Dawny Gdańsk

Gdańsk - Sopot - Gdynia - Nowe miary

Grün - Sob Kwi 10, 2004 7:24 pm
Temat postu: Nowe miary
Widzieliście już nowe miary na Ratuszu?
pumeks - Pon Kwi 19, 2004 9:16 am

Cholera :evil: ! To muszę cały tekst o miarach napisać od nowa? a ustaliłeś przynajmniej, jak są wyskalowane?
Mikołaj - Pon Kwi 19, 2004 4:13 pm

coś mi się wydaje :roll: , że one są made by Green
Grün - Pon Kwi 19, 2004 5:07 pm

Wszystkim, którzy się nabrali, wyjaśniam, że są one na razie wirtualne jedynie. Wyskalowane są na oko :)
pumeks - Pon Kwi 19, 2004 7:22 pm

No ba... już wiem... poleciałem natychmiast na Ratusz, a tam guzik :twisted: Muszę się jakoś odegrać za ten kawał.
Grün - Pon Kwi 19, 2004 8:29 pm

Poważnie? a to bardzo mi się to podoba. :) teraz to zamieszczę prawdziwe zdjęcie a Wy mi nie uwierzycie :)
Maciek - Wto Kwi 20, 2004 9:37 am

No wiecie ! Wstyd , żeby tak jeden profesor drugiego profesora w konia robił ? :lol:
Jaki wy przykład dajecie studentom ?! :wink:

Marek Z - Wto Kwi 20, 2004 10:22 am

O, w mordę... a ja szukałem informacji o nich nawet w literaturze. He, he, dobre.. :oops:
Grün - Wto Kwi 20, 2004 5:02 pm

O jeju, a co ja jestem winien, że takie dobre rekonstrukcje robię, że zmyliły takiego Znawcę jak Prof. Pumeks. Naprawdę nie chciałem ;)
Grün - Wto Kwi 20, 2004 5:34 pm

Słuchajcie - przyszedł mi dzisiaj do głowy pomysł. Co powiedzielibyście na wszczęcie akcji powrotu miar na swoje miejsce? Może one gdzieś istnieją? A jeśli nie to możnaby je odtworzyć. Projekt jest, wykonanie i materiał nie byłyby jakoś histerycznie drogie. Myślę że nawet naszym własnym sumptem moglibyśmy je Miastu zafundować. Wyobrażacie sobie napis "Ufundowane przez Akademię Rzygaczy"? :) Przy okazji okazałoby się czy konserwator jest hamulcowym czy nie...
Mikołaj - Wto Kwi 20, 2004 8:45 pm

pomyślałem o tym samym jak tylko je zobaczyłem. obawiam się tylko, że gdy wpadniemy w administracyjne łapki różnych urzedników, to nam sie zaraz wszystkiego odechce.
Marcin - Wto Kwi 20, 2004 9:49 pm

Pierwszorzędny pomysł!
Grün - Wto Kwi 20, 2004 10:09 pm

No jeśli będziemy mieli poparcie Gazety... a sądzę, że na to możemy liczyć...
Marek Z - Sro Kwi 21, 2004 12:53 am

Wystarczy kilka płaskowników, trochę grubego drutu, czarna farba się znajdzie tylko skąd taki daszek ? A tak na poważnie: pomysł godny realizacji. 8)
pumeks - Sro Kwi 21, 2004 8:45 am

Marek Z napisał/a:
pomysł godny realizacji.


Pewnie że godny, dlatego wcale mnie nie zdziwiło że one znów wiszą ;) ale swoją drogą, mamy za mało danych do rekonstrukcji - przede wszystkim nie znamy wymiarów poszczególnych prętów i nie wiemy, czy były jakoś wyskalowane. No i nie wiemy, co się stało z oryginałem - prawdę mówiąc ciągle nie wykluczyliśmy możliwości, że oryginał leży gdzieś i koroduje w magazynach MHMG...

