Dawny Gdańsk

Poszukuję/mam/oddam - Zamek komturów gdańskich

ginnungagap - Pią Lis 11, 2005 10:44 am
Temat postu: Zamek
Witam. Poszukuję jakie kolwiek info na temat zamku krzyżackiego w Gdańsku?
Mikołaj - Pią Lis 11, 2005 12:23 pm

A do czego te informacje potrzebujesz i co już masz? Chodzi o podstawowe wiadomości z przewodników typu gdzie stał (na zamczysku :wink: ), jak mógł wyglądać (obraz "Okręt kościoła") czy coś z niego zostało (mur i fragment baszty przy Wartkiej 8 i 9) i kiedy został zburzony (1454)?
Trochę więcej można wyczytać u Jacka Friedricha w "Gdańskich zabytkach architektury", czy bedekerze Sampa.
Na pewno więcej znajdziesz u Stankiewicza i Szermera w książce "Gdańsk rozwój urbanistyczny i architektoniczny... "
Pozostaje jeszcze t. I Historii Gdańska, ale o architekturze wiele tam nie ma.

Remington1 - Sob Lis 12, 2005 10:33 am

Pisałem o tym zamku pracę licencjacką. Jak kolega jest zainteresowany, to mogę podesłać na maila bibliografię.
Mikołaj - Sob Lis 12, 2005 4:22 pm

Remington, a nie zechciałbyś udostępnić samej pracy licencjackiej? :D
Remington1 - Sob Lis 12, 2005 10:43 pm

Przykro mi, ale nie mogę udostępnić mojej pracy.
Dantiscanus - Sob Lis 12, 2005 11:36 pm

Przejżyj następujące pozycje:

K. Kaczmarczyk, Dokument hołdowniczy Gdańska z roku 1454, Rocznik Gdański, r. 11, 1937.
Keyser E., Die Baugeschichte der Stadt Danzig, Koeln–Wien 1972.
Kloeppel O., Das Stadtbild von Danzig in den drei Jahrhunderten seiner großen Geschichte, Danzig 1937.
Koehler G., Geschichte der Festungen Danzig und Weichselmünde bis zum Jahre 1814 in Verbindung mit der Kriegsgeschichte der freien Stadt Danzig, Bd. 1, Breslau 1893.
Kowalski J., Massalski J., Stankiewicz J., Rozwój urbanistyczny i architektoniczny Gdańska, w: Gdańsk, jego dzieje i kultura, Warszawa 1969.
Labuda A. S., Malarstwo tablicowe w Gdańsku w 2 poł. XV w., Warszawa 1979.
Simson P., Geschichte der Stadt Danzig, Bd. 1, Danzig 1913.
Stoewer R., Das Ende der Danziger Komturei und das Schicksal des letzten Danziger Komturs Nicolaus Poster und seines Konvents, Weichselland, Jg. 39, 1940, H. 2.
Zbierski A., Port gdański na tle miasta w X–XIII w., Gdańsk 1964.

a ze źródeł przyda ci się:

Acten der Ständetage Preussens unter der Herrschaft des Deutschen Ordens, Bd. 1, 4, hrsg. M. Toeppen, Leipzig 1874, 1884.

Scriptores Rerum Prusicarum. Die Geschichtsquellen der Preussischen Vorzeit bis zum untergange der Ordensherrschaft Bd. 4, hrsg. T. Hirsch, M. Toeppen, E. Strehlke, Leipzig 1870.

powodzenia w pisaniu życzę...

pumeks - Pon Lis 14, 2005 2:12 pm

Jeszcze:
Henryk Paner, The Teutonic Castle in Gdańsk, w pracy zbiorowej "Castrum Bene 5/1996. Castle and Church", drugie wydanie z 2004 dostępne w Muzeum Archeologicznym.

Remington1 - Sro Lis 16, 2005 6:47 pm

Widzę, że pewne osoby mają do mnie pretensje...Jeśli ktoś chce sobie o gdańskim zamku poczytać, to wcale nie jest do tego potrzebna moja praca licencjacka. Jest o tym troche książek napisanych ciekawym i łatwo przyswajalnym językiem. Z resztą po co ja mam swoją pracę udostępniać, skoro kolega nie wykazał zainteresowania tym co oferowałem, czyli bibliografią :hmmm: .
fritzek - Sro Lis 16, 2005 6:59 pm

Remington1 napisał/a:
Widzę, że pewne osoby mają do mnie pretensje...Jeśli ktoś chce sobie o gdańskim zamku poczytać, to wcale nie jest do tego potrzebna moja praca licencjacka .

Ale również nie jest potrzebne ukrywanie przed szanownym gronem efektów Twojej pracy. No chyba, że się czegoś wstydzisz :wink: , albo dokonałeś odkrycia na skalę światową, które opisałeś w pracy dyplomowej :wink:

Mikołaj - Sro Lis 16, 2005 7:04 pm

Cytat:
pewne osoby mają do mnie pretensje

Na przykład ja. Chyba po to mamy forum, żeby się dzielić swoimi pracami, zbiorami, informacjami... Cóż, Twoja sprawa, można się tylko cieszyć, że większośc ma inne podejście.
Cytat:
kolega nie wykazał

kolega nie wykazał, ale inni wykzali... :roll: :%

Sabaoth - Sro Lis 16, 2005 7:08 pm

Mikuś, nasza jutrzenko, wszędzie znajdą się tacy, co chcą tylko brać nic nie dając w zamian.
knovak - Sro Lis 16, 2005 9:28 pm

Z tą pracą pewnie jest tak jak z efektami badań kryptografów z Poznania z lat 30-tych ub. wieku - ściśle tajne spec.znacz. ... :wow:
Mikołaj - Sro Lis 16, 2005 10:07 pm

Dobra, zostawmy już tę nieszczęsną pracę. Remington, poprosimy w takim razie o bibilografię.
Corzano - Sro Lis 16, 2005 10:12 pm

Mikołaj napisał/a:
Remington, poprosimy w takim razie o bibilografię.

