Dawny Gdańsk

Nie-dawny Gdańsk - Nowy park w pasie Nadmorskim otrzymał nazwę

Marcin - Wto Lip 06, 2004 12:38 pm
Temat postu: Nowy park w pasie Nadmorskim otrzymał nazwę
Nowy park w pasie Nadmorskim otrzymał nazwę
W dniu 22 czerwca 2004 r. rozstrzygnięto konkurs na nazwę nowego parku, budowanego w pasie Nadmorskim pomiędzy ul. Piastowską, a przedłużeniem Al. Jana Pawła II. W konkursie, ogłoszonym przez Wydział Ochrony Środowiska, udział wzięło pięćdziesiąt osiem osób. Spośród zgłoszeń, spełniających warunki konkursu, wybrano propozycję dwóch Gdańszczan - Panów Dariusza Szyfelbeina i Mateusza Niźegorodzkiego. Obaj Panowie zaproponowali tę samą nazwę - "Park Nadmorski". Wybór argumentowano wskazując na zbieżność z miejscem położenia.
Podobne powody zadecydowały o wyborze nazw ścieżek, przebiegających przez park - Piaskowej oraz Muszelkowej. Była to również propozycja Pana Szyfelbeina. Komisja zasugerowała także, by ścieżka, łącząca dwa sztuczne stawy na terenie parku, nazywała się Między Stawami.
Zwycięskie propozycje nazw parku i ścieżek zostały przekazane do Wydziału Geodezji i czekają aktualnie na zatwierdzenie przez Radę Miasta Gdańska.


Też brałem udział w tym konkursie, ale moja propozycja(e) nie znalazła uznania wśrod urzędników. :hihi:
Mój typ to PARK "CZTERY DWORY" (lub "KOLOROWE DWORY", "NADMORSKIE DWORY"). Nazwa nawiązywać miała do istniejących (do '45) w bezpośrednim sąsiedztwie realizowanego parku czterech dworów (XVIII w.): Czerwonego, Czarnego, Białego oraz Królewskiego. A nazwy dla ścieżek rowerowych były konsekwencją całej koncepcji czyli:
- ścieżka Biały Dwór - na przedłużeniu ul. Kołobrzeskiej;
- ścieżka Czarny Dwór - na przedłużeniu ul. Obrońców Wybrzeża;
- ścieżka Czerwony Dwór - na przedłużeniu ul. Jagiellońskiej.

Grün - Wto Lip 06, 2004 1:11 pm

Trzeba przyznać, że wybrana nazwa jest szalenie odkrywcza, nowatorska i wręcz, powiedziałbym, fikuśna :hiihihi:
Petelka - Wto Lip 06, 2004 1:19 pm

Cytat:
Mój typ to PARK "CZTERY DWORY" (lub "KOLOROWE DWORY", "NADMORSKIE DWORY"). Nazwa nawiązywać miała do istniejących (do '45) w bezpośrednim sąsiedztwie realizowanego parku czterech dworów (XVIII w.): Czerwonego, Czarnego, Białego oraz Królewskiego.

A myślisz, że szanowne jury to wiedziało skąd wywodzi sie Twoja propozycja? :II

Marcin - Wto Lip 06, 2004 1:27 pm

Tak, ponieważ propozycję trzeba było uzasadnić - co też obszernie uczyniłem.
Maciek - Wto Lip 06, 2004 1:46 pm

Rzeczywiście nie wysilili się z tą nazwą ... :% Jest prosta, łatwa i nikt nie będzie zadawał głupich pytań dlaczego czarny? a co to był za dwór? itd
bassa - Sob Lip 10, 2004 2:13 am

Cztery Dwory by wybral fachowiec od reklamy i PR-nazewnictwa..tj Maciej Grzywaczewski szef PROFILM, ktory wlasnie zostal szefem I TVP...pusta plaza nam w Gdansku zostanie ? fachowcow zabierze W-wa albo swiat...
alberht - Pon Lip 12, 2004 4:16 pm

'gdańsk - morze możliwości', miejmy nadzieję, że choć część gdańczan, fachowoców pozostanie tu
Grün - Pon Lip 12, 2004 4:44 pm

Ano przeczekaliśmy Niemców, Sowietów, to i tych obecnych trzeba będzie przeczekać...
alberht - Pon Lip 12, 2004 4:55 pm

ale ci dwaj poprzedni nie mieli takich możliwość germanizacji ani rusyfistykacji jak ci obecni...
Grün - Pon Lip 12, 2004 7:11 pm

Nie bardzo rozumiem co chciałeś przez to powiedzieć.
alberht - Pon Lip 12, 2004 8:33 pm

miałem wrażenie, że piszesz o tych dwóch procesach, o których wspomnialem, a jaki związek ma mój post z Twoją? otóż z tego, co wiem, to te dwa wyżej wspomniane były przymusowe, a to czym 'obecni' nas karmią wcale nie przyjmujemu /większość/ jako cś zlego czy wbrew nam
bassa - Pon Lip 12, 2004 9:45 pm

No tak- a wymyslec dobra nazwe na okreslenie okolic -spolecznosci lokalnych- naprawde nie jest łatwo. Jak nazwac okolice Wajdeloty ? Az do Al Legionow i do Sz.P nr 18 czyli aktualnie- www.cen.gda.pl ??? Strzyża to jest cos strrrraaaasznie ostrego i nienetowego..;-))
Albo osiedla Kochanowskiego- Klonowicza...Sochaczewska -az do Klinicznej ?? do Kolonii Uroda ??
Nie jest łatwo, oj nie...a powinny miec swoje strony i to slowo-w linku !
Albo chociaz- w nazwie wątku na DawnyGdansk
Hmmm.

Grün - Wto Lip 13, 2004 12:11 am

Nie pisałem o germanizacji ani o rusyfikacji tylko o skutkach kolejnych okupacji Gdańska przez okoliczne państwa. A uważasz, że obecna jest dobrowolna? to ciekawe... Co miałeś/masz z historii?
alberht - Wto Lip 13, 2004 12:39 am

okupacja wiązała się w pewien sposób z germanizacją i rusyfikacją, prawda ?
miałem na myśli to, że nigdy wcześniej nikt nie miał takich możliwości jak ci obecni, nikt nigdy nie dysponował taka techniką, a pieniądz odgrywają teraz coraz to większa rolę

co odpływu fachowców z gdańska - obecnie szukanie ofert pracy jest coraz łatwiejsze /trzeba mieć kwalifikacje, to fakt, ale mówimy przeciez o specjalistach/, a i z przeniesieniem się nie ma problemów

/cały czas tłumaczę swoje posty - będę musiał więcej myśleć, gdy będę je pisał.../

w zakresie pierwszej klasy liceum na profilu podstawowym 5, zakres materiału starożytność - królowie elekcyjni

Grün nie jesteś kobietą, więc mogę Cie o to zapytać - nie zrozum mnie źle - masz 94 lata i bawisz się grafiką komputerową ?? jestem pełny podziwu dla Ciebie, bo to raczej dość niezwykłe /jak dla mnie/

późno, idę spać - dobranoc wszystkim :)

Marcin - Wto Lip 13, 2004 12:45 am

Ad rem! :hihi:
seestrasse - Wto Lip 13, 2004 12:50 am

alberht napisał/a:
cały czas tłumaczę swoje posty - będę musiał więcej myśleć, gdy będę je pisał...


O. O! O to chodzilo!
Gruen, nie poddawaj sie :bitwa:

pumeks - Sro Lip 14, 2004 6:31 pm

bassa napisał/a:
Jak nazwac okolice Wajdeloty ? Az do Al Legionow i do Sz.P nr 18 czyli aktualnie- www.cen.gda.pl ??? Strzyża to jest cos strrrraaaasznie ostrego i nienetowego

Po co wymyslać? 8O To co napisałaś, to głównie się mieści w historycznej nazwie Nowe Szkoty (lepiej by było Nowa Szkocja, ale niech tam...

bassa napisał/a:
Albo osiedla Kochanowskiego- Klonowicza...Sochaczewska -az do Klinicznej ?? do Kolonii Uroda ??

To z kolei jest teren, który w czasach, kiedy go zabudowywano, należał również do Nowych Szkotów. Tzn. gdzieś tak do Kościuszki, czyli Kolonia Uroda już nie. A swoją drogą, po co wymyślać nową nazwę dla Kolonii Uroda? Przecież ona już ma najlepszą nazwę na świecie!

bassa - Sro Lip 21, 2004 11:47 pm

A.... Pumeks, chyle główke przed Twoja wiedza, ale tym razem mówimy o czyms nieuchwytnym, magicznym duchu miejsca...i lokalnym poczuciu ,, gdzie jest czyje centrum,, Dolnego Wrzeszcza.
Na pewno swoiste wspolnoty zainteresowan lokalnych pokrywaja sie z zasiegiem szkol podstawowych ( 52 i 64 to NIE jest to samo co 24...d.18..a tym bardziej 49 i 31 ! ).Takze wyraznie ,, tnie,, poczucie wspolnoty linia SKM - ktoz z Wrzeszczan nie pamieta ze po wieksze zakupy chodzilo sie ,,do miasta,, czyli za tory, na Grunwaldzka...gdzie byla Składnica Harcerska z grami , Maraska..., Delikatesy...i tzw Cedet . Takze pozniej- Pewex...hih.
Nasz matecznik to okreslenie konkretne, dla prostokąta Miedzy Al legionow, Kosciuszki Chrobrego i Krzemienieckiej -albo ETC, jak wolisz.( i zaden ,,rejon,, nawiasem mowiac !!!)Wyrazistosc uzyskal dzieki sieci internetowej-i łatwosci komunikowania sie sasiadow netem, wewnetrznym chatem takze.Jaaasne, ze mamy wspolne problemy lokalne- oswietlenie, remonty, docieranie do pierwotnych pomyslow architektow, takze w zakresie zieleni...I skoro siec sie udalo zalatwic- to moze warto szarpnac sie na wiecej ?Ale to trza troche wiedziec, poszukac w historii i pamieci starszych sasiadow...
I tu wyraznie sie wspolna nazwa przydaje- a takze kontakty z Stow i mediami...;-))Innymi inicjatorami lokalnymi, bo przeca nie na pustyni zyjemy.
A o nazwe nie jest łatwo- vide ankieta na www.gdansk.pl :P

bassa - Czw Lip 22, 2004 12:02 am

Nowe Szkoty to jest wg lokalnych odczuc- mieszkac na działkach...w ogole gdzies na koncu swiata. Madagaskar albo Meksyk...hih.
Nie mam nic przeciw dzialkom, tyle ze nazwa Nowe Szkoty nie da sie rozciagnac w zaden sposob na np Kubacza czy Hallera...dol Mickiewicza, Klonowicza, Kochanowskiego.
juz szybciej- raclawice...od Racławickiej- czy żywiec- od Zywieckiej..;-))
Piekne zdjecia tych okolic swego czasu robili Antoni i Iza Kozłowscy - z ul Kochanowskiego...
Ale ich nazwa -Tawerna Psychonautow na okreslenie pomyslow i akcji kulturalnych Dolnych Wrzeszczan tez sie nie przyjeła- i powiedziałabym...ehm...
No to moze juz nic nie powiem. :OO

Grün - Czw Lip 22, 2004 12:15 am

No to należy te lokalne odczucia zmienić. Skoro jakiś rejon ma nazwę i to jeszcze tak zabytkową jak Nowa Szkocja (pomijając już jaką piękną) to ostatnią rzeczą jaką należy robić jest wymyślanie dla niej nazw. Dość już w Gdańsku zniszczyły kolejne okoliczne narody w ramach swoich dłuższych lub krótszych panowań.
pumeks - Pią Lip 23, 2004 12:32 pm

bassa napisał/a:
nazwa Nowe Szkoty nie da sie rozciagnac w zaden sposob na np Kubacza czy Hallera...dol Mickiewicza, Klonowicza, Kochanowskiego.


