Dawny Gdańsk

Żuławy, Kaszuby, Kociewie i inne miejsca bliższe lub dalsze - Ostaszewo/Schoeneberg/Szynberk

Mikołaj - Pon Sty 24, 2005 7:58 pm
Temat postu: Ostaszewo/Schoeneberg/Szynberk
Będę niezmiernie wdzięczy za jakiekolwiek materiały związane z Ostaszewem/Schoenebergiem/Szynberkiem (gdyby się ktoś zastanawiał gdzie szukać na mapie - za Kiezmarkiem w prawo kilka kilometrów ).
Grün - Pon Sty 24, 2005 9:09 pm

Ty też zamierzasz zdradzić? Jak Kasia? :%
Mikołaj - Pon Sty 24, 2005 9:21 pm

Nie, to na prośbę zakochanego w swoich okolicach mieszkańca.
Grün - Pon Sty 24, 2005 9:34 pm

No mam nadzieję :%
Mikołaj - Pią Lut 04, 2005 7:58 pm

To jak, macie coś? :II
Marcin - Pią Lut 04, 2005 8:15 pm

Pewnie to znasz....
http://www.ostaszewo.pl/m...=article&sid=14

A czego dokładnie potrzebujesz? Bo mam znajomych w Ostaszewie i troszku interesują się miejscem gdzie mieszkają.

Mikołaj - Pią Lut 04, 2005 8:41 pm

Cytat:
mam znajomych w Ostaszewie

myślę, że moi znajomi znają się z Twoimi znajomymi :hihi: trudno mi powiedzieć czego potrzebuję - w zasadzie wszystkiego, najlepiej pocztówek.

Marcin - Pią Lut 04, 2005 8:49 pm

Żeby tylko się nie okazało, że Twoi znajomi są moimi znajomymi. :hihi:
wrangla - Pią Lut 04, 2005 8:50 pm

Też mam znajomych w Ostaszewie :^^
Mikołaj - Pią Lut 04, 2005 8:57 pm

Ten mój ma na imię Krzysztof i jest po ASP. :mrgreen:
Marcin - Pią Lut 04, 2005 9:08 pm

A moi to Karina i Bartek (oboje po biologii UG). :D
Cytat:
Też mam znajomych w Ostaszewie

Zaraz się okaże, że wszyscy forumowicze mają znajomych w Ostaszewie. :hihi:

Sabaoth - Pią Lut 04, 2005 9:10 pm

Ja nie mam :II
parker - Pią Lut 04, 2005 10:01 pm

Marcin napisał/a:

Zaraz się okaże, że wszyscy forumowicze mają znajomych w Ostaszewie. :hihi:


Jeśli mieliby się nie powtarzac... to chyba tyle osób w Ostaszewie nie mieszka :hihi:

Mikołaj - Wto Lut 08, 2005 3:13 am

Cytat:
A moi to Karina i Bartek (oboje po biologii UG).

Będę się widział dziś z moim ostaszewskim znajomym, jeśli nie zapomnę zapytam go o sąsiadów biologów. 8))

Marcin - Pon Lut 05, 2007 1:38 am

Znalezione po dwóch latach. :wink:
Mikołaj napisał/a:
trudno mi powiedzieć czego potrzebuję - w zasadzie wszystkiego, najlepiej pocztówek.

Pocztówki z Allegro (jeszcze do kupienia przez 4 dni - tylko ta cena :II )...

Schoeneberg a. W. Ostaszewo , Żuławy , Gdańsk (numer 163358476)
Schoeneberg a. W. Ostaszewo , Żuławy , Gdańsk (numer 163359291)

krzyś - Wto Wrz 04, 2012 9:01 pm

Czy jesli odgrzeje tak starego kotlecika to dostane po uszach?

Kupiłem sobie w Ostaszewie stary dom.... z planem ratowania owego.

Czy ktoś wie gdzie przed lub w czasie wojny była apteka, dorgeria i sklep chemiczny Gustav Busse ?

Może Aernsprecher 14 coś wam powie? Nie związane z Gustavem.

Dostojny Wieśniak - Wto Wrz 04, 2012 11:25 pm

Cytat:
Czy jesli odgrzeje tak starego kotlecika to dostane po uszach?
Za to nie, ale za olane tego wątku :arrow: naduś sobie, może się to zdarzyć. :wink: Gratuluję odwagi. Ratowanie starych domów jest nie lada wyzwaniem, do tego jeszcze w Ostaszewie...