Chyba już podawał. :hmmm:
PS. Aaaa.... teraz widzę, że to nie on. :oops:

luka - Pią Lis 25, 2005 11:32 pm

Dodam że na temat zamku pisał też niedawno Haftka w "Zamkach Krzyżackich w Polsce". Do dostania chyba jeszcze w Malborku bo to oni to wydali.
knovak - Sob Lis 26, 2005 9:52 am

"niedawno", w 1999 r.
:hihi:

luka - Sob Lis 26, 2005 1:17 pm

Jako że to ostatnia praca na ten temat, to bardziej 'niedawno" nic nie było :^^
seestrasse - Sob Lis 26, 2005 9:43 pm

ostatni utwór Mozarta to grudzień 1791. całkiem niedawno :hihi:
luka - Nie Lis 27, 2005 12:32 am

Niespecjalnie.
Albo podmiotowo albo przedmiotowo. Tzn. tekst o zamku to nie była ostatnia publikacja Haftki, tak jak w 1791 r. nie był to ostatni napisany utwór muzyczny.

seestrasse - Nie Lis 27, 2005 1:01 am

napisałeś
luka napisał/a:
Jako że to ostatnia praca na ten temat, to bardziej 'niedawno" nic nie było :^^

sześć lat to nie jest "niedawno". uwierz :hihi:

luka - Nie Lis 27, 2005 2:01 am

Wydaje mi się, że jak na średnią częstotliwość nowych publikacji o Gdańskim zamku to jest bardzo niedawno :^^
Zoppoter - Nie Lis 27, 2005 8:47 am

Należałoby jeszcze sie zastanowić, czy to było niedawno z kropeczką, czy bez kropeczki... :P
luka - Czw Gru 01, 2005 3:26 pm

Dodam jeszcze, że poza źródłami powyżej wymienionymi warto spojrzeć do następujących publikacji:

- Michael Antoni "Dehio-Handbuch der Kunstdenkmaler West - und Ostpreussen. Die ehem. Provinzen West- und Ostpreussen ..." Munchen - Berlin 1993, s. 87

- Tomasz Torbus "Die Konventsburgen in Deutschordensland Preussen" Munchen 1998, s. 197-204, s. 379-386

Sabaoth - Czw Gru 01, 2005 3:47 pm

Widok zamku krzyzackiego w Gdansku jest na obrazie "Okret kosciola", niestety obraz zaginal w czasie wojny ale mam chyba gdzies wlasnie ten fragment, na jakiejs reprodukcji.
Mikołaj - Czw Gru 01, 2005 3:56 pm

już wposminaliśmy o tym
Cytat:
Chodzi o podstawowe wiadomości z przewodników typu gdzie stał (na zamczysku ), jak mógł wyglądać (obraz "Okręt kościoła") czy coś z niego zostało (mur i fragment baszty przy Wartkiej 8 i 9) i kiedy został zburzony (1454)?


co ciekawe autora pytania odpowiedź chyba nie interesuje, bo od czasu jego zadania 3 tygodnie temu się nie pojawił :hihi:

luka - Czw Gru 01, 2005 4:43 pm

Mam pytanie związane z obrazem. Słyszałem że w Dworze Artusa planowano powiesić rekonstrukcję "Okrętu Koscioła". Ktoś wie coś więcej na ten temat?
danziger - Czw Gru 01, 2005 6:15 pm

luka napisał/a:
Mam pytanie związane z obrazem. Słyszałem że w Dworze Artusa planowano powiesić rekonstrukcję "Okrętu Koscioła". Ktoś wie coś więcej na ten temat?

Ja słyszałem/czytałem kiedyś (chyba w 30 dniach, ale nie pamiętam gdzie - więc nie wiem na ile ta informacja jest wiarygodna), że mają zrobić nie tyle rekonstrukcję, co reprodukcję - nakleić naturalnej wielkości, pokolorowaną odbitkę zdjęcia na płótno.

luka - Czw Gru 01, 2005 7:04 pm

Tak, słyszałem/czytałem coś podobnego, ale jak rozumiem realizacja utknęła? Coś przyjdzie mi chyba wybrać się do Dworu i popytać.
Sabaoth - Czw Gru 01, 2005 7:19 pm

Mikuś, ale gdyby ktoś chciał mogę wrzucić skan, czarno-biały i marny ale zawsze coś.
Mikołaj - Czw Gru 01, 2005 7:40 pm

no to wrzucaj, bo ja szukałem na dysku i nie mogłem znaleźć (a gdzieś cholera był, nawet na forum już kiedyś też :% )
Sabaoth - Czw Gru 01, 2005 8:24 pm

No to wrzucam, skan z reprodukcji szkicu z obrazu :hihi:
pumeks - Pią Gru 02, 2005 10:39 am

danziger napisał/a:
luka napisał/a:
Mam pytanie związane z obrazem. Słyszałem że w Dworze Artusa planowano powiesić rekonstrukcję "Okrętu Koscioła". Ktoś wie coś więcej na ten temat?

Ja słyszałem/czytałem kiedyś (chyba w 30 dniach, ale nie pamiętam gdzie - więc nie wiem na ile ta informacja jest wiarygodna), że mają zrobić nie tyle rekonstrukcję, co reprodukcję - nakleić naturalnej wielkości, pokolorowaną odbitkę zdjęcia na płótno.

luka napisał/a:
Tak, słyszałem/czytałem coś podobnego, ale jak rozumiem realizacja utknęła? Coś przyjdzie mi chyba wybrać się do Dworu i popytać.

