Dawny Gdańsk

Gdańsk - Sopot - Gdynia - Barak na ul. Kolonia Żeńcy

janak - Pon Sty 17, 2005 8:37 am
Temat postu: Barak na ul. Kolonia Żeńcy
W którejś z zagadek Sabaotha pojawiły się baraki, w których Żydzi odbywali kwarantannę najprawdopodobniej przed rejsem do Ameryki. Również w temacie dotyczącym nieistniejących kin w trójmieście pojawiła się informacja o okazyjnych seansach odbywających się w baraku na Kolonii Uroda.
Zobowiązałem się do odbycia rekonesansu w ten weekend, a że pogoda była zachęcająca, zapakowałem Jaśka do wózka i wybrałem się w tamte okolice. Aparatu używałem wręcz w szpiegowski sposób i poniżej ów barak sfotografowany ze wszystkich stron.

janak - Pon Sty 17, 2005 8:38 am

Pumeks i Marcin zwrócili uwagę na wieżę ciśnień i komin, rzeczywiście te obiekty można dostrzec z tamtego miejsca.
Czy ten barak to pozostałość po tamtych, pozostawiam do oceny pt. RZYGACZOM!

janak - Pon Sty 17, 2005 8:38 am

I jeszcze jeden ciekawy budynek w tamtejszej okolicy, z bardzo ciekawymi okienkami. Mnie one przywodzą na myśl gwiazdę Dawida.
Grün - Pon Sty 17, 2005 9:06 am

Długo się wpatrywałem w stare i nowe zdjęcia. Budynek jest faktycznie w podobnym ukladzie. Z tym że na pewno nie jest to ten barak z przybudówką ze starych zdjęć. Może to być inny barak w tym zespole. Czyli jest możliwość, że to tam, ale na planie z 1940 r. nie ma po tym śladu.
Zoppoter - Pon Sty 17, 2005 9:11 am

janak napisał/a:
I jeszcze jeden ciekawy budynek w tamtejszej okolicy, z bardzo ciekawymi okienkami. Mnie one przywodzą na myśl gwiazdę Dawida.


Nie, Gwiazda Dawida jest sześcioramienna, a te okienka ośmio. T chyba jednak zdobnictwo bez podtekstów.

Sabaoth - Pon Sty 17, 2005 9:20 am

Cytat:
Czyli jest możliwość, że to tam, ale na planie z 1940 r. nie ma po tym śladu.

Z tym, ze niekoniecznie musieli na planie zaznaczac wszystkie zabudowania. Ale miejsce by sie zgadzalo, podobnie jak i kubatura (na zdjeciach widac wiecej baraczkow, chociaz fragmentarycznie).

Grün - Pon Sty 17, 2005 9:22 am

Ale na planie nie jest zaznaczony jakikolwiek zespół obiektów - podczas gdy w Nowym Porcie wyraźnie zaznaczono, że to kwarantanna.
Sabaoth - Pon Sty 17, 2005 9:27 am

Moze w tym czasie nie bylo tam juz kwarantanny tylko prywatne baraki i dlatego nie opisali.
DarioB - Pon Sty 17, 2005 9:52 am

No proszę ktoś w końcu obfotografował moją starą siłownię "TKKF Uroda" :) Aż dziw że to straszydło jeszcze stoi.
pumeks - Pon Sty 17, 2005 10:48 am

Zoppoter napisał/a:
Nie, Gwiazda Dawida jest sześcioramienna, a te okienka ośmio. T chyba jednak zdobnictwo bez podtekstów.

Dokładnie to nie jest Gwiazda Dawida, tylko Tarcza Dawida (hebr. Magendavid) w kształcie sześcioramiennej gwiazdy. Ale czy to zdobnictwo ośmioramienne jest bez podtekstów, to nie jestem pewien - Wielka Synagoga przy Reitbahn miała rozetę w kształcie takiej właśnie, ośmioramiennej gwiazdy.

janak - Pon Sty 17, 2005 11:03 am

Nie miałem nic złego na myśli i nie chodziło mi o żadne podteksty. Pomyślałem tylko, że jak Żydzi czekali na transport oceaniczny, czy też przechodzili kwarantannę (nie wiem jak długo to mogło trwać). To oprócz posiłków, spania, toalet, pewnie mieli jakieś miejsca gdzie mogli się modlić, prowadzić nabożeństwa i ten budynek to może pozostałość jakieś takiej tymczasowej bożnicy, synagogi (coś na kształt kaplicy).
Zoppoter - Pon Sty 17, 2005 11:08 am

janak napisał/a:
Nie miałem nic złego na myśli


Ja też nie.

