Dawny Gdańsk

Gdańsk - Sopot - Gdynia - Zbiorniki na Oruni

Grün - Wto Wrz 07, 2004 8:38 pm

Oto jakiego maila dostałem dzisiaj:
"Witam! Może to zabrzmi śmiesznie ale poszukuję informacji na temat zbiorników znajdujących się w górę od ulicy Trakt Św. Wojciecha /nad parkiem oruńskim/. Dawno temu je zwiedzałam i chciałabym je odnaleźć ponownie dlatego zwracam się do was o pomoc:). Pozdrawiam. Olga"
Ponieważ ja nic nie wiem o rzeczonych zbiornikach, przekazuję pytanie Wam.

Mikołaj - Wto Wrz 07, 2004 9:04 pm

a nie ma ich na mapch z 1908 lub 1940? chwilowo nie mam jak tego sprawdzić
Marcin - Wto Wrz 07, 2004 9:41 pm

:hmmm: Mam wrażenie, że w 30 Dniach w artykule poświęconym budowie systemu wodno-kanalizacyjnego była mowa o tych zbiornikach.
Mikołaj - Wto Wrz 07, 2004 9:55 pm

Na razie wiemy dokładnie, gdzie ich szukać:
Marcin - Wto Wrz 07, 2004 10:09 pm

Dobrze mi się wydawało - 30 DNI (luty 1999) "Rury von Wintera". :)
Oruńska świątynia wody
Pręgowskie ujęcie wody usytuowano na wzniesieniu 110 m n.p.m. Woda, spełmiająca wszystkie wymogi sanitarne spływała stamtąd sprowadzonym z Anglii żeliwnym rurociągiem o średnicy 418 mm. Działa do dzisiaj.
Na 14 kilometrze magistrali wodociągowej zbudowano potężny zbiornik na 5 tysięcy m sześc. wody. Nie odpowiada, niestety, dzisiejszym wymogom i od lat stoi nieczynny. Warto go odszukać w okolicy oruńskiego parku i jeśli to możliwe, zajrzeć do środka, by zachwycić się niezswykłą akustyką, łukowymi sklepieniami, interesującymi detalami architektonicznymi, a nade wszystko ogromną kubaturą tego miejsca.

Znajduje się tu także zdjęcie przedstawiające budowę zbiornika (z 1869 roku).

Grün - Wto Wrz 07, 2004 10:15 pm

Jeju ! tam się trzeba wybrać!
Mikołaj - Wto Wrz 07, 2004 10:17 pm

No to zdaje sie, że mamy tu atrakcję na miarę warszawskich Filtrów.

Grun, umów się może z p. Olgą na wspólną eksplorację.

Grün - Wto Wrz 07, 2004 10:43 pm

Dobra
To się umawiamy.

Mikołaj - Sro Wrz 08, 2004 2:24 pm

Przeprowadziliśmy dziś z Marcinem we wczesnych godzinach porannych wstępną eksplorację. Trafiliśmy bez wiekszych problemów, wystarczy kierować się na wspólczesny, doskonale widoczny zbiornik wodny, a dawne rezerwuary będzie sie mijało po prawej stronie. Łatwo je rozpoznać po dziwnei równym, tarasowym układzie terenu. Nie mamy jednak najlepszych wieści - główne wejście jest prawdopodobnie od czterech lat (namalowana data 7.7.00) zaspawane i nie ma szans, aby dostać się do środka bez użycia palnika i łomu. Za to kiedy uderzy się pięścią w te drzwi słychać dźwięk podobny do dźwięku orkowych bębnów w Morii - coś niesamowitego!
Tuż obok wejścia jest przywalony betonowymi płytami właz. Znaleźliśmy jeszcze dwa inne, otwarte, ale prowadziły jedynie do niewielkich pomieszczeń kilka metrów pod ziemią.
Wycieczkę nieco popsuł nam miejscowy żywioł męski. Tak bardzo zainteresowali się pozostawionym na poboczu autem, że aż zdecydowaliśmy się na przedwczesny powrót. Gdyby jednak chcieli coś zrobić, to zdążyliby spokojnie obserwujac jedynie jak przedzieramy sie przez ładnych kilka minut przez metrowej wysokości trawy.

Mikołaj - Sro Wrz 08, 2004 3:04 pm

Historia wodociągów gdańskich
Część historyczna baardzo podobna do artykułu z 30 dni o Winterze. Ciekawe, kto był pierwszy.
Tutaj Wintera przechrzcili na Winta

pumeks - Sro Wrz 08, 2004 3:51 pm

Cytat:
Wintera przechrzcili na Winta

Końcówka "-er" tak się właśnie wymawia... pisze się "Schneller" a wymawia "sznela", podobnie "Heil Hitler" wymawia się "hajhitla".

Mikołaj - Sro Wrz 08, 2004 4:05 pm

:hihi: :hihi:
Marcin - Sro Wrz 08, 2004 9:16 pm

Cytat:
Za to kiedy uderzy się pięścią w te drzwi słychać dźwięk podobny do dźwięku orkowych bębnów w Morii - coś niesamowitego!

