Dawny Gdańsk

Gdańsk - Sopot - Gdynia - Sienna Grobla - Polski Hak

Krzysztof - Nie Kwi 02, 2017 4:09 pm
Temat postu: Sienna Grobla - Polski Hak
Na Fotopolsce od pewnego czasu jest do obejrzenia ciekawa panorama: http://fotopolska.eu/498216,foto.html
Cytat:
1912 , Widok z okolic ul. Sienna Grobla w kierunku Brabanku.

W komentarzach jest jednak sporo nieścisłości.
Według mnie zdjęcie zrobione zostało z nasypu budowanego właśnie Mostu Siennickiego. Na pierwszym planie widać Stagneten Graben. Dalej terytorium Śiennej Grobli, a za niewidocznym korytem Motławy panorama Gdańska.
1 Wieża kościoła św. Jana
2 Niezidentyfikowany komin "zasłaniający" wieżę kościoła św. Katarzyny
3 Wieża Dworca Głównego
1-3 Na bliższym planie widoczny Bastion Braun-Ross
4 Właśnie budowane kamienice przy ulicy Schild - Więcierze
5 Zbiornik gazu, a przed nim istniejące do dzisiaj budynki na rogu Stępkarskiej i Wiosny Ludów
6 Kapitanat Portu na Wiosny Ludów
7 Zabudowania na Polskim Haku - Stocznia Klawitera
5-7 Słabo widoczne zabudowania Śiennej Grobli (dom podcieniowy i sąsiednie)
Edycja: Fotograf stał trochę dalej. 1, 2 i 3 błędnie opisałem. Prawidłowy opis (i mapka) 4 posty dalej.

pumeks - Nie Kwi 02, 2017 4:47 pm

Generalnie się z Tobą zgadzam, z tym, że moim zdaniem 1 to wieża Św. Katarzyny a nie Św. Jana (na lewo od niej komin przepompowni ścieków na Kępie), a 2 to komin piekarni "Germania Brotfabrik" przy Schuitensteg/ul. Wiosny Ludów.
Krzysztof - Nie Kwi 02, 2017 5:15 pm

Jeśli zdjęcie jest robione z nasypu, to wieża Katarzyny powinna być w prawo od bastionu, a ta nr. 1 jest na lewo.
Po środku bastionu widać jakiś budynek, najwidoczniej, w nim usytuowany.
W którym miejscu na Wiośnie Ludów była ta piekarnia? Czy nie powinna być w lewo od kamienic na ul Schild?

pumeks - Nie Kwi 02, 2017 6:29 pm

Piekarnia była chyba mniej więcej w okolicy gdzie na Twoim schemacie ul. Wiosny Ludów przecina się z linią nr 3.
Nie jestem pewien tych kamienic przy ul. Schild, podobnie jak wieży Dworca Głównego.
I sylwetka wieży nr 1 mocno "nie pasuje" mi do kościoła św. Jana.
Proponuję założyć, że na zdjęciu 1 to wieża św. Katarzyny a 3 - św. Bartłomieja. Może wtedy coś się wyklaruje?

Krzysztof - Nie Kwi 02, 2017 7:15 pm

Wykluło się :zgooda: . Rzeczywiście ta wieża bardziej pasuje do Katarzyny.
Tylko fotografa trzeba trochę cofnąć. Wygląda na to, że nasyp dopiero zaczynają usypywać.
Stagneten Graben już jest zasypany, a ten kanał na pierwszym planie to jakaś prowizorka na czas budowy.
1 Św. Katarzyna
3 Św. Bartłomiej
Reszta bez zmian. Dodatkowo komin w lewo od Katarzyny pasuje do Stacji Pomp.

discus - Nie Kwi 02, 2017 11:08 pm

Dobry wieczór, przepraszam za pytanie w kategorii rudymentów ale czy przeprawa przez opływ Motławy po prawej stronie od zanaczonego punktu obserwacyjnego to obecny mostek przez ulicę Mostek?
discus - Nie Kwi 02, 2017 11:13 pm

Super zdjęcie :)
discus - Nie Kwi 02, 2017 11:16 pm

Przemyślałem sytuację, stanowczo punkt obserwacyjny jest bardziej na północ. Czasami potrzeba trochę przestrzeni myślowej aby znaleźć się na mapie.
Krzysztof - Pon Kwi 03, 2017 6:49 pm

Cytat:
czy przeprawa przez opływ Motławy po prawej stronie od zanaczonego punktu obserwacyjnego to obecny mostek przez ulicę Mostek?

Na tym fragmencie mapy jest tylko Most Siennicki.

Krzysztof - Wto Kwi 04, 2017 4:53 pm

discus napisał/a:
Przemyślałem sytuację, stanowczo punkt obserwacyjny jest bardziej na północ.