A wobec informacji od Pumeksa wycofuję moja pewność, że te rozety na baraku nie mają żadnych podtekstów. Rzeczywiście mogą mieć.

Makabunda - Pon Sty 17, 2005 11:29 am

Ja chciałbym przede wszystkim podziekować za sam zwiad i moim zdaniem wzorcową relacje z niego. Być może spotkamy się kiedyś w tamtych okolicach na następnych zwiadach (ty z Jaśkiem ja z Zuzką).
Te fotki są dosyć cenne bo być może niedługo będzie je trzeba umieścić na Liście Nieistniejących Budowli.
Ja w teen weekend byłem z moją Zuzką na zwiadach rzygaczowych ale w Poznaniu. Na koncie mamy jeden napis i jedną zasuwę wyprodukowaną Nurnberg. Wyręczamy w ten sposób miejscowych bo nie mają takiej dokumentacji w internecie jak my- może są zbyt skąpi. he he :haha:

wrangla - Pon Sty 17, 2005 11:46 am

:== janak dziękujemy za zdjęcia.
janak - Pon Sty 17, 2005 12:23 pm

Makabunda napisał/a:
Być może spotkamy się kiedyś w tamtych okolicach na następnych zwiadach (ty z Jaśkiem ja z Zuzką).:

Makabunda, serdecznie zapraszam. Daj znać jak będziesz w Gdańsku to "poeksplorujemy" okolice kolonii (ciekawie to będzie wyglądać dwóch facetów + dwa wózki).

lucy - Pon Sty 17, 2005 12:37 pm

Świetne zdjęcia :==

Być może, że w tym baraku były wyświetlane te filmy przez kino objazdowe. Ale ja już tego nie pamietam bo byłam bardzo mała i było to bardzo, bardzo dawno temu :wink:

A w moim przewodniku z r.47 "Wybrzeże - od Braniewa do Helu" na mapie tam umieszczonej, Kolonia Uroda nosi nazwę...kol. Perła Bałtyku :^^

Grün - Pon Sty 17, 2005 12:51 pm

I bardzo słusznie - taka nazwa jest też na przedwojennych planach.
Sabaoth - Pon Sty 17, 2005 12:51 pm

Cytat:
ciekawie to będzie wyglądać dwóch facetów + dwa wózki

Uwazajcie, zeby Was ktos nie wzial za pare :hihi:

Grün - Pon Sty 17, 2005 1:05 pm

Sabaoth napisał/a:
Cytat:
ciekawie to będzie wyglądać dwóch facetów + dwa wózki

Uwazajcie, zeby Was ktos nie wzial za pare :hihi:

Z bliźniakami :)

Makabunda - Pon Sty 17, 2005 1:06 pm

Chciałbym tu przedstawić argumenty przemawiające za lokalizacją obiektów na zdjęciach w okolicach Kolonii Żency.
Na zdjęciu janaka ewidentnie widać dwa kominy a na zdjęciu archiwalnym tylko jeden. Przyjmując, że rację mamy identyfikując wieżę ciśnień z wieżą przy ul. Uczniowskiej musimy stwierdzić, że drugi komin powstał po zrobieniu archiwalnego zdjęcia. To twierdzenie nie jest stuprocentowo pewne ale całkiem prawdopodobne. Na nim więc oprzyjmy dalszy dowód. Przejdźmy teraz do analizy fotografii i wzajemnego umiejscowienia wieży i komina.
Patrz załączony szkic
Na zdjęciu współczesnym komin jest na prawo od wieży tak jak na zdjęciu archiwalnym (no chyba, że zdjęcie archiwalne odwrócone jest na lewą stronę). Gdyby ptzyjąć hipotezę Gruna to na zdjęciu z Nowego portu komin znajdowałby się na lewo od wieży.
Tak więc możliwości są następujące:
- Grun ma rację ale komin i wieża to nie te, o których myślimy
- rację mam ja ale należy lepiej udokumentować lokalizację komina by być pewnym mojego wywodu.