Grün - Sro Kwi 21, 2004 4:48 pm

Dlatego też należałoby rozpocząć akcję od dowiedzenia się czy przypadkiem nie istnieje oryginał. Jeśli o to chodzi, to znowu podpuszczę gazetę. Jeśli zaś idzie o długości prętów, to możnaby to sprawdzić porównując je na starych zdjęciach z ilością cegieł przed którymi wiszą - i zmierzeniem ich w naturze
bassa - Sro Kwi 21, 2004 10:13 pm

chetnie sie przylacze ! pomysl godny...jak najbardziej !!! popieram !!! Nawet moge adresy kowali pozbierac i wlascicieli ,,przenosnych urzadzen spawalniczych,, ew poczarowac ich .....ehm...;-)) z tym,ze moze jednak nie z płaskownika...jeno z imitacji by musialy byc...(czytaliscie o kradziezach stopow kolorowych z pomnikow na cmentarzu na zaspie ?ostatnio ukradziono nawet podrobke plastikowa, tak dokladnie imitowala cyfry z mosiadzu...) Nie tyle kradziezy sie obawiam, co uzycia miary jako podrecznego bejsbola...w miescie naszym kochanym(prawie cytat z Marka Z.)

aaa. i jeszcze taki drobiazg...w Ratuszu Głownom. mozna zobaczyc pisemne nadanie Obywatelstwa Gdanska, z kolekcja sznurkow i pieczeci...heh...czemu nie teraz ??????
(nie mowie o Honorowym Obywatelstwie, tylko o nadaniu tytulu -obywatelstwa za znakomite dokonania na rzecz miasta-mieszkancow.Hmmm..Nawet widac kryteria- 1000 zagadek Gruna i coroczne wiosenne sprzatanie twierdzy Wisloujscie...albo ??? inne ??? lista pomyslow za co taki ,,glejt,, moglby DG ( dawnygdansk) przyznawac ?
Na przyklad w czasie Swieta Gdanska w maju...

Maciek - Czw Kwi 22, 2004 10:07 am

Bassa mam do Ciebie pytanie techniczne .
Czemu nie używasz polskich znaków ? Myślę ,że większości forumowiczów to bardzo przeszkadza w czytaniu ! :evil:
No chyba ,że twój komputer nie ma takiej opcji...

Mikołaj - Nie Kwi 25, 2004 12:46 am

to jak już będziemy odtwarzac miary, to może jeszcze przy okazji orzełka
Mikołaj - Nie Kwi 25, 2004 1:11 am

a to poznajecie ;) ?
Mikołaj - Nie Cze 13, 2004 6:27 pm

znalazłem na bildindexie kawałek miar i ptaszysko.
ciekawe co to za budy stoją przy Neptunie - jakiś remont?

Marek Z - Sro Cze 16, 2004 10:49 am

Cytat:
ciekawe co to za budy stoją przy Neptunie - jakiś remont?

Myśliśz, że to jakiś remont ? Stawialiby takie budy koło Neptuna ? Chyba, że tymczasowo. A czy wysoki budynek w tle na dolnym zdjęciu to dzisiejszy remontowany hotel "Jantar" ?

Marek - Pią Lip 29, 2005 10:50 pm

Przygotowane na jutro.
gargoyle dfl - Sob Lip 30, 2005 4:33 am

Nie boicie sie tak przez noc zostawic? :mrgreen:
Grün - Sob Lip 30, 2005 10:56 am

No nie, następny... Ludzie, przecież one mają tam wisieć co noc, przez wiele lat...
Horhe - Sob Lip 30, 2005 11:10 am

Jestem pełen uznania dla Was. Oby więcej takich inicjatyw. :==
Gratulacje od trójmiejskiego środowiska napoleońskiego.

malgos - Sob Lip 30, 2005 1:27 pm

Jestem pełna podziwu, od słów do czynu, takich ludzi teraz możemy szukać tylko "ze świecą". Na miarach się zaczęło więc mocno wierzę iż na nich się nie zakończy? Jeszcze raz słowa uznania dla ludzi upartych i wierzących w to co robią.
gargoyle dfl - Sob Lip 30, 2005 3:25 pm

Lepiej,zeby wisialy przez nastepne wiele,wiele, wiele lat.
Gratuluje zrealizowania pomyslu wszystkim bioracym czynny udzial.
Moze nastepny projekt to pomnik zatopionych okretow hmm. panie G.??
:== :hurra: :==

jahrek - Sob Lip 30, 2005 4:12 pm

Byłem, widziałem uroczystość. :== Niestety nie było czasu żeby podejść i zapoznać się osobiście i pogratulować... :II Kilka zdjęć przy okazji :^^
Marek - Sob Lip 30, 2005 11:14 pm

