Dawny Gdańsk

Poszukuję/mam/oddam - Kapsle porcelanowe od piwa

Sabaoth - Nie Sie 01, 2004 8:15 pm
Temat postu: Kapsle porcelanowe od piwa
Po moich znaleziskach podczas wycieczki na Polski Hak (jak również podczas moich prywatnych wycieczek w teren i do znajomych) postanowiem napisać coś o gdańskich browarach. Poszukuję skanów kapsli, etykiet, podkladek, itp. od piwa i innych napojów produkowanych w Gdańsku i okolicy przed 1945 r.

P.S. Ten kapsel z zatartym napisem zidentyfikowalem. Jest to kapsel od napoju firmy Stobbe z Tiegenhof.

Grün - Nie Sie 01, 2004 8:46 pm

No to ja mogę Ci zaprezentować kilka moich ostatnich zdobyczy - zrobię Ci skany jutro. :)
Sabaoth - Nie Sie 01, 2004 9:30 pm

Dzięki. Moja kolekcja z dwóch powiększyla się do 10 szt. Będą jeszcze inne niespodzianki (na razie wie o nich bassa), taaaki odjazd!
Marcin - Pon Sie 02, 2004 6:29 pm

Pewnie taką "porcelankę" już masz. Ale jeśli nie to podeślę Ci porządny skan tego kapsla z Kuźniczek. :D
Sabaoth - Pon Sie 02, 2004 6:46 pm

Mam, tylko trochę bardziej zniszczony. Dobry skan bardzo mi się przyda.

Żeby rozwiać trochę mgłę tajemnicy, podrzucam jedną z niespodzianek (ale tylko rewers):

Grün - Pon Sie 02, 2004 7:33 pm

To ja też kilka sztuk...
Sabaoth - Pon Sie 02, 2004 7:42 pm

Dzięki, jak ktoś ma więcej skanów, poproszę!
Sabaoth - Sob Sie 07, 2004 12:10 am

Niespodzianki są już dostępne na mojej stronie.
Mikołaj - Sob Sie 07, 2004 12:35 am

może jeszcze do czegoś Ci się przyda:

Mikołaj - Sob Sie 07, 2004 12:41 am

Cytat:
Niespodzianki są już dostępne na mojej stronie.

nie mogę znaleźć nic browarowego - chyba że chodziło o portrety

Sabaoth - Sob Sie 07, 2004 8:03 pm

Tak, na razie chodzi o portrety gdańszczan. Właśnie przed chwilą dodałem następne dwa. I zeskanowałem moją malutką kolekcję kapsli. Wszystkie kapsle zostaly znalezione (niekoniecznie przeze mnie) w Gdańsku, oznacza to , że sporo różnych napoi było do Gdańska importowanych, np. z firmy Stobbe z Nowego Dworu a nawet z Eberswalde.
Pietrucha - Nie Sie 08, 2004 11:58 am

A w których miejscach je znalazłeś? Mnie się tylko raz przypadkiem udało znaleść jeden kamsel na Zamczysku
Sabaoth - Nie Sie 08, 2004 5:05 pm

Czerwonwgo Fischera i Stobbe (ale nie te, które są tutaj) podczas wycieczki na Ołowiankę i Sienną Groblę. Eberswalde został znaleziony we Wrzeszczu. Pozostałe różnie, we Wrzeszczu, na Orunii i na Stogach.
Pietrucha - Sro Sie 11, 2004 12:56 pm

Sabaoth, na Jarmarku dostałem pełno takich kapsli za niską cene. Większość się nie powtarza, ale kilka mam podwónych. Wszystkie z Gdańska. Jak chcesz to daj adres na priva to ci wyśle pocztą te których nie masz, a mnie sie powtarzają.
Marcin - Wto Sie 17, 2004 5:58 pm

A czy zainteresowałoby Cię również zdjęcia pewnej butelki (jak najbardziej przedwojennej) po piwie? :%
Sabaoth - Wto Sie 17, 2004 6:14 pm

Wszystko, co jest zwiazane z browarami (i nie tylko, z napojami tez).
Grün - Wto Sie 17, 2004 6:15 pm

Zwłaszcza pełne butelki należy przesyłać :) Mogą być w skrzynkach :)
Sabaoth - Wto Sie 17, 2004 7:24 pm

Ty się Grün nie nabijaj, ja do celów naukowych.
pumeks - Wto Sie 17, 2004 8:22 pm

Jeden taki w filmie "Poszukiwany, poszukiwana" tak samo mówił...
Marcin - Wto Sie 17, 2004 9:14 pm

pumeks napisał/a:
Jeden taki w filmie "Poszukiwany, poszukiwana" tak samo mówił...

