Dawny Gdańsk

Gdańsk - Sopot - Gdynia - Nowa Lastadia

parker - Pon Maj 23, 2005 10:49 am
Temat postu: Nowa Lastadia
Coś tam się już gdzieś pojawiło, ale temat jest chyba godny własnego wątku :hihi:

Nowa Lastadia


Grün - Pon Maj 23, 2005 10:52 am

Oglądałem obrazki wywieszone tam na tablicach. Jak zwykle ściany schodzą się pod różnymi kątami, całość wygląda dość obskurnie - ale przynajmniej wysokość jest w normie.
pumeks - Pon Maj 23, 2005 10:56 am

taaa... a na ten przykład plebania przy kościele mariackim, to nie dość że ma każdą ścianę pod innym kątem, to jeszcze na sporym odcinku ta ściana leci wklęsłym łukiem :P
Zoppoter - Pon Maj 23, 2005 10:57 am

Grün napisał/a:
Oglądałem obrazki wywieszone tam na tablicach. Jak zwykle ściany schodzą się pod różnymi kątami, całość wygląda dość obskurnie - ale przynajmniej wysokość jest w normie.



No, te różne kąty schodzenia sie ścian to chyba wynikaja troche z kształtu placu i ulic?

pumeks - Pon Maj 23, 2005 11:02 am

Ale nie rozumiem tego argumentu o kątach - wynikałoby, że zdaniem Grüna idealne budownictwo wygląda tak:

Wszystkie ściany schodzą się pod tym samym kątem, i wysokość też jest zadowalająca :hihi:

parker - Pon Maj 23, 2005 11:02 am

Cytat:
całość wygląda dość obskurnie


dlaczego obskurnie?

Zoppoter - Pon Maj 23, 2005 11:08 am

pumeks napisał/a:
Ale nie rozumiem tego argumentu o kątach - wynikałoby, że zdaniem Grüna idealne budownictwo wygląda tak:
Obrazek
Wszystkie ściany schodzą się pod tym samym kątem, i wysokość też jest zadowalająca :hihi:


No bez przesady, Grün pisał o ścianach, a nie o kątach między ścianą i dachem...

wrangla - Pon Maj 23, 2005 11:11 am
Temat postu: Re: Nowa Lastadia
Cytat:
Nowa Lastadia

Ja jestem na "tak" dla tej inwestycji. Podoba mi się.

Zoppoter - Pon Maj 23, 2005 11:14 am
Temat postu: Re: Nowa Lastadia
wrangla napisał/a:
Cytat:
Nowa Lastadia

Ja jestem na "tak" dla tej inwestycji. Podoba mi się.


Mogło byc gorzej :mrgreen:

Chociaż płaskie dachy to mi obrzydły raz na zawsze przez 23 lata mieszkania w blokach...

Grün - Pon Maj 23, 2005 11:26 am

A ja jestem na "nie" i nie zmienię zdania. Mniejsze zło jest też złem.
Jak to dobrze, że nie niektórzy z Was decydowali o kształcie odbudowy Gdańska po wojnie. Całe szczęście że takich miłośników nowoczesności wówczas nie było dość dużo, żeby zakrzyczeć z kretesem ludzi, którzy rozumieli co znaczy pojęcie zabytku i to, że Gdańsk z bloków to już nie będzie Gdańsk. Wielka szkoda, że większość z nich już umarła, a obecnie ludzie skąd inąd dość inteligentni i dość logicznie rozumujący zachwycają się klockami o krzywych ścianach, nierównomiernie rozmieszczonych różnych oknach i płaskich dachach. Gratuluję.
Teksty o Ferberówce i zdjęcie domku traktuję jako żart, więc nie zareaguje nań agresywnie, chociaż przez chwilę miałem ochotę.

parker - Pon Maj 23, 2005 11:45 am

No ja akurat żadnego zachwytu nie wyrażałam, ale zapytałam, czemu obskurne? 8O
Możesz mi wytłumaczyć? Chodzi ci o kształt "blokowy"? Może o materiały?

Grün - Pon Maj 23, 2005 12:20 pm

Raczej o ogólny i zdaje się programowy chaos architekoniczny.
parker - Pon Maj 23, 2005 12:42 pm

Aha.
A ja to jestem ciekawa, jak się taka inwestycja będzie sprzedawać. Bo lokalizacja wprawdzie centralna, mieszkań w porządnym standardzie jak na lekarstwo, ale okolica nie cieszy się dobrą opinią. Chyba że przeniosą się tam lokalni bogacze :hmmm:
Albo będzie świecić pustkami jak Stągiewna/Spichrzowa...

rispetto - Pon Maj 23, 2005 12:59 pm

Grün napisał/a:
Raczej o ogólny i zdaje się programowy chaos architekoniczny.

