Dawny Gdańsk

Żuławy, Kaszuby, Kociewie i inne miejsca bliższe lub dalsze - Kaszubskie migawki

Petelka - Czw Paź 14, 2004 9:37 pm
Temat postu: Kaszubskie migawki
A tak - dla przypomnienia lata... :)
Petelka - Czw Paź 14, 2004 9:41 pm

I jeszcze parę szczegółów :)
Petelka - Czw Paź 14, 2004 9:44 pm

A ten jegomość to tylko dla okrasy tematu :hihi:
Marcin - Czw Paź 14, 2004 9:52 pm

Pętelko, czy ten zwalony wiadukt to nie aby Kozin?
seestrasse - Czw Paź 14, 2004 9:54 pm

fotki super. A juz ten rogaty to przewspanialy :hurra:
Jeszcze tylko napisz plizz, gdzie to wszystko sfocilas :D

Mikołaj - Czw Paź 14, 2004 10:05 pm

O-pi-sy! Proszę o opisy!
zimowit - Czw Paź 14, 2004 10:56 pm

Dlaczego trzymasz nas w niepewności. Gdzie to jest???
Petelka - Pią Paź 15, 2004 7:48 am

Już odpowiadam. :) Wszystkie zdjęcia robione były w okolicach jeziora Jasień:
http://www.pilot.pl/index...orm_t=1&lang=pl
I seria
1. resztki młyna w Otnodze
2. zastawa w Bylinie (poniżej Soszycy)
3. stara kuźnia w Jerzkowicach
4. leśniczówka w Karwnie
II seria
1. zgadłeś Marcinie - to Kozin :D
2. cmentarz również w Kozinie (na starym kamieniu umieszczony jest całkiem współczesny ołtarz)
3-4. pozostałości cmentarza w Jerzkowicach
A rogaty jegomość pasł się w okolicach Kozina, bo gdzie by indziej. :hiihihi:

Marcin - Sob Paź 16, 2004 12:02 am

Dziękuję za zdjęcia, Pętelko. :D Jest tam pięknie. Naście lat temu miałem okazję trochę bywać w tamtych rejonach.
Dwa zimowe tygodnie spędziłem w Jasieniu (nad wiadomym jeziorem) - to były czasy kiedy zima przypominała zimę i zjeździłem na łyżwach sporą część jeziora, docierając na wysepki.
A latem (i to chyba nawet tego samego roku) trzy tygodnie spędziłem nad jeziorem Kozińskim. Właśnie wtedy "odkryłem" relikty linii kolejowej Lębork-Bytów.

Petelka - Sob Paź 16, 2004 2:27 pm

Cytat:
Jest tam pięknie.

Pięknie. :D Wspaniałe, mieszane lasy, dużo czystej wody, pozostałości z dawnych czasow... Jeżdżę w tamte rejony od lat i mimo to, każdego seoznu odkrywam coś nowego. A jest co odkrywać, bo przed wojna okolice Czarnej Dąbrówki były dosyć gęsto zasiedlone. Nic więc dziwnego, że zbaczasz z lesnej drogi w las na 50 metrów i natrafiasz na ruiny jakiegos gospodarstwa lub młyna. Nb. te tajemnicze, betonowe kregi to też tam upolowałam. :wink:

Marcin - Sro Mar 30, 2005 10:12 am

I świąteczne foty z zachodnich rubieży Kaszub (bardzo zachodnich :wink: ).
Poniżej mauzoleum w dawnym przydworskim parku w Biesowicach – poświęcone poległym na froncie mieszkańcom (w czasie I wojny światowej). Każda z kolumn poświęcona jest jednemu poległemu.
I jeszcze coś dla Zoppa. :D Kilka kilometrów dalej (pomiędzy Ciecholubiem i Pustowem) przebiegała trasa rajdu samochodowego zorganizowanego przez właścicieli okolicznych majtków. I właśnie w tym miejscu zdarzył się tragiczny wypadek. Kierowany przez Fritza von Zitzwitza (syn właściciela Pustowa) samochód wpadł w poślizg i runął na położone kilkanaście metrów niżej bagna. Jego śmierć upamiętnia znajdujący się w tym miejscu obelisk.

danziger - Sro Mar 30, 2005 10:31 am

Petelko, jestes pewna, że foty z drugiej serii to cmentarz?
Bo 112_1218.JPG przypomina słup graniczny pierwszego wolnego miasta (choć znam je tylko z opisu)

Zoppoter - Sro Mar 30, 2005 10:39 am

Marcin napisał/a:
I jeszcze coś dla Zoppa. :D Kilka kilometrów dalej (pomiędzy Ciecholubiem i Pustowem) przebiegała trasa rajdu samochodowego zorganizowanego przez właścicieli okolicznych majtków. .