Czekam na dalszą owocną dyskusję.

Grün - Pon Sty 17, 2005 1:09 pm

Wcale że nieprawda! Dlaczego niby komin widziany z Nowego Portu miałby być po lewej?
Makabunda - Pon Sty 17, 2005 1:28 pm

Jeżeli lokalizacja komina jest jak na moim szkicu to z kierunku N. Portu to komin musi być widzian na lewo od wieży. No chyba że podważasz moją lokalizację komina. Jeśli tak wskaż swoją.
Makabunda - Pon Sty 17, 2005 1:43 pm

Po takim zabiegu wszystko jest jasne anawet zaczyna być prawdopodobna inna lokalizacja czyli Narvik. Myślę, że trzeba ta wersję fotografii poważnie rozpatrzyć.
Makabunda - Pon Sty 17, 2005 1:44 pm

Oczywiście w przypadku gdy komin jest bliżej niż wieża jest to Narvik ajeśli odwrotnie to jest to N. Port
Sabaoth - Pon Sty 17, 2005 1:49 pm

Mi tez to nie wyglada na Nowy Port, ustawienie kominow jest takie same na starym i nowym zdjeciu. Chyba, ze w 1920 r. byl jeszcze inny komin.
Makabunda - Pon Sty 17, 2005 1:49 pm

Jak byśmy znali średnicę zbiornika na wiezy to możemy na podstawie pomiarów innych elementów określić nawet odległość miejsca, z którego wykonano fotografię do samej wieży. To by zacieśniło krąg poszukiwań.
MAcie jakieś dane ? Nasi "kolejarze" może coś wiedzą.

P.S. Dla takich dyskusji jak ta wstapiłem na to Forum.

pumeks - Pon Sty 17, 2005 2:11 pm

Kurcze sprzęt do mierzenia wieży by się znalazł, ale kiedy tam pojechac? :hmmm: trochę mi nie po drodze :II

Makabunda - Pon Sty 17, 2005 2:18 pm

Nieźle! Tu nawet widać komin. Niestety nie wiemy który z tych jest na zdjęciu więc musimy go pominąć.
Zaraz coś wykombinujemy. O ile moja firma nie zwolni mnie za leserstwo. :hiihihi:

Makabunda - Pon Sty 17, 2005 2:58 pm

OK. Dopóki nie będę miał dokładniejszych danych przyjałem średnicę zbiornika ca 12m. Niestety muszę wracac do roboty. Temat pomiaru odległości wieży od miejsca wykonania zdjęcia podrzuciiłem moim geodetom niech pokombunują. Jutro powinienem mieć jakieś konkrety. Jak bedziemy mieć w miarę dokładnie tą odległość to zatoczymy na mapie okrąg ze środkiem w wieży i obszar poszukiwań nam się dramatycznie zmniejszy a wtedy sukces będzie tylko o krok. :hurra:
Sabaoth - Pon Sty 17, 2005 3:30 pm

A ja szukam informacji o obozie i kwarantannie w innych zrodlach.
janak - Pon Sty 17, 2005 4:37 pm

I znowu na FDG pełne profesjonalne podejście do tematu, a może podsumowując zrodzi się jakieś małe opracowanie do Akademii Rzygaczy (co na to "rektór").
A mnie jeszcze frapuje ten budynek z tarczami Dawida.

Sabaoth - Pon Sty 17, 2005 5:21 pm

Cytat:
a może podsumowując zrodzi się jakieś małe opracowanie do Akademii Rzygaczy

Co najwyżej w kooperacji ze Stroną Danzig-online! Już nad tym pracuję. Ale ja nie będę zamieszczał współczesnych zdjęć, jest więc pole do popisu w Akademii.

Cytat:
A mnie jeszcze frapuje ten budynek z tarczami Dawida

Ja jednak nie nazwałbym tego tarczą dawida, ona ma sześć ramion.

Zoppoter - Pon Sty 17, 2005 7:34 pm

Sabaoth napisał/a:
Ja jednak nie nazwałbym tego tarczą dawida, ona ma sześć ramion.



No więc Pumeks własnie pokazał ośmioramienną tarczę Dawida na Synagodze. Tym właśnie ma sie Tarcza Dawida (ośmio) różnić od Gwiazdy Dawida (sześcio).

