Dawny Gdańsk

Żuławy, Kaszuby, Kociewie i inne miejsca bliższe lub dalsze - Tczew i jego fara

Kasia_57 - Wto Wrz 21, 2004 9:49 am
Temat postu: Tczew i jego fara
Z Dziennika Bałtyckiego:

Tczew. Odnaleziono zabytkową chrzcielnicę

Poniedziałek, 20 września 2004r.

Tczewska Fara Podwyższenia Krzyża Świętego może poszczycić się wyeksponowaniem jednego z najstarszych na Pomorza zabytków.



- W kaplicy św. Jana Chrzciciela została ustawiona kamienna chrzcielnica, świadek chrztu mieszkańców Tczewa - powiedział ks. prałat Piotr Wysga, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie. - Dotychczas czasza kamienna, która w dużej części była wmurowana w ścianę bocznej południowej kruchty, pełniła rolę kropielnicy.
Przypuszczano, że jest to nie tylko część, ale cała zachowana czasza kamienna. Po uzyskaniu zezwolenia od wojewódzkiego konserwatora zabytków przystąpiono do usunięcia zaprawy i przesunięcia kamiennego zabytku na środek kruchty.

Prace konserwatorskie prowadziła Anna Kriegseisen z Gdańska, konserwator rzeźby kamiennej. Po oczyszczeniu kamienia i nasyceniu mikrowoskiem krystalicznym, okazało się, że czasza w kształcie wydłużonego kielicha jest wykonana z gruboziarnistego, szaroróżowego granitu skandynawskiego. Z kolei czworoboczną, rozszerzoną u dołu stopę zrobiono ze skandynawskiego wapnia. Zdaniem historyków sztuki i konserwatorów chrzcielnica powstała na początku XII wieku.
Odrestaurowana chrzcielnica umieszczona jest w kaplicy zwanej też "kaplicą pamięci". Tam znajdują się tablice upamiętniające najważniejsze wydarzenia na przestrzeni wieków. Wiele z nich dotyczy również mieszkańców Tczewa. Pod figurą św. Jana Chrzciciela umieszczona jest marmurowa płyta (mensa) dawnego ołtarza głównego z relikwiami męczenników rzymskich.

Pętelka kazała mi wkleić ten iaż wstyd się przyznać nie byłam w środku. Albo było zamknięte, albo spieszyłam sie do Wiadomego Zamku...
A tak swoją drogą, Tczew jest pięknym miastem i naprawdę warto się po nim "poszwendać" bez celu i bez pośpiechu. Polecam Muzeum Wisły! Może nie powala na kolana, ale warto tam zaglądnąć.

pumeks - Wto Wrz 21, 2004 10:05 am

http://tczew.naszemiasto.pl/wydarzenia/403087.html
Czy to znaczy że tę chrzcielnicę przywieźli duńscy cystersi w XII wieku? :wink:

Z chrzcielnicami to, niestety, różnie bywało... niektóre takie znaleziska okrzyczane najstarszymi chrzcielnicami okazywały się potem nieckami w których budowniczowie kościołów wyrabiali wapno... ale może ta jest faktycznie autentyczna.

Kasia_57 - Wto Wrz 21, 2004 10:11 am

Jakby nie było - trzeba zobaczyć:))
Pietrucha - Wto Wrz 21, 2004 5:30 pm

Cytat:
trzeba zobaczyć


To może kolejna wycieczka rzygaczowa, całodniowa, tym razem po za granice naszego miasta?

Kasia_57 - Wto Wrz 21, 2004 7:25 pm

jesień sprzyja włóczęgom;)
Petelka - Pią Wrz 24, 2004 9:56 pm

Do fary wprawdzie zajrzałam, ale akurat trafiłam na mszę, a więc niewiele mogłam wypatrzeć. :II
Z samego Tczewa nie mam zbyt dobrych fotek, ale dla zaostrzenia apetytu...

lusinek1 - Nie Lis 28, 2004 12:21 am

:) Wybiera się ktoś do mojego (byłego, od kiedy stałem się gdańszczaninem, hihi) miasta? :)
Jak by co - chętnie wezmę za łapkę i pooprowadzam :)
Chociaż z drugiej strony... jeszcze sie okaże, że wiem na temat Tczewa niewiele, albo zgoła b. malutko... Muszę tę swoją "ofertę" chyba jeszcze gruntownie przemyśleć :)
W załączeniu - przerobione w ramach radosnej twórczości zdjęcie tczewskiego wiatraka.
W zaufaniu napiszę, że tego rodzaju (holenderskich, z pięcioma "ramionami") nie ma w RP zbyt wielu... :)

Kasia_57 - Nie Lis 28, 2004 10:14 pm

Ten to akurat jest na naszych terenach jedyny, prawda?