A czy możesz wskazać jakąś budowlę w obrębie administracyjnym Gdańska, która przypadła Ci do gustu?

Grün - Pon Maj 23, 2005 1:58 pm

Mogę - Spichrze w których zasiadł ZUS, cała pierzeja przy Stągiewnej, nowy Manhattan, budynek przy Jaeschkenthareweg u wylotu Migowskiej, budynek przy Polankach u wylotu Liczmańskiego, domy jednorodzinne nad Radunią na Starych Szkotach.
Mam wymieniać dalej?

parker - Pon Maj 23, 2005 3:11 pm

Dawaj! Zrobimy "złotą listę Grüna" :)
A potem każdy inny użytkownik FDG też zrobi swoją i zrobimy ranking :wink:

danziger - Pon Maj 23, 2005 6:17 pm

Grün napisał/a:
budynek przy Polankach u wylotu Liczmańskiego,

O jakim budynku mowa? :hmmm:
Tam nie ma nic nowego - kilka (uroczych wprawdzie), ale bardzo starych domków, a po drugiej stronie Polanek - stara kamienica i rynek....

parker - Pon Maj 23, 2005 6:26 pm

Mi się wydaje, że Grünowi chodziło o budynek Futura Leasing (Polanki 4) ?
danziger - Pon Maj 23, 2005 6:29 pm

No, on jest kawałeczek dalej. Tyle, że nie jest wiele lepszy od nowej Lastadii (która też niezbyt mi się podoba).
seestrasse - Wto Maj 24, 2005 12:02 am

Grün napisał/a:
cała pierzeja przy Stągiewnej

ładna - ale sztuczna :II

Pietrucha - Wto Maj 24, 2005 1:12 am

Dla mnie to też jest po prostu brzydkie, czasami odnosze wrażenie że nowoczesna architektura ma szokowac dziwnymi kształtami itp, a nie tak jak dwaniej pięknym wyglądem
danziger - Wto Maj 24, 2005 1:14 am

No, akurat te kształty takie strasznie dziwne nie są - moim zdaniem wręcz przeciwnie - to jakies najzwyklejsze bloki - ładnie wyglądałyby na Przymorzu, czy Zaspie bo korzystnie odbijałyby się od falowców czy innej wielkiej płyty, ale na Lastadii wolałbym cos bardziej klimatycznego...
Grün - Wto Maj 24, 2005 1:44 am

seestrasse napisał/a:
Grün napisał/a:
cała pierzeja przy Stągiewnej

ładna - ale sztuczna :II


Przednie zęby, itd...

parker - Wto Maj 24, 2005 8:11 am

Litości, tylko nie zęby :D
seestrasse - Wto Maj 24, 2005 11:15 am

dobra, nie wiem o co chodzi... :oops:
parker - Wto Maj 24, 2005 11:20 am

Nie znasz słynnego rechtórskiego porównania nowoczesnej architektury do ekstrawaganckich przednich zębów? 8O
seestrasse - Wto Maj 24, 2005 11:22 am

nie znam :mrgreen:
parker - Wto Maj 24, 2005 12:07 pm

Przyjdzie to ci sam powie. A ja zatkam uszy i zasłonię oczy, bo tego powiedzenia nie cierpię :wink:
seestrasse - Wto Maj 24, 2005 12:29 pm

dyskusja o architekturze - neverending story naszego ukochanego Forum. tak więc :nie_powiem:
Grün - Wto Maj 24, 2005 12:35 pm

Kto by przypuszczał, że rzeczy oczywiste mogą budzić takie kontrowersje :%
Corzano - Wto Maj 24, 2005 12:43 pm

Grün napisał/a:
Kto by przypuszczał, że rzeczy oczywiste mogą budzić takie kontrowersje :%

Czy to cytat jakiegoś wysoko postawionego pracownika Wydziału Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta Gdańska? :mrgreen:

Grün - Wto Maj 24, 2005 12:44 pm

Nie, to cytat z wysoko postawionego Rzygacza :)
Sabaoth - Wto Maj 24, 2005 1:09 pm

Rzeczy oczywiste dla jednej osoby nie musza byc tak oczywiste dla innej i vice versa.
parker - Wto Maj 24, 2005 1:12 pm

Trochę się zgubiłam.... o jakich "rzeczach oczywistych" mowa? :???:
Sabaoth - Wto Maj 24, 2005 1:15 pm

Cytat:
o jakich "rzeczach oczywistych" mowa?

