Dawny Gdańsk

Zagadki - zagadka adiego

adibadi33 - Nie Cze 22, 2008 10:25 am
Temat postu: zagadka adiego
witam
czy ktoś wie co to jest?

Gneis - Nie Cze 22, 2008 12:34 pm

Konkretnie nie, ale wygląda to mi na jakiś teatr, opere widać na czas wojny przekształcony w szpital. :roll:
Mikołaj - Pon Cze 23, 2008 12:18 am

Gneisenau napisał/a:
w szpital.

czemu w szpital?

Krzyh_b - Pon Cze 23, 2008 12:25 am

Mikołaj napisał/a:
Gneisenau napisał/a:
w szpital.

czemu w szpital?



Mi sie wydaje że to raczej restauracja.

Czy to nie jest czasem teatr na Długich ogrodach?

Gneis - Pon Cze 23, 2008 11:30 am

Faktycznie macie racje :haha: :mrgreen:
Nie zauważyłem tych krzeseł, a stoliki wyglądały dla mnie jak łóżka. :haha:

adibadi33 - Pon Cze 23, 2008 6:35 pm

Czy to nie jest czasem teatr na Długich ogrodach?

tak, to Wilhelm Theater na Langgarten, poszło dość szybko, teraz mam nadzieje coś trudniejszego, chociaż raczej nie...

adibadi33 - Wto Cze 24, 2008 5:33 pm

podpowiedz: nawy po prawej już nie istnieje
Seeburg - Wto Cze 24, 2008 5:55 pm

Kościół Św Barbary ?
adibadi33 - Wto Cze 24, 2008 7:39 pm

tak zgadza się, a teraz coś dla osób z dobrym wzrokiem
BillyBoy - Wto Cze 24, 2008 8:30 pm

Grodza Kamienna i Brama Nizinna w oddali.
adibadi33 - Wto Cze 24, 2008 9:08 pm

ano tak, a teraz kto mi powie jaki mam zawód i odgadnie na zdjeciu moją szkołę (budenk teraz co prawda jest inny)
BillyBoy - Wto Cze 24, 2008 9:47 pm

ad1) ekonomista.
ad2) róg Seredyńskiego i Elbląskiej.

ruda - Sro Cze 25, 2008 8:49 am

kapitalne te zdjęcia! adibadi :co_jest:
pumeks - Sro Cze 25, 2008 2:16 pm

BillyBoy napisał/a:
Grodza Kamienna i Brama Nizinna w oddali.

A nie ulica Długa Grobla (Langgarter Wall) i Brama Żuławska? :cisza:

adibadi33 - Sro Cze 25, 2008 5:27 pm

miałem zagwostke kiedy umieszczałe to zdjęcie, na początku myslałem że jest to Langgarten Tor, ale nie pasowało mi że lewej stronie nie ma choćby zarysu "falowca" z siennickeiej. Zgubiłem opis zdjęcia ale na początku myslałem że to właśni langgarten tor, w sumie to dla mnie też jest zagadka.
adibadi33 - Sro Cze 25, 2008 5:32 pm

a billy boy zgadł więc gratuluję, wstawię wam zdjęcie z dawnego "ekonomika" na seredyńskiego wraz z uczniami (nie wiem kto jest nauczycielem ale to nie jest Seredyński)
Pepo - Czw Cze 26, 2008 11:32 am

Adibadi33, a czy przypadkiem prezentowany budynek w Twojej zagadce to nie jest ten sam, który mam poniżej? :D Wcześniej był to obiekt należący do wojska, a dokładniej do 128 Gdańskiego Pułku Piechoty.
adibadi33 - Czw Cze 26, 2008 5:16 pm

ten budynek był na Langgarten? to co wstawiłem według opisów jakie mam to właśnie dawny "ekonomk"[/quote]
adibadi33 - Czw Cze 26, 2008 6:03 pm