A Marysia po cukier biegać musiała. :hihi:

Grün - Wto Sie 17, 2004 11:02 pm

No ja właśnie o celach naukowych mówię - zamierzam właśnie napisać pracę "Zawartość chmielu w piwie gdańskim na przestrzeni wieków" albo "Stosunki z Hanzą a jakość gdańskiego piwa 1364-2004"
Pietrucha - Czw Sie 19, 2004 10:47 am

Cytat:
Mogą być w skrzynkach


Skrzynie po przedwojennym gdańskim piwie widziałem na jarmarku. Facet miał dwie, za jedną chciał 60zł

Grün - Czw Sie 19, 2004 12:52 pm

Pełną?
Zoppoter - Czw Sie 19, 2004 12:59 pm

Grün napisał/a:
Pełną?


A co, chciałbys sobie chlapnąć siedemdziesięcioletnie piwko...?

Marcin - Czw Sie 19, 2004 1:36 pm

A wtedy zgodnie z ideą byłoby :rzyg_1:
Grün - Czw Sie 19, 2004 1:41 pm

Piwo znalezione w piramidach wychlali i żyją :)
Marcin - Wto Sie 24, 2004 10:26 am

I pierwsza zapowiedź pewnej zielonej butelki o pojemności 0,33 l. :D
Pietrucha - Wto Sie 24, 2004 12:04 pm

Chyba tej

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=30050643

Sabaoth - Wto Sie 24, 2004 12:08 pm

Dzieki za ofiarna pomoc, caly czas zbieram materialy. Moze ktos z Was ma liste browarow w Gdansku, Mam kilka spisanych, ale nie jestem pewien, czy to wszystkie. Moze ktos cos podrzuci.
pumeks - Wto Sie 24, 2004 1:26 pm

Sabaoth napisał/a:
Dzieki za ofiarna pomoc, caly czas zbieram materialy. Moze ktos z Was ma liste browarow w Gdansku, Mam kilka spisanych, ale nie jestem pewien, czy to wszystkie. Moze ktos cos podrzuci.

Zależy jakie masz :wink: W jednym z pierwszych numerów "30 dni" był mały aneks do artykułu o browarach z kwartalnika "Był sobie Gdańsk" i tam było kilka browarów na Oruni wymienionych...

Sabaoth - Wto Sie 24, 2004 1:29 pm

pumeks napisał/a:
Zależy jakie masz :wink: W jednym z pierwszych numerów "30 dni" był mały aneks do artykułu o browarach z kwartalnika "Był sobie Gdańsk" i tam było kilka browarów na Oruni wymienionych...


To znam, ale nie jestem pewien, czy wymieniono tam wszystkie. Moze ktos zna jeszcze inne.

Pietrucha - Sob Wrz 18, 2004 9:50 pm

Sabaoth, dzisiaj dałem Marcinowi do zeskanowania całkiem sporą ilość kapsli porcelanowych. Spodziewaj się w niedługim czasie zdjęć i skanów :D
Sabaoth - Sob Wrz 18, 2004 10:15 pm

Z góry dziękuję. Strona już prawie, prawie gotowa. Czekam jeszcze na materiały z Węgier! Na razie zapraszam do pooglądania szyldów.
Marcin - Wto Wrz 21, 2004 7:44 am

Cytat:
Spodziewaj się w niedługim czasie zdjęć i skanów

Potwierdzam - już niebawem. A kolekcja jest piękna. :D

dago - Wto Wrz 21, 2004 9:42 am

Może się przyda.
Sabaoth - Wto Wrz 21, 2004 9:56 am

Jeszcze raz serdecznie dziekuje i czekam z niecierpliwoscia.
dago - Pon Wrz 27, 2004 8:58 pm