Tylko że to były - co najmniej od 1691 r. - Nowe Szkoty, i nie obchodzi mnie że obecna ludność najczęściej nie ma o tym pojęcia. Ulica Wyspiańskiego, a w pewnym okresie też Leczkowa nosiły nazwę Neu-Schottland, a szkoła która obecnie ma adres Hallera 14 nazywała się Neu-Schottland-Schule, i również Szpital pod Bocianem znajdował się na Nowych Szkotach.

Co do Kolonii Uroda - tu akurat zgadzam się, że obecna nazwa brzmi lepiej niż dawna "Reichskolonie"

bassa - Sob Lip 24, 2004 12:21 pm

Hmmm...mapka sliczna i konkretna.I zdecydowanie przeciw Strzyżolubom, he he !
Acz nie ma na niej terenow, o ktorych mowa - naroznika Kosciuszki- Klonowicza, Kochanowskiego i Mickiewicza...(Sochaczewska, Zywiecka)
Takze nie siega Wajdeloty.
Co to jest Kl Hammer ? Kolonia Młotek ???
a widoczna na mapce stacja SKM to dzisiejsze Gdansk Politechnika ?

Marcin - Sob Lip 24, 2004 12:55 pm

Basso, dlaczego na siłę chcesz nazywać to co ma swoją nazwę?! A ignoracja mieszkańców (jeśli chodzi o nazewnictwo) tych rejonów nie tłumaczy powodu by szukać nowej nazwy.

bassa napisał/a:
Hmmm...mapka sliczna i konkretna.I zdecydowanie przeciw Strzyżolubom, he he !

Dlaczego przeciw? :wink: Wszak jest tu zaznaczona część miasta nosząca nazwę Strzyża. :D
bassa napisał/a:
Co to jest Kl Hammer ? Kolonia Młotek ???

Klein Hammer to Kuźniczki.
bassa napisał/a:
a widoczna na mapce stacja SKM to dzisiejsze Gdansk Politechnika ?

Wtedy jeszcze nie było SKMu.
Ta koło Kl. Hammer? To "Wrzeszcz". A ta w prawym dolnym rogu mapki to "Brama Oliwska".

bassa - Nie Lip 25, 2004 1:12 am

OK dzieki za przejasnienia. Kuzniczki- tak, tu sie zgodze-rzeczywiscie ta nazwa funkcjonuje, choc tylko w odniesieniu do budynku-zabytku na poczatku Wajdeloty.Czy macie cos przeciwko temu, zeby obszary znajdujace sie w tej samej sieci netowej mialy wlasne nazwy ???W miare- oparte na historycznych inspiracjach....(byle nie Strzyża!).A sieci lokalne rozwijaja sie nie wg schematu szkol podst- ani nie wg lokalnych klubow kultury (gdyby tak bylo, to obszar Klonowicza-Kochanowskiego trza by nazwac Winda ! )
,,Rejon,, sieci to jest pewne novum - ale zjawisko spolecznie istnieje, domaga sie nazwania ! Scislejsze wiezy daje mieszkancom niz cokolwiek, co dotychczas bylo integracją (parafia, szkoła, druzyna harcerska, sklep czy klub lokalny.. czy park !!!
w pasie nadmorskim...) Ktoz ma te projekty nazw akceptowac, jesli nie spoleczni fachowcy z FDG ???

Marcin - Nie Lip 25, 2004 8:26 am

bassa napisał/a:
Kuzniczki- tak, tu sie zgodze-rzeczywiscie ta nazwa funkcjonuje, choc tylko w odniesieniu do budynku-zabytku na poczatku Wajdeloty.

Pozwolę sobie się nie zgodzić. :hiihihi:

Grün - Nie Lip 25, 2004 9:53 am

Owszem - mamy wiele przeciwko dłubaniu przy zabytkach. Ograniczanie (obcinanie) nazwy do kawałka terytorium jakie określa nie jest niczym innym niż urwanie kawałka rzeźby z Neptuna. Taka sama dewastacja zabytku. Już wystarczająco dużo nazw zostało zniszczonych - Piecki i Migowo zostały Moreną, Cyganki - Suchaninem, Szydlice - Siedlcami itd.
Dlatego ostro i kategrorycznie protestuje przeciw majstrowaniu przy mapie.
Majstrowanie przy mapach nieodmiennie źle się kończy.

Marcin - Nie Lip 25, 2004 11:20 am

Dokładnie tak. :D

I Basso, proponuję Tobie odwiedziny na stronie Jednostki Morfogenetyczne Gdańska.
Jest tu wyraźnie określone, iż w skład "okręgu" Wrzeszcz (w szerszym znaczeniu - i nie do końca tożsamym z dzisiejszą dzielnicą) wchodzą "jednostki":
- Strzyża Górna;
- Strzyża Dolna;
- Nowe Szkoty;
- Kolonia;
- Święta Studzienka;
- a nawet :wink: Wrzeszcz;
etc.

I jeśli na stronie "jednostki" Wrzeszcz klikniesz link Podjednostki to dowiesz się, iż ten "właściwy-historyczny" Wrzeszcz dzieli się na:
Nazwa podjednostki / Dawne nazwy / Opis
- Wrzeszcz - wieś / (Dorf) Langfuhr, Gartendorff Langenfordt
- Brunów / Brunshof, Brunerts Hoff / od Adrian Brunna
- Kuźniczki / Kleinhammer
- Jaśkowa Dolina / Jäschkenthal, Neu Geschkenthal

Tak więc nie ma sensu szukać nazw dla miejsc, które mają swe historyczne nazwy (chociaż przez większość zapomniane).

ISPI - Nie Lip 25, 2004 10:58 pm

Arcyciekawe, dziekuje serdecznie Gruenie i Marcinie ! Takze za gest- tj.ze sie Marcinowi chciało szukac mapki i wklejac, wyjasniac jak uzyc...Mysle, że wiedza zarowno o starych, jak i nowych nazwach jest mało dostepna.To widac chocby w opracowaniu-ksiazce A. Taraszkiewicza 1990 PG o nowych osiedlach i dominiach-developerzy nazywaja sobie osiedla i tereny jak chcą.
(ksiazka to komplet do Cielątkowskiej i Lorensa..,,Osiedla...,,)
Ale rozwijajac temat, tj nazwy nowego parku w pasie Nadmorskim-podobny kłopot był w 98 r.z nazwaniem parku we Wrzeszczu- w koncu nazywa sie Nad Strzyzą. Szkoda, ladniejsza była Nowa Szkocja...

pumeks - Wto Lip 27, 2004 9:16 am

Marcin napisał/a:
Brunów / Brunshof, Brunerts Hoff / od Adrian Brunna

Czyli że ulica Waryńskiego - Brunshofer Weg - powinna się po polsku nazywać "ulica Brunowska". A tłumacz Grassa "spolszcza" tę nazwę jako "ulica Brunshofera" :hihi:

Grün - Wto Lip 27, 2004 2:57 pm

Bo taki to i tłumacz...
HeniekW - Sro Lip 28, 2004 10:49 pm

Cytat:
- Strzyża Górna;
- Strzyża Dolna;
- Nowe Szkoty;
- Kolonia;
- Święta Studzienka;
- a nawet Wrzeszcz;
etc.



Marcin jak dojść na stronie początkowej gdańska do tak wspaniałych danych o nazwach ulic i miejscowości ?

Marcin - Sro Lip 28, 2004 11:13 pm

Będę szczery - nie wiem. :hihi:
Po prostu kiedyś coś (już nawet nie pamiętam co) poszukiwałem poprzez "googla" i to była jedna ze stron, które były wynikem tych poszukiwań. Dodałem ją do "ulubionych" i teraz się przydała. Próbowałem dotrzeć do niej poprzez odnośniki na www.gdansk.pl ale jak się okazało nie jest to możliwe (przynajmniej dla mnie :wink: ).
Ale oprócz tej strony http://www.gdansk.pl/gdan...rf/mapy/z04.htm można również "odwiedzić" pozostałe części miasta - wystarczy tylko zmienić końcówkę URLa: od .../z01.htm do .../z10.htm.

HeniekW - Czw Lip 29, 2004 1:14 am

Dzieki Marcin pokombinuje a jeśli mi się uda to dam znać.
pumeks - Czw Lip 29, 2004 9:01 am

HeniekW napisał/a:
jak dojść na stronie początkowej gdańska do tak wspaniałych danych o nazwach ulic i miejscowości ?


http://www.gdansk.pl/gdansk/ i potem z lewej "Vademecum Turysty", następnie "Poznaj Gdańsk - więcej..." i "Struktura historyczna miasta".
Albo od razu Struktura morfogenetyczna Gdańska

Marcin - Czw Lip 29, 2004 11:13 am

:ok:
HeniekW - Czw Lip 29, 2004 8:07 pm

Duże dzięki, znalazłem zgodnie z opisem. :==
knovak - Sro Sie 04, 2004 10:30 pm

Wracając do parku (bo dyskusia - widzę - mocno skręciła ;) ) - od jakiegoś tygodnia (a jeżdżę przezeń codziennie w drodze do i z pracy) - obserwuję w nim przepiękny okaz czapli siwej (adrea sirenea). Wczoraj np. grasowała na zbiorniku retencyjnym kanału przy deptaku Czarny Dwór - molo, zwykle można ją zobaczyć na stawach w rejonie bardziej na NW. Śliczna jest...
:)

wiewior1 - Sro Wrz 01, 2004 5:18 pm
Temat postu: Wracając do Kolonii
Witam serdecznie

Mimo wszystko parę uwag do nazw funkcjonujących w trójkącie pomiędzy torami SKM Gdańsk-Gdynia, torami SKM (niegdyś) do Nowego Portu, a ul. Kościuszki (z przyległościami).

Najpierw uwaga ogólna. Grun i Basso nie mają racji, że nie jest ważne jak określają to mieszkańcy, bo trzeba się trzymać historycznych nazw. Nazwy historyczne trzeba promować, ale walczyć z tożsamością lokalną nie należy. W tej okolicy - jak zresztą w wielu innych dawne historyczne określenia kłócą się z "tożsamością" mieszkańców.

