istniała - została wymyślona przez Huellego :wink:
Mikołaj - Pon Maj 08, 2006 12:29 am

zdaje się sam Huelle :hihi:
seestrasse - Pon Maj 08, 2006 12:32 am

u nas na Forumie wspomniał? 8O :wink:
Mikołaj - Pon Maj 08, 2006 12:50 am

za drobnym pośrednictwem Pepo, konkretnie tutaj
Panbary - Pon Maj 08, 2006 2:25 pm

Budynki na zdjęciu, które wrzucił Grzechuu raczej są w miarę nowe. Niedawno działy tam jeszcze warsztaty samochodowe i kilka biur. Obecnie (jak widać) ruina. Prawdopodbnie niedługo to wyburzą i postawią kilka nowych domów :wink:
fritzek - Pon Maj 08, 2006 3:56 pm

Kolejna szamotówka wmurowana w schodki prowadzące do mojej piwnicy. Jak ja tyle czasu nie jej zauważyłam? :hmmm: Ot framuga ze mnie :hihi:
grzechuu - Wto Maj 09, 2006 10:44 pm

wracając jeszcze do tego Brętowa...

nie wiem jak z tą "cegielnią Weisera Dawidka" było, ale w Brętowie (czy powiedzmy okolicach Brętowa) 2 cegielnie były, bo są zaznaczane na wielu mapach

np. tu:

Panbary - Wto Maj 09, 2006 11:18 pm

To jutro po szkole ide na poszukiwania jakiś śladów tej cegielnie koło Niedźwiednika :hurra:
grzechuu - Sob Maj 13, 2006 6:57 pm

i jak tam? są jakieś ślady?
to by musiało być gdzieś na końcu ulicy Leśna Góra :hmmm:

też muszę się tam wybrać, ale czas będę miał chyba dopiero w czerwcu

wodnik88 - Sob Maj 13, 2006 9:09 pm

Więc byłem przelotem i na myśl przychodzi mi to miejsce przy końcu ulicy Leśna Góra na miejscu hydroforni. Kiedyś biegając w okolicach ze skołą za hydrofornią pamiętam jakieś fundamenty. Ale było one chyba dosyć małe. Niestety tego nie sprawdziłem. Ale jedyne co tam jest teraz ciekawego to to co na zdjęciach.
Panbary - Nie Maj 14, 2006 8:54 pm

Nom dzisiaj z kolegom trochę się tam szwendałem. Myśle, że raczej na 100% była tam cegelnia. Teraz na jej terenie jest boisko, hydrofornia i kilka zabudowań, w tym to co na fotce wyżej. Łaziem jeszcze troche wyżej w miejscu, gdzie zapewne była kopana glina. Do kopalni prowadzą dwie drogi, prawdopodobnie jeździłe po nich wagoniki z gliną (tak jak np w Bysewie). Znaleziska - hmm w sumie to nic, może oprócz jednej przepalonej cegły i resztki funadamentów czy ściany po jakiś zabudowaniach za hydrofornią. Na cegłach, z których jst zbudowany dom na fotkaach wyżej są pojedyńcze cyferki i literki ( B 2 7 itp) może to jakiś trop :hihi: Jak na pierwszą moją wyprawę jestem zadowolony. I pomyśleć, ze od lat grając na tamtym boisku nie miałem pojęcia co wcześniej się tu znajdowało.... Podróże kształcą :wink: Fotki jakieś też mam ale nie wiem czy je wklejać (cegła, kawałki muru za hydrą i droga na górę)
DarioB - Pon Maj 29, 2006 11:21 pm

Udało mnie się ustrzelić kolejną Koliebken
fritzek - Pon Cze 05, 2006 1:17 am

I jeszcze jedna szamotówka z Neufahrwasser. Znaleziona na spacerze przez Bazyla.
Jest cholernie ciężka, nawet jak na szamot.