Po sobotniej, wyjątkowo owocnej włuczędze po Kępie Oksywskiej, w niedzielę łaziłem w okolicach Grose Stern i na pobliskim "śmietnisku" (pisałem o nim w innym poście :-)) "trafiłem taki kapselek. Nie wiem czy od piwa ale ten Gdyński napój pili chyba w Sopocie :wink:
Pozdrawiam

Sabaoth - Nie Paź 10, 2004 11:05 pm

Rekonstrukcja butelki z reklamy przedwojennego piwa z wiszącą etykietą Artus Bräu.
Marcin - Pon Paź 11, 2004 12:39 am

I aby "dobrać się" do zawartości trzeba było zerwać sznureczek z etykietą. Prosty, ale skuteczny patent by wiedzieć czy nikt wcześniej nie zaglądał do :piwo: . :D
Sabaoth, czy to jest cała reklama, czy tylko jej część?

Sabaoth - Pon Paź 11, 2004 9:14 am

Tak wyglada reklama w oryginale, widac otwory do mocowania na scianie. Przypominam, sa to szyldy metalowe, emaliowane.
Marcin - Pon Paź 11, 2004 9:23 am

Ooo... To trochę się napracowałeś przy gedanizowaniu tego szyldu. :D
Sabaoth - Pon Paź 11, 2004 9:27 am

Czego sie nie robi dla ukochanego miasta :mrgreen:
abernacka - Pią Paź 29, 2004 9:24 am

Miałbym dużą prośbę, jeżeli ktoś z was posiada porcelanki które mu sie powtarzają to z wielką ochotę bym je od niego odkupił. Równeż poszukuje (kserokoi) wszelakiej literatury dot. browarów zlokalizowanych w Trójmieście oraz dokładny spis browarów do 1939r.
abernacka - Pią Paź 29, 2004 9:56 am

Kilka postów wcześniej była mowa o skrzynkach od piwa z Gdańska. Aktualnie posiadam tylko dwie skrzynki metalowe z DAB'a chociaż niedawno widziałem skrzynkę drewniana pochodzącą z browaru Fischer'a z Nowego Portu.
Marcin - Sob Paź 30, 2004 11:57 am

Cytat:
Aktualnie posiadam tylko dwie skrzynki metalowe z DAB'a

Może pochwalisz się zdjęciami tychże skrzynek? :D

abernacka - Sob Paź 30, 2004 4:14 pm

Wszystko, co posiadam w swoich zbiorach udostępnię całej społeczności forumowej. Ale wybaczcie, dopiero jutro pierwsza część znajdzie się na forum.
Grün - Sob Paź 30, 2004 5:38 pm

ale mi chodziło o coś nieco innego - może chciałbyś się podzielić swoją wiedzą w formie artykułów w Akademii?
abernacka - Nie Paź 31, 2004 8:27 pm

Bardzo chętnie, ale jest jedno "ale". Na razie nie mam wystarczająco materiałów, aby móc coś napisać.
Ps. Niedługo mam otrzymać w miarę dużo informacji o dwóch browarach z Gdańska (m.in. R.Fischera) oraz przedwojennej rozlewni piwa pod marką "Haberbusch i Schiele" w Gdyni zlokalizowanej na ul. Morskiej46.

Lech - Wto Lis 09, 2004 5:16 pm
Temat postu: Kilka nowych zamknięć
Witam,
zgodnie z zapowiedzią a:
http://www.forum.dawnygda...p?p=15977#15977 (post o firmach Gdańska, z branży "butelkowej" i "porcelankowej" - składy piwa, wytwórnoie wód) zamieszczam kilka "nowych" wzorów porcelanek z Gdańska.
Na początek z browarów Eissenhardt'a i Kaemmerer'a.

Sabaoth - Wto Lis 09, 2004 5:23 pm

Piękne! I, że tak powiem niespotykane.
Lech - Wto Lis 09, 2004 5:24 pm

Jeszcze pare zamknięć, m.in.:
-Robert Krüger
-A Rupinski
-F.J. Holtz'a itd.
Może ktoś z forumowiczów posiada jakieś szersze informacje na temat tych firm (szczególnie co to za instytucja ta: "Kantine Kaiserl.Werft...") ?
Poszukuję też wszelkich materiałów na temach huty szkła w Gdańsku.