Przebiega tu kilka granic mentalnych, które są dość wyraźnie widoczne wśród mieszkańców i powodują wciąż dość dziwaczne samookreślanie się "tubylców".

Wspomnę jedynie od dwóch granicach, które powodują, że obszar ten jest wewnętrznie dzielony i - raczej kulawie - nazywany:
1) Pierwsza linia podziału biegnie pomiędzy częścią zamieszkałą od 1945 r. przez ludność napływową głównie z Litwy (tubylców przedwojennych jest tu niewielu), a nowymi ośedlami wmontowanymi w okolicę na początku lat 70-tych. Myślę tu przede wszystkim o osiedlu przy ulicach Baczyńskiego, Ostroroga i Bohomolca oraz o tzw. Zielonym Trójkącie.
2) drugi podział jest jeszcze bardziej zabawny, a bardzo dokładnie widoczny (przynajmniej wśród pokolenia powyżej 25 roku życia - czyli wśród tych, którzy na lekcje religii chodzili do kościołów). Jest to podział na parafie Św. Krzyża i Św. Stanisława. O ile wszyscy mieszkańcy z parafii Św. Krzyża to osoby, które mniej lub bardziej pamięta się z grup z lekcji religii z podstawówki lub szkoły średniej, o tyle ludzie z parafii Św. Stanisława jakoś do mojego mini-heimatu nie należeli :)
To nawet zabawne, jak się na to spojrzy dziś. Tak mi się przytrafiło, że na dwa ostatnie lata religii uciekłem do kościoła Św. Stanisława i nagle odkryłem, że istnieją inni ludzie tuż obok mnie :)
Również jak wspominam zabawy z dzieciństwa, to - mimo nie najlepszej famy tej okolicy - na Zielony Trójkąt (moja parafia, a raczej moje grupy z religii, bo parafia to była bodaj teoretyczne św. Brygidy) zaglądałem często, a na obszar wokół stadionu Gedanii (parafia Św. Stanisława) nigdy, mimo, że to ledwie trzy przecznice od mojego domu :D

Te społeczności tworzyły więc swoje dzielnicowe nazwy: dziwaczne i kulawe ale wcale nie gorsze dlatego, że nowe.

Co do funkcjonujących w świadomości nazw:
Nowe Szkoty - zdecydowanie dziś wiązane są jedynie z okolicami stacji SKM o tej nazwie i terenami od torów w kierunku Martwej Wisły.
Kolonia - nazwa chyba najbardziej poprawna dla całej dzielnicy, ale jej świadomość jest nikła. Znów kojarzy się ją bardziej z nazwą stacji kolejowej.
Kolonia Uroda - rozumiana na dwa sposoby - częściej jako działki pomiędzy Wrzeszczańską, Kochanowskiego, oczyszczalnią ścieków i Hallera. Rzadziej - ale również - używana na określenie osiedla przy Ostroroga, Baczyńskiego i Bohomolca zbudowanego w pierwszej połowie lat 70-tych.
Kuźniczki - prawie kompletnie zapomniane. Kojarzone z dwoma rejonami - dworkie, o którym była mowa w jednym z postów oraz z okolicami mostu w ciągu ul. Kościuszki.
Dolny Wrzeszcz (również Stary Wrzeszcz) - najmniej poprawna ale za to najbardziej zrozumiała dla nietubylców nazwa.
Są tu też mini-dzielniczki takie jak chćby Fińskie Domki zrozumiałe dla wszystkich tubylców.

Co do map okolicy. Od 1970 roku do dziś nie opublikowano, żadnej poprawnej mapy okolicy. Tak w zakresie nazw jak i przebiegu ulic. Do dziś nie wiem, gdzie przebiega ulica, przy której teoretycznie miszkam :hihi:

Pozdrawiam

Tubylec od 1974 r.

Marcin - Sro Wrz 01, 2004 5:25 pm

Cytat:
Grun i Basso

Chyba Grün i Marcin. :) Wszak to Bassa jest zwolenniczką "nowomowy". :)
Cytat:
nie mają racji, że nie jest ważne jak określają to mieszkańcy, bo trzeba się trzymać historycznych nazw. Nazwy historyczne trzeba promować, ale walczyć z tożsamością lokalną nie należy.

Pozwolę sobie nadal się nie zgadzać z takimi opiniami. Bo w takim razie wyrugujmy ze wszystkich planów Główne Miasto a cały teren śródmieścia nazywajmy Starym Miastem - bo "walczyć z tożsamością lokalną nie należy". :wink:

Sabaoth - Sro Wrz 01, 2004 6:15 pm

Cytat:
Pozwolę sobie nadal się nie zgadzać z takimi opiniami. Bo w takim razie wyrugujmy ze wszystkich planów Główne Miasto a cały teren śródmieścia nazywajmy Starym Miastem - bo "walczyć z tożsamością lokalną nie należy".


Albo jeszcze gorzej: STARÓWKĄ (tfu, tfu).

Grün - Sro Wrz 01, 2004 10:02 pm

Tak jest najprościej. Masa ludzi chodzi SE po DWORZU, a nie sobie, WŁANCZA, zamiast włączać, wciąga uprzednio SWETR, bo na tym DWORZU jest WIATER. Takim językiem posługuje się znakomita większość Polaków. To znaczy, że co? Że należy to uznać za słuszne i obowiązujące - a Bralczykowi i Miodkowi wysłać list że "nie mają racji"? Podobnie jest z nazwami. Wybacz Wiewiórze1, ale usus językowy, czy nawet świadomościowy, wytworzony na bazie braku szacunku dla "hitlerowskiej" przeszłości Gdańska popartym nieuctwem, nie przekonuje mnie zupełnie.
bassa - Sro Wrz 01, 2004 11:32 pm

Aaaaaaa! Z entuzjazmem witam Wiewióra ! I dziekuje za staranne opisanie ,,lokalnosci i lokalizacji ,, Dolnego Wrzeszcza.Spotkałam sie tez z nazwą Kolonijki, słyszałes takie okreslenie ?
Tak, gdy sie w potocznym komunikowaniu mówi ,,Kuźniczki,, to rozmowca zrozumie ,,park,, a nie np Wajdeloty czy Biała...
Pgrzegiecie ,,w druga strone,, to mapa załaczona do Cielątkowskiej i Lorensa, plan osiedli z lat 20-tych- gdzie sa one nazwane po prostu A-1, B-3, C 17 i tak dalej.Wyraznie wydzielone, Sochaczewska osobno i inne drogie sercu Yarecque miejsca...rozdrobnienie jeszcze wieksze niz wypisane przez Wiewióra rzeczywiscie funkcjonujace okreslenia.Projektowane jako OSIEDLA ,swiadomie wydzielone..juz na etapie pracy architektow i funkcji w takim OSIEDLU.
Matecznik to bodajze A-3...brrr ! szczyt romantyzmu...
Czy nasze pokolenie nie moze byc nazwodawcami ?Pojawil sie przecie powód- sieci netowe łaczace/dzielace tereny/spolecznosci a takze-nazwy lokalnych klubow kulturalnych ,,promieniujacych,, na swoja okolice.Co przecie nijak nie ,,uwłacza,, starym nazwom- chodzi o sytuacje, gdy nazwy nie ma ! I jestem przeciw nowomowie i wymyslaniu w stylu urzedniczego banalu- od nazw sa TEZ fachowcy...np w firmach wizerunkowych czy wydawnictwach..
A wyzej jest dysputa -jak by Gruen nazwal Park w Pasie Nadmorskim ?? znaczy..starej nazwy nie ma ?I co robic ?? :^^

Marcin - Sro Wrz 01, 2004 11:47 pm

Cytat:
Czy nasze pokolenie nie moze byc nazwodawcami ?

NIE! :D
Cytat:
Pojawil sie przecie powód- sieci netowe łaczace/dzielace tereny/spolecznosci a takze-nazwy lokalnych klubow kulturalnych ,,promieniujacych,, na swoja okolice

Paranoja. Oprócz nadawania nazw dla jakiś części osiedli od sieci mogą istnieć inne kryteria: parafie, szkoły, knajpy, hipermarkety, agencje towarzyskie... I co jeśli dla jakiegoś miejsca będą egzystować równocześnie inne nazwy (wg innych kryteriów)? Bzdura. Jeszcze raz apeluję - nie szukajmy na siłę nazw dla miejsc, które już je mają.

pumeks - Czw Wrz 02, 2004 8:55 am
Temat postu: Re: Wracając do Kolonii
wiewior1 napisał/a:
Nowe Szkoty - zdecydowanie dziś wiązane są jedynie z okolicami stacji SKM o tej nazwie i terenami od torów w kierunku Martwej Wisły.


To forum nazywa się DAWNY Gdańsk i dla nas, w zgodzie z prawdą historyczną, Nowe Szkoty to osada leżąca nad Strzyżą, poniżej Kuźniczek, a jej główną osią są ulice noszące obecnie nazwy Wyspiańskiego i Leczkowa.

Grün - Czw Wrz 02, 2004 10:34 am

Wychodząc na przeciw potrzebom mieszkańców Trójmiasta proponuję sporządzić mapę AKTUALNYCH nazw, nie jakieś tam pohitlerowskie zaszłości typu Kuźniczki, czy Główne Miasto. Trzeba z ŻYWYMI NAPRZÓD IŚĆ. Oczekuję na uzupełnienia :)
Marcin - Czw Wrz 02, 2004 11:00 am

:haha:
Cytat:
Oczekuję na uzupełnienia

Przymorze:
-> Real Praktiker kwartał (albo spolszczona wersja: prawdziwy praktyk)
-> przy "Okrąglaku"
-> Maćkowy 2 (w okolicach klubu osiedlowego "Maciuś")

:hihi: :hihi: :hihi:

No i jeszcze ten Auchan - przecież i tak tak wszyscy mówią "oszołom".

:haha:

pumeks - Czw Wrz 02, 2004 11:11 am

Grün napisał/a:
Wychodząc na przeciw potrzebom mieszkańców Trójmiasta proponuję sporządzić mapę AKTUALNYCH nazw, nie jakieś tam pohitlerowskie zaszłości typu Kuźniczki, czy Główne Miasto. Trzeba z ŻYWYMI NAPRZÓD IŚĆ. Oczekuję na uzupełnienia :)


Zawsze mnie bawiło, jak mieszkańcy Przymorza mówiąc o Oliwie nazywali ją "Starą Oliwą". Wychodzili z założenia że oni mieszkają w jakiejś "Nowej Oliwie".

