Dawny Gdańsk

Materialne ślady przeszłości - łódź na dnie...

wrangla - Nie Gru 19, 2004 6:45 pm
Temat postu: łódź na dnie...
Nie wiem czy wiecie, że...
na początku września br. płetwonurkowie odkryli na dnie Motławy, zagrzebaną w mule, łódź. Leży ona na terenie gdańskiej mariny. Jest to stara łódź drewniana, ma podobno około pięciu metrów długości.
Miało się nią zainteresować muzeum, ale pewnie łódź jak leżała, tak leży...

mat - Pon Gru 20, 2004 12:26 pm

Muzeum morskie niezapomni jezeli przedstawia jakomś wartość:)
Petelka - Pon Gru 20, 2004 8:58 pm

Cytat:
Miało się nią zainteresować muzeum, ale pewnie łódź jak leżała, tak leży...

Muzeum na pewno jest nią zainteresowane; może tylko nie mieć pieniędzy na prace przy niej. :II

pumeks - Wto Gru 21, 2004 9:52 am

1. Jezeli ta łódź leży tam na dnie do tej pory, to znaczy że niewiele jej grozi - po wydobyciu z wody i wyschnięciu drewno będzie zagrożone destrukcją (Szwedzi wyciągnęli "Vasę" kt.óry leżał sobie spokojnie kilkaset lat na dnie, i teraz muszą w niego ładować wielkie pieniądze żeby się nie rozsypał).
2. Sprawa nie jest chyba tak pilna żeby nurkować w grudniu? zdecydowanie lepiej będzie robic to latem.

Grün - Wto Gru 21, 2004 10:00 am

W grudniu (nie koniecznie w tym roku) nurkuje się znacznie latwiej, bo nie trzeba zeskakiwać do wody z łodzi, tylko można sobie spokojnie podejść w wybrane miejsce i dostojnie zejść do przerębla :)
wrangla - Wto Gru 21, 2004 10:45 am

pumeks napisał/a:
Szwedzi wyciągnęli "Vasę" kt.óry leżał sobie spokojnie kilkaset lat na dnie, i teraz muszą w niego ładować wielkie pieniądze żeby się nie rozsypał.

"Vasa" miał być jednym z najważniejszych okretów szwedzkiej floty wojennej [XVIIw]. Na jego budowę przeznaczono ogromną kasę, bo wszystko miało być najlepsze.
Niestety.... "Vasa" zatonął chwilę po opuszczeniu portu.... [przyczyna: błędy w konstrukcji]

Jeśli będziecie kiedyś w Sztokholmie, polecam obejrzenie tego statku.
http://www.vasamuseet.se [jest info po polsku!]

Sabaoth - Wto Gru 21, 2004 10:57 am

Tez polecam, poki jeszcze go bakcyle nie zezarly :hihi:
Grün - Wto Gru 21, 2004 11:01 am

Byłem w tym muzeum i mało nie wyleciałem za drzwi, kiedy chichotałem w momencie kiedy pan przewodnik ze łzami w oczach opowiadał, jak to wspaniały, piękny okręt, zbudowany, żeby się zemścić za bitwę pod Oliwą, niestety się utopił zaraz po wyjściu z portu :)
parker - Wto Gru 21, 2004 12:33 pm

Biedny przewodnik.. nie wiedział na kogo trafił :hihi:
Sabaoth - Wto Gru 21, 2004 2:55 pm

Cytat:
niestety się utopił zaraz po wyjściu z portu

On nawt nie zdążył wyjść z portu, po prostu odbił od nabrzeża :hihi:

mat - Wto Gru 21, 2004 3:02 pm

Oj zeby to taką Vasę znaleźli ehhhhh to i zainteresowanie by było inne. Znając sytuację w kraju to pewnie i lepiej bo pieniędzy na konserwację by zbrakło.
Grün - Wto Gru 21, 2004 3:16 pm

No nie bardzo. Zdążył wyjść kawałek i tam go wiatr położył, a że nie miał dość balastu, bo zamiast niego król kazał zrobić większe magazyny na proch i amunicję, a poza tym dodać dodatkową linię otworów strzelniczych w burtach - zbyt nisko nad wodą - to woda się wlała i bul bul...
Corzano - Wto Gru 21, 2004 3:19 pm

Grün napisał/a:
król kazał zrobić większe magazyny na proch i amunicję, a poza tym dodać dodatkową linię otworów strzelniczych w burtach - zbyt nisko nad wodą
Tak to jest jak politycy biorą się za inżynierkę. :mrgreen:
Grün - Wto Gru 21, 2004 3:21 pm

I odwrotnie :)
Corzano - Wto Gru 21, 2004 3:27 pm

Grün napisał/a:
I odwrotnie :)

Bo ja wiem... W Polsce, w Gdańsku rządzą humaniści i widać efekty. :II

Sabaoth - Wto Gru 21, 2004 6:44 pm

Politycy do polityki! Pisarze do piór! :hihi:
Grün - Wto Gru 21, 2004 10:36 pm

Piórniki do piór!
Marek Z - Nie Gru 26, 2004 11:14 am

Cytat:
Piórniki do piór!

A ziemniaki do ziemi ! :D

Sabaoth - Nie Gru 26, 2004 11:15 am

O księżycu nie będę pisał :hihi:
Grün - Nie Gru 26, 2004 4:13 pm

Nie pisz :)
Martino - Sob Lis 20, 2010 9:35 pm

Grün napisał/a:
Nie pisz :)


Dlaczego?
Polska dla Polaków, Ziemia dla Ziemniaków a Księżyc dla Księzy... itd

Zbych - Pią Paź 17, 2014 11:01 am

Tak przez przypadek trafiłem w programie Google Earth na coś, co wygląda mi na wrak jakiejś jednostki pływającej. To coś znajduje się blisko brzegu przy Kępie Redłowskiej. Z poziomu plaży nigdy niczego w tym miejscu nie widziałem.
Krzysztof - Pią Paź 17, 2014 11:48 am

Jeśli zdjęcie w Geoportalu jest późniejsze, to z porównania można wysnuć wniosek, że część konstrukcji przesuwa się i zanika.
Zbych - Pią Paź 17, 2014 4:18 pm

Krzysztof napisał/a:
Jeśli zdjęcie w Geoportalu jest późniejsze, ...
Jest późniejsze. Jest z wiosny 2013 r. i wygląda na to, że masz rację iż konstrukcja zanika. Zastanawiające jest to, że wcześniej zanikanie musiało być dużo wolniejsze, bo inaczej konstrukcja musiałaby wystawać ponad wodę w czasie, gdy chodziłem tamtędy na spacery i nie mógłbym jej nie zauważyć i nie zapamiętać. Tam w okolicy były chyba robione jakieś prace brzegowe, może miały na to wpływ.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group