Chyba majtek...? :mrgreen: :haha: :hihi:

A wiesz cos więcej o tej historii?

parker - Sro Mar 30, 2005 10:41 am

No, nareszcie :D
Nie mów, że siedziałeś przy stole i nie zrobiłeś zdjęć nigdzie indziej :wink:
Proszę o szerszą fotorelację :wink:

Marcin - Sro Mar 30, 2005 10:43 am

Zoppoter napisał/a:
Marcin napisał/a:
I jeszcze coś dla Zoppa. :D Kilka kilometrów dalej (pomiędzy Ciecholubiem i Pustowem) przebiegała trasa rajdu samochodowego zorganizowanego przez właścicieli okolicznych majtków. .


Chyba majtek...? :mrgreen: :haha: :hihi:

A wiesz cos więcej o tej historii?

:haha:
Idę po ściereczkę - bo zaplułem monitor... :hihi:

O tym rajdzie? Mniej więcej tyle - ile napisałem. Ale poszukam jeszcze innych informacji... :D

Petelka - Sro Mar 30, 2005 1:32 pm

danziger napisał/a:
Petelko, jestes pewna, że foty z drugiej serii to cmentarz?
Bo 112_1218.JPG przypomina słup graniczny pierwszego wolnego miasta (choć znam je tylko z opisu)

Kamień ze zdjęcia na pewno znajduje się na cmentarzu w Kozinie. Jeszcze parę lat temu poniewierał się w krzakach, na jego obrzeżach. W trakcie porządkowania cmentarza wykorzystano go jako podstawę pod ołtarz.

Petelka - Sro Mar 30, 2005 1:38 pm

Marcin, a nie masz tych fotek więcej? Bo ja bym ładnie poprosiła. :D
Marcin - Sro Mar 30, 2005 1:47 pm

Będzie więcej, ale za kilka godzin. :D
Marcin - Sro Mar 30, 2005 9:22 pm

No to jeszcze dwie foty mauzoleum.

XIX wieczny pałac von Zitzewitzów przebudowany w dwudziestoleciu międzywojennym, a po wojnie jakiś "inteligentny inaczej ogrodnik" zeszpecił widok sadząc drzewa iglaste. Ciekawostką jest, że obok siebie od wielu, wielu lat egzystują herb PRLu i v. Zitzewitzów.
Z pałacem wiąże się również afera jak za grosze przejąć taki zabytek (w która zamieszany jest członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji) - swoją drogą tematem tym powinien zająć się jakiś dziennikarz.

Nieopodal znajdują się zabudowania folwarczne z końca XIX stulecia, a szczególnie rzuca się w oczy stajnia.

CDN...

Marcin - Sro Mar 30, 2005 9:32 pm

Resztki cmentarza w Biesowicach i kościółek z przełomu XV/XVI wieku w Osowie (hełm wieży kryty gontem).

CDN...

Sabaoth - Sro Mar 30, 2005 9:42 pm

Piękne. A ten orzeł na zdjęciu 4 wygląda na bardzo stary :mrgreen:
Marcin - Sro Mar 30, 2005 10:08 pm

I "miejsce" po XVII- wiecznym kościele ewangelicko-augsburskim w Ciecholubiu. Jakiś rok temu część kościoła zawaliła się (bodajże jedna ściana) i wtedy podjęto docyzję o rozbiórce reszty. Na szczęście obiekt zostanie zrekonstruowany w pobliskim Warcinie (przy palacu Bismarcka).
A w Ciecholubiu pozostały fundamenty i murowana krypta - której nie zwiedziłem z powodu podtopienia przez pośniegową wodę.