Według opracowania p. Lidii Sobolewskiej - Kiszkiel "Obrazki z przeszłości Ostaszewa", str. 79, apteka znajdowała się przy Drodze Głównej pod numerem 21. Obecnie mieści się tam Ośrodek Zdrowia.
Mam nadzieję, że pomogłem choć trochę. :zgooda:

No to teraz Ty opowiadaj. Co jest z tym Aernschrecher 14?

pumeks - Sro Wrz 05, 2012 6:38 am

Zapewne źle odczytane Fernsprecher 14 = telefon (numer) 14
krzyś - Sro Wrz 05, 2012 8:15 am

Poprawię się.

Przepisałem dobrze. Pomyślałem że to jakiś adres, nazwa ulicy i nr. Napisane to jest małymi literami na rożku papierowym (kiedyś sprzedawano różne rzeczy w takich rożkach), tuż pod nazwą (niestety nieczytelną) sklepu kolonialnego, restauracji. Może uda mi się wieczorem jeszcze doczyścić te resztki i zamieszczę foty. Najciekawsza jest zawartość (dobrały się do tego myszy) , brązowy proszek pachnący jak fistaszki lub jak kakao. Podejrzewam że jest to jadalne, a raczej było:)

A apteka - mam torebkę z tejże apteki z czarnym proszkiem (podejrzewam że to węgiel). Fotkę również postaram się wrzucić wieczorkiem.

Ampersand - Sro Wrz 05, 2012 9:40 pm

krzyś napisał/a:
Kupiłem sobie w Ostaszewie stary dom.... z planem ratowania owego.
Klap, klap, klap :== :== :==
Jest szansa na fotkę, ku pamięci stanu wyjściowego?

Miro - Sro Wrz 05, 2012 10:38 pm

Na górnym zdjęciu Dorfstrasse i apteka,
co na dolnym, problem z odczytaniem.

Miro

Fenix - Sro Wrz 05, 2012 10:58 pm

Miro, pocztówka już jest na poprzedniej stronie. A tak wygląda z lotu ptaka:
Miro - Czw Wrz 06, 2012 1:38 pm

Fenix napisał/a:
Miro, pocztówka już jest na poprzedniej stronie. A tak wygląda z lotu ptaka:

Chyba mnie :oops: po ciężkim dniu przymuliło.
Panoramę, którą pokazałeś ja wstawiłem jakieś dwa lata temu.

TUTAJ

Miro

Fenix - Czw Wrz 06, 2012 4:08 pm

A to już wina admina, że nie porządkuje, jeszcze kilka Ostaszew i pełen bajzel :II .
krzyś - Czw Wrz 06, 2012 7:47 pm

Na czerwono miejsce posadowienia mojej chałupki, na żółto zabudowania którejeszcze istnieją ale pewnie już nie długo.... namawiano mnie na ich kupno.
Fenix - Czw Wrz 06, 2012 7:53 pm

I takie "strachoty" kiedyś tam stały:
Dostojny Wieśniak - Sro Wrz 19, 2012 1:59 am

Fenix napisał/a:
A to już wina admina, że nie porządkuje, jeszcze kilka Ostaszew i pełen bajzel :II .
Znaczy, że co? W przedszkole się bawić mamy? Trzcinką po łapkach żeby był porządek? 8O Ja tam nie mam ciągot do prześladowania ludzi ale jeżeli ma Ci to w czymś pomóc, to ostrzeżenie mogę Ci wkleić. :wink: Mówisz i masz. :mrgreen:
Fenix - Sro Wrz 19, 2012 7:47 pm

Uważam, że jeżeli ktoś nieroztropnie powiela temat, admin obligatoryjnie powinien go scalić i nie widzę powodu do dyskusji :II .
Dostojny Wieśniak - Czw Wrz 20, 2012 12:29 am

Fenix napisał/a:
A to już wina admina, że nie porządkuje, jeszcze kilka Ostaszew i pełen bajzel :II .
Przesadzasz. Jeszcze kilka Ostaszew nie zaszkodzi nikomu. :wink: Dlaczego Ostaszewo, podobnie jak na przykład Gdańsk, czy każde inne miejsce ma się zmieścić w jednym wątku? Nie zgadzam się na to i pozostanę przy swoim. :)
Fenix - Czw Wrz 20, 2012 12:56 am