Lech - Wto Lis 09, 2004 5:32 pm

Na koniec (dzisiaj) - cd bycmoże wkrótce jeszcze 3 porcelanki i "dowód" na istnienie huty w Gdańsku - także z porcelanki.
Pozdrawiam wszystkich i licze na odzew ekspertów.

Sabaoth - Wto Lis 09, 2004 5:45 pm

Ja je pierwszy raz widzę na oczy! :wow:
Grün - Wto Lis 09, 2004 6:09 pm

Cudeńka - noooo, Sabaoth, masz trochę roboty uzupełniawczej :)
Sabaoth - Wto Lis 09, 2004 6:26 pm

Taka robota to czysta przyjemność :mrgreen:
PAULUS MAZUR - Wto Lis 09, 2004 7:00 pm

ABER TOŻ TO MIAZGA!!!!(PISZU W ZACHWYTU)!!!
Marcin - Wto Lis 09, 2004 7:08 pm

8O 8O 8O Piękne!
pumeks - Sro Lis 10, 2004 10:43 am

Lech napisał/a:
Może ktoś z forumowiczów posiada jakieś szersze informacje na temat tych firm (szczególnie co to za instytucja ta: "Kantine Kaiserl.Werft...") ?

Wygląda na to, że chodzi po prostu o kantynę Stoczni Cesarskiej :)

Lech - Czw Lis 11, 2004 10:54 am

Dziękuję za informację o kantynie. Dokładam jeszcze kilka porcelanek. 2 Busch'e - czy ktoś wie co to za firma? - i 2 z browarów.
zimowit - Sob Gru 11, 2004 10:26 am

super :==
mimons - Wto Sty 11, 2005 5:41 pm

Dorzucę trzy nowe od siebie. Właściwie wszystko jest napisane na porcelankach.
mimons - Wto Sty 11, 2005 5:45 pm

I jeszcze z browaru Waasa. Dla odmiany nie moja, z aukcji Allegro.
Sabaoth - Wto Lut 15, 2005 7:45 pm

Trochę nowsze ale też gdańskie, kto pamięta jeszcze smak?
Grün - Wto Lut 15, 2005 7:54 pm

Najlepsze w tych piwach było określenie "Full light" nie znane poza Polską :^^
Sabaoth - Wto Lut 15, 2005 8:00 pm

Cytat:
Najlepsze w tych piwach było określenie "Full light" nie znane poza Polską

To jest zangielszczone jasne pełne :hihi:

Grün - Wto Lut 15, 2005 8:08 pm

Poważnie???
Sabaoth - Wto Lut 15, 2005 8:11 pm

Bo za komuny, jak się pojawił taki zangielszczony napis, to wszyscy myśleli, że to odrzut z eksportu :hihi:
pumeks - Sro Lut 16, 2005 12:04 pm

Ale to chyba nie tylko nasz wynalazek - w okolicy Düsseldorfu, który jest niemiecką metropolią piwną, istnieje gatunek piwa o nazwie "Export" który wśród miejscowych uchodzi za pośledniejszy od podstawowego "Pils" (za to mocniej woltowany, bo pilsnery w tej okolicy mają 4,8% alk., a "Exporty" około 5,4%), którego konsumpcja przystoi raczej piwoszom z niższych warstw społecznych.
DarioB - Sob Lut 19, 2005 3:47 pm

oooo Takich współczesnych etykiet to miałem ładne kilka tysięcy ile to tych odmian gdańskiego było to już nie pamiętam. Niestety nie miałem w okolicy żadnego birofila (chyba dobrze napisałem to słowo) i około 6 tyś etykiet oraz kilkaset podkładek poszło do kosza
spid - Sob Lut 19, 2005 4:22 pm

Moja skromna kolekcja :)









abernacka - Sob Lut 19, 2005 7:19 pm

DarioB napisał/a:
(...) Niestety nie miałem w okolicy żadnego birofila (chyba dobrze napisałem to słowo) i około 6 tyś etykiet oraz kilkaset podkładek poszło do kosza


Ajj! Szkoda, że mnie tam nie było w pobliżu :D !