DarioB - Sob Lip 01, 2006 12:07 am

Kolejna Koliebken, tym razem z Ołowianki z tamtejszego Hetelu.
Strach - Sob Lip 08, 2006 5:46 pm

Takich wzorów chyba nie było? :mrgreen: REIMANNSFELDE, LUHLOW HOPEHILL
seestrasse - Sob Lip 08, 2006 10:53 pm

no to jeszcze napisz, gdzie to ustrzeliłeś :D
danziger - Nie Lip 09, 2006 7:19 pm

seestrasse napisał/a:
no to jeszcze napisz, gdzie to ustrzeliłeś :D

Przecie stoi jak byk - Starowiejska 51 i 53 :lol:

seestrasse - Nie Lip 09, 2006 7:35 pm

:skolowany: :hihi:
Strach - Pon Lip 17, 2006 10:00 am

Co to ? ESPENKRUG ?
seestrasse - Pon Lip 17, 2006 12:02 pm

Osowa :D
parker - Pon Lip 17, 2006 6:26 pm

Nie, to nie Osowa już, to ta część za mostkiem... jak to się do diaska nazywało? :hmmm:
Kukawka chyba.

kazik - Pon Lip 17, 2006 8:12 pm

na messtischblacie cegielnia jest zaznaczona w tym samym miejscu.
Osiedle Kukawa znajduje się kilkaset metrów na Pn od jez. Osowskiego.
mapka:

danziger - Pon Lip 17, 2006 11:32 pm

parker napisał/a:
Nie, to nie Osowa już, to ta część za mostkiem... jak to się do diaska nazywało? :hmmm:
Kukawka chyba.

To jest włąśnie historyczna Osowa (Espenkrug = Osowa Karczma). Dopiero później nazwę Osowa rozszerzono na inne tereny - Wysoką, Nowy Świat i inne.

Strach - Wto Sie 15, 2006 11:06 pm

Co to Rochow? :hiihihi:
DarioB - Wto Sie 15, 2006 11:39 pm

Rochow 50N 17E
Rochow 51N 15E

gargoyle dfl - Sob Sie 19, 2006 9:52 am

Cytat:
Więc byłem przelotem i na myśl przychodzi mi to miejsce przy końcu ulicy Leśna Góra na miejscu hydroforni. Kiedyś biegając w okolicach ze skołą za hydrofornią pamiętam jakieś fundamenty. Ale było one chyba dosyć małe. Niestety tego nie sprawdziłem. Ale jedyne co tam jest teraz ciekawego to to co na zdjęciach.


Wroce do tego tematu .Dzisiaj wracajac z malego wypadu rodzinnego za miasto podczas rozmowy z tesciem zeszlismy na ten temat ,on nie przypomina sobie cegielni tylko zwirownie dokladnie w miejscu, gdzie pozniej byla strzelnica wojskowa .

DarioB - Czw Lis 30, 2006 3:25 pm

Tych SCHMIDT-LENZEN (jeśli dobrze czytam) jest dosć sporo w okolicy. Nawet na Helu je namierzyłem.
grzechuu - Sob Lut 17, 2007 11:28 pm

Strach napisał/a:

Takich wzorów chyba nie było? :mrgreen: REIMANNSFELDE, LUHLOW HOPEHILL
Starowiejska 51.JPG
Starowiejska 53.JPG

Strachu! A czy jak robiłeś zdjęcie cegle ze Starowiejskiej 51, to nie zrobiłeś czasem przy okazji zdjęcia całego domu? :)
Moja mama tam chwilowo mieszkała w 1968 i podobno już wtedy wisiała na nim tabliczka "do rozbiórki" - widzę, że dom chyba się zachował :)

[taki malutki offtopic ;) ]

Strach - Sob Lut 17, 2007 11:40 pm

grzechuu napisał/a:
Strach napisał/a:

Takich wzorów chyba nie było? :mrgreen: REIMANNSFELDE, LUHLOW HOPEHILL
Starowiejska 51.JPG
Starowiejska 53.JPG