Wybierz się wybierz, bo masz kompromitujące zaległości. Kopia tego obrazu (a własciwie według używanej tam terminologii simulacrum) wisi tam od jakichś co najmniej 2 lat. I nie jest to żadna kolorowana odbitka zdjęcia na płótnie (oryginał tez nie był na płótnie tylko na deskach). :%

luka - Pią Gru 02, 2005 10:52 am

Ah te moje kompromitujące zalegości :II
pumeks - Pią Gru 02, 2005 10:57 am

Polecam więcej pozytywnego myślenia, a nie zakładanie w ciemno że
Cytat:
jak rozumiem realizacja utknęła
:wink:
Sabaoth - Pią Gru 02, 2005 3:53 pm

A jaką można mieć pewność, że na obrazie jest zamek w Gdańsku, a nie na przykład w jakimś Tilsit czy gdzie indziej?
luka - Pią Gru 02, 2005 4:21 pm

Tylża nie miała takiego herbu jak Gdańsk i nie leżała w Prusach Królewskich.
Sabaoth - Pią Gru 02, 2005 6:24 pm

Tak tylko pytam, żeby zasiać wątpliwości :mrgreen:
luka - Pią Gru 02, 2005 10:27 pm

No i chyba nie leży nad morzem, no nie? :hmmm:
groszek - Pon Gru 10, 2007 11:03 pm
Temat postu: Zamek komturów gdańskich
Temat scalony z poprzednim o nazwie"Zamek"
villa



Chyba nikt nie poruszał tego tematu :hmmm: chodzi mi o wizerunki(reprodukcje obrazów przedstawiające zamek) jedna znalazłam w 'Morskim dziedzictwie Gdańska" pełen opis w "Zamki krzyżackie w Polsce" no i w 1 tomie Historii Gdańska (nie posiadam skanera :cry: żeby wam przesłac) może ktoś się jeszcze interesuje takimi zamierzchłymi czasami?Pozdrowienia wszystkim :hiihihi: groszek (zakładam że nikt :hihi: nie bedzie mnie podejrzewał że jestem potomkiem krzyżaka choć kto wie, :haha: kto wie)

Sabaoth - Pon Gru 10, 2007 11:09 pm

Podobno na obrazie "Okręt koscioła" przedstawiony jest zamek krzyżacki w Gdańsku. Innych obrazów (zdjęć tymbardziej :hihi: ) nie znam.
groszek - Wto Gru 11, 2007 3:34 am

Zdjęć, zdjęć :haha: nieznam Cie ale Cię lubię 8)) (obraz o którym piszesz znam) groszek :wink:
roland - Pią Gru 14, 2007 9:23 pm

Niestety nie zachowały się żadne pewne źródła dotyczące wizerunku zamku krzyżackiego w Gdańsku. Fragment obrazu "Okręt Kościoła" jest jedynym źródłem wiedzy o wyglądzie tej budowli. Za fragmenty zabudowy zamkowej uchodzą części muru "przyklejone" do posesji Wartka 8 i Wartka 9 .
Sabaoth - Pią Gru 14, 2007 9:39 pm

Przed wojną na murach wisiała tablica pamiątkowa z napisem: An dieser Stelle fand man Reste von Grundmauern der Ordensburg, die von den Danzigern i. d. J. 1454 abgebrochen wurde, (czyli: W tym miejscu znajdują się pozostałości murów zamku krzyżackiego, zburzonego przez gdańszczan w roku 1454).
groszek - Pią Gru 14, 2007 10:46 pm

Teraz ta część ocalałych murów jest w stanie rozkłdu :evil: mimo że jest to jeden z nielicznych "prawdziwych" zabytków Gdańska .Obok prowadzone są wykopaliska podobno? chcą tam zrobić jakiś podziemny skansen? jak zwykle "dużo wrzasku mało wełny" lepiej by zadbali o to co jest. Polecam słynną knajpkę Kubicki (po "jednym" można wieczorkiem zobaczyć zjawę pokutującego komtura, mi się to niestety nie udało ponieważ jestem abstynentem :hihi: ) Zwiedziłam kilka zamków zakonu więc przypuszczam jak mógł wyglądać pozdrowienia wszystkim groszek :lol:
nonnenacker - Pią Gru 14, 2007 11:48 pm

Był okres kiedy na terenie przy ul. Rycerskiej odbywały się festyny średniowieczne a w planach było utworzenie w tamtym miejscu skansenu na wzór Biskupca, jak widać na planach się skończyło a szkoda.
groszek - Sob Gru 15, 2007 12:04 am

Festyny? nie wiedziałam,Wiem że bractwa organizują na grodzie w Sopocie spotkania ale tam przy zamczysku?Chyba że pasjonaci Zakonu (tacy jak ja) :hihi:
nonnenacker - Sob Gru 15, 2007 12:36 am

Był taki okres kiedy bractwo Gniewskie ( Konfraternia św. Wojciecha była bez swojej siedziby ) wtedy to między innymi obsadzali swoimi rycerzami " grodzisko gdańskie" oraz w zasadzie odbudowali grodzisko w Sopocie i na początku istnienia ( teraźniejszego ) tego grodziska ukazywali tam jak wyglądało życie w średniowiecznym grodzie.
Wracając do " zamczyska " były tam spotkania z historią Gdańska gdzie narratorem był znany aktor Jerzy Kiszkis oraz wyświetlana była np. wizualizacja zamku w Gdańsku

villaoliva - Sob Gru 15, 2007 12:46 am

nonnenacker napisał/a:
Wracając do " zamczyska " były tam spotkania z historią Gdańska gdzie narratorem był znany aktor Jerzy Kiszkis oraz wyświetlana była np. wizualizacja zamku w Gdańsku


Jutro o 12. Tym razem spotkanie z Focus Historia

Cytat:
Zapraszamy Państwa do pójścia tropem tej zbrodni. Analizując, bowiem średniowieczne rękopisy możemy przypuszczalnie zrekonstruować przebieg zamachu. Ba! Możemy stanąć dokładnie w miejscu, w którym doszło do przelania chrześcijańskiej krwi. Wiemy gdzie to było! Na łamach magazynu Focus Historia ujawnimy, kto splamił dobre imię Gdańska!

HIT FM, Redakcja Trójmiasto.pl oraz miesięcznika Focus Historia chce zaproponować Państwu spacer z historią w tle. W tym wypadku krwawą, zbójecką i nie fair.