Twoja wola Panie, i niech tak zostanie :II .
Ampersand - Czw Wrz 20, 2012 9:33 am

Dostojny Wieśniak napisał/a:
Ja tam nie mam ciągot do prześladowania ludzi ale
Fenix prosił o porządek, a nie prześladowanie, co jest chyba przydatnym postulatem. Po co się tak rozpędzać :szabelka: , Ostaszewo to nie tor wyścigowy.
Dostojny Wieśniak - Pią Wrz 21, 2012 12:29 am

Skoro już chcesz być aż tak śmiertelnie poważny, - to nie wydaje mi się by Fenix był w jakiś szczególny sposób prześladowany. :roll: Co do bałaganu, to jest wyszukiwarka, która pomaga w zlokalizowaniu interesujących użytkowników tematów. To po pierwsze primo. Po drugie nie ilość tematów poświęconych jednej miejscowości robi pozorny bałagan a raczej tytuły wątków albo może mało czytelny podział na działy. Administracja też dostrzega ten problem i pracuje nad nim.
Wszelkie uwagi w tej sprawie kierować proszę do Pierwszego.

Jeżeli powstało wrażenie terroryzowania kogokolwiek ze względu na inne poglądy niż moje, to przepraszam. Nie było takich intencji. :kumple: Mimo wszystko różnimy się nieco od sąsiadów. :zgooda:

krzyś - Nie Kwi 28, 2013 3:17 pm

Nic nie napisze...
krzyś - Pon Maj 20, 2013 8:07 pm

Tak , nie próżnuje.
Los czasami sie uśmiecha.
Zdobyłem kilka fotek naszego Ostaszewa. Może uda się zdobyć więcej. Znam autora fotek, znak wodny mój. (tak gwoli ścisłości)

Proszę Admina o poprawienie w tytule nazwy Schöneberg - poprawna pisownia widoczna na kopercie z apteki ( foto mojego autorstwa, znajdka też moja :) )

Na zdjęciu poniżej nr 42 w roku 1974.

Mówisz i masz :wink:
danziger

krzyś - Pon Maj 20, 2013 8:11 pm

Mój domek - Ostaszewo 55 - obecnie ul. Wiślana 3- w roku 1974
krzyś - Pon Maj 20, 2013 8:20 pm

No i największy (przynajmniej dla mnie) smaczek -
Mój domek - zdjęcie zrobione w roku 1939.
Po prawej widać szyld mleczarni prowadzonej przez panią Minna Behrendt (czyt, Byirent)

krzyś - Pon Maj 20, 2013 8:25 pm

Ostaszewo 42 - foto z roku 1943-44
Po prawej szyld tej samej kobiety co wcześniej - przeprowadzili się tam i nadal handlowali wyrobami mlecznymi pomimo że ich już nie produkowali.

Wiercipietek - Pon Maj 20, 2013 10:19 pm

Chyba nie ma potrzeby poprawiania tytułu. OE=O z "umlałtem"
krzyś - Sro Maj 22, 2013 11:28 pm

Oglądają... ale chyba mało sie podoba bo nikt nic nie pisze. :(
Dostojny Wieśniak - Pią Maj 24, 2013 1:34 am

Podoba się, podoba... :wink: A najbardziej podobają się archiwalne zdjęcia jakie Wstawiasz.
Całkiem na marginesie - nie ma potrzeby mnożenia postów. Do jednego możesz wrzucić do dziesięciu załączników. :ok:

Rose926 - Pią Maj 24, 2013 1:41 am

Super zdjęcia. Zaglądam od czasu do czasu niepostrzeżenie, by zobaczyć jak prace idą ;)
Miło że znalazł się ktoś kto przywróci świetność temu pięknemu miejscu. Czy może ktoś dysponuje zdjęciami dawnej (obecnie spalonej) karczmy przy promie? Oprócz tych dostępnych już na forum i w internecie?

krzyś - Nie Maj 26, 2013 9:38 am

Dostojny, celowo kilka postów ponieważ nie wiem jak oddzielić zdjęcia komentarzem.
Mikołaj - Pon Maj 27, 2013 10:38 am

do każdego zdjęcia można dodać komentarz, po to jest okienko "Komentarz załącznika"
monika_ck - Sro Cze 05, 2013 10:45 pm