Ja się wybieram do Twojego byłego miasta!!! I to nawet dosyć koniecznie. I niedługo!

I chętnie dowiem się wieeeeeeeeeeeelu rzeczy! Interesuje mnie wszystko co dotyczy Tczewa! I od razu zapowiadam - bardzo lubię Tczew!!!! I mam mnóstwo pytań!!!!

lusinek1 - Pon Lis 29, 2004 9:10 am

...jejku-jejku :)
A skąd ten głód tczewski u Cię ?:)

A co do wiatraka - z tego, co wiem, jest faktycznie jedyny w szeroko pojętej okolicy :)Kiedy będziesz jechała z Gdańska do Tczewa, w Pszczółkach, po lewej stronie drogi też widać wiatrak. Przerobiony na knajpkę z dysko :)
Ale - tamten ma tylko cztery "ramiona", of course :)

Marcin - Pon Lis 29, 2004 10:23 am

Cytat:
Przerobiony na knajpkę z dysko

Potwierdzam. :D "Balowałem" ( :rzyg_1: ) tam kilka razy. :hihi:

Kasia_57 - Pon Lis 29, 2004 10:53 am

Cytat:
w Pszczółkach, po lewej stronie


ja tę trasę znam na pamięć :%
ale samego Tczewa niestety nie...
A skąd głód? proste - MUSZĘ. Będę z tego zdawać egzaminy.

A tak na marginesie - oba wiatraki mają ustawione śmigi na "śmierć" - bardzo znamienne, prawda? Kiedyś porozumiewano się w tensposób, wystarczyło odpowiednio ustawić "skrzydła", aby sąsiedzi wiedzieli co się chce przekazać. W zależności od ustawień śmigów można było przekazać informacje, o awarii, o przciążęniu (to w młynach zbożowych), o narodzinach i śmierci, o święcie rodzinnym...
Niestety, to se ne vrati...

Sabaoth - Pon Lis 29, 2004 11:02 am

Cytat:
W zależności od ustawień śmigów można było przekazać informacje

Teraz sa telefony, e-maile i SMS-y :hihi:

lusinek1 - Pon Lis 29, 2004 12:43 pm

A co to za "tczewskie" egzaminy, hmmm...? Jeżeli można spytać :)
Kasia_57 - Pon Lis 29, 2004 1:22 pm

Można: przewodnickie terenowe
lusinek1 - Wto Lis 30, 2004 11:46 pm

No proszę - a to ciekawe :)
Właśnie obejrzałem wątek "Kasia in action" i to mi trochę wyjaśniło :)
Ostatnio Moja-Ładniejsza-Połowa przebąkiwała, że chciałaby zrobić kurs przewodnicki-po Gdańsku. Teraz chwilowo (to jest na razie do Narodzin Juniora, a potem przez ok. 18 lat, aż się usamodzielni w miarę...) nie bardzo jest na siłach, ale jak by co... może się zgłosić na korepetycje do Ciebie? :)

lusinek1 - Sro Gru 01, 2004 12:38 am

To ja... dorzucę fajne pocztówki aus Dirschau :-)
Kasia_57 - Sro Gru 01, 2004 8:25 am

Cytat:
a potem przez ok. 18 lat, aż się usamodzielni w miarę



:^^ Młode Pokolenie się nad wyraz szybko usamodzielnia, mnie też się wydawało, ze do 18-tki będą "moi"... marzenia :???:

Kasia_57 - Sro Lut 09, 2005 6:13 pm
Temat postu: dzisiaj - w lekko zamglonym słoneczku...
Tczew i jego Fara. Jeju!!!!!!!! jakiż piękny jest ten kościól!!! Słuchajcie, jak kto nie był, to niech tam jedzie koniecznie. No i sam Tczew jest urokliwym miastem. Proszę sobie popatrzeć...
lusinek1 - Sro Lut 09, 2005 6:46 pm

...pewnie, że Fara jest piękna :D No, ba!
Ciekawe, czy byłaś dla kontrastu w tczewskiej "skoczni"? :hihi:

Kasia_57 - Sro Lut 09, 2005 7:12 pm

nie... ale myślę, że niewiele straciłam... I tak nie obeszłam Tczewa dokładnie, na razie to tylko 5 godzin :wink: , bowiem zaszłam do Muzeum i tam "wsiąkłam". Przewspaniałe są tam panie opiekujące się wystawami. No i do biura zaszłam to informacje o Obozie Przejściowym. Już wiem, że w tym celu to ja musze odwiedzić Bibliotekę Miejską. Więc będę teraz dośc częstym gościem Tczewa. Zdjęć mam dużo, ale miasto jest szalenie fotogeniczne. A fara jest po prostu przebojem!!!
lusinek1 - Sro Lut 09, 2005 7:55 pm