Grün - Czw Wrz 02, 2004 11:19 am

To ja poproszę o lokalizację dzielnicy Przy Maciusiu i Przy Okrąglaku, bo ja jestem zapóźniony i sie nie znam.
Marcin - Czw Wrz 02, 2004 11:33 am

Cytat:
Przy Okrąglaku
- czyli przy kościele zwanym "okrąglakiem" (chociż bardziej adekwatna byłaby nazwa: walec) :hihi:
Cytat:
Przy Maciusiu
- rejony Opolskiej (Sabaoth z pewnością bardzo dobrze kojarzy) :hihi:
Sabaoth - Czw Wrz 02, 2004 11:52 am

Cytat:
- rejony Opolskiej (Sabaoth z pewnością bardzo dobrze kojarzy)

Kojarze, ale w Maciusiu nigdy nie bylem. Mieszkalem przez pewien czas na Kolobrzeskiej 44.

Zoppoter - Czw Wrz 02, 2004 12:01 pm

Grün napisał/a:
Trzeba z ŻYWYMI NAPRZÓD IŚĆ. Oczekuję na uzupełnienia :)


Tajest. Zara se przypomne co tam jeszcze mamy...

1. Żabianka zajmuje równiez obszar na zachód od torowiska kolejowego tudzież na południe od ulicy Pomorskiej. Zdaje się, że też Jelitkowo coraz bardziej staje się Żabianką.
2. Przymorze OCZYWIŚCIE sięga aż do Lasów Oliwskich, obejmując Polanki na przykład.
3. Nowy Port i Brzeźno to właściwie to samo.
4. Wyścigi to oczywiście cały południowy Sopot (przestarzałe, germańskie i hitlerowskie nazwy Karlikowo i Świemirowo nie zasługują na pamięć), a Brodwino jest tożsame z Kamiennym Potokiem.
5. Dolny Sopot zajmuje również pas ziemi miedzy główna arterią a skarpą sopocką, czyli obszar połozony kilkanaście metrów wyżej od dawnego Dolnego Sopotu...
6. Miejsce Kolibek zajeła dzielnica Koło Klifu. Tym samym Klif Redłowski zapewne przestał istnieć...
7. Redłowo zaanektowało Mały Kack, leżąc niegdyś na zachód od torów kolejowych. Małego kacka już nie ma.
8. Nie ma również Wielkiego Kacka, bo teraz są Karwiny.
9. Chwarzno jest tożsame z Chwaszczynem, a Wiczlino z Witominem.
10. Tam gdzie przed wojną w polskiej Gdyni, dumie II RP był Grabówek, teraz jest Stocznia.
11. Grabówek szczęśliwie nie zniknął, tylko zajął miejsce Leszczynek.
12. Leszczynki zrekompensowały to sobie zajmując najstarszą część Chyloni...

pumeks - Czw Wrz 02, 2004 12:09 pm

Oczywiście szpital na Klinicznej, a także Opera i Multikino leżą w dzielnicy Gdańsk-Politechnika.
Aha, widziałem reklamę jakiegoś biura czy czegoś tam, gdzie całkiem na serio w adresie mieli napisane "ulica Heweliusza, Gdańsk Główny" 8O

Zoppoter - Czw Wrz 02, 2004 12:11 pm

pumeks napisał/a:
Aha, widziałem reklamę jakiegoś biura czy czegoś tam, gdzie całkiem na serio w adresie mieli napisane "ulica Heweliusza, Gdańsk Główny" 8O


Może przeznaczony dla wóżków z bagażami i pocztą przejazd przez tory jest fragmentem ulicy Heweliusza...? :haha: Ewentualnie może chodzi o firmę z siedzibą w tunelu na przedłuzeniu ul. Heweliusza...

bassa - Czw Wrz 02, 2004 1:48 pm

Piękny Kij w Mrowisko- a nie mówiłam, że Gruen jest kłasa sam dla siebie ?Hiperrektor !
:mrgreen:
ad rem- protestuje przeciw nazwom firm i biznes-skojarzeniom : mowa o spolecznosciach osiedlowych i tozsamosci,,małych ojczyzn,,-no moze z wyjatkiem Olivii i Gedanii.
osiedle z ul Opolską to uczciwe zaspa ROZSTAJE, piekna nazwa..podobnie to co miedzy Przymorzem a ul Hynka- to zaspa MŁYNIEC...tez ładne !
Polanki to Polanki...(okolica a nie tylko ulica)
matecznik to kwadracik A-3 z mapy, ktora ma (skanuje ?)Yarecque- miedzy ETC, Chrobrego, Kosciuszki i al Legionow- vis a vis ma Gedanie ale to juz ,,inna bajka,, jak pisal Wiewiór.
A klub Winda z ul Racławickiej wcale sie nie musial nazywac Winda....Planujac przeprowadzke na Kuzniczki do bylego kina Jagienka i administrujac miejskimi funduszami koncertowymi w teatrze Lesnym na Jaskowej Dolinie-spoko mógl sie jakos ładnie skojarzyc z Dawnym Wrzeszczem... :P
Tak sie sklada, ze FDG jest-ankietowo i fachowcowo - swietnie przygotowane do dyskutowania nazw dla MIEJSC /inwestycji/pomysłow/projektow spol/KTORE TYCH NAZW NIE MIALY -nigdy...
Dlaczego Marcin uwaza, ze amator-developer wymysli lepsza nazwe niz sam Marcin ???
np dla biurowca-handlowca na terenie rampy Kashubian Bahn??? :OO

Mikołaj - Czw Wrz 02, 2004 1:53 pm

Cytat:
dla biurowca-handlowca na terenie rampy Kashubian ( :hihi: ) Bahn???

Proponuję Rampa Plaza

Marcin - Czw Wrz 02, 2004 2:11 pm

Cytat:
osiedle z ul Opolską to uczciwe zaspa ROZSTAJE

8O Chyba jednak nie... :hihi:

seestrasse - Czw Wrz 02, 2004 5:16 pm

dorzuce sie do tej pasjonujacej dyskusji. Otóz okazuje sie, ze przez cale swoje dluuugie zycie tak naprawde w Gdansku wcale nie mieszkam. Bo tak:
mieszkajac na Seestrasse, jezdzilam do budy DO GDANSKA.
mieszkajac w Stolzenbergu (a raczej na polach w jego okolicy) równiez musialam na studia dojezdzac DO GDANSKA (az dziwne, ze nie dotalam akademika. Kolezanka z blokowiska na Niedzwiedniku usilowala przekonac pania w Toku Studiów, ze jest z Bretowa i nalezy jej sie pokoik - no i prawie jej sie udalo :haha: )
Teraz jest tak samo. Jade np. po zakupy - do Gdanska. Tak mówia wszyscy obok mnie.
Nie ma w jezyku tych wszystkich ludzi slowa Sródmiescie, a wyraz GDANSK funkcjonuje w takim samym znaczeniu jak kazde inne osiedle wybudowane w naszym miescie (przeciez rzadko kto ma tak naprawde pojecie o tym, ze Oliwa czy Orunia byly kiedys osobnymi "organizmami miejskimi"). O "starówce (300 km>>)" przez litosc nie wspomne.

knovak - Czw Wrz 02, 2004 8:54 pm

Przypadkowo (albo i nie :wink: ) Zoppoterowi udało się przemycić elegię na cześć wielkiego wpływu nazw przystanków kolejowych na świadomość mieszkańców Trójmiasta (a może Przyeskaemkolandu? :hiihihi: )
Vide przypadki Żabianki, Przymorza, Grabówka, Leszczynek... - człek wysiada z kolejki, widzi napis Leszczynki albo Żabianka i jest święcie przekonany, że to prawda
:hihi:

Petelka - Czw Wrz 02, 2004 9:03 pm

Marcin napisał/a:
Cytat:
osiedle z ul Opolską to uczciwe zaspa ROZSTAJE

8O Chyba jednak nie... :hihi:

NA PEWNO nie!

Zoppoter - Pią Wrz 03, 2004 9:10 am

knovak napisał/a:
Przypadkowo (albo i nie :wink: ) Zoppoterowi udało się przemycić elegię na cześć wielkiego wpływu nazw przystanków kolejowych na świadomość mieszkańców Trójmiasta (a może Przyeskaemkolandu? :hiihihi: )


Oczywiscie, że nieprzypadkowo. SKM też ma jakąś wadę (bo poza tym ma oczywiście same zalety :burn: :rwie_wlosy: )

pumeks - Pią Wrz 03, 2004 9:29 am

bassa napisał/a:
osiedle z ul Opolską to uczciwe zaspa ROZSTAJE, piekna nazwa..podobnie to co miedzy Przymorzem a ul Hynka- to zaspa MŁYNIEC...tez ładne !

"Rozstaje" (nieporadne tłumaczenie nazwy "Eckhof" to ulice Ciołkowskiego, Leszczyńskich, czyli to co Grün proponował już nazwać "Przy ETC".
Młyniec wziął się z tłumaczenia nazwy Mühlenhof, z tym że dwór o takiej nazwie leżał mniej więcej pomiędzy obecnymi przystankami SKM Zaspa i Przymorze-Uniwersytet.

Zoppoter - Pią Wrz 03, 2004 9:39 am

pumeks napisał/a:
"Rozstaje" (nieporadne tłumaczenie nazwy "Eckhof" to ulice Ciołkowskiego, Leszczyńskich, czyli to co Grün proponował już nazwać "Przy ETC".


Grün jak Grün...

wiewior1 - Sob Wrz 04, 2004 10:27 pm

Witam serdecznie

Absolutnie nie neguje istnienia dawnych nazw. To byłby przecież idiotyzm :)
Jestem całkowicie przekonany do tego, że nowe pokolenia w nowych dzielnicach, a taką jest ta, w której mieszkam mają prawo do nadawania im nazw.

Nie chcę mieszkać w Kolonii Rzeszy koło Nowego Szotlandu (bo przecież Nowe Szkoty to też nowomowa).

Cieszę się, że macie Panowie taką atencję do starych nazw. Bardzo to cenię. Ale sprawiacie wrażenie sekciarzy :) nie zainteresowanych niczym poza swoją wielką wiedzą.

Szkoda, bo myślałem, że pogadamy o tym dlaczego ludzie źle nazywają dzielnice. Wam jednak widzę wystarcza wyśmiewanie się z tego, że robią to źle.

Pozdrawiam z Langfurtu :)

Wiewior

wiewior1 - Sob Wrz 04, 2004 10:42 pm
Temat postu: Kolonijki
Co do "Kolonijek" to jest to popularniejszy zwyczaj. Rzeczywiscie działki pomiędzy oczyszczalnią, Wrzeszczańska, Kochanowkiego i Hallera nazywano Kolonijkami, ale ta sama nazwa używana jest dla działek (slumsów) nad Placen Zebrań Ludowych.

Pozdrawiam

Wiewior

bassa - Sob Wrz 04, 2004 11:18 pm

He he... :OO jak sie nazywa ta dzida bojowa w która piorun rabnal ostatnio figurze na Sw Ducha ??
Otóz taka ,,dzide,, własnie przekazuje Wiewiórowi chylac czoło przed precyzja i konkretem jego wypowiedzi.Narzedzia bojowe- w rece fachowcow...
A takze słuzę wyd PG 2004 A.Taraszkiewicz : Wielorodzinna architektura mieszkaniowa w Polsce okresu transformacji -na przykladzie Trojmiasta.
Zawiera m in takie zdanka ,,Szczegolnie niebezpieczny wydaje sie agresywny historyzm,, w wydaniu fałszujacym historie poprzez budowe ,,nowych zabytkow,,- ilustracja.....(Stagiewna).Znaczy- rabie autor na odlew, nie przejmujac sie..i tak przez bite 113 str, jest tez bibliografia i komplet nowych nazw OSIEDLI ( nie dzielnic !)
We Wrzeszczu bedzie sporo do nazwania...Moze pomyslec zanim sie mleko rozleje ???