Np. o sztucznej szczece z kolorowymi i nierownymi zebami :^^ albo rownymi, w jednym kolorze, jak budownictwo lat 60-tych :^^

seestrasse - Wto Maj 24, 2005 1:16 pm

o tym, że primo: nie wolno w obrębie fortyfikacji budować współcześnie, secundo: mamy rok pański 2005 i architekt nie cofnie się tak po prostu do renesansu :D
parker - Wto Maj 24, 2005 1:19 pm

Sabaoth napisał/a:
Cytat:
o jakich "rzeczach oczywistych" mowa?

Np. o sztucznej szczece z kolorowymi i nierownymi zebami :^^ albo rownymi, w jednym kolorze, jak budownictwo lat 60-tych :^^


Nieee!!! Miało nie być o zębach! A ty bez ostrzeżenia, nie zdążyłam zamknąć oczu! Znowu mi się będą śnić po nocach :yyy:

Grün - Wto Maj 24, 2005 1:29 pm

seestrasse napisał/a:
o tym, że primo: nie wolno w obrębie fortyfikacji budować współcześnie, secundo: mamy rok pański 2005 i architekt nie cofnie się tak po prostu do renesansu :D

...bo przeważnie nie umie, więc nie powinien być wpuszczany na obszar zabytkowy...

parker - Wto Maj 24, 2005 1:34 pm

:rozpacz: :w_mur:
Grün - Wto Maj 24, 2005 1:42 pm

Parker! ZĘBYYYYYYYYYYYYYYY! :% :^^
parker - Wto Maj 24, 2005 1:50 pm

Proszę, Grüniu, nie rób mi tego... opanuj się z okazji moich imieninów :mrgreen: (ta zielona kulka ma ładne zęby)
seestrasse - Wto Maj 24, 2005 8:16 pm

Grün napisał/a:
seestrasse napisał/a:
o tym, że primo: nie wolno w obrębie fortyfikacji budować współcześnie, secundo: mamy rok pański 2005 i architekt nie cofnie się tak po prostu do renesansu :D

...bo przeważnie nie umie, więc nie powinien być wpuszczany na obszar zabytkowy...

cóż za zgrabna synteza :hihi: niekoniecznie jednak prawdziwa :P

Grün - Wto Maj 24, 2005 8:33 pm

niekoniecznie, acz przeważnie :)
seestrasse - Wto Maj 24, 2005 8:41 pm

ple ple ple :P
Wrzeszczak - Pią Maj 27, 2005 12:36 am

Aby sie za duzo nie rozpisywac - zdecydowanie mi sie nie podoba (w tym miejscu). Niezle sie komponuje z osiedlem Janka Krasickiego - tam jest raczej jego miejsce...
Grün - Pią Maj 27, 2005 1:01 am

Wrzeszczak napisał/a:
Aby sie za duzo nie rozpisywac - zdecydowanie mi sie nie podoba (w tym miejscu). Niezle sie komponuje z osiedlem Janka Krasickiego - tam jest raczej jego miejsce...

:amen:

Makabunda - Pią Maj 27, 2005 4:29 am

A ja Wam powiem, że takie bloki (no może bez takich "bajeranckich" balkonów) albo bardzo podobne widziałem właśnie w Szwecjii i były to bloki z mieszkaniami :wow: ......socjalnymi.
Nie jestem "smakoszem" architektury a prostym budowlańcem ale wiem, że takiemu budownictwu w tym miejscu trzeba powiedzić: Won!!!
To już lepiej niech to miejsce zostanie puste. Może doczeka lepszych czasów i lepszych pomysłów.

Grün - Pią Maj 27, 2005 9:36 am

:amen: II
parker - Pią Maj 27, 2005 9:49 am

Cytat:
To już lepiej niech to miejsce zostanie puste. Może doczeka lepszych czasów i lepszych pomysłów.


Jak Wyspa Spichrzów? :II

Grün - Pią Maj 27, 2005 9:49 am

Tak, bo naprawdę lepiej mieć pusty plac niż wysypisko architektonicznych śmieci.
parker - Pią Maj 27, 2005 9:53 am

[autocenzura] :nie_powiem:
Marek - Pią Maj 27, 2005 2:49 pm

Moi rodzice,otrzymali ksero''Koncepcja zagospodarowania podwórka''.Chodzi o kwartał ulic Grobla I,Szeroka,Przędzalnicza,Św.Ducha.
W koncepcji podwórko ma być przystosowane na parking dla około pięćdziesięciu samochodów. Ma sie to wiązać z odbudową nieistniejących kamienic.(Brak wolnej przestrzeni,zieleni-przecież tam w większości mieszkają starsi ludzie-i brak miejsc dla samochodów.)