A ZBRa zapewne zainteresowałaby informacja o kasie pancernej zatopionej przez uciekających w 1945 roku właścicieli majątku w pobliskiej rzece... :wink:

CDN...

seestrasse - Czw Mar 31, 2005 12:18 am

super, Marcin :==
Petelka - Czw Mar 31, 2005 8:24 am

Marcinie, dziękuję za piękne zdjęcia. :D

(A informacji o kasie pancernej nie omieszkam przekazać. :wink: )

jahrek - Czw Mar 31, 2005 11:17 am

Świetne! :== jak tylko będzie okazja...jadę zobaczyć wszystko na wlasne oczy :%
Zoppoter - Czw Mar 31, 2005 11:48 am

jahrek napisał/a:
Świetne! :== jak tylko będzie okazja...jadę zobaczyć wszystko na wlasne oczy :%


Trzeba będzie tam jakiś rajd zrobić... Z metą tam gdzie rok temu.
Ale to juz chyba nie w tym sezonie.

jahrek - Czw Mar 31, 2005 11:55 am

Poczekajmy aż ten kościólek stanie na nowo :^^ ale pomysl dobry, trzeba bedzie zainteresować kolegów z Kolektywu :^^
Marcin - Pią Kwi 01, 2005 9:48 pm

Cytat:
Trzeba będzie tam jakiś rajd zrobić... Z metą tam gdzie rok temu.
Ale to juz chyba nie w tym sezonie.

Cytat:
Poczekajmy aż ten kościólek stanie na nowo ale pomysl dobry, trzeba bedzie zainteresować kolegów z Kolektywu

Jeśli się zdecydujecie to służę pomocą przy ewentualnym "ustalaniu trasy" (tzn. mogę zwrócić uwagę na co ciekawsze miejsca).
W okolicy są również "smaczki kolejowe".

Zoppoter - Pią Kwi 01, 2005 9:54 pm

Marcin napisał/a:
Cytat:
Trzeba będzie tam jakiś rajd zrobić... Z metą tam gdzie rok temu.
Ale to juz chyba nie w tym sezonie.

Cytat:
Poczekajmy aż ten kościólek stanie na nowo ale pomysl dobry, trzeba bedzie zainteresować kolegów z Kolektywu

Jeśli się zdecydujecie to służę pomocą przy ewentualnym "ustalaniu trasy" (tzn. mogę zwrócić uwagę na co ciekawsze miejsca).
W okolicy są również "smaczki kolejowe".


Taaaak. No trzeba to powaznie przemysleć. Ty masz w tych okolicach jakąs bazę...?

parker - Pią Kwi 01, 2005 9:58 pm

Ja tam jestem młoda i mam w szafie namiot i psiwór :mrgreen:
Zoppoter - Pią Kwi 01, 2005 10:15 pm

parker napisał/a:
Ja tam jestem młoda i mam w szafie namiot i psiwór :mrgreen:


A ja jestem stary i dodatkowo trzymam dmuchany materac. :mrgreen:

parker - Pią Kwi 01, 2005 10:17 pm

No to my już mamy odpowiedni sprzęt wycieczkowy :mrgreen:
Zoppoter - Pią Kwi 01, 2005 10:33 pm

parker napisał/a:
No to my już mamy odpowiedni sprzęt wycieczkowy :mrgreen:


Ale tu mowa o rajdzie, a nie o wycieczce... :lol:

parker - Sob Kwi 02, 2005 8:22 am

Zoppoter napisał/a:
parker napisał/a:
No to my już mamy odpowiedni sprzęt wycieczkowy :mrgreen:


Ale tu mowa o rajdzie, a nie o wycieczce... :lol:


Ojej, samochody i rowery tez mamy (niektórzy nawet na chodzie :D ) :hihi:

Marcin - Pon Kwi 04, 2005 11:06 am

Cytat:
Ty masz w tych okolicach jakąs bazę...?

Teściów - i jakby co to kilka miejsc się znajdzie. Ale kilka kilometrów dalej jest internat szkoły leśnej w Warcinie (obok pałacu Bismarcka) - a dyrektorem tejże szkoły jest przyjaciel Teściów, więc myślę, że również nie byłoby problemów...

Zoppoter - Pon Kwi 04, 2005 11:36 am

Marcin napisał/a:
Cytat:
Ty masz w tych okolicach jakąs bazę...?