TOMB - Pią Mar 11, 2005 4:10 pm

DarioB! Chyba żartujesz z tymi etykietami od piwa?!!!
Nie mów, że wyrzuciłeś...

DarioB - Nie Mar 20, 2005 12:05 am

TOMB napisał/a:
DarioB! Chyba żartujesz z tymi etykietami od piwa?!!!
Nie mów, że wyrzuciłeś...


To nie było moje hobby łatwo przyszło, łatwo poszło :) Niestety nie miałem komu oddać. Teraz mam podobny dylemat z kartami telefonicznymi :)

TOMB - Sro Mar 23, 2005 10:26 am

Kartami akurat się nie interesuję... Ale przecież możesz krzyknąć nawet tutaj, że takie masz i chcesz się ich pozbyć. na pewno znajdą się chętni.
PAULUS MAZUR - Sro Mar 23, 2005 12:13 pm

Dario-jeśli-chodzi-o-karty-to-ja-zgłaszam-akces. :)
abernacka - Sro Mar 23, 2005 6:11 pm

Panowie! To jest temat dotyczący porcelanek a nie etykiet i innych badzików :yyy: . Proszę załóżcie nowy temat a nie rozmydlajcie tego.
Mikołaj - Sob Kwi 02, 2005 2:27 pm

marne centy
pumeks - Pon Maj 16, 2005 1:44 pm

Kilka egzemplarzy z kolekcji zaprzyjaźnionego zbieracza - parę miast z Prus Zachodnich, trzy nieco dalsze i jedna porcelanka (NN.jpg) niezidentyfikowana - może wy potraficie ją zlokalizować?
kwidzin - Pon Sie 01, 2005 7:03 am

To i ja dodam coś od siebie:



I przyłaczę się do prośby o identyfikację kapsla z postu powyżej ;-)

Lech - Nie Wrz 25, 2005 10:12 am

Dorzucam jeszcze 3 nowe porcelanki. Niestety "Sanitas" pochodzi z obcych zbiorów.
Sabaoth - Nie Wrz 25, 2005 12:05 pm

Ta NN jest dosyć popularna, ale nie wiem niestety skąd ona jest. :II
Lech - Wto Lis 08, 2005 11:04 am

NN była niedawno (lub jeszce jest) na allegro na butelce z taka etykietą
Mikołaj - Sob Mar 04, 2006 12:57 am

SOPOT / ZOPPOT - Arcy-super unikat ! !. i jeszcze dwie inne tego użytkownika.
Rzeczywiście unikaty? :roll:

jayms - Nie Mar 05, 2006 11:17 am

To ja też dorzucę moje trzy "porcelanki".
Lech - Czw Lip 20, 2006 11:34 am
Temat postu: Porcelankowe nowości
Dawno mnie tu nie było. W międzyczasie trafiłem nowe porcelanki. poniżej 2 z nich.
Przy okazji mam pytanie co to za firma tego Pawlikowskiego. W środku chyba Gambrinus, co sugerowałoby związki z piwem - może to jakiś skład. Czy ktoś wie gdzie się "toto" mieściło ?

Lech - Czw Lip 20, 2006 11:38 am

Sabaoth masz moją zgodę in blanco ;)
Sabaoth - Czw Lip 20, 2006 5:49 pm

Dzięki, jak wrócę do domu to uaktualnię :mrgreen:
kwidzin - Pią Sie 04, 2006 8:42 pm