Marcin - Pią Maj 27, 2005 4:16 pm

:II Dobrze, że przynajmniej elewacja jest "ceglana" i wysokość to jedynie cztery poziomy.
Na Przymorzu podobałoby mi się bardzo, ale w tym miejscu (vide poniższe zdjęcie) jak dla mnie to mały zgrzyt. Poza tym uważam, iż nad Motławą powinno odbudowywać się pierzejami, a nie stawiać "bloczki".


Grün - Pią Maj 27, 2005 4:25 pm

No i właśnie o to chodzi - dość bloków nastawiano w Śródmieściu za nieboszczki komuny. Ale zabudowa pierzejowa widocznie uważana jest w środowisku architektów za coś przestarzałego i zupełnie niewłaściwego... :II ale ktoś im te plany pozatwierdzał...
Hanemann - Nie Maj 29, 2005 11:28 pm

Widać się komuś londyńskie Docklands wymarzyło, a propos był taki władca afrykański który u siebie chciał bazylikę św. Piotra skopiować...
greg30 - Wto Sie 09, 2005 12:52 pm

Wlasnie przeczytalem tego rodzaju wypowiedz na FORUM GAZETA.PL
Cytat:
olbrachta:
O ile się nie mylę, to własnie tam przed wojną była fabryka farb... I cały syf
spływał do ziemi. Radzę poczytać w archiwum gazet o wykopaliskach na ulicy
Lastadia - archeolodzy lądowali w szpitalu z powodu wyziewów. Inwestor miał
wymienić ziemię, ale tego nie zrobił, bo sprawa przycichła (ciekawe czemu).
Odradzam mieszkanie tam - za 10 lat pomrzecie na nowotwory i znowu się afera
rozpęta...

czy wiecie cos na ten temat? Czy user tylko uprawia polityke odstraszenia potencjalnych klientow?
Ponadto cena "m2" na tym osiedlu ma byc w okolicach 4.150 pln z tego co pisza userzy tegoz forum.

Mikołaj - Wto Sie 09, 2005 1:34 pm

Lusinek już to cytował
pumeks - Wto Sie 09, 2005 3:34 pm

Z tą różnicą, że fabryka farb była PO WOJNIE, a nie PRZED. Przed wojną, tam była dużo bardziej ekologiczna produkcja - fabryka papierosów Jacoba Borga (też to gdzieś było na Forum).
lusinek1 - Wto Sie 09, 2005 5:12 pm

Pumeks, nie ukrywam, że pytając we wskazanym przez Mikołaja wątku o ów cytat z forum Gazeta.pl z lądującymi w szpitalu z powodu toksycznych wyziewów archeologami (z którymi można by się ewentualnie skontaktować - o ile, odpukać! - owe wyziewy z farb przetrzymali...), myślałem, że może coś o tym wiesz? :hmmm:
jacek-gdansk - Czw Sie 11, 2005 12:36 am

Tu trwa dyskusja, a tam prace postępują...
Często przejeźdźam obok tego placu budowy.

pumeks - Czw Sie 11, 2005 9:13 am

Cytat:
myślałem, że może coś o tym wiesz?

Ale o czym?

lusinek1 - Czw Sie 11, 2005 11:54 am

No o tym, że jakoby w rejonie daaaawnej stoczni przy Lastadii 35, a także mniej dawnej fabryki farb, znajduje się jakaś bomba ekologiczna (ropopochodne i... aromatyczne węglowodory?), od której rozkopywujący w zeszłym roku jesienią grunt archeolodzy padali jak muchi...
Dodam, że grupą archeologiczną przewodziła Pani Karolina Kocińska bodaj?
Czy to tylko sensacja prasowa, czy coś poważnego? O to mniej więcej pytałem :)

pumeks - Czw Sie 11, 2005 12:01 pm

Karolina chyba nie padła bo rozmawiałem z nią niedawno :wink:
Wiem, że ziemia tam była bardzo skażona i podobno z wykopalisk wywożono ją od razu gdzieś daleko (nie wiem, Szadółki czy inna utylizacja). Ale na tym moja wiedza się kończy.

Sabaoth - Czw Sie 11, 2005 12:28 pm

Znaczy sie, archeolog to zawod duzego ryzyka :^^ bakterie, wirusy, skazenia ropopochodne, no i klatwy!

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group