Teściów - i jakby co to kilka miejsc się znajdzie. Ale kilka kilometrów dalej jest internat szkoły leśnej w Warcinie (obok pałacu Bismarcka) - a dyrektorem tejże szkoły jest przyjaciel Teściów, więc myślę, że również nie byłoby problemów...


Ty słyszysz Jahrek?

Tequilla - Pon Kwi 04, 2005 6:33 pm

Pewnie nie słyszy, ale na pewno widzi. :OO
jahrek - Pon Kwi 04, 2005 6:43 pm

Dopiero zobaczył :^^ no to się szykuje ciekawa impreza
jahrek - Pią Lip 29, 2005 12:44 am

Zrobiłem już okładkę nawet na itinerer dla tej imprezy :^^ Ekhm.. tzn nie dla tej... coś mi się pokiełbasiło i zamiast zajrzeć do zakurzonego od kwietnia tematu, ubzdurałem sobie, że chodziło o Żuławy... :lol: :oops:

Moża się przyda kiedyś na jakiś wypad w tamte rejony.. :P ale jakby co, przygotowaniem okładek na właściwą imprezę też mogę się zająć :wink:

Petelka - Pią Lip 29, 2005 8:28 am

Jahrek, niezależnie od pomyłki okładka jest przepiękna. :D :==
pumeks - Wto Sie 09, 2005 10:44 am

Podłączam się do tematu. Nieczynna pompa "kościerzyńska" w Borzestowie, z rzygaczoidalnym wylewem.
pumeks - Wto Sie 09, 2005 11:10 am

Ok, widzę że przestałem panować nad kolejnością załączanych obrazków, znów jakieś psikusy systemu? teraz kościół w Wygodzie Łączyńskiej, bardzo udatny neobarok.
szperacz - Czw Sie 11, 2005 9:50 am

Przesyłam parę migawek z Tuszkowych i okolic - gmina Lipusz wykonanych podczas wycieczki 2 sierpnia 2005
szperacz - Czw Sie 11, 2005 9:59 am

dalej

    szperacz - Czw Sie 11, 2005 10:03 am

    Mam jeszcze kilka, muszę je trochę zmniejszyć..
    jahrek - Czw Sie 11, 2005 11:51 am

    Ja mogę pokazać taki Gasthaus z Gowidlina k.Sierakowic, niestety zdjęcie robione z jadącego samochodu przez szybę..
    szperacz - Czw Sie 11, 2005 1:22 pm

    Uzupełnienie do zdjęcia "Tuszkowy pij mleko" - jest to zabytkowy samochód przed równie zabytkowym Punktem Skupu Mleka. Mam nadzieję, że jest nieczynny..
    jahrek - Czw Sie 11, 2005 1:53 pm

    Opel Kadett "C" ;)
    szperacz - Pią Sie 12, 2005 9:40 am

    Uzupełniam relację z wyprawy do Tuszek
    pumeks - Pon Wrz 05, 2005 3:04 pm

    To jeszcze w ramach wakacyjnych remanentów: ciekawy obeliks ( :wink: ) stojący w Charzykowach. Zarazem przyczynek do dziejów kontaktów między Pomorzem a Lwowem. Jeżeli to oryginał, to chyba musiał być gdzieś ukryty w czasie okupacji hitlerowskiej, a mam wrażenie, że i długo później?
    szperacz - Pon Cze 12, 2006 7:49 am

    Czas zajrzeć na Kaszuby. To drobna fotorelacja z "moich" Kaszub - gdzieś między Dziemianami,Sominami a Lipuszem...
    szperacz - Pon Cze 12, 2006 8:27 am

    http://www.naterki.pl/skansen/kieraty/tryby_15_001

    W przeciwieństwie do prezentowanego wyżej kieratu firmy C.Jaehne & Sohn - trak w Pe..kach pracuje mimo swoich ponad 80- ciu lat.

    Z innych ciekawostek dotyczących zabytkowych maszyn.
    W tym leśnym gospodarstwie znajduje się maszyna napędzająca widoczny na zdjęciach trak, wykorzystująca spaliny uzyskane z węgla podczas procesu jego koksowania.
    Ma też około 70-80 lat.
    Jako że, jest zawalona stertą drewna trudno o fotorelację.
    Może w najbliższym tygodniu uda mi się ją sfotografować.


    Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group