Jedna z moich ostatnich zdobyczy:


kwidzin - Sro Sie 23, 2006 7:35 pm

Zwracam się z prośbą do ekspertów od porcelanek z prośbą o identyfikację. Podczas popołudniowego spaceru udało mi się znaleźć dziwny kapsel. Na pierwszy rzut oka jego powierchnia jest idealnie gładka. Pomyślałem sobie, pewnie "zwykła" powojenna oranżada. Jednak po bliższych oględzinach znaleziska okazało się, że kapsel posiada idealnie zachowaną, czytelną sygnaturę. Czyżby po prostu emalia starła się z biegiem lat i pozostało tylko matowe tło? Czy może porcelanki znakowano w taki sposób, że lekko grawerowano ich powierzchnię bez znakowania kolorem? Kolejna sprawa to wytwórnia. Nie wiem nawet jaki produkt był zamknięty pod tym kapselkiem. Treść napisu: [łuk górny->] METH-SECT [poprzecznie->] DANZIG [łuk dolny->] J. ROBT (litera "T" mniejsza podkreślona) REICHENBERG. Reichenberg to prawdopodobnie wieś Bogatka, ale nic więcej nie udało mi się ustalić nt. tego kapsla.
Sabaoth - Sro Sie 23, 2006 8:29 pm

Podczas pewnej forumowej wycieczki na ul. Sienna Grobla znalazłem kapsel bez napisu. Po dokładnych oględzinach zauważyłem, że jego powierzchnia w pewnych miejscach jest matowa i inaczej odbija światło. Wygląda więc na to, że farba się starła, sporządziłem nawet rysunek tego "znikniętego" napisu. To piwo Stobbe z Tiegenhofu.
kwidzin - Sro Sie 23, 2006 9:15 pm

Czyli sprawa "znikniętego" napisu wyjaśniona. Dziękuję Sabaoth. Może ktoś wie coś na temat samej rozlewni?
Lech - Sro Sie 23, 2006 11:12 pm

Pewnie chodzi o taką:
kwidzin - Czw Sie 24, 2006 9:11 pm

To i ja dorzucę ikonografię w sprawie mojego znaleziska:



Może Lech ma lepsza wersję w swoich zbiorach? :hmmm:

Lech - Czw Sie 24, 2006 11:34 pm

A to jakaś wersja porcelanki dla niewidomych, bo nigdzie nie widać tego rysunkowego napisu ?!
kwidzin - Czw Sie 24, 2006 11:54 pm

Proszem upszejmnie o wybaczenie Mości Panie. :hihi: Toć jam skromnie wyjaśniał z pięć postów temu o co mnie się rozchodzi. :co_jest:
TOMB - Pon Sty 28, 2008 9:24 pm
Temat postu: Kolejny kapsel.
To i ja dorzucę swoje znalezisko sprzed lat z terenu Przymorza. Przy okazji jakichś robót kanalizacyjnych między Piastowską a ówczesną Lumumby na pryzmie wyrzuconego z wykopu piachu znalazłem taki kapsel. Miał jeszcze uszczelkę gumową i sprężynkę drucianą do zamykania ale rozsypały się przy dokładniejszym oglądaniu. Był jeszcze fragment zbitej szyjki butelki w kolorze zielonym.
Może ktoś powie o nim coś więcej?

kwidzin - Pią Lut 15, 2008 5:10 pm

Firma należąca do spadkobierców pana Krügera działała na Langer Markt 11 (Długim Targu). Generalnie w sprawie porcelanek zapraszam tu.
LaSSie - Czw Sty 29, 2009 9:24 pm
Temat postu: b
a Zoppot to też chyba w temacie gdańska...
Bo takie w Zoppot tłoczyliśmy:)

Inga - Czw Lut 07, 2013 11:00 pm

W temacie porcelanek pojawił się u mnie problem, z gatunku bardziej praktycznych... Zardzewiały drut rozsadził mi jedną z porcelanek - odleciała stopka - ma ktoś może doświadczenie, i wie, jakim klejem to skleić, żeby się trzymało ?...
Lech - Czw Lut 07, 2013 11:40 pm

dobry klej dwuskładnikowy i trochę cierpliwości. Dobrze też wytrzeć przed suszeniem wszystkie "zacieki", bo później robi się twardy jak szkło i ciężko się tego pozbyć
neuteich - Sob Sty 18, 2014 9:24 pm

http://imageshack.com/a/img32/3076/lgs5.jpg
http://imageshack.com/a/img706/2663/u92k.jpg
http://imageshack.com/a/img534/9053/0cas.jpg
http://imageshack.com/a/img690/525/jp56.jpg
Witam mam do zaoferowania dwie butelki po piwie, jedno gdańskim, drugie z Tiegenhof-NDG


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group