Marcin - Sob Wrz 04, 2004 11:33 pm

Cytat:
Ale sprawiacie wrażenie sekciarzy

Tak i nawet nazwaliśmy tą sektę. "Dawny Gdańsk" się nazywa. :hihi:
Cytat:
nie zainteresowanych niczym poza swoją wielką wiedzą.

Bez przesady. Mam jeszcze inne zainteresowania, np. egocentryzm... :wink: :hihi:

A tak już poważnie - to co nam pozostaje oprócz śmiechu związanego z błędnym nazewnictwem? Wyjść na ulicę pikietować nie wyjdziemy. Wyruszać w teren "uświadamiać autochtonów" nie wyruszymy - bo przecież oni wiedzą i tak najlepiej gdzie mieszkają i żaden obcy nie będzie ich pouczał.

A co do przyczyn błednego nazewnictwa to sprawa jest chyba prosta.
Żle przetłumaczone po wojnie nazwy; nieliczenie się z historycznymi nazwami przy nadawaniu nowych; niewiedza mieszkańców; błedna lokalizacja "regionów" przez samych mieszkańców; błędnie nazwane przystanki SKMu (do kololic których przylgnęły te nazwy); itd. - czyli wszystko to o czym była mowa wyżej.

Również pozdrawiam, ale z Langfuhru (a nawet Nowej Szkocji) ;)

Marek Z - Sob Wrz 04, 2004 11:53 pm

O, następny Wachmistrz.. :hmmm:
pumeks - Nie Wrz 05, 2004 11:57 am

bassa napisał/a:
Zawiera m in takie zdanka ,,Szczegolnie niebezpieczny wydaje sie agresywny historyzm,, w wydaniu fałszujacym historie poprzez budowe ,,nowych zabytkow,,- ilustracja.....(Stagiewna).Znaczy- rabie autor na odlew, nie przejmujac sie..

Co do TEGO akurat zdania, w pełni się z nim zgadzam - taka "rekonstrukcja" jaką zaproponowano na Stągiewnej - a także na Sierocej i w paru innych miejscach, łącznie z "odtworzeniem" hotelu Danziger Hof - jest fałszowaniem historii poprzez budowę "nowych zabytków".
Co do tego, co napisał Wiewiór, nie będę komentował bo juz napisałem wyżej: to forum nazywa się DAWNY Gdańsk.

Grün - Nie Wrz 05, 2004 1:54 pm

A przepraszam, bo się zgubiłem - znaczy że jeśli nie można odbudować zabytku dokładnie to wolisz w tym miejscu City Forum?
Marcin - Nie Wrz 05, 2004 9:18 pm

Ja już wolę takie fałszowanie historii niż chrom i szkło barwione.
Tak w zasadzie to np. całe GM to fałszowanie - bo oprócz kościołów, gmachów publicznych i kilku(nastu) kamieniczek nic tu nie przetrwało. Bo większość kamieniczek (nie licząc via regis i Mariackiej) to dość swobodne wariacje-stylizacje powojennych architektów.

bassa - Nie Wrz 05, 2004 9:50 pm

Wiewiór jest precyzyjny- tak jak Taraszkiewicz, ktory opracowal w koncu naukowe dzielo i mogłby zgubic sens i własne zdanie-w milionie slow...specjalistycznych... :OO
(uwazam ze City forumy to skandal i wiocha, jesli juz małpowac wielkomiejskosc i uliczki butikowe, to sa lepsze przyklady...)
Uwazam tez, ze do nazewnictwa nowych miejsc powinna sie brac spolecznosc netowa w formie sond, ankiet i burz mozgow ( nie ,,konkursow,,) a najlepiej -spolecznosc FDG plus Univ Gd plus 30 Dni...a nie budowlancy- i ze taka liste ,,nazw do wziecia,,mozna zrobic ZANIM cos zostanie zbudowane...
Hala sportowa na skraju Zabianki i Sopotu ! mini osiedle na pobrowarowych terenach---->az sie prosi Kleinhammer !- nowy biurowiec/handlowiec na terenach Kashubian Bahn...cała pierzeja ulicy Białej w okolicach ul Warynskiego...itd
(Wiewiór-Krajanie- widzisz wyrazny Twoj wpływ na bassoretoryke ??? :P )

Grün - Nie Wrz 05, 2004 10:16 pm

Bassa, jesteś winna złotówkę na fundusz wykupu Wyspy Spichrzów.
bassa - Nie Wrz 05, 2004 10:57 pm

Z przyjemnoscią- mam tez dla Gruena przesliczne 80 letnie obejmy do rynny..calkiem zielone ! Nic blizej rzygacza w naszych stronach nie ma.....
Jesli sie Naczelnemu Rzygaczowi nie spodobaja, to zawsze mozna spieniezyc w zlomowcu i dorzucic do Funduszu...
Aaaa! Zauwazyliscie ze BartoszB sie pojawił ? co za szansa na unikalne fotki Wrzeszcza...zanim znikna drobiazgi (chodniki, ploty, drzewa...piece kaflowe...rynny ..klamki, drzwi wejsciowe do budynkow...) w szalenstwie remontowym i inwestycyjnym w okolicy...

Mikołaj - Pon Wrz 06, 2004 1:41 am

Cytat:
Ja już wolę takie fałszowanie historii niż chrom i szkło barwione.

A to, co powstało przy Długich Ogrodach? Toż to dwa w jednym - nie dość, że chrom i szkło, to jeszcze niby "nawiązuje". To ja już wolę, żeby nic nie udawać.
Ale dosyć, bo nie o architekturze jest tu mowa.

wiewior1 napisał/a:
nowe pokolenia w nowych dzielnicach

Przede wszystkim witam Cię serdecznie, znamy się z innych miejsc - chyba się zorientowałeś? :D
Nowe pokolenia w nowych dzielnicach... Teza warta doprecyzowania, choć i tak trudno by było się z tym zgodzić. Jak dla mnie, to dawne nazwy liczą się przede wszystkim, gdyby nie istniały to wtedy należałoby sie zastanowić nad uwzględnieniem nazw zwyczajowych, a już w ostatniej kolejności powinno się to pozostawiać deweloperom/inwestorom. Jakiś czas temu w dodatku Dom do GW był przeglad nazw nowych osiedli i centrów handlowych - boki zrywać! Po jakimś czasie często sami dochodzą do wniosku, że lepiej przyjąc oryginalne nazwy miejscowe - zaden tam King Cross tylko Wzgórze, Osowa itp.
A co do pokoleń - każdy z nas z dzieciństwa pamięta, że nadawało się nazwy różnym miejscom w swojej okolicy. Jest to rzecz magiczna - budowanie własnego mikrokosmosu. Ale żeby te nazwy miały wchodzić do powszechnego obiegu..? Po co? Na jakiej zasadzie? Jak często musiałyby się zmieniać?

Cytat:
Ale sprawiacie wrażenie sekciarzy nie zainteresowanych niczym poza swoją wielką wiedzą.

Nie wiem, jaki były Twoje intencje, ale myślę, że większość odebrała to jako komplement. Z drugiej części zdania wykreśliłbym jedynie "swoją" :wink:

Cytat:
O, następny Wachmistrz

Marku, zapewniam, że nie.

Cytat:
Bassa, jesteś winna złotówkę na fundusz wykupu Wyspy Spichrzów.

:haha: :haha: :haha:
Wkrótce podam konto.

Cytat:
Kashubian Bahn

The Kashubian Bahn? :hihi:

Mikołaj - Pon Wrz 06, 2004 4:14 am

Cytat:
Zauwazyliscie ze BartoszB sie pojawił

Zauważyliśmy i znamy Bartosza, a w zasadzie jego dzieło.

Marcin - Pon Wrz 06, 2004 7:37 am

Cytat:
Toż to dwa w jednym - nie dość, że chrom i szkło, to jeszcze niby "nawiązuje". To ja już wolę, żeby nic nie udawać.

Jasne, jasne - Labestia czytuje co tu piszesz... :wink:

pumeks - Pon Wrz 06, 2004 9:12 am

Grün napisał/a:
A przepraszam, bo się zgubiłem - znaczy że jeśli nie można odbudować zabytku dokładnie to wolisz w tym miejscu City Forum?


Jezeli w miejscu był ZABYTEK, to jestem za tym żeby go zrekonstruować. Przy czym moje rozumienie słowa rekonstrukcja nie dopuszcza związku frazeologicznego "zrekonstruować dokładnie". Jak ma być niedokładnie, to dajmy sobie spokój.

Jeżeli w jakimś miejscu była architektura pozbawiona walorów historycznych - a to jest przypadek nie tylko ulicy Stągiewnej, ale także np. Targu Rybnego, no i - tu się narażę - Targu Węglowego z Danziger Hoffem - nie należy w ogóle zawracać sobie głowy "odbudową". Należy zastosować nową architekturę, ale HARMONIZUJĄCĄ. Moim zdaniem oznacza to - w obrębie Prawego i Starego Miasta - architekturę typu hotel "Hanza" czy zwłaszcza nowe Stare Miasto w Elblągu. Czyli coś co ma wyglądać jak kamieniczki, ale nie pseudorenesansowe, pseudogotyckie czy zwłaszcza pseudo-neo-renesansowe, tylko kamieniczki w stylu pierwszej połowy XXI wieku. Ale pozostające kamieniczkami.
W przypadku Targu Węglowego powinny to być obiekty większe, ale bez przesady - takie jak budynek Banku przy Bramie Wyżynnej lub nieco niższe. I nie nadużywające materiałów które NADMIERNIE kontrastowałyby z otoczeniem.

Mikołaj - Pon Wrz 06, 2004 11:11 am

Cytat:
Jasne, jasne - Labestia czytuje co tu piszesz...

tu akurat nie ma między nami sporu

bassa - Pon Wrz 06, 2004 11:01 pm

A ze spytam Gruena w ramach ,,konkret & precyzja,,czym podpadlam w kwestii winnej złotowki ? Nie uzywam słowa STARÓWKA (300 km>>) (300 km>>) przecie...jak najbardziej popieram pomysl wykupu Wyspy Spichrzow i niniejszym postuluje powolanie Ministra Skarbu z odpowiedniej wielkosci tacą czy mieszkiem. Kwestura FDG ! Z pieczecia lakową ,jestem stad,,
Szczegolnie, ze wpłaty na konto to dodatkowo 3,50 - i jak na mnie to zarabia bank czy poczta np. od smiesznie niskiej wpłaty 12 zl za roczna prenumerate Pisma NGO to mi sie robi COS...o, cos takiego :evil: :evil: :evil: i chodze wyjac po nowym Parku w Pasie Nadmorskim albo po...Parku Nad Strzyżą....