ciekawe czy to zgadniecie
adibadi33 - Czw Cze 26, 2008 6:04 pm

jak wyżej
pumeks - Czw Cze 26, 2008 8:31 pm

"Był sobie Gdańsk" część 2, s. 86-87 :wink:
adibadi33 - Czw Cze 26, 2008 9:01 pm

łe, no dobra teraz wrzuce tak w nagrodę coś w tym samym guście
adibadi33 - Czw Cze 26, 2008 9:02 pm

i jeszcze.....(z tym dyszlem to moje ulubione ujęcie z Knipawy)
adibadi33 - Pią Cze 27, 2008 8:29 pm

no dobra mam nadzieje że to będzie trudne
pkkk - Pią Cze 27, 2008 8:43 pm

To budynek zbudowany dla Zarządu Loterii przy Langgarten.
pumeks - Pią Cze 27, 2008 9:39 pm

Potem były w nim koszary. a po rozebraniu tego budynku powstała ulica Trojangasse - dzisiejsza Seredyńskiego.
adibadi33 - Pią Cze 27, 2008 10:54 pm

tył tego budynku
Pepo - Pon Cze 30, 2008 3:28 pm
Temat postu: zarys dziejów koszar na Długich Ogrodach
Budynek powstał w 1766 r (data widoczna na załączonym powiększeniu). W 1822 (inne źródło podaje: 1820) miasto wykupiło ten teren i urządziło kompleks budynków na potrzeby wojska. W 1823 umieszczono tu 1 szwadron ... słynnych Leibhusaren. W przednim budynku urządzono pomieszczenia dla żołnierzy oraz warsztaty, a w tylnim (tym ukierunkowanym w stronę Englischer Damm - pomieszczenia gospodarcze, ujeżdżalnię i stajnie. Dopiero na przełomie wieków poprowadzono tędy Trojangasse, czyli dzisiejszą Seredyńskiego.

Koszary na Langgarten były pierwszymi z prawdziwego zdarzenia, które zapewniono huzarom w Gdańsku i jednocześnie jedną z pierwszych poważnych inwestycji mających na celu rozwiązanie problemu z koszarami dla garnizonu gdańskiego (niewiele później wyremontowano koszary na Biskupiej Górce). Problem jednak był aktualny w całym garnizonie aż do lat 80. XIX wieku (sami huzarzy dostali odpowiednie lokum dopiero w 1896, w momencie wzniesienia kompleksu we Wrzeszczu).

Huzarzy stacjonowali w budynku na Langgarten, jeśli mnie pamięć nie myli, do momentu, kiedy pod koniec lat 70. XIX w.wzniesiono nowy kompleks koszar w rejonie dzisiejszej ul. Wałowej (późniejsze koszary artyleryjskie), do którego się przeprowadzili. Po nich na Długich Ogrodach stacjonowali przez krótki okres żołnierze 128 Pułku Piechoty (zwanego później "Gdańskim"), a dokładnie 12 kompania. Zabawiła ona tam jednak niedługo, bo do 1889 (w tym roku prawie cały 128 PP przeniósł się do nowych koszar - Kaserne Herrengarten.)

Aha, w "Danzig und seine Bauten" określa się koszary na Langgarten mianem "Ökonomiegebäude" - czy dobrze rozumiem, że to nawiązanie do tego Zakładu Loterii? Nie znałem tego szczegółu z historii tego budynku.

pumeks - Pon Cze 30, 2008 5:49 pm

Wspomina o tym np. Jerzy Stankiewicz w III tomie "Historii Gdańska", s. 332 i przypis 55. Aczkolwiek chyba nie dopatrzył się daty 1766, bo pisze, że budynek wzniesiono "około 1770".

Z kolei "Kronika Gdańska" tom I, s. 114 podaje, chyba błędnie: "1770 (około) - przy ul. Długie Ogrody 33 zbudowano gmach dyrekcji Monopolu Loteryjnego. W latach 1819-1880 była tam siedziba Instytutu Położniczego."

Pepo - Wto Lip 01, 2008 9:58 am

pumeks napisał/a:

W latach 1819-1880 była tam siedziba Instytutu Położniczego.