Karczma owa została prawie na pewno podpalona. Zaraz za nią mieszkają moi dobrzy znajomi i mieli przykry widok, kiedy stała w płomieniach.
Nic się tam nie dzieje, byłam tam wczoraj na spacerze z dzieciakami i strasznie żałowałam tego miejsca, które tak dziczeje.

krzyś - Pią Cze 07, 2013 7:20 pm

Karczmę przy wale oglądałem wielokrotnie i zastanawiałem się nad kupnem.... ale sprawy potoczyły się inaczej.
Chociaż nadal mi się ona podoba. Kto wie....

krzyś - Nie Sty 12, 2014 11:10 am

Kawałek papieru znaleziony przy rozbiórce starej kuchni kaflowej na piętrze. Niestety nie ja go znalazłem więc nie wiem czy był pod podłogą czy za kuchnią.
Daty z ogłoszeń są ważne :)

Miro - Czw Lut 06, 2014 6:16 pm

Kościół ewangelicki..

Miro

Miro - Sro Lut 12, 2014 4:21 pm

Kościół ewangelicki Schöneberg (Ostaszewo) od środka.

Miro

krzyś - Nie Kwi 06, 2014 9:04 am

Kolejny znaleziony kawałek historii.
Może ktoś wie w jakich latach działała restauracja pod ta nazwą?

Dostojny Wieśniak - Wto Kwi 08, 2014 2:21 am

Technologia i materiał prawie współczesny. Ludność miejscowa też nic nie wie na ten temat? :roll:
krzyś - Sob Kwi 19, 2014 9:50 pm

No właśnie nie wiedzą..... ci starsi pamiętają nazwę "Turystyczna" potem pamiętają nazwę "Bajka" ale o takiej nic.... cisza.
Wiercipietek - Sob Kwi 19, 2014 10:52 pm

Stąd blisko do konkluzji, że zostało to jako śmieć przywleczone ...
Trzeba powiększyć promień poszukiwań.

krzyś - Pon Kwi 21, 2014 10:37 am

Może i śmieć, tylko dlaczego znalazłem to pod 4 warstwami podłogi?

Już wyjąśniam 4 warstwy - na samej górze jakieś linoleum a w zasadzie jego kawałki, pod spodem również, kolejne 2 warstwy to nabijana płyta pilśniowa a pod wszystkim na deskach te kawałki jako "zalepienie" dziury w deskach. Stąd wnioskuję że to nie może pochodzić sprzed 10 czy 20 lat.

Dostojny Wieśniak - Pon Kwi 21, 2014 12:14 pm

Niżej spis firm funkcjonujących w Ostaszewie i Jezierniku od 1945 r.. Źródło wyświetla się na zdjęciach. Restauracja Żuławianka, o ile mnie pamięć nie myli, funkcjonowała przy moście pontonowym w Drewnicy. Ale czy ma ona coś wspólnego z Twoją tablicą, nie wiem.
pumeks - Pon Maj 26, 2014 2:52 pm

Czasem wysłannicy Forum Dawny Gdańsk przybywają zbyt późno :II
Rose926 - Nie Cze 01, 2014 6:43 pm

A może wcale nie jest jeszcze za późno dla karczmy przy wale? Nieruchomość jest na sprzedaż za niewielką sumę. Jeszcze rok temu opinia fachowca brzmiała , że wszystko jest do zrobienia. To takie piękne miejsce. Królestwo temu kto by to kupił i odbudował...
Posiadam pewne informacje gdyby ktoś był zainteresowany...

Miro - Pon Cze 02, 2014 7:52 am

Czy to nie jest czasami karczma w Ostaszewie (Schöneberg).

Miro

Rose926 - Pon Cze 02, 2014 8:40 am

Tak, zgadza się, to dokładnie ta. Spłonęła około 3-4 lat temu. Niestety. Ale miejsce magiczne i zionie historią, również dzięki dawnym zabudowaniom znajdującym sie po drugiej stronie drogi, już nie istniejącym ale widocznym na wielu fotografiach. Jak tam musiało kiedyś tętnić życiem przy tej przeprawie promowej 8))
Chris Stel - Sro Kwi 28, 2021 5:54 am

Podstawowe pytanie, czy Ktoś jeszcze czyta ten wątek po tylu latach?
Potrzebuję wszelkich informacji na temat budynku Gasthausu ze zdjęć powyżej.
Będę wdzięczny gdyby się znalazła osoba chętna mi pomóc. :)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group