Dla uczestników spaceru przygotowaliśmy konkurs z atrakcyjnymi nagrodami. Szczegóły w najnowszym wydaniu Focus Historia, dostępnym w sprzedaży.

groszek - Sob Gru 15, 2007 4:04 am

Przeczytałam artykuł ciekawe ciekawe :wow:
groszek - Pon Gru 17, 2007 5:54 pm

Czytałam swego czasu że z zamku do katedry prowadziły podziemne korytarze Miało by to sens bo przecież katedrę budowali rycerze Zakonu. Być może nie tylko do katedry prowadziły ech... :hihi: połaziło by się.
nad stawem - Pon Gru 17, 2007 6:31 pm

groszek napisał/a:
Czytałam swego czasu że z zamku do katedry prowadziły podziemne korytarze Miało by to sens bo przecież katedrę budowali rycerze Zakonu. Być może nie tylko do katedry prowadziły ech... :hihi: połaziło by się.


tak samo jak ja zwiedzając pod koniec lat 60-tych podziemia zamku w Malborku , które nie były dostępne dla turystów , słyszałem opowieści o lochach prowadzących nie tylko za miasto ale i dużo dalej , mianowicie do Gdańska :hiihihi: miało by sens bo tez budowniczymi byli rycerze z Zakonu

groszek - Pon Gru 17, 2007 6:41 pm

Oj :haha: nie łap za slówka Malbork od Gdańska jest troszeczkę oddalony a katedra od zamku ..... :roll: Pomyśl gdyby nie marzenia i wiara nie odkryto by Troji 8)) A powiedz tak szczerze nie połaziłbyś tak ..... :hiihihi: groszek
villaoliva - Pon Gru 17, 2007 7:05 pm

:o_co:
Jakiej katedry? :hmm:

groszek - Pon Gru 17, 2007 7:24 pm

No naszej w Gdańsku katedry Najświętszej Marii Panny(bazyliki mniejszej) największy ceglany kościół w Europie 8))
villaoliva - Pon Gru 17, 2007 7:53 pm

To nie jest katedra.
Co najwyżej od 20 lat jest konkatedrą.

Te słowa coś konkretnie znaczą. Warto ich nie mylić :wink:

Filejski - Wto Gru 18, 2007 11:31 am
Temat postu: Nieznany widok zamku
Kilka lat temu natrafilem przypadkowo w znanym Antykwariacie w Niemczech na obraz (gwasz) przedstawiajacy wedlug podpisu zamek w Gdansku. Gwasz powstal w XVII lub XVIII wieku i ma byc wedlug podpisu wierna kopia starego obrazu (jakiego?).
Probowalem wczoraj przeslac jego fotografie, niestety plik jest za duzy i serwer odmowil mi jego przyjecia. Jezeli uda mi sie zmniejszyc rozdzielczosc wstawie go na forum.

villaoliva - Wto Gru 18, 2007 11:47 am

Jeśli się nie uda to prześlij do mnie na email. Przy okazji zapraszamy i tu.
Filejski - Wto Gru 18, 2007 10:31 pm
Temat postu: Nieznany widok zamku
Zamieszczam zdjecie gwaszu przedstawiajacego zamek krzyzacki w Gdansku. Przepraszam za jakosc, postaram sie zrobic lepsze zdjecie przy swietle dziennym. Obraz jest po rekonstrukcji oprawiony na nowo, nie chce go wyjmowac z ramy, a szklo odbija niestety swiatlo.
Gwasz pochodzi z XVII lub XVIII wieku i jest podpisany w prawym dolnym rogu: Nach einem alten Bilde genau kopirt N. Byc moze za litera N znajdowalo sie nazwisko autora kopii. Ten rog byl jednak tak zniszczony przez wilgoc, ze nie udalo sie go odtworzyc.
Oryginal musial pochodzic wiec z jeszcze wczesniejszego okresu, prawdopodobnie z XV lub XVI wieku. Byc moze ktos z Was slyszal cos o takim wizerunku zamku. Ja jak dotad nie znalazlem zadnych informacji,
Wiem tylko co nieco o poprzednich wlascicielach "mojego" dziela, jezeli Was to interesuje, napisze o tym nastepnym razem.
Obraz podzielony jest pionowo na dwie czesci. Czesc lewa (mniejsza) jest podpisana:
Der Schloß mit der zweien oder inneren Mauer (zamek z drugim albo wewnetrznym murem). Pod prawa czescia znajduje sie podpis: Abbildung des vormahls herrlichen () und aber nach dessen Zerstoerung also genannten alten Schlosses in Koenigliche dann See und Handel Stadt Dantzig wie es nehmlich zu der Zeit da dasselbe Anno 1454 von denen Kreutz Herren E. Edl: Habe dasselbst übergeben worden sich in feinem Splendor umständlich presenttiert. W wolnym tlumaczeniu: Widok kiedys wspanialego a po jego znisczeniu nazywanego starym zamku w krolewskim a potem morskim i handlowym miescie Gdansku tak jak w roku 1454 przez jego Pana E. Edl (?) przekazany zostal i sie (tutaj) we wspanalym Splendorze szczegolowo prezentuje.
Pozdrowienia. Jezeli macie jakies pytania chetnie (w miare wolnego czasu) na nie odpowiem

Mikołaj - Wto Gru 18, 2007 10:56 pm

cóż... trudno powiedzieć coś o trafnym oddaniu wyglądu zamku, skoro nie wiadomo, jak wyglądał :hihi: sądząc po widokach z okolicy, autor nie był zwolennikiem wiernego naśladowania rzeczywistosci :wink:
groszek - Sro Gru 19, 2007 4:55 pm

oj pisz filejski pisz :hurra: ten obraz który przesłałeś przypomina mi obraz który mam w książce Morskie dziedzictwo Gdańska (nie mgę przesłać z braku skanera) .Co do nazwy katedra :oops: masz rację Villaoliva a ze mną masz same... :OO :roll: groszek