:D
Ponury - Sob Lip 30, 2005 11:51 pm

Gratulacje i słowa największego uznania!!!!!!!!!!! :hurra:
postman - Nie Lip 31, 2005 1:02 am

MOJE GRATULACJE-wlasnie wóciłem z wakacji i taki prezent ,nie omieszkam Go zobaczyć.Brawo RZYGACZE..!!!!!!!!!!!! :==
bassa - Nie Lip 31, 2005 1:25 am

Gratulacje i cały koszyk liści laurowych !!!! :P

Serio piszę,z zachwytem i czołobitnością dla Akademii :OO
(oraz z "ogonkami" dla Maćka)

Rozumiem,że pamiątkowe fotki z okazji rocznic FDG to bedziemy już mieli gdzie robić ??? :OO

Wrzeszczak - Nie Lip 31, 2005 10:23 am

Tez tam z Wami bylem - myslami.
Duza sprawa - gratulacje.

Dzieki Dario za zdjecia (w innym watku)

jahrek - Nie Lip 31, 2005 1:29 pm

fotki :D
jahrek - Nie Lip 31, 2005 1:32 pm

Oczywiście proszę usunąć duplikat ;)
Mikołaj - Nie Lip 31, 2005 2:09 pm

panowie moderatorzy, przy usunięciu duplikatu znikają też załączniki...
Jahrek, wrzuć zdjęcia jeszcze raz

jahrek - Nie Lip 31, 2005 2:54 pm

zatem ponownie
Mikołaj - Nie Lip 31, 2005 3:17 pm

...
Petelka - Nie Lip 31, 2005 9:42 pm

Z przepastnych zbiorów ZBR-a:
1. moment odsłonięcia,
2. zbiorowe
3. mały Rzygacz :D
4. oczekiwanie na wejście na wizję :wink:

seestrasse - Nie Lip 31, 2005 9:48 pm

super!!!!!!!
mały Rzygacz the best :D :D :D

seestrasse - Nie Lip 31, 2005 9:51 pm

zaczyna się :D
http://miasta.gazeta.pl/t...12,2849275.html

Marcin - Nie Lip 31, 2005 9:52 pm

Gdańskie wzorce miar wróciły na swoje miejsce
Gazeta Wyborcza napisał/a:
Emilia Salach 31-07-2005 , ostatnia aktualizacja 31-07-2005 21:00

Zabytkowe wzorce miar dawnych gdańszczan w sobotę zostały uroczyście odsłonięte na Długim Targu. XVII-wieczne żelazne sztaby służyły do sprawdzania uczciwości i rzetelności kupców.

Prawie rok grupa miłośników Gdańska starała się doprowadzić do rekonstrukcji miar - trzech żelaznych sztab na fasadzie Ratusza Głównego Miasta, które przed wiekami służyły do sprawdzania, czy kupcy handlujący tkaninami nie oszukują. Już we wrześniu ubiegłego roku projekt był w zaawansowanym stadium. Aleksander Masłowski i Marcin Stęporek z Akademii Rzygaczy przygotowali wtedy informacje na temat historii miar oraz stworzyli komputerową wizualizację żelaznych sztab.

Przy współpracy Urzędu Miasta Gdańska, internetowej Akademii Rzygaczy (nazwa pochodzi od charakterystycznych dla Gdańska ozdobnych zakończeń rynien dachowych), Muzeum Historycznego Miasta Gdańska i osób zaprzyjaźnionych, zrekonstruowano w końcu dawne wzorce miar. W sobotę prezydent Paweł Adamowicz na Ratuszu Głównego Miasta uroczyście odsłonił sztaby.

- Uważam, że dawni gdańszczanie mieli głowy na karku - komentował pan Antoni z Wrocławia, przyglądający się uroczystości odsłonięcia. - Myślę, że byłoby idealnie, gdyby stworzyć tego rodzaju bicz na współczesnych handlowców, którym zdarza się czasami "pomylić".

Długość sztab mierniczych odpowiada używanym w XIX-wiecznym Gdańsku pruskim miarom: stopie (31, 4 cm), łokciowi (66,7 cm) i połowie pręta (188,3 cm). Na zrekonstruowanych miarach zaznaczono również długości miar używanych w Gdańsku przed 1816 r., czyli stopę (28,7 cm), łokieć (57,4 cm) oraz sążeń (172,1 cm).