Strachu! A czy jak robiłeś zdjęcie cegle ze Starowiejskiej 51, to nie zrobiłeś czasem przy okazji zdjęcia całego domu? :)
Moja mama tam chwilowo mieszkała w 1968 i podobno już wtedy wisiała na nim tabliczka "do rozbiórki" - widzę, że dom chyba się zachował :)

[taki malutki offtopic ;) ]


Zdjęć całości nie mam, bo musiałem się szybko ewakuować (okoliczna ludność wydawała nie brzmiące pokojowo okrzyki :OO ). Dom pewnie jeszcze stoi. Dario tam chyba często bywa, może on :aparat: ?

grzechuu - Sob Lut 17, 2007 11:57 pm

No bo właśnie jakieś wewnętrzne głosy mi mówią, żeby nie jechać tam z aparatem :hihi:
seestrasse - Nie Lut 18, 2007 12:07 am

a może wybrać tam się większą grupą...?
luanda - Nie Lut 18, 2007 12:12 am

Strach napisał/a:
Zdjęć całości nie mam, bo musiałem się szybko ewakuować (okoliczna ludność wydawała nie brzmiące pokojowo okrzyki :OO ).


grzechuu napisał/a:
No bo właśnie jakieś wewnętrzne głosy mi mówią, żeby nie jechać tam z aparatem :hihi:


Sorry za oT, ale:
Ach, Wy - Stereotypiarze ;)

grzechuu - Nie Lut 18, 2007 1:59 am

seestrasse napisał/a:
a może wybrać tam się większą grupą...?

no może byłoby warto, zwłaszcza że dzielnica ma się zamienić w stadion...

luanda napisał/a:
Sorry za oT, ale:
Ach, Wy - Stereotypiarze ;)

:hihi:

Strach - Nie Lut 18, 2007 2:13 am

luanda napisał/a:
Strach napisał/a:
Zdjęć całości nie mam, bo musiałem się szybko ewakuować (okoliczna ludność wydawała nie brzmiące pokojowo okrzyki :OO ).


grzechuu napisał/a:
No bo właśnie jakieś wewnętrzne głosy mi mówią, żeby nie jechać tam z aparatem :hihi:


Sorry za oT, ale:
Ach, Wy - Stereotypiarze ;)


Ja przepraszam, po prostu opisywałem zdarzenie. Inna sprawa że powoli zaczynam się przyzwyczajać: "No co się k.... tak gapisz, jak ... itd."

grzechuu napisał/a:
No bo właśnie jakieś wewnętrzne głosy mi mówią, żeby nie jechać tam z aparatem :hihi:


Jechać jak najbardziej można, ale aparat nie może wisieć na szyi i ubiór nie koniecznie musi być galowy :hihi:

Męczyk - Pon Lut 11, 2008 8:26 pm

Witam Szanowne Grono :D

Wpadła mi w łapki cegiełka z ciekawą sygnaturą



Czy któryś z Was ma może informacje o tej cegielni?

feyg - Pią Sie 08, 2008 1:26 pm

Hirschberg Kniebau... nazwisko wskazuje że właściciel mógł (choć niekoniecznie) być Żydem.
W zasobach Archiwum Państwowego w Gdańsku w zespole Starostwo Powiatowe w Tczewie znajduje się teczka:

Cytat:
sygnatura: 10/26/0/135
tytuł i daty: Parcelacja majątku Knybawa, os.8 - cegielnia.; 1927-1937
hasła indeksu: Melioracje; Tczew
opis: dokumentacja aktowa; ; ; poszyt; stan dobry; ; ; ; ; ; ; ; III-b; 61/5; Dopływ z 1994 r.;

źródło

a tak przy okazji pochwaliłbyś się swoją dachówką z pięknym napisem - ja wyczytałem na niej: (?)ertrud - Gertrud? Schlummer poniżej Karl (Kremer?) (?) Stolp den 19 Septb 1909(?) - czyżby pamiątka po zakochanej parze? (powiększenie)

źródło

Męczyk - Pią Sie 08, 2008 11:12 pm

Dzięki za odpowiedź :)