Mikołaj - Wto Wrz 07, 2004 12:25 am

Bassa, załóz sobie konto internetowe (Intelgo, mBank) - przelewy 0 zł.
bassa - Wto Wrz 07, 2004 11:51 pm

No tu ciekawostka jest-sprawdzal czlowiek na moja prosbę i ponoc nie mozna w/w bankach załozyc konta Stowarzyszeniu- tylko osoba pryw albo firma.
Grün - Sro Wrz 08, 2004 12:06 am

No to jakiś specjalista sprawdzał, albo jakiś specjalista udzielał informacji. Stowarzyszenie (za wyjątkiem wszakże stowarzyszenia zwykłego) jest osobą prawną - i jako takie, zwłaszcza jeśli prowadzi działalność gospodarczą, może a czasem nawet musi posiadać rachunek bankowy.
Mikołaj - Sro Wrz 08, 2004 12:16 am

Bassa, a ty funkconujesz już jako stowarzyszenie?
A co do tego, ze nie można takiego konta załozyć - bzdura do kwadratu! Tyle że konta dla osób nie-fizycznych są droższe.

Corzano - Pią Gru 31, 2004 2:03 pm

Zoppoter napisał/a:
Nowy Port i Brzeźno to właściwie to samo.


Bez przesadyzmu - "są granice, których przekraczać nie można." :mrgreen:

Grün - Pią Gru 31, 2004 5:38 pm

Noooooooooooooooo - co to to nie! Nowy Port i Brzeźno mają bardzo ściśle określone granice :) prawda Corzano? :%
bassa - Sob Sty 01, 2005 1:37 am

jeszcze raz piszę- nie da rady załozyc konta w INTERNETOWYM banku -stowarzyszeniu ! A w normalnym banku- owszem, np oferta Cel oszczędza środki- zestaw dla organizacji non profit "wspólny cel" PKO BP...14 zl miesiecznie koszt utrzymania pakietu.To juz lepsze konto Stow w SKOK- za 2 zl miesiecznie... To jest temat który przeleciał do osobnego watku- Stowarzyszenia (NIE Fundacje!) i tam warto podyskutować nad konkretami.Np. ostatnio sie doczytałam,ze nie kazda firma moze 1% podatku podarowac...diabeł siedzi w szczególach ! :OO
villaoliva - Sro Sie 29, 2007 9:20 pm

Przystanek "Słowackiego" odchodzi w przeszłość.
Autobusowe "Koszary" też :cry:

UM Gdańsk
Cytat:
Zmiana nazwy przystanków w obrębie skrzyżowania Grunwaldzka/Słowackiego/Kościuszki

Przy okazji otwarcia zmodernizowanego skrzyżowania Grunwaldzka/Słowackiego/ Kościuszki zostaną ujednolicone nazwy przystanków komunikacji miejskiej w ramach węzła przesiadkowego. Od 1 września br. przystanki autobusowe: „Dekerta”, „Kościuszki”, „Koszary” oraz tramwajowy: „Słowackiego” (w obu kierunkach) zmienią swoją nazwę na „Galeria Bałtycka”, od najbardziej charakterystycznego obiektu przy tym węźle. To kolejny element w ramach poprawy oznaczenia sieci komunikacyjnej w Gdańsku. Warto przypomnieć, że przy wyznaczaniu tras na biletach okresowych powyższe przystanki były już wcześniej traktowane jako węzeł przesiadkowy.
Wiąże się z tym również wprowadzenie dodatkowego przystanku „Galeria Bałtycka” jako stałego na trasie linii C w kierunku Jelitkowa (przed wiaduktem w ciągu ulicy Kościuszki). Zmiana ta umożliwi pasażerom przesiadanie się na linie tramwajowe. W czasie modernizacji skrzyżowania ten przystanek już funkcjonował, ale jako tymczasowy.

Corzano - Sro Sie 29, 2007 10:07 pm

Cytat:
Przystanek "Słowackiego" odchodzi w przeszłość.

Ciekawe ile nazwanie przystanku nazwą sklepu może kosztować? :%

villaoliva - Sro Sie 29, 2007 10:15 pm

Też nad tym się zastanawiałem.
A czy przypadkiem stacja Gdańsk Wrzeszcz też nie powinna zmienić nazwy?
Przecież GB będzie najbardziej charakterystycznym elementem w pobliżu :evil:

Teraz ruszy cała plaga, każde centrum będzie chciało posiadać własny przystanek w rozkładzie. A potem przyjdzie czas na nazwy geograficzne w mieście...

racibo - Sro Sie 29, 2007 11:57 pm

można by tuziny propozycji dorzucić:
-zamiast Pętla Oliwa "Mix Całodobowy"
-zamiast Obrońców Westrplatte "Baleronik"
-miast SKM Prz-Univ "Rossie"
itp itd itp

feyg - Czw Sie 30, 2007 12:08 pm

villaoliva napisał/a:
Teraz ruszy cała plaga, każde centrum będzie chciało posiadać własny przystanek w rozkładzie. A potem przyjdzie czas na nazwy geograficzne w mieście...

Nazwa ulicy jest nazwą geograficzną, a ulica Hestii w Sopocie (wraz z przystankiem) istnieje już parę dobrych lat :wink:

P.S. W propozycji zmiany nazwy "Obrońców Westerplatte" na "Baleronik" zauważam elementy dywersyjne typowe dla przedstwicieli ziomkostw wypędzonych z Erika Steinbach na czele. Jest to tym bardziej oburzające, że propozycja pojawiła się tuz przed 1 września. Powiernictwo Polskie tylko czeka na takie okazje :hihi:

seestrasse - Czw Sie 30, 2007 12:10 pm

na szczęście wciąż istnieje przystanek z nazwą "Brama Oliwska", choć śladu po Bramie dawno nie ma :wink:
villaoliva - Czw Sie 30, 2007 1:59 pm

Cytat:
Nazwa ulicy jest nazwą geograficzną, a ulica Hestii w Sopocie (wraz z przystankiem) istnieje już parę dobrych lat

Zgadza się, lecz ul. Hestii jest zupełnie nową uliczką, a w cytowanym wyżej przykładzie zlikwidowano istniejące już nazwy.

seestrasse - Czw Sie 30, 2007 2:01 pm

no to jak nazwać przystanek, gdy koszar już nie ma? miasto się zmienia :???:
villaoliva - Czw Sie 30, 2007 2:04 pm

Bramy Oliwskiej też nie ma.
seestrasse - Czw Sie 30, 2007 2:08 pm

ale też nic wokół nie stoi.
za to od lat mówi się w moim środowisku o planach budowy nowej Opery właśnie na tzw. placu zebrań ludowych. pomijam science fiction tych marzeń, ale gdyby tak się stało, przystanek zmieniłby swoją nazwę, a ja osobiście nie miałabym nic naprzeciw :wink:

villaoliva - Czw Sie 30, 2007 2:15 pm

seestrasse napisał/a:
ale też nic wokół nie stoi.
za to od lat mówi się w moim środowisku o planach budowy nowej Opery właśnie na tzw. placu zebrań ludowych. pomijam science fiction tych marzeń, ale gdyby tak się stało, przystanek zmieniłby swoją nazwę, a ja osobiście nie miałabym nic naprzeciw :wink:


Ale jest Plac Zebrań Ludowych - kojarzony przez większość :hiihihi:

Z tego co wiem, są zaawansowane plany budowy dla MDK zaplecza do organizacji "Sceny Muzycznej". Napewno nie grają tam oper.

seestrasse - Czw Sie 30, 2007 2:28 pm

villaoliva napisał/a:
Ale jest Plac Zebrań Ludowych - kojarzony przez większość

więc co? Plac Zebrań nie zapłacił za reklamę na tabliczce przystankowej? :braawo:

Cytat:
Z tego co wiem, są zaawansowane plany budowy dla MDK zaplecza do organizacji "Sceny Muzycznej". Napewno nie grają tam oper.

napisałam, że pomijam sajens fikszyn i marzenia :hihi: tak czy owak nastaw się, że nazwa Brama Oliwska zniknie prędzej czy później :cry: :wink:

villaoliva - Czw Sie 30, 2007 2:33 pm

Miasto się zmienia.

Dlatego należy szybko wprowadzić w życie umieszczoną tu kiedyś mapkę :<>

seestrasse - Czw Sie 30, 2007 2:46 pm

coraz bardziej mam wrażenie, że to walka z wiatrakami, ponieważ to niestety ludzie mówią "Morena", a nie Piecki bądź Migowo, kojarząc dane miejsce ze spółdzielnią mieszkaniową. i to jest faktycznie błąd, bo zastępuje się nazwę geo nazwą byle czego. ale wybacz, koszary jak i megasklep to są tylko budynki. w przeciwieństwie do ziemi są wyburzalne :wink:
nikt nie wyrzuca nazwy "Wrzeszcz".

aha, i póki co istnieje wciąż przystanek Złota Karczma, nie Ikea czy cóś.

no i jeszcze przykład kolejowy - co chciałbyś zrobić z obydwoma przystankami stoczniowymi, Politechniką i niebezpiecznie ostatnio naruszonym przez Uniwersytet Przymorzem? nie sądzisz, że czasem dobrze jest dookreślić dane miejsce? :wink:

villaoliva - Czw Sie 30, 2007 3:12 pm

Skoro tak twierdzisz to ja sie zastanawiam czy więcej ludzi chodzi do Opery czy Multikina?
I czy w związku z tym cały węzeł tramwajowy oraz stację SKM nie nazwać Gdańsk Multikino?
To jest doskonałe dookreślenie. :mrgreen:

Po co to wywiaszanie białej flagi?
To znaczy że dajemy sobie spokój ze starówką???
STARÓWKA (300 km>>) (300 km>>) (300 km>>) (300 km>>)

Wydaje mi się, że my właśnie na tym forum powinnismy murem stać za tradycyjnymi nazwami.
Własnie tutaj ich bronić, a nie usprawiedliwiać istnienienia np. Moreny.

Im więcej będzie takich obrońców tym lepsza będzie średnia nazywających poprawnie miejsca. :co_jest:

villaoliva - Czw Sie 30, 2007 3:21 pm

Cytat:
aha, i póki co istnieje wciąż przystanek Złota Karczma, nie Ikea czy cóś.
Ale jeżdzą specjalne autobusy do Parku Handlowego Matarnia, wogóle nie zahaczając o właściwą Matarnię.
seestrasse - Czw Sie 30, 2007 3:30 pm

nie wywieszam białej flagi. stwierdzam proste fakty.
burzę się, gdy słyszę staroofkę, Morenę, także Letniewo, że ktoś mieszka w Wyścigach bądź na nich.
ale jestem w bolesnej mniejszości, i przyjmę na zimno jak mi zmienią nazwę przystanku z Opery na Multikino. bo jak słusznie zauważyłeś, ludzi którzy chodzą do Multikina jest więcej. przyjmę na zimno również dlatego, że to szczegół wobec faktu, że ludzie nie znają historii tego miasta, i chwytają się tego, co mają pod nosem, czyli Baleroników, Multikin, Szadółek* (to są bloki obok mnie, a ja przecież mieszkam na Ujeścisku). że wszyscy jesteśmy przyjezdni, ale może procent z nas wie, co tu było kiedyś.
powtarzam, bardziej bolą mnie bezmyślne zmiany nazw dzielnic, czyli ziemi. ale każda chałupa rozleci się, zwłaszcza wtedy, gdy nie będzie już potrzebna - vide koszary. z tego powodu nie mam zamiaru drzeć szat.