W Muzeum (Wisły) to o tej porze roku można...ZAMARZNĄĆ!!!! Brrrrr!!!! :II
Osobiście przestrzegam... no, chyba, że teraz już uruchomili ogrzewanie? :)
Ale poza tym jest tam parę fajnych rzeczy do obejrzenia, masa ciekawych fotek archiwalnych choćby, o łodziach, sieciach itp. nie wspominając :)
A u pań w okienku wyczesaliśmy raz z Moją-Ładniejszą-Połową ciekawy albumik o Kanale Ostródzko-Elbląskim :)

Mikołaj - Sro Lut 09, 2005 8:09 pm

rewelacyjne to zdjęcie mostu :==
Kasia_57 - Sro Lut 09, 2005 8:26 pm

Cytat:
rewelacyjne to zdjęcie mostu

Most jest zaczarowany.... I trudno się od niego odczepić. W ogóle zauważyłam, ze najwięcej ma w aparacie właśnie mostu.

A co do Muzeum, to ja wiem, jak tam potrafi być zimno i dlatego ogacona byłam jak na wyprawę na biegun :mrgreen:
a... nie ma kanału Ostródzko-Elbląskiego... jest Kanał Elbląski :% niestety powtarza się ten błąd nawet w publikacjach... Nie żyje pan Klim i nie ma kto teraz tego prostować.

Dzisiaj nie było nic ciekawego z publikacji. I żałuję, ze nie kupiłam - kiedy był katalog z wystawy o mennonitach parę lat temu! ot, trąba jerychońska ze mnie!

lusinek1 - Sro Lut 09, 2005 8:33 pm

A propos Fary... kiedyś jej wieża wyglądała nieco inaczej. No, konkretnie jej zakończenie, zwieńczenie, hełm czy jak by to-to nazwać :) Dawniej był on drewniany, ale niestety przyszedł dzień pożaru i... po odbudowie (ze względów bezpieczeństwa pe-poż bodaj... :II ) nie zrekonstruowano tego w kształcie poprzednim... :%
Mam tu chyba gdzieś parę fotek...

Kasia_57 - Sro Lut 09, 2005 8:34 pm

czekam na fotki :==
lusinek1 - Sro Lut 09, 2005 8:44 pm

Proszę bardzo :) :
lusinek1 - Sro Lut 09, 2005 8:45 pm

Oczywiście fotki wkleiły się w odwrotnej kolejności :)
Grün - Sro Lut 09, 2005 8:46 pm

Mam pewne chody :% w farze... :) czas je zdyskontować...
lusinek1 - Sro Lut 09, 2005 8:48 pm

Jakie "chody"?? :hmmm:
lusinek1 - Sro Lut 09, 2005 8:59 pm

Kasiu, jeszcze co do Kanału... Hmmm... zupełnie nie znam tematu, więc i spierać mi się z Tobą nie wypada, ale... ta "moja" publikacja wygląda na autorytatywną. :)
Powiem może co to jest: "Kanał Ostródzko-Elbląski" pod red. dr hab. Stanisława Januszewskiego, wydane w serii "Zabytki przemysłu i techniki w Polsce" (5) przez Fundację Otwartego Muzeum Techniki Biuro Studiów i Dokumentacji Zabytków Techniki w 2001 r. A śp. Roman Klim jest współautorem jednego z rozdziałów tej publikacji...

Grün - Sro Lut 09, 2005 9:00 pm

Wuja w zarządzie :)
Kasia_57 - Sro Lut 09, 2005 9:19 pm

Cytat:
jeszcze co do Kanału



wiem, wiem... ja tez często używam tej nazwy, bo tak się utarło. Jednakowoż ponieważ zaczęto zwracać uwagę na czystośc nazwenictwa, więc i Duzno teraz jest Druznem a nie Drużnem, i Kanał też...
a wspomina o tym dlatego, że też się "podpierałam" poważnymi publikacjami. Po prostu obecnie zwycieżają puryści językowi, szkoda tylko, ze nie udało się na razie ze starówką....


napisz coś o tym pożarze!!! proszę!!!!!!!!

lusinek1 - Sro Lut 09, 2005 9:33 pm

Niestety, o tym pożarze niewiele potrafię powiedzieć... Co prawda, jak większość chyba ówczesnych mieszkańców Tczewa byłem częścią tego tłumu, który widać na jedym z wklejonych przeze mnie fotek, ale... miałem wtedy bodaj z 6 lat :)
Wiem, że spalił się spory kawałek dachu, dzwony... ale to możesz też wyczytać z tej cegiełki. Zjechały się wszystkie straże pożarne z okolicy, kolejowa, miejska, chyba i z Gdańska coś przyjechało? W każdym razie okazało się, że strażacy nie mają takiego dużego wysięgnika, żeby móc skutecznie gasić wysoki dach Fary, nie mówiąc o wieży... tja...