Sam usiłowałem uderzyć w innym kierunku; "Hirschberg" oznacza też nazwę miejscowości (Jelenia Góra?). Z tego co mi dobrzy ludzie powiedzieli, takich miejscowości na terenie Pomorza było kilka. Teoria wyglądała mniej więcej tak, że 2 cegielnie należące do jednego właściciela wypuszczały tak sygnowane cegły. Teoria pozostała teorią, bo musiałem pisać pracę magisterską, potem rozmowy na doktorat, papierki etc-suma sumarum, jak byłem głupi, tak jestem :) Niemniej dziękuję za pomoc :)

Co do dachówki-o treść muszę zapytać osobę, od której ją dostałem. Sam tego nie potrafię rozczytać, a skanowanie wyszło poniżej mych nadziei. Dokładniejszych fot teraz nie zrobię, bo aparat wyjechał na wczasy :)

Łukasz - Sob Sie 09, 2008 10:29 pm

feyg napisał/a:
Schlummer poniżej Karl (Kremer?) (?) Stolp den 19 Septb 1909(?)


Gertrud Schlummer
Karl Bremer (to chyba B, nie K)
Verlobte Stolp den 19 Septb 1909(?)

feyg - Nie Sie 10, 2008 10:18 am

Łukasz napisał/a:
feyg napisał/a:
Schlummer poniżej Karl (Kremer?) (?) Stolp den 19 Septb 1909(?)


Gertrud Schlummer
Karl Bremer (to chyba B, nie K)
Verlobte Stolp den 19 Septb 1909(?)


Dzięki !

Łukasz - Nie Sie 10, 2008 10:47 am

http://www.lbz-rlp.de/Sch...oeslin_1901.pdf
To jest sprawozdanie roczne (czy coś podobnego) Królewskiego Gimnazjum w Koszalinie z 1901. Jeden z uczniów na wykazie nazywa się Karl Bremer. Ciekawe, czy to ten sam. :)

feyg - Czw Gru 04, 2008 10:34 am
Temat postu: Re: Amalienhof, Koliebken i inne cegielnie
Mały powrót po zamierzchłej przeszłości:
Mikołaj napisał/a:
Pozwolę sobie wkleić fragment maila, który dostałem kiedyś od Pumeksa:

"Cegielnia jak wół jest zaznaczona w miejscowości Amalienhof koło Tczewa (ten drugi Amalienhof to chyba tylko jakis malutki folwark). Porównanie z dzisiejszą mapką w tej samej skali wskazuje, że Amalienhof leżał przy dzisiejszej drodze nr 1, jadąc od Gdańska: jakiś kilometr przed Tczewem, tuż za przejazdem pod linią kolejową do Starogardu, powinna być droga w prawo; cegielnia przy tej drodze, jakieś 600 m od głównej trasy. Ona leżała obok większej osady, która na mapie z 1942 r. nazywa się Lunau, a na wspólczesnej - Prątnica (w tej chwili to już na pewno jest część Tczewa)."

Czyżby obok cegielni Amalienhof niedaleko Tczewa była jeszcze druga o tej nazwie koło Działdowa ? A może to "nasza" cegielnia?

pumeks - Czw Gru 04, 2008 11:04 am

Nie nie, nasza na pewno była koło Tczewa. Poniewczasie ustaliłem zresztą, że nazwa Amalienhof została dość zabawnie i "prawie-fonetycznie" spolszczona na ... Malinowo :mrgreen:
Łukasz - Czw Gru 04, 2008 11:09 am

Hm, na messtischblatcie 2787 Soldau jest zaznaczony Amalienhof (Malinowo) koło Działdowa, ale najbliższa cegielnia jest w oddalonym jeszcze o kilka kilometrów Scharnau (Sarnowie). Jak się ma do tego Sunowo w opisie aukcji? Szkoda, że nie wiemy, co jest pod napisem "ALLEGRO". A Amalienhofów Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego wskazuje osiem (i to chyba bez naszego i działdowskiego): http://dir.icm.edu.pl/pl/...ficzny/Tom_I/33
Męczyk - Sro Sie 25, 2010 5:32 pm

Ten kawałek cegły zabił mi ćwieka. Kształt krzyża przywodzi na myśl element osnowy geodezyjnej, ale z drugiej strony nie pasuje materiał...ktoś ma jakieś pomysły?