0

Filejski - Pią Gru 21, 2007 11:34 pm

Witam, jeszcze kilka slow o pochodzeniu obrazu. Naklejka z tylu obrazu informuje o tym, ze nalezal on do zbiorow Dr. Lingnera i zostal zakupiony 8.2.1916 w domu akcyjnym Leppe w Berlinie. Tytul: Widok starego zamku kolo Gdanska. Cena (K.G.) jest obyczajem wielu kolekcjonerow zaszyfrowana.
Dr. Karl August Lingner byl znanym przemyslowcem, kolekcjonerem i mecenasem sztuki. Byl zalozycielem fabryk chemicznych "Lingner Werke" w Dreznie, majatku dorobil sie m.inn. na produkcji znanej do dzis wody do plukania ust "Odol". Byl pionierem w dziedzinie badan nad higiena i jej znaczeniem dla rozprzestrzeniania sie chorob. Zalozyl m.in. Muzeum Higieny i pierwszy na swiecie szpital dla noworodkow. Jest honorowym obywatelem Drezna. W kolekcji Lingnera znajdowaly sie dziela takich artystow jak Tischbein, Cranach, Bruegehl, van Dyck, Veronese, Leonardo da Vinci.
Nowy wlasciciel nie cieszyl sie dlugo widokiem zamku, zmarl 5.6.16 w Berlinie.
Po smierci wlasciciela kolekcja ta zostala wystawiona w dniach 13-15.02.1917 na licytacje w tym samym "Rudolph Leppke´s Kunst-Auktionshaus" przy Potsdamer Strasse w Berlinie. Widok zamku znajduje sie w katalogu pod nr. 456. Dalsze losu obrazu nie sa mi na razie znane. Ja sam "odkrylem" w bardzo znanym antykwariacie dopiero w 2001 roku.

Ciekawostka: W tym samym domu aukcyjnym licytowano w dniach 3-9.12.1912 zbiory najbardziej znanego gdanskiego kolekcjonera Lessera Gieldzinskiego. Na aukcje wystawiono 2381 przedmiotow. Poniewaz podejrzewalem, ze "Widok zamku" moze pochodzic z tych zbiorow, namietnie poszukiwalem katologu tej aukcji. W koncu szczescie mi dopisalo. Ku mojemu rozczarowaniu obrazu w nim nie ma. Zastanawiajace, ze wsrod tej ogromnej liczby przedmiotow znajduje sie tylko niewiele rzeczy majacyck bezposredni zwiazek z Gdanskiem (kilka wyrobow rzemieslniczych i rycin). Gieldzinski uwazany jest za najwiekszego zbieracza gdanskich pamiatek w XIX w., jego zbiory zajmowaly cala kamienice na Dlugiej 29. Czyzby istniala "gdanska" czesc zbiorow, ktora nie zostala zlicytowana w Berlinie? Moze ktos z was cos wie na ten temat.

Robi sie pozno, wiec zegnam. O "Okrecie kosciola" nastepnym razem.

groszek - Nie Gru 23, 2007 10:21 pm

bliska mi osoba pisała magisterkę z Giełdzińskiego(broniła teraz w lipcu na UMK) zapytam się może pamięta :lol:
woytek - Czw Gru 27, 2007 4:42 pm

A propos zamku - z rok temu kupiłem przewodnik po zamkach pomorza i pamietam że widziałem tam rekonstrukcję (imponującą) samego zamku. Nie pamiętam na czym bazował jej autor ale jak się do tej książki dokopię to zamieszczę skan tego czegoś.
Filejski - Czw Gru 27, 2007 7:18 pm

Wedlug niektorych autorow, na zaginionym obrazie "Okret kosciola" mogl sie znajdowac obraz zamku krzyzackiego. Mam w moich zbiorach 2 zdjecia tego obrazu, niestety tak marnej jakosci, ze obecnosci zamku mozna sie tylko domyslac.
Pierwsze zdjecie znalazlem w wydanej na poczatku XX w. w Krakowie ksiazce Ksiedza Dr. Tadeusza Kruszynskiego "Stary Gdansk i Historya jego sztuki". Znajduje sie tam tez opis obrazu w Dworze Artusa:
"Bardzo starym obrazem jest =Okret kosciola=. Lodz sw. Piotra, z ktorej Pan Jezus nauczal, to obraz Kosciola sw., ktory wiernych wiedzie do przystani zbawienia. Porownanie to od najdawniejszych czasow istnieje. Gdanski okret kosciola jest w ksztalcie kogi. Na okrecie widzimy Trojce sw. i swietych. Z okretu rzucaja duchowni powrozy na ratunek topiacym sie. W gorze nad okretem aniolowie trzymaja herb Polski, po lewej stronie herb Prus Krolewskich, po prawej Gdanska. Na masztach zawieszone bandery: polska i gdanska." Nie ma tu wiec ani slowa o wizerunku Zamku Komturow.
Drugie zdjecie znalazlem w ksiazce Waldemara Eppa "Danzig-Schicksal einer Stadt" wydanej w 1983 roku w Esslingen. Obok zdjecia podpis (w wolnym tlumaczeniu): "Okret kosciola" w Dworze Artusa. Po lewej stronie u gory pod flaga Ziazku Pruskiego widoczny jest zamek, ktory byc moze býl zamkiem Zakonu w Gdansku.
Czy to mozliwe: Obrazy byly w tamtych czasach malowane na zamowienie, o symbolice na nich umieszczonej decydowal zamawiajacy (w tym wypadku zapewne jedno ze stowarzyszen majacych swoja lawe w Dworze Artusa). Polskie symbole wskazuja na to, ze obraz zamowiono juz po oddaniu sie Gdanska pod opieke polskiego krola. Niechec Gdanszczan do zakonu byla wtedy tak wielka, ze zamek rozebrano krotko po jego zdobyciu do fundamentow. Nie nalezy zapominac, ze Krzyzacy nie tylko zdradziecko zamordowali burmistrzow Gdanska, ale tez w nastepnych latach systematycznie gnebili mieszczan wysokimi podatkami i ograniczeniami wolnosci kupieckich i obywatelskich. Co mogloby sklonic Gdansczan do tolerowania symbolu potegi swoich niedawnych ciemiezycieli na tak waznym obrazie w tak waznym miejscu ? Chyba ze byli masochistami i lubili popijajac piwo wspominac lata swej kleski.
Wydaje mi sie, ze wytlumaczenie jest inne. Legende o wizerunku zamku na obrazie wymyslili Prusacy, zeby podkreslic zwiazek miasta z kultura niemiecka i niejako "zneutralizowac" jednoznacznie polaska symbolike obrazu. Jak wrazliwe byly oba narody na takie symbole udowadnie "Bitwa o znaczki pocztowe".
Ponizej zdjecie obrazu, czy ktos ma lepsze ?