A, a to ciekawe...pytanie teraz, czy jest to jakies przeoczenie autora (jestem pewien, zresztą podobnie jak Ty, o koszarowej przeszłości tego budynku) czy też może dobudowano jakieś skrzydło na potrzeby Instytutu? Chociaż nie wyobrażam sobie, aby w bliskim sąsiedztwie stacjonowania wojsk panował spokój potrzebny rodzącym matkom :hihi: No dobrze, koniec tego rozmyślania, bo nas zaraz przerzucą do osobnego wątku...

pumeks - Wto Lip 01, 2008 11:29 am

Nie nie, błąd polega na czym innym - koszary to Langgarten 80, Instytut Położniczy był, tak jak pisze „Kronika Gdańska”, pod numerem 33 – po drugiej stronie ulicy i bliżej Głównego Miasta. W związku z tym zastanawiam się, w którym budynku naprawdę był ten Monopol Loteryjny – Langgarten 33, czyli późniejszy Hebammen Institut, czy też Langgarten 80, późniejsze koszary.
adibadi33 - Czw Lip 03, 2008 5:07 pm

no to jeszcze przód tego budynku
adibadi33 - Czw Lip 03, 2008 5:11 pm

jak wyżej
pumeks - Czw Lip 03, 2008 8:13 pm

A tutaj fragment tego budynku (z prawej) oraz kamienice między nim a byłym pałacem Mniszcha.
adibadi33 - Czw Lip 03, 2008 8:55 pm

możesz bardziej opisać to zdjęcie, widok jest w kierunku wschodnim, czy zachodnim, gdzie (poza mapą jest kościół św. Barbary)
pumeks - Pią Lip 04, 2008 12:29 am

To jest widok w tym samym kierunku co zdjęcie wklejone przez ciebie w poprzednim poście (czyli zachodnim), tylko kilkadziesiąt metrów bliżej kościoła. Pierzeja po prawej stronie fotki: kawałek domu z 1766 r., potem kilka kamieniczek (nry 81-87), potem ogrodzenie z bramą dawnego pałacu Mniszcha. Pierzeja po lewej: widoczne kamienice od numeru 47 (z lewej; przed nim budka wartownika) do mniej więcej 40, potem drzewa zasłaniają.
adibadi33 - Pią Lip 04, 2008 7:26 am

dzieki serdeczne, to pierwsze zdjęcie jakie udało mi się znależć przedstawiająjące okolice mojgo domu (bloki rafineryjne)
adibadi33 - Pią Lip 04, 2008 5:24 pm

czy fasada pałacu Mniszcha była skierowana frontem do Długich Ogrodów?, z kawałka zachowanego muru wnioskować można że raczej nie. Pozatym mój znajomy mieszka w domu który znajduje się na tyłach plebani św. Barbary, podczas remontu podłogi doszedł do kostki brukowej, twierdzi że ten domek wybudowany był w miejscu dawnego pałacu
pumeks - Sob Lip 05, 2008 12:13 pm

Jasne że frontem; a ten zachowany kawałek muru z samym pałacem ma niewiele wspólnego.
adibadi33 - Nie Lip 06, 2008 4:29 pm

witam nowa zagadka
Krzyh_b - Nie Lip 06, 2008 9:34 pm

Czy jest to może nieistniejący budynek dworca wąskotorówki przy dzisiejszej ul. Zawodników?
pumeks - Nie Lip 06, 2008 9:59 pm

Wow :szczena: , zdjęcie rewelka :braawo:
Inne zdjęcia dla porównania w wątku Kleinbahnhof am Werdertor.
Adi, skąd ty bierzesz takie perełki? :==

seestrasse - Nie Lip 06, 2008 10:02 pm

adi, takie perły to nie na to forum :hihi:

re-we-la-cja :hurra: :==

Corzano - Pon Lip 07, 2008 9:11 am

seestrasse napisał/a:
takie perły to nie na to forum :hihi:

To podaj adres swojego. :P

adibadi33 - Pon Lip 07, 2008 6:30 pm

gratulacjie i odpowiedz
adibadi33 - Pon Lip 07, 2008 6:32 pm

hehe pomylka
adibadi33 - Wto Lip 08, 2008 3:39 pm

temat trudny ale piękny, jak ktoś to zgadnie to na pewno nie przez szczęście
seestrasse - Wto Lip 08, 2008 7:10 pm

Corzano napisał/a:
seestrasse napisał/a:
takie perły to nie na to forum :hihi:

To podaj adres swojego. :P

nie oceniaj mnie wedlug siebie :P

Corzano - Wto Lip 08, 2008 7:27 pm

seestrasse napisał/a:
Corzano napisał/a:
seestrasse napisał/a:
takie perły to nie na to forum :hihi:

To podaj adres swojego. :P

nie oceniaj mnie wedlug siebie :P

Baby nie przegadam. :mrgreen: :wink:

adibadi33 - Sro Lip 09, 2008 6:51 pm

mała podpowiedz: budynek spełniał role edukacyjne
adibadi33 - Czw Lip 10, 2008 5:35 pm

kolejna podpoweidz: podaję adres Langarten 80
adibadi33 - Pią Lip 11, 2008 7:26 pm

witam podaję odpowiedz
adibadi33 - Pon Lip 14, 2008 5:09 pm

witam następna zagadka, przepraszam że pociołem takie piękne zdjęcie ale byłoby zbyt łatwo
Pepo - Pon Lip 14, 2008 6:15 pm

Strzał: teren dawnej Blaszanki?
adibadi33 - Pon Lip 14, 2008 7:46 pm

niestety nie
grzechuu - Pon Lip 14, 2008 7:53 pm

a może wieża browaru? ale chyba za wysokie na nią to wycięcie :)
adibadi33 - Pon Lip 14, 2008 8:09 pm

też nie, ale kilka budynków istnieje do dziś
adibadi33 - Wto Lip 15, 2008 5:16 pm

teraz napewno pojdzie łatwo
BillyBoy - Sro Lip 16, 2008 1:32 am

Ujście Motławy do Martwej Wisły oraz Polski Hak.
adibadi33 - Sro Lip 16, 2008 10:12 pm

GRATULACJE, A TERAZ COŚ ZUPEŁNIE Z INNEJ BECZKI, POSIADAM ZDJĘCIE ALE NIE WIEM CO PRZEDSTAWIA NA MOJ GUST SĄ TO OKOLICE WEIDENGASSE, RACZEJ NA PEWNO DOLNE MIASTO, PROSZE FORUMICZÓW O POMOC
pumeks - Sro Lip 16, 2008 10:48 pm

BillyBoy napisał/a:
Ujście Motławy do Martwej Wisły oraz Polski Hak.


Protestowałbym. To jest tylko Motława, budynek w wieżyczką jest na Kępie (obecnie połączonej z Ołowianką), fotograf stał na Siennej Grobli a Polski Hak był za jego plecami, więc nie mógł się znaleźć na zdjęciu.

adibadi33 - Sro Lip 16, 2008 10:56 pm

pumeks ma rację polskeiego haka nie widać ale rejon jest ten sam więc można uznać odpowiedz, tak na marginesie w budynku po lewej mieszka mój kumpel , a te kamienie leżą koło betonowego nabrzeża które istniej do dziś, polecam spacer w tamte rejony, dalej są w strone polskiego haku są przedwojenne budynki, a na końcu dawne przedsiębiorstwo połowowe
Krzyh_b - Czw Lip 17, 2008 1:18 am

Mi się zdaje, że na zdjęciu z_77 to jest Angielska Grobla. Po prawej stronie widać charakterystyczne budynki rzeźni, a narożny budynek po lewej też wydaje się odpowiadać temu który istnieje do dziś.
feyg - Czw Lip 17, 2008 11:57 am

pumeks napisał/a:
BillyBoy napisał/a:
Ujście Motławy do Martwej Wisły oraz Polski Hak.