*koleżanka od Szadółek pod wpływem m. in. moich uwag zmieniła swego czasu nomenklaturę naszej dzielnicy na Ujeścisko Główne. jeśli skonstruujesz jakiś efektywny system edukacji takich ludzi i wprowadzisz go w życie, stawiam Ci skrzynkę balantasia :wink:

villaoliva - Czw Sie 30, 2007 3:37 pm

Niestety jedyny sposób to iść pod prąd dostając za to cięgi i obelgi że jest się nienormalnym.
Znam to z innego forum.
Ale wiesz "Zasady Zobowiązują" :wink:

Jesteśmy z innego układu :hihi:

seestrasse - Czw Sie 30, 2007 3:45 pm

ludzie, którzy wmawiają Ci że jesteś nienormalny, nie rokują poprawy. dalej będą mówić swoje.
ludzie chcą wiedzieć, gdzie jest siłka na dzielni, czemu autobus smrodzi im pod oknem i dlaczego woda podrożała. mają w dupie sepiowe zdjęcia i nazwy, bosh, szwabskie jeszcze! po robocie wracają z powrotem na Morenę i idą do Kerfura po chleb, danie do mikrofali i piwo.
problem zmiany nazwy przystanku to przy tym mały pikuś. ale niestety, wypływa z takiego nastawienia społeczeństwa.
ten "układ" to świadomość :wink:

villaoliva - Czw Sie 30, 2007 3:57 pm

Ale jedyny sposób to właśnie wieszać im nazwę np. na przystanku.
Na autobusie nadal są Piecki i Migowo. :==
Robić oznakowanie drogowe (SIM).
Dowolnośc w tworzeniu "Jelitkowskich Dworów" na Zaspie i innych potwórków typu "Błękitna Kaskada" "Nova Oliva" czy "Osiedle Arkonska" powinna być konsultowana z kimś świadomym np. w UM Gdańska.

Nazwy geograficzne powinny być zastrzeżone prawnie przez miasto.
Wtedy może nie byłoby PH Matarnia w Złotej Karczmie.

Propagandy trzeba, nie można tego przyjmować na zimno gdyż to podobne do obojętności.
Trzeba być gorącym, reagować itp.

feyg - Czw Sie 30, 2007 5:03 pm

villaoliva napisał/a:
Dowolnośc w tworzeniu "Jelitkowskich Dworów" na Zaspie i innych potwórków typu "Błękitna Kaskada" "Nova Oliva" czy "Osiedle Arkonska" powinna być konsultowana z kimś świadomym np. w UM Gdańska.

Po warunkiem wszakże że takowi pracują w UM w to śmiem wątpić. :wink:
W mnie w Gdyni prywatny inwestor za zgodą UM wybudował centrum handlowe przy pomniku Eugeniusza Kwiatkowskiego, ba nawet nazwał centrum "Kwiatkowski"!!! wbrew woli rodziny i Towarzystwa Miłośników Gdyni (na szczęście w pobliżu nie ma przystanku)....
A co do deweloperów to również obserwuję radosną twórczość w wymyślaniu nazw nowych osiedli. Zwłaszcza śmieszy mnie używanie przymiotnika "Orlowska(-ski)" czy określeń "Orłowo Górne"w odniesieni do lokalizacji które zupełnie nic z Orłowem wspólnego nie mają. Ciekawe czy ci którzy kupili tam mieszania są świadomi, że nie mieszkają w Orłowie?

villaoliva - Czw Sie 30, 2007 5:18 pm

No cóż, nazwy Orłowo czy Oliwa kojarzą się lepiej przez co mieszkania rzekomo tam się znajdujące są droższe w matrażu.
Zwykłe oszustwo.

parker - Czw Sie 30, 2007 7:09 pm

villaoliva napisał/a:
No cóż, nazwy Orłowo czy Oliwa kojarzą się lepiej przez co mieszkania rzekomo tam się znajdujące są droższe w matrażu.
Zwykłe oszustwo.


Chłyt marketingowy :wink:

villaoliva - Czw Sie 30, 2007 7:13 pm

Czyli kłamstwo :wink:
villaoliva - Czw Sie 30, 2007 7:26 pm

Oto "chwyty marketingowe" :evil:

Osiedle Arkońska rzekomo w Oliwie...
Cytat:
Arkońska ­ nowoczesne osiedle położone w Gdańsku Oliwie na rogu ul. Śląskiej i Szczecińskiej.

ale o dziwo
Cytat:
Osiedle zlokalizowane będzie 500m od przystanku SKM Gdańsk Przymorze


Podobnie Nova Oliva
Cytat:
Osiedle zostanie zrealizowane w Oliwie u zbiegu ulic:Generała Bora Komorowskiego, Maurycego Beniowskiego i Słowiańskiej.


Szczególnie polecam Zdjęcia Miejsca i Okolicy :haha:

parker - Czw Sie 30, 2007 7:41 pm

a ja jestem czasem w to zamieszana :wink:
villaoliva - Czw Sie 30, 2007 7:49 pm

Toż to jest współudział w układzie :hihi:
A ja tak z tym walczę...

Może jednak przejdziesz na jasną stronę :^^

parker - Czw Sie 30, 2007 7:55 pm

czasem zdarza mi się błyskać "poprawnością" po ciemnej stronie :wink:
villaoliva - Czw Sie 30, 2007 7:59 pm

Błyszcz! Błyszcz! :==

Są tego jakieś efekty, prócz blasku oczywiście? :^^

seestrasse - Czw Sie 30, 2007 9:29 pm

villaoliva napisał/a:
Ale jedyny sposób to właśnie wieszać im nazwę np. na przystanku.
Na autobusie nadal są Piecki i Migowo

no i co z tego? w życiu nie słyszałam nikogo, kto powiedział że mieszka w Pieckach!

Cytat:
Propagandy trzeba, nie można tego przyjmować na zimno gdyż to podobne do obojętności.
Trzeba być gorącym, reagować itp.

Ty romantyczny jesteś! 8O
pozwól, że będę to robić na własny sposób :hihi:

villaoliva - Czw Sie 30, 2007 9:46 pm

Cytat:
Ty romantyczny jesteś!
pozwól, że będę to robić na własny sposób

Ja tylko zagrzewam :love: do boju ;)

seestrasse - Czw Sie 30, 2007 9:49 pm

:szabelka: :mrug:
pawel.45 - Czw Sie 30, 2007 11:37 pm

seestrasse napisał/a:
... tak czy owak nastaw się, że nazwa Brama Oliwska zniknie prędzej czy później :cry: :wink:

no właśnie - dziwię się że nazwa zachowała się do dzisiaj :???: podobnie jak te bezsensowne Podwala, Targi czy Ogrody - nie mające od ponad stu lat nic wspólnego z pochodzeniem nazwy. Z M I E N I Ć to czym prędzej by nie wprowadzać w błąd społeczeństwa! Historyczne nazwy są podejrzane i niepraktyczne! Lepiej kojarzyć jakieś miejsca z Lidlami, Multipleksami, Galeriami itp. :hihi:
Z przykrością zauważam jak wielki wpływ na ugruntowanie niewłaściwych (błędnych) nazw w potocznym języku mają środki masowego przekazu. Choćby ten bezsensowny TIR - na określenie jakiegoś samochodu ciężarowego. Takie idiotyzmy powtarzane od lat przez dziennikarzy doprowadzają do tego, że nawet policjant "drogówki" w wywiadzie telewizyjnym stosuje to określenie. Trudno dziwić się przeciętnemu mieszkańcowi, że nie używa nazwy Piecki, czy Migowo - jeśli w gazecie, radio, albo tv nie widzi (słyszy) ich. Na tabliczce autobusowej nawet nie zauważy. :II

Makabunda - Pią Sie 31, 2007 3:29 pm

Cytat:
Z przykrością zauważam jak wielki wpływ na ugruntowanie niewłaściwych (błędnych) nazw w potocznym języku mają środki masowego przekazu

I tu dobrym przykładem jest tzw "Wyspa Piecewska" ( powinno być raczej Pieckowska) chyba najwykwintniejszy wykwit kreatywności onomastycznej :hiihihi:

villaoliva - Pon Paź 01, 2007 6:58 pm
Temat postu: Przystanek Przymorze - Uniwersytet
Szykuje się zamach na "Przymorze"

Cytat:
Uniwersytet chce mieć przystanek SKM tylko dla siebie.

Uczelnia stara się o zmianę nazwy stacji SKM

Uniwersytet Gdański chce mieć na wyłączność nazwę stacji SKM, która dziś brzmi "Przymorze - Uniwersytet". Dyrekcja Szybkiej Kolejki Miejskiej nie ma nic przeciwko, pod warunkiem że zgodzą się na to samorządy województwa i Gdańska, a uczelnia pokryje koszty związane ze zmianą.


Przystanek SKM na wysokości kampusu UG długie lata nazywał się "Przymorze". Kilka lat temu władze uczelni zaczęły jednak przemyśliwać, czy nie poprosić dyrekcji SKM o dodanie do tej nazwy słowa "Uniwersytet". Zmianę argumentowano faktem, że uczelnia rośnie w siłę, rozwija się i zasłużyła na takie wyróżnienie. Głośno nikt nie chciał tego przyznać, ale ważne było także to, że „swój” przystanek ma już przecież Politechnika Gdańska. Dyrekcja SKM zgodziła się na propozycję uczelni. Zrobiła to bez problemów, bo za nową nazwą opowiedziały się władze miasta Gdańska i samorządu województwa oraz pasażerowie. Tych ostatnich zapytali wówczas o zdanie młodzi działacze Platformy Obywatelskiej, którzy przeprowadzili na stacji sondaż (721 spośród 1292 przepytanych podróżnych opowiedziało się za wprowadzeniem nazwy "Uniwersytet", pozostali – 571 osób, wolało „Przymorze”).

W marcu 2004 roku, gdy Uniwersytet Gdański świętował swoje 34 urodziny, na najbliższej kampusowi stacji SKM pojawiły się tablice z nową nazwą "Przymorze-Uniwersytet".