Filejski - Czw Gru 27, 2007 7:20 pm

Przepraszam, pomylilem zdjecia
groszek - Czw Gru 27, 2007 8:15 pm

:== no i proszę ile ciekawostek .A rycerze zakonu nie lubili Gdańszczan
(nazwa toalet w zamkach) .Jeśli chodzi o wygląd zamku jest prawdopodobne że tak wyglądał (sądząc po innych zamkach zakonu)Teraz kiedy na terenie zamczyska prowadzone są prace archeologiczne być może poznamy więcej szczegółów dotyczących zamku.Jeśli chodzi o Giełdzińskiego katalogi jego kolekcji znajdują sie w Muzeum Narodowym .Moj znznajomy magister od Giełdzińskiego zbierał materiały przez ponad 2 lata, pisal nawet do muzeum w Stanach.Jeśli naprawdę interesujesz się Giełdzińskim Filejski prześlij mi swój adres mejla a ja prześlę go mgr i sobie pogadacie :wink:

Bartosz B. - Pią Gru 28, 2007 1:07 pm

groszek napisał/a:
Jeśli chodzi o wygląd zamku jest prawdopodobne że tak wyglądał (sądząc po innych zamkach zakonu)


No, i jaką byśmy mieli teraz atrakcję turystyczną.
I było trzeba rozbierać? Podobnie jak Basztę Raduni, czy Bastion Karowy na koniec XIX wieku.

groszek - Sob Gru 29, 2007 2:03 pm

przynajmiej byłby to obiekt autentyczny :hihi: Po co remontują Żurawia ?można by rozebrać i na przykład zbudować "dwie wieże"coby Gdańsk Gdyni nie zazdrościł Jeśli chodzi o rozebranie zamku zrobiono to w XV w a wtedy nikt nie myślal o zabytkach(piszę to bo może o tym nie wiesz) :hihi: :hihi:
rychu40 - Wto Sty 01, 2008 9:27 pm

Obraz "Okręt Kościoła" jest zrekonstruowany metodą fotograficzną i w oryginalnym rozmiarze wisi w Dworze Artusa. Zeskanowałem fragment reprodukcji i coś tam widać.
groszek - Wto Sty 01, 2008 10:46 pm

:wink: tak jakby basztę łabędż widać :hihi:
Bartosz B. - Czw Sty 03, 2008 12:46 pm

groszek napisał/a:
:wink: tak jakby basztę łabędż widać :hihi:


A na prawo od niej ten zachowany mur przy Wartkiej?

groszek - Nie Sty 13, 2008 4:51 pm

A można by powiedzieć że widać :hihi: tam ponoć był kiedyś dom poprawczy :hmmm:
Sabaoth - Sob Sty 26, 2008 7:20 pm

Na Allegro pojawiła się aukcja z kolorową litografią przedstawiającą zamek krzyżacki w Gdańsku: Ansicht des alten Schlosses zu Danzig

Według opisu jest to litografia J. Seyfferta wydana w 1834 roku jako ilustracja do tragedii historycznej Petera F. E. Dentlera "Krzyżacy w Gdańsku".

villaoliva - Sob Sty 26, 2008 7:27 pm

Bardzo podobny do prezentowanego przez Filejskiego


rychu40 - Sob Sty 26, 2008 11:59 pm

Na Allegro jest więcej grafiki kolorowej z widokami Gdańska tego samego allergowicza. Na obrazie "Okręt Kościoła" datowanego na koniec XV w. są widoczne pozostałości fortyfikacji zamku krzyżackiego. Na tych obrazkach z początku XIX w. jest chyba dużo fantazji w przedstawieniu zamku. A most jest tam gdzie jest planowana kładka. :)
Filejski - Nie Sty 27, 2008 2:41 pm

Rzeczywiscie oba wizerunki sa niemal identyczne. Litografia prezentowana na Allegro odpowiada prawej czesci gwaszu z moich zbiorow. Konserwator, ktory restaurowal ten gwasz kilka lat temu, okreslil czas jego powstania na XVIII wiek. Z podpisu wvnika, ze jest to kopia "starego obrazu". Trudno stwierdzic, czy litografia proponowana na Allegro powstala na podstawie "mojego" obrazu, czy na podstawie pierwowzoru, czyli wspomnianego "starego obrazu". Oba wizerunki roznia sie w czesci centralnej iloscia i ustawieniem statkow.
Co do wiernosci wizerunku zamku z oryginalem mozna miec oczywiscie watpliwosci. Artysci nie przywiazywali wtedy wielkiej wagi do zgodnosci ich dziel z natura. Wizerunki miast byly malowane "z glowy" lub wrecz na podstawie opowiesci podroznych, ktorzy "byli i widzieli".
Kilka szczegolow wskazuje moim zdaniem na to, ze artysta Gdansk widzial. Typ mostu zwodzonego przedstawionego na obrazie, spotykany jest rowniez na innych rycinach Gdanska. Typ wiatraka, przedstawionego po drugiej stronie rzeki (tzw. Bockmühle, wiatrak na kozle) znany bvl w czasach krzyzackich i sluzyl do odwadniania pol na nizinie gdanskiej.

rychu40 - Pon Sty 28, 2008 12:20 am

Jako ciekawostkę podam że z obrazu "Okręt Kościoła" zachowała się jedna z siedmiu desek na której był namalowany obraz oczywiście z fragmentem obrazu. A więc coś się zachowało.
jakilcz - Wto Lut 05, 2008 12:04 am

rychu40 napisał/a:
Jako ciekawostkę podam że z obrazu "Okręt Kościoła" zachowała się jedna z siedmiu desek na której był namalowany obraz oczywiście z fragmentem obrazu. A więc coś się zachowało.