1852m - Czw Lis 24, 2011 6:44 pm
Temat postu: Klein-Katz cegiełka
Takiej cegły tu jeszcze nie było:) chyba?
Kwietna 32 w Oliwie

dandola - Czw Lis 24, 2011 7:02 pm

pumeks napisał/a:
Nie nie, nasza na pewno była koło Tczewa. Poniewczasie ustaliłem zresztą, że nazwa Amalienhof została dość zabawnie i "prawie-fonetycznie" spolszczona na ... Malinowo :mrgreen:


Według moich źródeł Amalienhof bez polskiego odpowiednika było to wybudowanie (Wohnplatz) należące do gminy wiejskiej Suchostrzygi (Landgemeinde Lunau), dziś Tczew Suchostrzygi. Był też Amalienhof zwany dziś Zarzeczem koło Elbląga i koło Człuchowa.

Patzach - Pon Gru 10, 2012 9:13 pm

Jako że to mój pierwszy post to na początku witam :)
Jakiś czas temu stałem się właścicielem poniemieckiego siedliska. Na jeden ze ścian obory murowanej dostrzegłem cegłę z takim o to napisem:



Proszę o pomoc w rozszyfrowaniu go i wyjaśnieniu co on znaczy.

Dynia-zoppot - Pon Gru 10, 2012 10:51 pm

aż dziwne ze jeszcze nie ma tu nic z Sopotu, no to zapodaje.
danziger - Nie Sty 13, 2013 4:12 pm

Patzach napisał/a:
Proszę o pomoc w rozszyfrowaniu go i wyjaśnieniu co on znaczy.

Zgl. to skrót od Ziegelei (cegielnia), a Gut Neuenburg znaczy "majątek Neuenburg".
Jedyny Neuenburg jaki znam to Nowe nad Wisłą, ale to miasto, a nie majątek (posiadłość).
Podejrzewam więc, że cegła pochodzi z cegielni należącej do miasta Nowe, względnie do cegielni należącej do jakiegoś majątku Neuenburg.

slowik45 - Sob Mar 23, 2013 7:23 pm

Wiosenna wycieczka :hihi: , opływ Motławy, napisy na cegłach znalazłem na młynie obok śluzy i murach obronnych przy bramie kolejowej.
Fram44 - Pon Cze 03, 2013 9:27 pm
Temat postu: SUCCASE
Na Biskupiej Górce
Mikołaj - Pon Cze 03, 2013 10:21 pm

Suchacz obok Kadyn nad Zalewem Wiślanym.
Fram44 - Pon Cze 03, 2013 10:51 pm

Kawał drogi :hihi:
Dostojny Wieśniak - Pon Cze 03, 2013 11:44 pm

W Mikoszewie, cegła rozbiórkowa użyta do budowy komina. Kadyny oczywiście.
Fram44 - Wto Cze 04, 2013 4:05 pm

Z Biskupiej Górki
Fram44 - Wto Cze 04, 2013 9:52 pm

Jeszcze z Biskupiej Górki, dzisiejsze znalezisko.
betty - Wto Cze 04, 2013 10:35 pm

Fram44 napisał/a:
Na Biskupiej Górce

a to cegiełka z mojej rodzinnej miejscowości-Suchacz- kwestia tylko czy w I czy II wypalana bo były tam dwie cegielnie :wink:

Fram44 napisał/a:
Jeszcze z Biskupiej Górki, dzisiejsze znalezisko.

kurcze to skarb!