Ja się na judaicach nie znam, ale na zdjęciu Synagogi jest osmio jak byk...

Sabaoth - Pon Sty 17, 2005 7:47 pm

To na synagodze, to raczej jest ozdobne okno. Tak na mój gust. Ale mogę się zapytać starozakonnego.
kolja - Pon Sty 17, 2005 8:24 pm
Temat postu: Barak na ul. Kolonia Żeńcy
Kierunek padania cienia na zdjęciach raczej wszystko wyjaśnia. :hmmm:
Obiekty na zdjęciach to nie baraki z obozu przejściowego znajdującego się w latach 20. w Nowym Porcie przy Hindersin Str. (Kasztanowej)
Jest to kolejny argument przemawiający za lokalizacją obiektów w okolicach Kolonii Żency

Zoppoter - Wto Sty 18, 2005 8:48 am

Sabaoth napisał/a:
Ale mogę się zapytać starozakonnego.


Gdyby ekscelencja był tak uprzejmy...

pumeks - Wto Sty 18, 2005 9:42 am

Zoppoter napisał/a:
No więc Pumeks własnie pokazał ośmioramienną tarczę Dawida na Synagodze. Tym właśnie ma sie Tarcza Dawida (ośmio) różnić od Gwiazdy Dawida (sześcio).

Nie nie, to nieporozumienie. Tarcza Dawida jest zawsze sześcioramienna. Chodziło mi tylko o to, że potoczna nazwa 'gwiazda Dawida' jest uproszczeniem.
Natomiast co do figur w kształcie ośmioramiennej gwiazdy - nie mam pojęcia, jaki jest ich stosunek do Tarczy Dawida, ale chciałem wykazać, że MOGĄ się wiązać z jakąś judaistyczną symboliką i że, przynajmniej na terenie Gdańska, zdarzały się takie motywy w architekturze synagogalnej.

Zoppoter - Wto Sty 18, 2005 9:44 am

pumeks napisał/a:
Nie nie, to nieporozumienie. Tarcza Dawida jest zawsze sześcioramienna. .


Dopraszam sie wybaczenia tej fopy.

Grün - Wto Sty 18, 2005 12:07 pm

Faux-pasa - Monsieur!
Zoppoter - Wto Sty 18, 2005 12:16 pm

Grün napisał/a:
Faux-pasa - Monsieur!


Wiem ekscelencjo, ale nie wiem jak to deklinować...

Grün - Wto Sty 18, 2005 1:22 pm

M. Faux-pas
D. Faux-pasa
C. Faux-pasowi
B. Faux-pas
M. Faux-pasie
N. Faux-pasem
W. Faux-pas!

pumeks - Wto Sty 18, 2005 1:24 pm

Zoppoter napisał/a:
Wiem ekscelencjo, ale nie wiem jak to deklinować...

To może prościej będzie cyklinować, zamiast deklinować? :D

annayo - Wto Sty 18, 2005 1:36 pm

zapamiętane będą te słowa o cyklinowaniu, oj zapamietane i wykorzystane w odpowiednim momencie :hihi:
Marcin - Wto Sty 18, 2005 1:43 pm

Oj Pumeks, wpadłeś jak śliwka... :hihi: Wnioskuję, że mały remoncik się zbliża. :D
annayo - Wto Sty 18, 2005 1:48 pm

Jego szczęście, że do remontu ma sporo czasu- może nauczy się do tej pory :haha:
Zoppoter - Wto Sty 18, 2005 1:55 pm

Grün napisał/a:
M. Faux-pas
D. Faux-pasa
C. Faux-pasowi
B. Faux-pas
M. Faux-pasie
N. Faux-pasem
W. Faux-pas!


Wybaczyć racz Panie, że śmiem w wątpliwość poddawać Twoja elokwencję, ale czyż, za pozwoleniem, w wołaczu nie powinno być "Faux-pasie!" ?