Ja też przemyślałem. Na północ, ale tylko trochę. Fotograf mógł być w oknie, lub na dachu jednego z budynków Alte Hofu.
Z tego miejsca najbardziej pasują usytuowania dalekich i bliższych obiektów.
Pomiędzy 4 i 5 widać nie za wysoki, szeroki obiekt - to może być drugi zbiornik na gza, tym razem ten przy Wałowej (b).
c i d - to budynki na rogu Wałowej i Wiosny Ludów. Przed nimi widać kawałek lustra wody Motławy.
a - to widoczny kawałek lustra wody fosy zewnętrznej, a ciemna linia w lewo od .a - to wschodnia skarpa grobli rozdzielającej fosę wewnętrzną (tu dalszą) i zewnętrzną.

MłodyBocieK - Sob Sie 11, 2018 3:55 pm

Za etatowego klejczego chyba się najmę :mrgreen: (najgorzej, że bardzo nie lubię tych wszystkich manipulacji obrazkami)
https://c2.staticflickr.com/2/1814/43930165122_b0eaf02227_o.jpg

Krzysztof - Sob Sie 11, 2018 5:18 pm

:==
djjack - Nie Lis 17, 2019 6:20 pm
Temat postu: Szkoła obrony przeciwlotniczej z Polskiego Haka


http://www.opowiadaczehis...siennej-grobli/

Krzysztof - Sro Sty 29, 2020 9:21 am

Z: https://www.facebook.com/...&type=3&theater
Krzysztof - Wto Mar 17, 2020 8:15 pm

Z: https://www.facebook.com/...3&theater&ifg=1
MłodyBocieK - Sob Kwi 18, 2020 2:27 pm

9 sierpnia 1924 r Uroczystość otwarcia przystani polskiego klubu wioślarskiego na Polskim Haku.

Krzysztof - Sob Kwi 18, 2020 6:09 pm

Nie mogę rozpoznać; gdzie by to mogło być.
MłodyBocieK - Nie Kwi 19, 2020 6:45 am

Zdjęcie jest zrobione by nie ułatwiać :hihi: może tak:
Krzysztof - Sob Gru 19, 2020 6:05 pm

Z: https://mfh-gdansk.pl/gdanska-szkuta-konna/?fbclid=IwAR0yFytM3t5UKKUbWGMdyIbtYLvwtFViw_FaQMMrE3HQgTuSqQdERZ20q_w
Cytat:
Matthäus Deisch - "Blokhaus od strony ujścia Motławy do Wisły", 1765 rok. Z cyfrowych zbiorów Muzeum Gdańska.

Widziane z przystani przy Mlecznym Piotrze.

MłodyBocieK - Nie Gru 20, 2020 4:39 am

Krzysztof napisał/a:
https://mfh-gdansk.pl/gdanska-szkuta-konna

Również z tej strony:


I tu pytanie: czy to aby na pewno (jak opisują na stronie mfn) widok z Wisłoujścia?
Jeśli dobrze pamiętam, to Chodowiecki nie zabrał się na szkutę do Wisłoujścia z powodu przepełnienia, więc miałby czas- w oczekiwaniu kolejnego kursu- wykonać szkic powrotu szkuty, siedząc na przystani przy Milchpetrze.

pumeks - Wto Kwi 13, 2021 3:19 pm

MłodyBocieK napisał/a:
I tu pytanie: czy to aby na pewno (jak opisują na stronie mfn) widok z Wisłoujścia?
Jeśli dobrze pamiętam, to Chodowiecki nie zabrał się na szkutę do Wisłoujścia z powodu przepełnienia, więc miałby czas- w oczekiwaniu kolejnego kursu- wykonać szkic powrotu szkuty, siedząc na przystani przy Milchpetrze.

Z porównania obu ilustracji wynika, że to na 90% to samo miejsce, czyli nie żadne Wisłoujście, tylko Milchpeter.
U Chodowieckiego nad budynkiem w tle po lewej (na cyplu Holmu?) powiewa flaga z orłem, zapewne pruskim - nie pamiętam, czy są jakieś informacje o pruskiej placówce celnej w tym miejscu po I rozbiorze?

MłodyBocieK - Wto Kwi 13, 2021 7:28 pm

pumeks napisał/a:
powiewa flaga z orłem, zapewne pruskim

Nieco głębiej jest też słabo zarysowana kolejna flaga (chyba u przewoźnika), więc pewnie to regularna wojna na flagi...

pumeks - Wto Kwi 13, 2021 9:55 pm

MłodyBocieK napisał/a:
I tu pytanie: czy to aby na pewno (jak opisują na stronie mfn) widok z Wisłoujścia?
Jeśli dobrze pamiętam, to Chodowiecki nie zabrał się na szkutę do Wisłoujścia z powodu przepełnienia, więc miałby czas- w oczekiwaniu kolejnego kursu- wykonać szkic powrotu szkuty, siedząc na przystani przy Milchpetrze.