W ostatni czwartek Senat UG (ponad 100 pracowników stanowiących władze uczelni) zwrócił się do rektora, aby ten wystąpił do dyrekcji SKM o ponowną zmianę nazwy. Miałoby z niej zniknąć słowo "Przymorze". – Nie mamy nic przeciwko temu, uczelnia rzeczywiście rozwija się i zasługuje na takie wyróżnienie – mówi Andrzej Osipow, prezes SKM. – Zresztą rozmawialiśmy już z władzami uniwersytetu na ten temat. Podobnie jak w przypadku zmiany z 2004 roku, uczelnia ma zwrócić się z prośbą o opinię do władz Gdańska i województwa. Jeśli opinie będą pozytywne, zmienimy tablice, rozkłady jazdy itp. Oczywiście, na koszt szkoły.

Źródło: Dziennik Bałtycki 2007-10-01

parker - Pon Paź 01, 2007 7:06 pm

podstawowy argument - zazdrość o politechnikę :wink:
villaoliva - Pon Paź 01, 2007 7:11 pm

I to dorośli ludzie, Senat UG, elita uczelni!
Jak dzieci w piaskownicy :|

danziger - Pon Paź 01, 2007 7:31 pm

A ja myślę, że może nawet dobrze by się stało. Przynajmniej przestano by mówić, że Uniwerek mieści się na Przymorzu...
Sabaoth - Pon Paź 01, 2007 8:31 pm

danziger napisał/a:
A ja myślę, że może nawet dobrze by się stało. Przynajmniej przestano by mówić, że Uniwerek mieści się na Przymorzu...

A zaczęto by mówić, że Przymorze mieści się na Uniwerku :hihi:

villaoliva - Pon Paź 01, 2007 8:41 pm

A mnie się wydaje, że MadiaMarkt jest bliżej od przystanku niz Uniwerek, więc może by... :^^
Sabaoth - Pon Paź 01, 2007 8:46 pm

Gdańsk - NieDlaIdiotów, a może ze szwedzka Sheissebillig :haha:
nad stawem - Pon Paź 01, 2007 9:03 pm

Sabaoth napisał/a:
danziger napisał/a:
A ja myślę, że może nawet dobrze by się stało. Przynajmniej przestano by mówić, że Uniwerek mieści się na Przymorzu...

A zaczęto by mówić, że Przymorze mieści się na Uniwerku :hihi:


a dla mnie urodzonego i mieszkającego przez 20 lat przy samym dworcu Wrzeszcz pozostały do dzisiaj w wymowie tak samo jak " kolejka " a nie SKM , następujące nazwy Lotnisko i Polanki a dalej to już Oliwa .
a temat nazwomanni poruszaliśmy niedawno na KJ .
mi się wydaje , że każdy co do żłoba się dorwał chce po swojej , z regoły niedługiej kadencji jakąś " pamiątkę " z jego oczywiście podpisem , pozostawić .
w takich sprawach podatnika się nie pyta nie wspominając już o referendum .
przecie takie sprawy dotyczą bardziej mieszkańcow niż tych , ktorych zaraz nie będzie ( czt. politykow )

parker - Pon Paź 01, 2007 9:11 pm

Referendum? w sprawie nazwy przystanku? no bez przesady...

A wspomniana ankieta przeprowadzona na przystanku, w której wygrał "uniwersytet" powinna zawierać jeszcze informację, ilu z zapytanych było studentami UG, a ilu mieszkańcami Przymorza.

ale w końcu, czym ja się przejmnuję. Już nie jestem z Przymorza tylko z Wrzeszcza (dopóki nie zacznę byc z Galerii Bałtyckiej :wink: )

villaoliva - Sro Paź 03, 2007 6:40 pm

parker napisał/a:
villaoliva napisał/a:
No cóż, nazwy Orłowo czy Oliwa kojarzą się lepiej przez co mieszkania rzekomo tam się znajdujące są droższe w matrażu.
Zwykłe oszustwo.


Chłyt marketingowy :wink:


Świetny tekst o osiedlach zamkniętych, pokazujący również mechanizm powstawania idiotycznych nazw.

Cytat:
z pewnością mieszkanie w strzeżonym osiedlu lub apartamentowcu to tak zwany dobry adres - znak, że nam się w życiu powiodło. O wyjątkowości adresu mają też świadczyć choćby nazwy: Zielone Zacisze, Leśna Polana, Brzozowy Zagajnik, Bukowy Dworek, Osiedle Zeusa, Lazurowa Dolina, Zielone Mieszkanko II, Słoneczny Stok. Deweloperzy kreują modę na domy szczęśliwych ludzi.

parker - Sro Paź 03, 2007 8:41 pm

Niezła diagnoza, chociaż z tymi nazwami to się za bardzo w temat nie zagłębiono.
villaoliva - Sro Paź 03, 2007 9:07 pm

Mechanizm jest oczywisty.
Ludzie nie będą szcześliwi na jakimś Chełmie czy bardziej lokalnej dawnej nazwie.
Będą szczęśliwsi mieszkając na Miłym Wgórzu.... :evil:
Cytat:
W stylistyce architektonicznej budynków, inwestycja zbliżona jest do koncepcji Dzielnicy Pięciu Wzgórz
:rozpacz:
danziger - Czw Paź 04, 2007 4:22 pm

villaoliva napisał/a:
Mechanizm jest oczywisty.

Tak, a jego istnienie to oczywista oczywistość :hihi:

parker - Pią Paź 05, 2007 6:26 am

hehe, pokażę koleżance, która owo "miłe wzgórze" wymysliła :wink:
Mikołaj - Pią Paź 05, 2007 9:02 am

danziger napisał/a:
villaoliva napisał/a:
Mechanizm jest oczywisty.

Tak, a jego istnienie to oczywista oczywistość :hihi:

w najwyższym stopniu! :!!:

villaoliva - Pon Paź 22, 2007 8:15 pm

Pewna oczywistość "Osiedla Arkońska" mnie zabiła :haha:

Cytat:
Przejeżdzałam dziś obok naszego osiedla Arkońska i się trochę zdziwiłam. Na wejściach do klatek budynku A(tam kupiliśmy mieszkanie) widnieją tablice z napisem " Śląska 16 a...d".


Cytat:
najśmieszniejsze jest to że na naszym osiedlu "Osiedle Arkońska" nie ma żadnego adresu z Arkońską w nazwie
:hihi:
Mikołaj - Wto Paź 23, 2007 8:41 pm

Villa, Ciebie jako bojownika o nieoliwskość różnych przystawek zapytam - Piastowska róg Poznańskiej to jaka dzielnica? Przymorze Małe?
parker - Wto Paź 23, 2007 9:03 pm

Lepiej powiedz, jaka nazwa? :wink:
Mikołaj - Wto Paź 23, 2007 9:30 pm

Osiedle Poznańska/Piastowska :hihi:
parker - Wto Paź 23, 2007 11:27 pm

Akurat!
villaoliva - Sro Paź 24, 2007 12:36 am

Mikołaj napisał/a:
Villa, Ciebie jako bojownika o nieoliwskość różnych przystawek zapytam - Piastowska róg Poznańskiej to jaka dzielnica? Przymorze Małe?

Of course :^^

Mikołaj napisał/a:
Osiedle Poznańska/Piastowska :hihi:


Proponuję wzorem Osiedla Arkońska nazwać je od pobliskiej ulicy Osiedlem Krzywoustego. Osiedle Chłopskie nie brzmi już tak fajnie :hihi:

feyg - Sro Paź 24, 2007 1:23 pm

Mikołaj napisał/a:
Osiedle Poznańska/Piastowska :hihi:

A może osiedle Piastów Wielkopolskich? :wink: , ewentualnie można wygrać jako patrona (patronkę) któregoś (którąś) z nich, wybór jest spory:
http://www.poczet.com/wielkopolscy.htm

Mikołaj - Sro Paź 24, 2007 6:51 pm

Osiedle Eufemia - jak Wam się widzi? :hihi: czy lepiej Zwinisława albo Ryksa? :^^
villaoliva - Sro Paź 24, 2007 7:01 pm

Ja bym jednak skorzystał z tego co modne.
Lepsza będzie jakaś "Nadmorska Polanka" lub inne "Jelenie Rykowisko" :^^

parker - Sro Paź 24, 2007 7:13 pm

Eufemia Plaza :wink:
villaoliva - Sro Paź 24, 2007 7:20 pm

Ryksa Park :P
Mikołaj - Sro Paź 24, 2007 10:58 pm

Zwinisława Premium Resort
Corzano - Czw Paź 25, 2007 7:36 am

villaoliva napisał/a:
Ja bym jednak skorzystał z tego co modne.
Lepsza będzie jakaś "Nadmorska Polanka"

He he :arrow: link

Hochstriess - Pią Lis 09, 2007 6:26 pm

:hiihihi: oplułam sie herbatą. Pomysł Mikołaja podoba mi sie najbardziej. Zwinisława Premium Resort :haha:
A swoja drogą Przemysł II zjednoczył Wielkopolskę z Pomorzem Gdańskim ;-)

feyg - Czw Sty 10, 2008 10:32 am

villaoliva napisał/a:
parker napisał/a:
villaoliva napisał/a:
No cóż, nazwy Orłowo czy Oliwa kojarzą się lepiej przez co mieszkania rzekomo tam się znajdujące są droższe w matrażu.
Zwykłe oszustwo.


Chłyt marketingowy :wink:


Świetny tekst o osiedlach zamkniętych, pokazujący również mechanizm powstawania idiotycznych nazw.

Cytat:
z pewnością mieszkanie w strzeżonym osiedlu lub apartamentowcu to tak zwany dobry adres - znak, że nam się w życiu powiodło. O wyjątkowości adresu mają też świadczyć choćby nazwy: Zielone Zacisze, Leśna Polana, Brzozowy Zagajnik, Bukowy Dworek, Osiedle Zeusa, Lazurowa Dolina, Zielone Mieszkanko II, Słoneczny Stok. Deweloperzy kreują modę na domy szczęśliwych ludzi.


Na forum gazety jest wątek temat nazw osiedli (nie tylko nowych)
Cytat:
Błękitna kaskada - Gdańsk. 7 bloczków wciśniętych pomiędzy 3 stacje benzynowe,
supermarket i 10m od trasy wylotowej z Gdańska na Kartuzy. Jedna z najgorszych
możliwych lokalizacji ;)

http://forum.gazeta.pl/fo...3735032&v=2&s=0

Mikołaj - Czw Sty 10, 2008 4:07 pm

Mieszkać w Stolycy to dopiero panie prestyż... :hihi:

Absurdalne nazwy warszawskich osiedli

villaoliva - Czw Sty 10, 2008 5:07 pm

A u nas rośnie Avalon już nazwany przez okolicznych tubylców Navalon....
I czar pięknej nazwy prysł :cisza:

feyg - Czw Sty 10, 2008 7:09 pm

villaoliva napisał/a:
A u nas rośnie Avalon już nazwany przez okolicznych tubylców Navalon....
I czar pięknej nazwy prysł :cisza:

... bo jak się czyta wymysły naszych deweloperów to z rozpaczy człowiek wypiłby co nieco ;)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group