Grün - Wto Sty 18, 2005 2:00 pm

Ależ naturelment, Monsieur! To jest forma oboczna
Makabunda - Pon Sty 24, 2005 3:56 am
Temat postu: To nie Kolonia ŻUroda
No i całe powyższe dowody wzięły w łeb. "Nasza" kwarantanna mieściła się zupełnie gdzie indziej. Odbyłem wizję lokalną i wykluczyłem lokalizację w Nowym Porcie, Kolonii Urodzie i w Narviku z prostej przyczyny - kominów. Kominy koło parowozowni są dwa i z wieku parowozowni (sprzed I wojny światowej) wnioskuję, że w czasie robienia zdjęcia archiwalnego były dwa.
Swoją uwage zwróciłem więc w inne rejony Gdańska i opłaciło się. Jak tylko zobaczyłem kształt wieży ciśnień znajdującej się na terenie dzisiejszych ZNTK od razu wiedziałem, że to ta ze zdjęcia. No i komin proporcjonalnie wyższy też był w okolicy. Nie muszę chyba dodawać, że był to jedyny wiekowy komin w okolicy. Nie mam żadnej dokumentacji fotograficznej ale wierzcie mi to napewno te dwa obiekty.
Gdzie natomiast znajdowała się kwarantanna?
Zaznaczyłem obszar w jakim według mnie mógłyby znajdować się baraki kwarantanny. Jest to wynik analizy padających cieni, której tutaj wam oszczędzę i wizji lokalnej.
W tym miejscu przydałyby sie wiadomości zaczerpnięte z archiwów aby precyzyjnie zlokalizować baraki z fotografii.
Aha ! Jeszcze jedno. Fotografia archiwalna nie jest odwrócona "na lewą stronę" gdzyż na następnym zdjęciu zamieszczonym przez Sabaotha, na którym widoczny jest "nasz" barak z przybudówką w takim samym układzie jak na analizowanym przez nas zdjęciu, znajdują sie napisy nie "odwrócone na lewo".
Skupmy się więc na nowym proponowanym przeze mnie rejonie poszukiwań.
Słyszałem co prawda o jakichś barakach o podobnym przeznaczeniu (albo nawet takim samym) ale znajdują się one z tego co wiem w rejonie zaznaczonym na pomarańczowo więc stamtąd widok na wieżę i komin jest zupełnie inny tzn. komin jest na lewo od wieży a jak już ustaliłem wyżej nasze zdjęcie nie jest na pewno odwrócone "na lewą stronę".
Z niecierpliwością czekam na Wasze komentarze.

pumeks - Pon Sty 24, 2005 9:07 am

Z zakreślonego przez Ciebie terenu spokojnie możesz wyłączyć Polski Hak - tam była Stocznia Klawittera, jak również teren u ujścia Motławy do Martwej Wisły, zajmowany przez gazownię. Zostaje teren na Zawiślu - Troylu, i to się zgadza z tym, co pisałem w wątku "Historia Żydów".
Sabaoth - Pon Sty 24, 2005 9:13 am

Ja tez bym stawial na Troyl. Czy ktos moglby zrobic zdjecia wiezy i komina do analizy porownawczej?
rispetto - Pon Sty 24, 2005 9:30 am

Sabaoth napisał/a:
Ja tez bym stawial na Troyl. Czy ktos moglby zrobic zdjecia wiezy i komina do analizy porownawczej?

A czy mogły to być tereny po byłym obozie jenieckim na Troylu, gdzie przebywali głównie jeńcy rosyjscy?

pumeks - Pon Sty 24, 2005 9:42 am

rispetto napisał/a:
A czy mogły to być tereny po byłym obozie jenieckim na Troylu, gdzie przebywali głównie jeńcy rosyjscy?

Z tego co pisałem w innym wątku (cytując książkę "Żydzi znad Gdańskiej Zatoki"), tak właśnie było.

Nie zmienia to faktu, że jakiś obóz czy stacja kwarantanny istniał też w d. koszarach w Nowym Porcie, co wynika zarówno z mapki Grüna jak i prawdopodobnie z fragmentu relacji znalezionej przeze mnie na stronach HIAS.

Sabaoth - Pon Sty 24, 2005 9:53 am

Cytat:
Nie zmienia to faktu, że jakiś obóz czy stacja kwarantanny istniał też w d. koszarach w Nowym Porcie, co wynika zarówno z mapki Grüna jak i prawdopodobnie z fragmentu relacji znalezionej przeze mnie na stronach HIAS.