Zgadza się! :D Wejście tak zaryglowane, że nie pomogło nawet elfickie hasło. :wink:

parker - Sob Wrz 11, 2004 10:25 am

Aż dziwne, że przy robieniu swojego dyplomu do tych zbiorników nie dotarłam...
parker - Sob Wrz 11, 2004 10:30 am

po przeszukaniu dokumentacji.....

byłam całkiem blisko :wink:

Mikołaj - Sob Wrz 11, 2004 11:29 am

300 m w góre po prawej stronie. :OO robiłaś dyplom z rezeruwarystki?
parker - Sob Wrz 11, 2004 12:25 pm

nie, z rewaloryzacji kanału Raduni i Parku Oruńskiego :lol:
Mikołaj - Sob Wrz 11, 2004 12:48 pm

Żaaartujesz? To zrób z tego stronę internetową! Jest tu klika osób, które w razie potrzeby chętnie pomogą!
parker - Sob Wrz 11, 2004 12:49 pm

nie ma mowy :wink:
żadnej publikacji dyplomu :wink:

Grün - Nie Wrz 12, 2004 7:44 pm

A co? robiłaś dyplom ze zbiornikologii? i jeszcze nic nie napisałaś do Akademii? Shame on you! (jak mawiają Rosjanie)
parker - Nie Wrz 12, 2004 8:02 pm

To był dyplom urbanistyczny ;-)
I zabrakło czasu na profesjonalne zgłębienie tematu :-(

Ale z tą Akademią to muszę przemyśleć... teraz już czas tak nie goni :)

Marek Z - Wto Wrz 14, 2004 7:02 pm

Cytat:
ze zbiornikologii?

Ze zbiornikologii i chyba parkologii oruńskiej. :%

parker - Wto Wrz 14, 2004 8:43 pm

Cytat:
chyba parkologii oruńskiej


parkologia vel parkerologia :hihi:

może niebawem pojawi się coś na ten temat w Akademii :wink:

Marek Z - Wto Wrz 14, 2004 9:36 pm

Cytat:
vel parkerologia

Ha, to ja coś powinienem napisać w dziale markologia zetowa. :hihi:

Gdanszczanin - Pią Paź 08, 2004 7:25 pm

Nie przejmujcie się że zasapawane jeżeli istnieje choćby podejrzenie że w środku jest coś z metalu to ktoś zrobi dziure i zeksploruje zbiornik . Tak samo było ze zbiornikiem przy cmentarzu krematoryjnym , było zaspawane a teraz jest już eleganckie wejscie wycięte ;) ( no i brakuje troche wyposażenia ) . Swoją drogą takie zejscia z drabinkami co widać na zdjęciach przypominają mi podobne zejścia w zbiorniku w Oliwie .
alberht - Sro Paź 13, 2004 11:23 pm

http://www.sng.com.pl/sng2.html napisał/a:
1931 - Wybudowano przepompownię "Sobieski"

czy chodzi tu o budynek na wzgórzu przy skrzyzowaniu ulic Sobieskiego i Traugutta? Szukałem informacji na ten temat w internecie, ale nie znalazłem. Kiedyś ten budynek mnie bardzo interesował, bo bardzo się wyróżniał na tle wzgóza i ogródków działkowych, a okazje patrzeć na niego miałem codziennie z okien mojej szkoły. Byłem nawet pare razy w jego okolicy /wspaniała panorama/, cmentarz /ewangelicki?/, z tego, co pamietam, to mozna bylo sie tam dostac, ale nie odwazylem sie tego zrobic :/ czy mysle o dobrym budynku ?

Grün - Sro Paź 13, 2004 11:52 pm

Sądzę, że może chodzić właśnie o Wasserbehalter na Górze Szubieniczników - a o cmentarzu możesz trochę poczytać na: http://rzygacz.webd.pl/index.php?id=25,177,0,0,1,0
alberht - Czw Paź 14, 2004 12:03 am

tak, dokladnie o ta budowle i cmentarz mi chodzi ;) wiesz moze, co to bylo dokladniej? bo google nie znajduja nic :/
Grün - Czw Paź 14, 2004 12:05 am

Z tego co mi wiadomo to był zbiornik wodny - zapas wody dla Miasta - po przeciwnej stronie Królewskiej Doliny, na Królewskim Wzgórzu jest współczesny obiekt o identycznej funkcji.
Mikołaj - Czw Paź 14, 2004 1:59 am

Takich zbiorników jest kilka, już o tym była mowa.
Gdanszczanin - Czw Paź 14, 2004 9:58 pm

Cytat:
z tego, co pamietam, to mozna bylo sie tam dostac, ale nie odwazylem sie tego zrobic


A widzisz, dużo tracisz, wrażenia niesamowite , akustyka taka że własnych kroków można się przestraszyć ;)

Gdanszczanin - Pon Paź 18, 2004 9:22 pm

Ponieważ jestem zapalonym miłosnikiem różnych ciemnych , podziemnych pomieszczeń ;) nie omieszkałem urządzić własnej wyprawy na Orunie ale niestety nie odkryłem nic nowego no może oprócz sprawdzenia czy oba wejscia ( to przywalone płytami oraz z czerwonymi dzrwiami ) prowadzą do wspólnego pomieszczenia . ( prosty test jedna osoba woła w jednym miesjcu a druga słucha w drugim ;) Wynik - jest połączenie.
No a ponadto zrobiłem kilka zdjęć tak żeby się nie powtarzać to są to takie których tu jeszcze nie było - pt "tajemnicze istoty żyjące za czerwonymi drzwiami" ;)
No jeszcze dodatkowo jedno zabawne zdjęcie i drugie które pasuje do "brzydkiego Gdańska"

Grün - Pon Paź 18, 2004 9:40 pm

Koparka pontonowa :) to jest to :==
Gdanszczanin - Pon Paź 18, 2004 9:43 pm

Ciekawe swoją drogą jak ona tam wjechała no i jak wyjedzie ;)
Grün - Pon Paź 18, 2004 9:46 pm

Po dnie :)
Petelka - Pon Paź 18, 2004 10:03 pm

Ciekawe. :==

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group