Historia miar nie jest do końca znana. Gdańskie wzorce zaginęły tuż po II wojnie światowej, ich los do dziś nie został odkryty.

Rekonstrukcji i przywrócenia wzorców na ich dawne miejsce podjął się jeden z członków Stowarzyszenia Polskich Artystów Kowali Leonard Dajkowski.

seestrasse - Nie Lip 31, 2005 9:54 pm

Marcin, byłam pierwsza :P :D :D :D
Marcin - Nie Lip 31, 2005 9:59 pm

:^^ :^^ :^^
Cytat:
mały Rzygacz the best

No pewnie!!! :D
Cytat:
Heeeeeeeejjjjjj!!!
:mrgreen:
seestrasse - Nie Lip 31, 2005 10:03 pm

tak było!!! :hurra: :hurra: :hurra:
Petelka - Nie Lip 31, 2005 10:08 pm

Mikołaju, ale to zdjęcie P1010107 jest... :lol: :hiphip: :roftl: :huuurra: :haha:
Corzano - Nie Lip 31, 2005 10:40 pm

Marcin napisał/a:
Gdańskie wzorce miar wróciły na swoje miejsce

Parker, tu nie przekręcili Twojego nazwiska. :wink:

gargoyle dfl - Pon Sie 01, 2005 5:00 am

Przepiekna imprezka,oby takich wiecej.
PS:gdzie mozna "zdobyc"takie fajne koszulki?

stumar - Pon Sie 01, 2005 8:22 am

BRAWO :==
greg30 - Pon Sie 01, 2005 8:26 am

Serdeczne BRAVO, widzialem sam na swoje oczy te miary wiszace na Ratuszu. Choc jednak tlok na Starowce straszny z uwagi na Jarmark...turistem mnostwo.
Corzano - Pon Sie 01, 2005 8:28 am

Prowokator. :hihi: :%
Grün - Pon Sie 01, 2005 8:57 am

greg30 napisał/a:
Serdeczne BRAVO, widzialem sam na swoje oczy te miary wiszace na Ratuszu. Choc jednak tlok na Starowce straszny z uwagi na Jarmark...turistem mnostwo.

To musiały być jakieś inne miary... warszawskie... :%

parker - Pon Sie 01, 2005 9:25 am

Corzano napisał/a:
Marcin napisał/a:
Gdańskie wzorce miar wróciły na swoje miejsce

Parker, tu nie przekręcili Twojego nazwiska. :wink:


ciekawe czemu :%

Maciek - Pon Sie 01, 2005 9:33 am

Brawo dla wszystkich !!!!
Niestety dopiero dziś pojawiłem się w Gdańsku.
Bardzo żałuję, że nie mogłem być z Wami. :cry:

parker - Pon Sie 01, 2005 10:28 am

W Dzienniku też są na 4 stronie dodatku "Trójmiasto". Tam też nie ma błędu w moim nazwisku ;) Z tego samego powodu :%
Corzano - Pon Sie 01, 2005 10:34 am

parker napisał/a:
Tam też nie ma błędu w moim nazwisku ;) Z tego samego powodu :%

Nie łam się. :bieedny: My tutaj wiemy i pamiętamy, kto siedział po nocach nad projektem.

danziger - Pon Sie 01, 2005 11:53 am

Nazwiska Parker "nie przekręcili", ale za to przekręcili nazwisko Pumeksa...
parker - Pon Sie 01, 2005 12:03 pm

Jak na razie tylko Rektórowi się udaje bez błędów :wink:
seestrasse - Pon Sie 01, 2005 1:29 pm

Corzano napisał/a:
parker napisał/a:
Tam też nie ma błędu w moim nazwisku ;) Z tego samego powodu :%

Nie łam się. :bieedny: My tutaj wiemy i pamiętamy, kto siedział po nocach nad projektem.

...a ostatni będą pierwszymi, jak to kol. Corzi raczył być zauważyć w szałtbokksie :mrug:

jacek-gdansk - Sro Sie 03, 2005 1:25 am

Naprawdę chciałem być tam z Wami (choćby jako widz) lecz nie wyszło :(
Podziwiam jednak Wasze dzieło i oby tak dalej !!!
To niezwykłe, szczerze piszę, co może dokonać grupa miłośników Gdańska taka jak Wasza.
Gorąco pozdrawiam.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group