Najprawdopodobniej byl to oboz dla uchodzcow. A stacje kwarantanny zazwyczaj organizowano niezaleznie od obozow. W bylym obozie jenieckim mogl powstac oboz dla uchodzcow, a stacja kwarantanny np. obok.

pumeks - Pon Sty 24, 2005 10:02 am

Dodam jeszcze, że wg Hanny Domańskiej w latach 1920-26 przez Gdańsk przeszło ok. 60 tysięcy żydowskich uchodźców (jakaś część z tego pojechała do Palestyny, ale więcej do innych krajów - USA, Kanady, Ameryki Południowej i in.).
Sabaoth - Pon Sty 24, 2005 10:19 am

Wlanie dostalem e-maila potwierdzajacego lokalizacje obozu / stacji kwarantanny. Nie bede go tu cytowal bo jest po angielsu. Oto garsc informacji:

1. Biuro HIAS zajmujace sie "importem" Zydow z Polski do USA zostalo otwrte w Warszawie przy ul. Muranowskiej 34 (w oryg. Muranovska 34).

2. Z powodu trudnosci zaopatrzeniowych i powojennego chaosu transportowego HIAS zorganizowal nowa trase do USA wiodaca przez Gdansk.

3. Z Gdanska transporty odbywaly sie do Wlk. Brytanii (Cunard i White Star Lines) i do La Havre we Francji liniami francuskimi. Pozniej utworzono bezposrednie polaczenie do USA.

4. Oboz zostal zorganizowany na Przerobce (Troyl). Zywnosc do obozu byla dostarczana dwa razy w tygodniu z Poznania!

5. Do konca 1920 r. wyjechalo do USA 50 000 osob.

6. Operacja transportu Zydow wymagala rowniez utworzenia biura HIAS w Gdansku (niestety nic na temat jego lokalizacji nie ma w mailu).

Zrodla dla ciekawskich:

Visas to Freedom, by Mark Wischnitzer, NY, 1956
Sores of Refuge, by Ronald Sanders, NY, 1988
HIAS Records, 1909 - 1950, New York, RG 245.4, YIVO Institute for Jewish Research, New York

Makabunda - Pon Sty 24, 2005 10:23 am

OK. Mamy więc do rozszyfrownia położenie kwarantanny na Przeróbce ale pozostaje ciągle zagadkowy barak na Kolonii Żeńcy. Nie ustawajmy w dochodzeniou jego przeszłości. Potwierdzam wrażenia Janaka z wizjii na Kolonii Żeńcy. Przy oględzinach baraku trzeba faktycznie stosować techniki szpiegowskie. Po niecałej minucie jak zatrzymałem się samochodem dla oględzin "obiektu" miałem na karku paru miejscowych z dociekliwymi pytaniami co tutaj robię?
Sabaoth - Pon Sty 24, 2005 11:11 am

Cytat:
Po niecałej minucie jak zatrzymałem się samochodem dla oględzin "obiektu" miałem na karku paru miejscowych z dociekliwymi pytaniami co tutaj robię?

:haha:

Jeszcze kilka zdjec zwiazanych z Gdanskiem (niestety zoom nie dostepny przez internet).

Makabunda - Pon Sty 24, 2005 11:29 am

rispetto napisał/a:
A czy mogły to być tereny po byłym obozie jenieckim na Troylu?


A czy znana jest lokalizacja tego obozu? Może chodzi o tą lokalizację, która zaznaczyłem na pomarańczowo? Nie pamiętam już gdzie ale słyszałem lub czytałem gdzieś, że właśnie tam był obóz przejściowy dla emigrantów zydowskich. Jeżeli byłaby to prawda to nasze zdjęcie przedstawia jeszcze inny obóz.

Sabaoth - Pon Sty 24, 2005 11:51 am

Cytat:
Nie pamiętam już gdzie ale słyszałem lub czytałem gdzieś, że właśnie tam był obóz przejściowy dla emigrantów zydowskich. Jeżeli byłaby to prawda to nasze zdjęcie przedstawia jeszcze inny obóz.