Protestowałbym. To jest tylko Motława, budynek w wieżyczką jest na Kępie (obecnie połączonej z Ołowianką), fotograf stał na Siennej Grobli a Polski Hak był za jego plecami, więc nie mógł się znaleźć na zdjęciu.

Ta mapka chyba wszystko wyjaśnia:

źródło
Kto wie czy drzewo widoczne na pierwszym planie zdjęcia z zagadki, nie widać po lewej na krawędzi kadru, a za drzewem widać przystań promu?



Krzyh_b - Pią Lip 18, 2008 11:14 am

adibadi33 napisał/a:
GRATULACJE, A TERAZ COŚ ZUPEŁNIE Z INNEJ BECZKI, POSIADAM ZDJĘCIE ALE NIE WIEM CO PRZEDSTAWIA NA MOJ GUST SĄ TO OKOLICE WEIDENGASSE, RACZEJ NA PEWNO DOLNE MIASTO, PROSZE FORUMICZÓW O POMOC



Na potwierdzenie mojej tezy załączam zdjęcie budynku znajdującego się na rogu ulic Angielska Grobla i Sienna Grobla.

adibadi33 - Pią Lip 18, 2008 5:34 pm

na potwierdzenie zamieszczam zbliżenie narożnego budynku
adibadi33 - Sob Lip 19, 2008 11:33 pm

który to bastion?
adibadi33 - Sob Wrz 20, 2008 11:47 pm

odpowiedz: bastion Aussprung

kolejna zagadka (sam nie znam odpowiedz) na poniższym zdjeciu zamieszczam wygląd obecnego stadionu GKS z 1929, pamietacie starą wieżę do skoków, na zdjęciu jej nie ma więc kiedy powstała???

adibadi33 - Sob Wrz 27, 2008 5:22 pm

czy zaznaczony budynek to Synagoga przy Mattenbuden? tak mi wychodzi po analizie miejsca z map
pumeks - Sob Wrz 27, 2008 11:05 pm

Mi też tak wychodziło z analizy map, ale tak dobrego zdjęcia dotąd nie wypatrzyłem :==
adibadi33 - Nie Wrz 28, 2008 12:01 am

zamieszczam zdjecie z innej perspektywy, na marginesie zazanacze ze ten budynek ma konstrukcje typowa dla boznic żydowskich z południowej Polski prawie taki sam budynek jest np. w Dabrowie Tarnowskiej, zastanowiące jest dlaczego gdańscy Żydzi zbudowali na podwalu budynek który w niczym nie przypominana bożnicy z długich ogrodów
pumeks - Nie Wrz 28, 2008 12:18 am

adibadi33 napisał/a:
zastanowiące jest dlaczego gdańscy Żydzi zbudowali na podwalu budynek który w niczym nie przypominana bożnicy z długich ogrodów


O jakich budynkach mówisz? na Podwalu? masz na myśli Wielką Synagogę? bo jeśli tak, to właśnie na tym polegał problem, że to była synagoga reformowana, z pewnymi elementami zaadaptowanymi jakby ze zborów luterańskich. A synagoga przy Mattenbuden (to ją miałeś na myśli jako "bóżnicę z Długich Ogrodów"?) była używana przez ortodoksów, którym się ten judaizm reformowany nie podobał. W dodatku wielu z nich to byli Żydzi który zjawili sie w Gdańsku stosunkowo niedawno, po pogromach w Rosji i na Ukrainie, albo przybyli z głębi Polski po prostu szukając poprawy swojego bytu.