Kasia_57 - Sro Lut 09, 2005 9:42 pm

no taaaaaaaaaaaak.... Dziękuję i za to.
już umiejscowiłam to nieco w czasie... bo oczywiście nie czytałam historii w przedsionku, tylko jak paparazzi pognałam do środka, wykorzystując przerwę w sypaniu popiołem na głowy ludności.

lusinek1 - Sro Lut 09, 2005 9:46 pm

29.VIII.1982 r. - ta data jest na cegiełce również :)
Kasia_57 - Sro Lut 09, 2005 9:49 pm

:hmmm:
to ja faktycznie żyłam z dala od spraw wszelkich, skoro nie pamiętam tego. A byłam tu już wtedy - mieszkałam na Wybrzeżu.

Cegiełce???????????????????????
jakiej cegiełce??????????????
to też przegapiłam!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

lusinek1 - Sro Lut 09, 2005 9:56 pm

Pierwsze z wklejonych zdjątek przedstawia właśnie stuzłotową "cegiełkę" na odbudowę Fary :)
Kasia_57 - Sro Lut 09, 2005 10:01 pm

jeju!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:oops:

Hanemann - Pon Lut 14, 2005 12:26 am

Wygląd tczewskiej fary jest zasługą nieocenionego proboszcza Wysgi, który (odwrotnie niż inni)stara się o przywrócenie historycznego wyglądu, a nie o stawianie jarmarcznych figurek świętych pańskich.
Grün - Pon Lut 14, 2005 12:40 am

Wysga TAK! :%
lucy - Sob Mar 12, 2005 7:13 pm

To jeszcze zdjęcie tczewskiego mostu. Zdjęcie zrobione przez Kasię, która tu tego zdjecia nie umieściła a mnie się bardzo podoba :D
wodnik88 - Sob Mar 12, 2005 7:27 pm

A piliście kiedyś wode w Tczewie. W lato coś wspaniałego. Choć teraz jest gorsza. Wybaczcie zboczenie z tematu.
danziger - Sob Mar 12, 2005 7:37 pm

wodnik88 napisał/a:
A piliście kiedyś wode w Tczewie. W lato coś wspaniałego. Choć teraz jest gorsza. Wybaczcie zboczenie z tematu.

Z Wisły??? :wow:

wodnik88 - Sob Mar 12, 2005 7:39 pm

:haha:
Bez przesady, z kranu.

lusinek1 - Sob Mar 12, 2005 7:43 pm

Picia wody z Wisły "raczej" nikomu bym nie polecał... :%
No, chyba, żebym kogoś baaardzo nie lubił... :evil:
A woda faktycznie, zła nie jest :)
Pamiętam, jak swego czasu znajomi gdańszczanie straszyli mnie swoją legendarną "wodą ze Straszyna"... :mrgreen:

pumeks - Wto Mar 15, 2005 9:27 am

A propos picia :% "Spragnione pozdrowienia z Tczewa"
lusinek1 - Wto Mar 15, 2005 12:43 pm

Czadowa ta kartka!! :) :hurra:
Corzano - Wto Mar 15, 2005 12:55 pm

A tam... antypolska propaganda. :hihi:
Sabaoth - Wto Mar 15, 2005 1:02 pm

Wlasnie, propaganda! A co oznacza § 11.?
Hanemann - Pon Mar 21, 2005 7:52 pm

Pewnie jakiś pruski zapis antyalkoholowy.
DarioB - Sob Maj 13, 2006 11:26 pm

Efekty mojej dzisiejszej wyprawy chyba najlepiej pokazać w tym temacie.
Na początek link do galerii --> 2006.05.13.Godzinka w Tczewie

Krótki wypad zakończył się calkiem owocnie.
2 studzienki (dodane do wątku o studzienkach)
4 napisy (w dodatku na jednym budynku)
1 tabliczka towarzystwa ubezpieczeniowego
Obfotografowany na maxa Cmentarz Ewangelicki i remontowany budynek Muzeum Wisły.
I tak przy okazji ma ktoś może zdjęcie tego budynku z czasów jego świetności?? Może ławiej będzie rozszyfrować napisy.

DarioB - Sob Maj 13, 2006 11:30 pm

I jeszcze 2.
Więcej i w max jakości na imagestation.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group