Jak juz pisalem w watku Historia Zydow, stacje kwarantanny byly zazwyczaj umiejscowione w okolicy biur przewoznikow (armatorow). Oboz przejsciowy to bylo jedno a stacja kwarantanny to drugie. Mogly byc obok siebie ale nie musialy. Zreszta na pewno byl jeszcze drugi oboz w Nowym Porcie, czy byly jeszcze inne nie wiadomo. Jesli jednak zrodla podaja, ze przez Gdansk do konca 1920 roku wyemigrowalo 50 000 osob, to chociaz na krotki czas trzeba je bylo gdzies zlokalizowac i jeden oboz to byloby troche za malo na taka ilosc ludzi.

pumeks - Pon Sty 24, 2005 12:02 pm

Makabunda napisał/a:
Cytat:
tereny po byłym obozie jenieckim na Troylu?

A czy znana jest lokalizacja tego obozu? Może chodzi o tą lokalizację, która zaznaczyłem na pomarańczowo?

Nie, to było w obrębie Twojej zielonej elipsy.

rispetto - Pon Sty 24, 2005 12:13 pm

Mam w domu książkę o rosyjskich śladach w Gdańsku i tam jest spory kawałek o tym obozie. Zerknę w domu, czy jest także coś o dokładnej lokalizacji.
Grün - Pon Sty 24, 2005 12:57 pm

Jedna uwaga: kwarantanna nie była w Nowym Porcie w koszarach, tylko po drugiej stronie ulicy Kasztanowej.
Marcin - Pon Sty 24, 2005 3:12 pm

Dwie foty obozu jenieckiego na Przeróbce.
Grün - Pon Sty 24, 2005 3:22 pm

Jakby zdobyć więcej zdjęć to możnaby baraki spróbować porównać...
Marcin - Pon Sty 24, 2005 3:29 pm

Tylko do tych dwóch dotarłem... :II
Grün - Pon Sty 24, 2005 3:45 pm

Ha! a ja mam takie! I zobaczcie co na horyzoncie widać! :)
janak - Pon Sty 24, 2005 3:54 pm

Toć to nasza wieża ciśnień i komin!
Marcin - Pon Sty 24, 2005 4:06 pm

:hurra: :hurra: :hurra:
Grün - Pon Sty 24, 2005 4:30 pm

To następna zagadka padła :)
Sabaoth - Pon Sty 24, 2005 5:39 pm

Cytat:
Ha! a ja mam takie! I zobaczcie co na horyzoncie widać!


Cytat:
Toć to nasza wieża ciśnień i komin!


:== To już wiadomo co i jak. Ale ta ekipa na zdjęciu nie wygląda na uchodźców żydowskich :hihi:

Grün - Pon Sty 24, 2005 5:43 pm

Jak to nie?
Sabaoth - Pon Sty 24, 2005 5:50 pm

No nie, nie widziałem jeszcze jarmułki z daszkiem :hihi:
seestrasse - Pon Sty 24, 2005 6:16 pm

no, Panowie - szacunek :==
Grün - Pon Sty 24, 2005 6:46 pm

A skąd pomysł, że Żydzi muszą być w jarmułkach?
Sabaoth - Pon Sty 24, 2005 7:09 pm

Cytat:
A skąd pomysł, że Żydzi muszą być w jarmułkach?

No niektórzy nosili w tamtych czasach kapelusze.

Sabaoth - Pon Sty 24, 2005 7:19 pm

Znalazłem jeszcze takie zdjęcie, bardzo piękne ale baraki są raczej trudno rozpoznawalne.
Makabunda - Pon Sty 24, 2005 7:32 pm

Pozostało tylko zobaczyć jak ten teren wygląda dzisiaj,
Grün - Pon Sty 24, 2005 9:08 pm

Albo czapki. Z daszkiem.
Petelka - Wto Sty 25, 2005 7:50 am

A ja Wam wszystkim gratuluję tak sprawnego rozwiązania zagadki. :== :== :==
pumeks - Wto Sty 25, 2005 10:26 am

Jeszcze ze strony Danzig Jewry: A Short History (miałem to w Ulubionych, ale zapomniałem):
Cytat:
As a city under international protection and a free port without visa restrictions, Danzig became the goal of thousands of Jewish refugees from Russia and Poland. Suddenly, the small Danzig community found itself confronting the monumental task of temporary care for people awaiting visas for America or Canada. Danzig Jewry, at first on its own, under the leadership of Rabbi Kaelter, and later aided by the Joint Distribution Committee and Hias, cared for these refugees, many of whom arrived penniless. Refugees stayed in a special transit camp in Troyl, an island in the port area. In the period 1920-25, some sixty thousand Jews passed through Danzig.