Załączam skan z książki Hanny Domańskiej - odręczny szkic rozplanowania synagogi, zrobiony z pamięci przez panią Mirę Ryczke-Kimmelman

adibadi33 - Pon Wrz 29, 2008 10:12 am

mam kolejną agadkę, na zdjęciu wypatrzyłem ciekawy obiekt, wygląda troche jak jakiś basen, budynki kąpielowe umieszczone są na drewnianym pomoście, na posiadanych przeze mnie mapach nie ma zaznaczonego tego obiektu
stolzenberger - Pon Wrz 29, 2008 8:18 pm

toż to stadion żużlowy :) a ten pomost jakoś mi się kojarzy z suchym dokiem, takie jak są w stoczni, ale ten jest mały, więc może dla jakiś małych łódek np.... :???:
adibadi33 - Wto Lis 11, 2008 9:27 pm

witam
nie moge ustalic czy zalączone zdjęcie to chmielna (ale raczej tak), a jeśli tak to czy zdjecie zostało zrobione z kierunku północnego czy południowego, dla ułatwienia zamieszczam zdjecie z 1929 i zdjecia aktualne z soboty

tobocian - Wto Lis 11, 2008 9:39 pm

adibadi33 napisał/a:
mam kolejną agadkę, na zdjęciu wypatrzyłem ciekawy obiekt, wygląda troche jak jakiś basen, budynki kąpielowe umieszczone są na drewnianym pomoście, na posiadanych przeze mnie mapach nie ma zaznaczonego tego obiektu


No to jak napisałeś...po prostu pływalnia/basen z przebieralnią...

pumeks - Wto Lis 11, 2008 10:33 pm

adibadi33 napisał/a:
witam
nie moge ustalic czy zalączone zdjęcie to chmielna (ale raczej tak), a jeśli tak to czy zdjecie zostało zrobione z kierunku północnego czy południowego, dla ułatwienia zamieszczam zdjecie z 1929 i zdjecia aktualne z soboty

Moim zdaniem, zdjęcia, które zamieściłeś, na nic się nie przydadzą.



To jest widok w kierunku południowym, po lewej człowiek (żołnierz?) stoi na rogu Münchengasse/Żytniej, a dalej w głąb zdjęcia, za samochodami, byłby wylot Adebargasse/Pszennej; po prawej jest bezimienna uliczka prowadząca na Krowi Most (na rogu szachulcowy spichrz Hopfengasse 34, "Biały Anioł"; następny, murowany, to chyba Hopfengasse 36 "Kotwica").

Dieter - Wto Lis 11, 2008 11:21 pm

Sledzac moich przodkow, mialem teraz mozliwosc przejrzec zfilmowane koscielne ksiazki zgonow z XVIII. wieku. To byla ksiazka ze Sw. Jana. (Znalazlem paru z moim nazwiskiem, ale nie o tym chcialem tu pisac.) Tam napisane sa adresy tych zmarlych. Pisze ulica i numer 1487, albo 1865, albo 1732...

Czy ktos z Was historykow wie, jak wtedy takie wysokie liczby powstawaly??? :dziadek:

Ja dla siebie wnioskuje, ze
- przenumerowano wszystkie domy calego miasta, a nazwa ulicy to byl dodatek, zeby w calym miescie nie szukac, albo
- kazde mieszkanie dostalo numer.

Kto na to odpowie? :skolowany:

pumeks - Sro Lis 12, 2008 2:51 pm

Było już o tym parę razy. To chodzi prawdopodobnie o tak zwane numery serwisowe, wprowadzone zdaje się w 1801 r. Ponumerowano wszystkie domy, ale w ramach dzielnic. Wiem np. że 966 na Prawym Mieście to kamienica przy św. Ducha (od 2. połowy XIX wieku miała adres Heilige-Geist-Gasse 82), 563 to późniejsza Jopengasse 8, na Mariackiej były numery około 830-850. Osobna numeracja (ale na tej samej zasadzie) była dla Starego Miasta, odrębna dla Przedmieścia, zapewne też dla Wyspy Spichrzów czy Dolnego Miasta.
Dieter - Sro Lis 12, 2008 5:09 pm

Dziekuje Ci pumeks! Nie wiedzialem, ze to juz bylo wyjasnione i przepraszam.

Tam dwoch moich przodkow zmarlo w Armenhaus = Domu Ubogich. Mieli w 1829 roku 81 i 82 lata - na tamten czas to jak dzisiaj 100 lat... :dziadek:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group