Ze śladem po siekierze. Uratowana w ostatnim momencie tuż przed tym jak radziecki żołnierz chciał ją porąbać na opał.

pumeks - Wto Lut 05, 2008 12:57 pm

Coś w temacie (niedawny felieton A. Januszajtisa):
Andrzej Januszajtis - Zamczysko i Ołowianka - sensacje i kontrowersje
Cytat:
Jak przystało na okres świąteczny zamierzałem pisać o kawie i kawiarniach. Do zmiany tematu skłoniła mnie archeologiczna sensacja. Przy ul. Wartkiej, na skraju dawnego zamku krzyżackiego, a wcześniej grodu gdańskich książąt, odkryto resztki drewnianej ulicy z XIII w., prowadzącej do bramy wychodzącej na Motławę.
Telewizyjną informację o odkryciu zilustrowano m.in. sztychem Dentlera z 1834 r., przedstawiającym most, jaki miał łączyć krzyżacki Zamek z Ołowianką - ówczesną Szafarnią. Hipoteza o moście w tym miejscu ma długą historię. Pierwszy narysował go w swoich notatkach z lat 1670-ych rajca Schroeder, napisał jednak w trybie przypuszczającym: "Gdzieś tutaj musiał być most." W pobliżu równie hipotetycznie zaznaczył miejsce, gdzie jego zdaniem wydano rodzinom w 1411 r. ciała pomordowanych burmistrzów. Hipoteza ożyła w XIX w., czego wyrazem był właśnie ów sztych Dentlera. Dał się na nią nabrać historyk gdańskich fortyfikacji gen. Koehler (1893), a po nim nawet sam wielki Paul Simson.

pumeks - Czw Lut 07, 2008 9:58 am

I w uzupełnieniu poprzedniego postu - wspomniany przez A. Januszajtisa szkic rajcy Schroedera.
Filejski - Czw Lut 07, 2008 7:15 pm

Witam, dziekuje za informacje. Znalazlem jeszcze zdjecia "mojego" gwaszu przed renowacja, sa moze nieco dokladniejscze, niz te wykonane aktualnie. Obraz ma wymiary ca. 40 X 50 cm, wiec nie moge go niestety zeskanowac. Po lewej stronie znajduje sie, w odroznieniu od litografii Seyfferta, widok zamku wewnetrznego. Dlatego sadze, ze litografia zostala wykonana na podstawie tego gwaszu. Most wyglada solidnie. Nie jest to zwykla kladka, ale konstrukcja oparta na murowanych pylonach. Jezeli rzeczywiscie istnial, to nie mogl przy owczesnej technice zostac zniszczony bez sladu, musialy sie zachowac chocby fundamenty pylonow.

P.S. W artykule w gazecie jest blad: autorem "litografii Dentlera" jest nie Dentler lecz Seyffert. Zostala wykonana i opublikowana z okazji premiery dramatu Dentlera.
Pozdrowienia!

pumeks - Pią Lut 08, 2008 10:14 am

Wybacz, ale wątpię w autentyczność twojego gwaszu - zwłaszcza, że "zamek" w lewej części obrazka, który nazywasz wewnętrznym, jest identyczny z zamkiem w prawej części - moim zdaniem jest ewidentne, że autor gwaszu skopiował dwa razy ten sam zamek z litografii.
Filejski - Nie Lut 10, 2008 6:16 pm

Wybaczam z przyjemnoscia. Oczywiscie masz racje, ze zamek po obydwu stronach gwaszu jest ten sam. Jak juz pisalem, po lewej stronie przedstawiony jest wedlug podpisu ("Der Schloß mit der zweyten oder innern Mauern") wizerunek zamku z murem "drugim albo wewnetrznym", a po prawej z murami zewnetrznymi. Teza, ze gwasz powstal na podstawie litografii Seyfferta, jest bardzo malo prawdopodobna. W zyciu wszystko jest co prawda mozliwe, tylko po co? Gwasz (czyli odmiana akwareli) jest zawsze oryginalem, w tym sensie , ze malowany jest reka artysty. To litografia, podobnie jak staloryt czy miedzioryt, jest mechaniczna odbitka wykonana na podstawie pierwowzoru, ktorym jest obraz lub rysunek artysty. Chodzi o to, aby udostepnic dzielo wiekszej liczbie zainteresowanych i tym samym zarobic wiecej pieniedzy. Malowqanie pojedynczego egzemplarzy na podstawie mechanichnie wykonanej odbitki po prostu nie ma sensu. Gwasz, jak juz pisalem, znajdowal sie w zbiorach konesera sztuki i jednego z najbogatszych wtedy przemyslowcow w Niemczech Dr. Lingnera. Po jego smierci zostal wystawiony na sprzedarz w najbardziej renomowanym domu aukcyjnym Rudolpha Leppkego w Berlinie. Na tej samej aukcji sprzedano m. in. znany obraz Wilhelma Stryowskiego "Flisacy na wisle kolo Gdanska" (chociaz nie z kolekcji Lingnera). Nie wydaje mi sie prawdopodobne, by Lingner lub Leppke wykazali zainteresowanie "gwaszem na podstawie litografii". Duzo ciekawsze jest dla mnie pytanie, jakie dzielo bylo pierwowzorwm jednego lub obydwu wizerunkow. Nie jestem fachowcem, ale wydaje mi sie, ze dosyc "prymitywny" sposob malowania wskazuje na to, ze pierwowzor byl raczej wykonana reka mnicha ilustracja w jakiejs ksiedze niz malowanym przez artyste obrazem olejnym. Serdeczne pozdrowienia. Chetnie przywiozlbym obraz do Gdanska i poddal ocenie fachowcow. Czy ktos z Was dysponuje odpowiednimi kontaktami, n.p. w Muzeum Miasta Gdanska?
roland - Nie Lut 10, 2008 8:24 pm

Chętnie służę pomocą w kontaktach z Muzeum Historycznym Miasta Gdańska oraz z Muzeum Narodowym. :)
groszek - Nie Maj 11, 2008 10:20 pm
Temat postu: cieszę się
:mrgreen: cieszę się że mój temat tak się rozwija ja przez chorobę jestem deczko opóżniona ale może ponadrabiam ostatnio widziałam makietę zamku wystawioną w kościele Mariackim w Gdańsku wydaje się być prawdopodobna jak myślicie? :hmmm:
alternativa - Pon Maj 19, 2008 9:05 pm

Od kilku lat siedze w temacie po uszy i sledze prace archeologiczne. Ostatnie zakonczyly sie w 2007r. Przelomowe odkrycia mialy miejsce w 2002/03r. Szkicowo najnowsze informacje zostaly opublikowane w Jantarowych Szlakach 3/2006.