to jest cegielnia Suchacz II


a to cegielnia Suchacz I-właśnie w tym domu na przeciwko mieszkał właścicel cegielni, a przez wiele lat mieszkałam tam ja, a teraz nadal moi rodzice :D

a tak w sumie zawitałam na to forum z powodu pewnej cegielni...Louisenthal-Wieck więc przeczytam Wasze posty może tu już coś było :hmm:

Fram44 - Sro Cze 05, 2013 7:15 pm

Straż Pozarna - Stocznia Gdańska
Fram44 - Sro Cze 05, 2013 8:35 pm

[quote="betty"]
Suchacz- kwestia tylko czy w I czy II wypalana bo były tam dwie cegielnie :wink:

Cegła z bastionu z datą 1881

Jarek z Wrzeszcza - Sro Cze 05, 2013 10:35 pm

Gdyby ktoś jeszcze nie słyszał: sporo o gdańskich cegielniach napisano tutaj.
pumeks - Pią Lip 26, 2013 9:04 pm

Się człowiek zarazi tym wariactwem i potem nawet w czasie urlopu za granicą cegły fotografuje :hihi:
(na zdjęciach fragmenty Hundertwasser Haus w Wiedniu)

Dostojny Wieśniak - Pon Mar 31, 2014 11:30 pm

Cegła rozbiórkowa z Mikoszewa. Po raz drugi odzyskana z ruiny jakiegoś garażu z lat siedemdziesiątych XX w.
Spittelhof - majątek ówcześnie podelbląski.

MATERN - Wto Kwi 01, 2014 3:58 pm

A to cegła znaleziona na terenie byłej jednostki wp na Słowackiego
Fram44 - Sro Kwi 09, 2014 12:09 am

Dolne Miasto
pumeks - Sro Kwi 09, 2014 8:36 pm

A nie jest to przypadkiem Brama Nizinna? tylko że ona nigdy na Dolnym Mieście nie leżała :hmm:
Fram44 - Sro Kwi 09, 2014 9:17 pm

Jest :)
pumeks - Sro Kwi 09, 2014 9:44 pm

No to na drugi raz nie pisz "Dolne Miasto" tylko Stare Przedmieście. :dziadek:
Fram44 - Czw Kwi 10, 2014 10:32 am

Oczywiście :oops:
Fram44 - Czw Cze 12, 2014 4:09 pm

Przegalińska 55
Dostojny Wieśniak - Pią Cze 13, 2014 1:24 am

Import ze Szwecji. Cegła wydłubana z ruin budynku gospodarczego obejścia nauczycielskiego przy dawnej szkole katolickiej w Cyganku.
Fram44 - Sob Cze 14, 2014 4:27 pm

Stara szkoła ul. Benzynowa 12

https://www.facebook.com/...89504486&type=3

Dostojny Wieśniak - Pią Lip 25, 2014 1:43 am

Z całkiem innej beczki. Import berliński. Kawałek pieca kaflowego z domu nauczyciela szkoły katolickiej w Tiegenhagen.
WorLdMan - Czw Lut 12, 2015 12:03 pm

Всем привет!!! Меня зовут Владимир, живу в Калининграде (бывший Кёнигсберг), изучаю кирпичное производство Восточной Пруссии, коллекционирую кирпичи. У нас в Калининграде часто попадается кирпичи из округа Эльбинг (Kreis Elbing). Случайно забрёл на ваш форум и увидел знакомые клейма. Хочу поделиться фотографиями...
Mikołaj - Czw Lut 12, 2015 10:35 pm

хорошая коллекция!
WorLdMan - Pią Lut 13, 2015 10:02 am

Mikołaj napisał/a:
хорошая коллекция!


Спасибо!!! Вижу русский язык знаете, я-то польский не очень, пользуюсь переводчиком. Буду рад пообщаться с кирпичниками, может получу какую-то полезную информацию, сам помогу, чем смогу. Вот ещё фотки кирпичиков из под Эльблонга...