Darujmy im to przeniesienie Troyla na wyspę, ale poza tym wszystko się zgadza.

pumeks - Wto Sty 25, 2005 3:41 pm

I jeszcze wspominany plan z lat ok. 1920-21, z zaznaczonym obozem uchodźców (Auswanderer Lager). Nie mam ostatnio dostępu do skanera więc zrobiłem real photo ale mam nadzieję że widać.
Makabunda - Wto Sty 25, 2005 10:18 pm
Temat postu: Finito
I tak dzięki koledze Pumeksowi możemy częściowo sprawę zamknąć. Pozostaje tylko wyjasnić przeznaczenie baraku na Kolinii Żeńcy.
P.S. Wydaje mi się ze wykonaliśmy wspólnie kawał dobrej roboty. Miała tu miejsce koniunkcja naszych zasobów informacji. Każdy z nas posiadał informacje cząstkowe i wydawałoby się mało istotne. Dopiero w połączeniu stworzyły nową wartość. W takich właśnie działaniach Forum przejawia się jego siła. :==

W poczuciu dobrze spełnionego obowiazku pozdrawiam wszystkich forumowiczów. :co_jest:

Do nastęnej zagadki! :ok:

Marcin - Sro Lut 02, 2005 10:14 am

Makabunda napisał/a:
Swoją uwage zwróciłem więc w inne rejony Gdańska i opłaciło się. Jak tylko zobaczyłem kształt wieży ciśnień znajdującej się na terenie dzisiejszych ZNTK od razu wiedziałem, że to ta ze zdjęcia. No i komin proporcjonalnie wyższy też był w okolicy. Nie muszę chyba dodawać, że był to jedyny wiekowy komin w okolicy. Nie mam żadnej dokumentacji fotograficznej ale wierzcie mi to napewno te dwa obiekty.

No to jeszcze tylko fota tej wieży ciśnień. :D

Fotografia z WIEŻE CIŚNIEŃ W POLSCE.

Makabunda - Sro Lut 02, 2005 10:36 am

pumeks napisał/a:
I jeszcze wspominany plan z lat ok. 1920-21, z zaznaczonym obozem uchodźców (Auswanderer Lager). Nie mam ostatnio dostępu do skanera więc zrobiłem real photo ale mam nadzieję że widać.

A czy jest nadzieja, że kiedyś będziemy mogli skorzystać ze skanu mapy?

pumeks - Sro Lut 02, 2005 1:52 pm

Makabunda napisał/a:
pumeks napisał/a:
I jeszcze wspominany plan z lat ok. 1920-21, z zaznaczonym obozem uchodźców (Auswanderer Lager). Nie mam ostatnio dostępu do skanera więc zrobiłem real photo ale mam nadzieję że widać.

A czy jest nadzieja, że kiedyś będziemy mogli skorzystać ze skanu mapy?

Nadzieja jest :D Postaram się zrobić ten skan przy najbliższej okazji.

lucy - Sro Lut 02, 2005 4:32 pm

Znalazłam jeszcze jedną stronę z wieżami cisnień. tamtej strony, podanej przez Marcina nie mogę otworzyć :II

http://www.wieze.republika.pl/Reg_2.html

Zoppoter - Czw Lut 03, 2005 8:40 am

lucy napisał/a:
Znalazłam jeszcze jedną stronę z wieżami cisnień. tamtej strony, podanej przez Marcina nie mogę otworzyć :II

http://www.wieze.republika.pl/Reg_2.html


A w Sopocie też kiedyś była wieża ciśnień i stanowisko obrządzania parowozów. W czasach, gdy Sopot był jeszcze stacja końcową dla wielu pociągów, głównie podmiejskich. Czyli gdzieś tak do połowy XX wieku...

DarioB - Nie Mar 20, 2005 6:18 pm

Tak dla podtrzymania tematu wklejam zdjęcie z widokiem z okien mojego bloku. Jak był temat na topie to nawet nie pomyślałem ze ja mam taki widok :)
Mikołaj - Nie Kwi 03, 2005 1:58 am

...

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group