Dla ciekawych link:
http://biblioteka.wejhero...search&dirids=1

michal.w - Sro Maj 21, 2008 5:39 pm

woytek napisał/a:
A propos zamku - z rok temu kupiłem przewodnik po zamkach pomorza i pamietam że widziałem tam rekonstrukcję (imponującą) samego zamku. Nie pamiętam na czym bazował jej autor ale jak się do tej książki dokopię to zamieszczę skan tego czegoś.


Rekonstrukcje-makietę zamku krzyżackiego w Gdańsku zrobił Piotr Matuszewski i stoi ona w Muzeum Archeologicznym.

alternativa - Sro Maj 21, 2008 11:41 pm

Przydalaby sie aktualizacja tej makiety. Po wykopach przy Rycerskiej z 2002/03 wiadomo ze zamek mial wysuniete przed lico murow narozne wieze.
michal.w - Czw Maj 22, 2008 1:00 pm

alternativa napisał/a:
Przydalaby sie aktualizacja tej makiety. Po wykopach przy Rycerskiej z 2002/03 wiadomo ze zamek mial wysuniete przed lico murow narozne wieze.


No i jeszcze były wykopaliska w 2005 r (róg Grodzkiej i Sukienniczej), podczas których wyszły fundamenty baszty (trochę o tym pewnie jest w sprawozdaniu R. Wiloch z ostatniej Sesji Pomorzoznawczej) oraz osatnie przy Wapienniczej.

Nie wiem jednak czy autor makiety - słynny "Krzyżak" nie obraziłby się...

pumeks - Sob Maj 24, 2008 9:57 am

Krzyżak by się raczej nie obraził, bo on na bieżąco wszystko śledzi i ma sporo nowych przemyśleń... A ostatnie badania na Zamczysku były nie przy Wapienniczej, tylko te wspomniane wyżej przez A. Januszajtisa między Wartką a Grodzką, na historycznych parcelach Grodzka 10-11 (naprzeciwko GTN i budynku dawnej stacji archeologicznej PAN), kierownikiem prac była moja żona (zresztą też zarejestrowana na tym forum).
groszek - Sob Maj 24, 2008 12:30 pm
Temat postu: skansen na zamczysku
:hmmm: mieli podobno tworzyć tam na zamczysku jakiś skansen ale narazie budują jakiś hotel :hmmm: ciekawe... co z tego wyjdzie a tak do tematu to nareszcie zaczęto odczerniać rycerzy zakonu Najświętszej Marii Panny :hihi:
pumeks - Sob Maj 24, 2008 4:51 pm

No jasne, typowe pomieszanie faktów... Skansen miał być na działce muzeum archeologicznego przy Rycerskiej, a o jakim hotelu piszesz? bo w tej chwili jedyny, jaki budują, to przy Baszcie Łabędź; niewielki apartamentowiec ma powstać przy Grodzkiej 10-11 (to tam gdzie kopała Annayo), ponadto planowane są jeszcze 2 zespoły hotelowo-apartamentowe: jeden między Grodzką a Czopową, drugi między Czopową a Dylinkami - ale żaden z nich nie wyszedł jeszcze z fazy projektowej.
groszek - Sob Maj 24, 2008 5:59 pm

ach o tym przy baszcie Łabędż slyszałam że to ma być hotel jeśli chodzi o skansen to też obilo mi się o uszy o tej działce przy rycerskiej ale to chyba teren zamku :hmmm:
Fenix - Wto Kwi 06, 2010 9:45 am

Taki oto widok zamku znalazłem w necie:
groszek - Pią Kwi 09, 2010 1:33 am

:== wspaniały :zgooda: gratulacje...cieszę się że wkleiłeś.
Miro - Sro Gru 08, 2010 3:25 pm

Plan zamku komturów gdańskich... pod zdjęciem "Planzeichnung des alten Schloßgeländes von 1648"


Miro

pumeks - Sro Gru 08, 2010 3:34 pm

To nie jest plan zamku, tylko projekt parcelacji Zamczyska (nazywało się do 1945 r. Altes Schloss), sporządzony w 1648 r. przez Georga Strakowskiego. W oparciu ten plan wytyczono ulice Sukienniczą, Grodzką, Rycerską. Czopowa i Dylinki zaznaczone są jakoś nieśmiało, może dorysowano je jako opcję "na później"?
Miro - Sro Gru 08, 2010 4:10 pm

Co fachowiec to fachowiec.
W każdym razie tam stał zamek i o to mi chodziło.
Pierwszym budynkiem, który tam powstał po zniszczeniu zamku przez Gdańszczan po upływie około 200 lat było więzienie.
W takim razie powinno być na tym planie zaznaczone ..czy jest.

Miro

pumeks - Sro Gru 08, 2010 9:37 pm

Jest - to ten duży prostokąt, w którym znajdują się litery A L ze słowa ALTE
orłoś - Pią Sty 27, 2012 9:21 pm

Kiedyś taką miałem wizję gdańskiej warowni.


Orka - Pią Sty 27, 2012 9:48 pm

orłoś napisał/a:
Kiedyś taką miałem wizję gdańskiej warowni.


Super :== Bardzo mi się podoba!

Zbych - Sob Sty 28, 2012 7:27 pm

Tutaj można zobaczyć makietę zamku:
http://www.rotmanka.com/z...d=173&Itemid=31

Dohler - Sob Sty 28, 2012 7:37 pm

To jakiś Disneyland, wizja orłosia jest bardziej realna.
Zbych - Sob Sty 28, 2012 8:45 pm

Cytat:
To jakiś Disneyland, wizja orłosia jest bardziej realna.

Adres makiety przedstawiłem tylko dla porządku, bo istnieje. Stan wiedzy na temat zamku nie pozwala na zbyt szczegółową rekonstrukcję, co przy szczegółowości makiety istotnie musi budzić zastrzeżenia. Wizja orłosia też mi się bardziej podoba, a dodam, że obie prace mogą pochodzić z podobnego okresu: praca orłosia pochodzi z 2006 r., strona z makietą również, więc makieta powstała najpóźniej w tym samym roku.
Znalazłem jeszcze inną stronę z rysunkiem J. Orłowskiego oraz z fotografią makiety zamku wystawionej w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku:
http://www.zamkipolskie.com/gdansk/gdansk.html


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group