Wiercipietek - Pią Lut 13, 2015 1:43 pm

Skoro wątek akurat wypłynął, pokażę, co Nad Stawem znalazłem.
Praktycznie wszystkie cegły są bez jaichkolwiek sygnatur i charkterystycznych znaków. Podpisy znalazłem tylko na współczesnych przemurowaniach.
Za to dachówki - wokół wszystkich budynków (łącznie z rumowiskami tych, których już nie zastałem w listopadzie) i na ich poddaszach znajdowałem dachówki holenderskie, z fabryki Dannenberga w Kodersdorfie. Ładny kawał tu jechały, ale wtedy koleje kwitły.

A, i jeszcze pytanko : co oznacza HR na cegłach w jednym z postów wyżej? Miałem niedawno takie w ręku, ale na szamot nie wyglądały (słabo się znam).

Wiercipietek - Pon Lut 16, 2015 3:28 pm

Podkarmię jeszcze ten wątek.
Ładniejsza focia cegły produkcji Olsztyńskiego Przedsiębiorstwa Ceramiki Bud. Z.C.B. Sągnity III (budynek Nad Stawen 1B)
Kilka różności znalezionych wokół budynku Nad Stawem 3. Dobudówka poklecona jest m.in. z takich rzeczy. Na jednej widać wyraźnie "gościcino", a na drugiej nie wiem co. Są tam też cegły ze znakiem HR. Tym razem wziąłem w grabę - to nie jest ceramika. Dalej, w błotnistym przejeździe leżał kawał cegły ze znkiem "kokoszken", obtłuczony troszken.

Wiercipietek - Nie Mar 08, 2015 10:44 pm

Ostatnio seriami trafiam w Gdańsku na silikat z literami HR i ciągle nie wiem skąd to.
Tej dziurawki obok też nie potrafię umieścić w znanych mi katalogach ceglanych (nie ma znaków producenta). Jakieś podpowiedzi?

Fram44 - Nie Kwi 12, 2015 8:13 pm

Brama kolejowa
Dostojny Wieśniak - Sob Lip 04, 2015 1:34 am

Jak pewnie niektórzy zauważyli, trwa remont ścian ryglowych kościoła św. Mikołaja w Cyganku. Oto jedna cegieł z fragmentu kościoła, remontowanego w połowie XVII wieku.
Inga - Pią Sie 07, 2015 6:19 pm

Takie coś dostałam ostatnio, w zasadzie to chyba już na urodziny :wink: - kawał dachówki z Wittstock :D
Wiercipietek - Nie Wrz 13, 2015 12:47 pm

Jeden z kaszubskich kościółków był do niedawna pokryty taką dachówka. Typowa karpiówka - lub biberschwanz, jak kto woli. Krawędź zaopatrzona w często spotykany w przedwojennych karpiówkach rowek. Podpisana "F.Witte Butzer b. Rathenow", jakością materiału raczej źle świadczy o tym producencie (vide fotki).
Zastanawia, że jechała w nasze okolice z Brandenburgii, zza Berlina.

Vexatus - Nie Lis 25, 2018 10:29 pm

W temacie trafiłem na wzmianki o cegielni w Łapalicach, która - z tego co zdołałem znaleźć - zakończyła swoją działalność w latach 80-tych.

Czy ktoś posiada jakieś informacje na temat jej dawnego położenia lub miejsca z którego pobierano glinę (nawet bardziej pożądane)?
Jeśli ktoś ma informacje o największych produkcjach tej cegielni lub jakiekolwiek informacje, będę niezmiernie wdzięczny :)

kwlodarz - Pon Kwi 12, 2021 8:01 pm

Witam
Znalazłem "fragment" cegły z fragmentem napisu "RAM..."
Może to też ta słynna cegielnia
Dodatkowo szkliwiony pasek w kolorze brązowym.

Tym razem to nie Gdańsk ale okolice Olsztyna

kotmonika - Czw Lip 22, 2021 9:21 am

Cegła sygnowana Koliebkien - znaleziona w pozostałościach porośniętego już niemal lasem gruzu po latarni morskiej Bór na Półwyspie Helskim. Latania została wysadzona w 1939 rok. Fot. własna z czerwca tego roku.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group