Na rysunku jest adnotacja Chodowieckiego: Depart pour La Munde d. 11. Jully a La Münde, co oznacza, że rysunek pokazuje łódź odpływającą do Wisłoujścia, ale potwierdza domysł, że przedstawiona jest przystań Milchpeter.

MłodyBocieK - Sro Kwi 14, 2021 5:12 am

pumeks napisał/a:
ale potwierdza domysł, że przedstawiona jest przystań Milchpeter.


Podziękował.
Pisałem im na facebooku, jak mię jeszcze wpuszczał (nawet sygnalizowałem na CO można wymienić grafikę by się miejsce zgadzało).

Przy okazji do wątku siennogroblowego kolejny lotniczy widok:

pumeks - Sro Kwi 14, 2021 8:40 am

Fajne jest to, jak wiele szczegółów się zgadza na obu ilustracjach: ten drewniany blokhauz na Polskim Haku, ławeczka z oparciem na pomoście, dom z flagą po drugiej stronie Martwej Wisły. To nie może być przypadek.

Natomiast przystań szkut przy Wisłoujściu została pokazana na litografii z 1839 (po drugiej stronie Martwej Wisły widać m.in. dworek Fischera i konny powóz jadący drogą Broschkego w kierunku Nowego Portu. Ciekawe, że same szkuty niewiele się zmieniły przez te kilkadziesiąt lat od 1773.
http://dziedzictwo-gdansk...0/16/score/DESC

MłodyBocieK - Pon Maj 17, 2021 12:38 pm

W artykule M. Pawlik- Flisikowskiej "Fotografie dokumentujące zmiany w przestrzeni miejskiej podczas niwelacji
północno-wschodnich fortyfikacji Gdańska na początku XX wieku" w Libri Gedanenses (t. XXXV) pojawiło się kilka widoków ilustrujących.
Po westchnieniu, że żal iż BG PAN tak niemrawo udostępnia cyfrowo swój wielki zbiór ikonograficzny, po prostu te fotki wstawię:

Krzysztof - Pon Maj 17, 2021 7:49 pm

Widok na Stary Dwór z ryciny, z: https://polska-org.pl/9056085,foto.html?fbclid=IwAR2QLE4z8xX_R7Yebm8SROoAccMJNLf5mYDI9HuLnMZpQ6iSsF7ogg3ubFE
Przy okazji: może ktoś wie co autor wyrył na górce, po prawej stronie :hmm:

Wiercipietek - Pon Maj 17, 2021 9:28 pm

O tę budowlę chodzi?
Cuś na Górze Gradowej?

Krzysztof - Wto Maj 18, 2021 8:59 am

Możliwe, że jeszcze dalej.
Wiercipietek - Wto Maj 18, 2021 5:30 pm

Dalej to raczej nie ma kandydatów. I musiał by to być budynek ogromny.
Może św. Bartłomiej albo św.Jakub tak wysoko artyście wywędrował? Azymut, wielkość i bryła pasują do nich.

pumeks - Pią Maj 21, 2021 9:40 am

Kościół Bożego Ciała to raczej nie jest.
Więc raczej św. Bartłomieja (św. Jakuba w tym czasie miał wieżę pozbawioną hełmu)

Wiercipietek - Pią Maj 21, 2021 2:07 pm

A racja, już mu kapelusz zwiało.
No i gites - teraz widać że są oba.

MłodyBocieK - Nie Maj 30, 2021 4:00 am

Pozostałości Althofu:




i jeszcze dawne numery 3 i 4 poniżej.

MłodyBocieK - Pią Cze 04, 2021 1:56 pm

Domy Althof 3 i 4- choć one właśnie były na planach podpisywane jako Althof- nie miały szczęścia do fotek, znów na skraju i w zaciemnieniu...
MłodyBocieK - Pią Cze 04, 2021 3:03 pm

Czy zdolny grafik zrobiłby z tych dwóch jedno 3D?



I jeszcze z innego wątku:









Krzysztof - Sob Mar 26, 2022 6:51 pm

Przetwórnia ryb mojego wuja na Polskim Haku.
https://historia.trojmiasto.pl/Historia-powojennej-przetworni-ryb-na-Polskim-Haku-n165367.html

pumeks - Nie Mar 27, 2022 10:35 am

Co ja patrzę? 8O To jakiś jesiotr?

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group