Dawny Gdańsk

Gdańsk - Sopot - Gdynia - Gdański dworzec i jego bracia

rispetto - Wto Mar 07, 2006 12:06 pm

Czy ta pocztówka czegoś Wam nei przypomina? :co_jest:
stumar - Wto Mar 07, 2006 12:56 pm

Cytat:
Czy ta pocztówka czegoś Wam nei przypomina?


Trochę przypomina, trzeba by zobaczyć też bardziej współczesne zdjęcie dworca w Opolu.

seestrasse - Wto Mar 07, 2006 3:14 pm

stoi do dziś
http://www.opole.pl/turystyka/trasy.html

Sabaoth - Wto Mar 07, 2006 6:22 pm

A mało to miast na świecie miało dworce budowane według tego samego projektu. Kiedyś były nawet o tym artykuły w 30 dniach.
Zoppoter - Wto Mar 07, 2006 6:31 pm

Sabaoth napisał/a:
A mało to miast na świecie miało dworce budowane według tego samego projektu. Kiedyś były nawet o tym artykuły w 30 dniach.


Te artykuły z 30 Dni dotyczyły podobnych projektów, ale to podobieństwo wynikało raczej z mody, dotyczyło ogólnej bryły budynków, ale inne było ich wykończenie.

Natomiast wielokrotnie budowano identyczne budynki dworcowe na wielu stacjach na konkretnej linii - po prostu stworzono jeden projekt dworca okreslonej wielkości dla calej linii. Tak było na przykład z Hinterpommersche Bahn, gdzie jednakowe dworce postawiono na stacjach Langfuhr, Oliva, Zoppot, Kielau, Rheda, Neustadt i chyba Lauenburg. Podobnie ma sie rzecz z lokalnymi liniami, np. Arys - Lyck (Orzysz - Ełk), tam jest bodaj 5 al;bo szesc stacyjek po drodze, na kazdej stoi identyczny budynek. PKP tez stosowały taką unifikację: tak zwana magistrala węglowa miała przygotowane bodaj 3 projekty dworców różnych wielkosci.

Ale duże stacje jak w Gdańsku czy w Opolu miały swoje indywidualne projekty. Dworzec w Opolu miałem przyjemnośc zwiedzac kilka lat temu. Podobieństwo do dworca gdańskiego jest uderzające, ale nie pod wzgledem układu stacji czy też bryły całego budynku. Podobieństo jest w detalach architektonicznych samego budynku i wiat peronowych. Wygląda to tak, jak by obydwa dworce zostały zaprojektowane przez tego samego architekta.

parker - Wto Mar 07, 2006 6:35 pm

Cytat:
A mało to miast na świecie miało dworce budowane według tego samego projektu


Choćby Colmar, Luxemburg i Krefeld :wink:

Zoppoter - Wto Mar 07, 2006 6:40 pm

parker napisał/a:
Cytat:
A mało to miast na świecie miało dworce budowane według tego samego projektu


Choćby Colmar, Luxemburg i Krefeld :wink:


No tak, ale to sa własnie przykłady podobnych brył, przy zupełnie odmiennych detalach i wykończeniu. Nie wystarczy wieża (zresztą zupełnie inna w kazdym z tych budynków) do stwierdzenia, że dworzec jest podobny do gdańskiego.

Wręcz przeciwnie, to dworzec w Opolu - bez zadnej wiezy - jest znacznie bardziej do naszego podobny.

parker - Wto Mar 07, 2006 7:21 pm

Podobna bryła - podobny główny budynek z charakterystycznym półkolistym oknem i wieża o podobnej wysokości i kształcie - pomimo różnicy detali (i być może zupełnie odmiennego "klimatu") stwarza wyraźne podobieństwo. Każdy z tych budynków jest inny, ale nie sposób tego nie zauważyć :)

Może w Opolu zabrakło im pieniędzy na wieżę :hmmm: :wink:

Sabaoth - Wto Mar 07, 2006 7:23 pm

Tak jak piszesz Zoppciu, prawdopodobnie projektował oba dworce ten sam architekt.
danziger - Wto Mar 07, 2006 7:32 pm

Wspomniane przez Parker (i 30 dni, o ile pamiętam) budynki mają podobny cały układ - wieza, hala główna i budynki "pomocnicze".
A dworzec w Opolu, to z tego co widzę prawie identyczna hala główna, ale cały układ (nie tylko brak wieży) już inny.
Te dworce z 30 dni projektował zdaje się ten sam architekt, byc może dworzec w Opolu też - tylko, ze zamówienie było na dworzec w innej skali, czy układzie więc zamiast powielać schemat powielił jeden element i detale.

parker - Wto Mar 07, 2006 7:58 pm

Te które ja wymieniłam, wzięłam z książki "Gust gdański" - może autor artykułu z 30 dni jest ten sam :) Ale nazwisko architekta u mnie nie zostało podane, niestety.
rispetto - Sro Mar 08, 2006 8:45 am

Widząc te dworce w Colmar i Krefeld nie mam dejavu, natomiast widząc ta opolską pocztówkę od razu rzuciło mi się w oczy to "coś", czyli
Cytat:
Podobieństo jest w detalach architektonicznych samego budynku
:co_jest:
Zoppoter - Sro Mar 08, 2006 11:00 am

rispetto napisał/a:
Widząc te dworce w Colmar i Krefeld nie mam dejavu, natomiast widząc ta opolską pocztówkę od razu rzuciło mi się w oczy to "coś", czyli
Cytat:
Podobieństo jest w detalach architektonicznych samego budynku
:co_jest:


No właśnie. A na peronach to wrażenie sie wzmaga...

fritzek - Sro Mar 08, 2006 12:29 pm

Kiedyś słyszałam o tym, że gdzieś w Japonii stoi wierna kopia naszego dworca. Ktoś coś wie o tym?
Zoppoter - Sro Mar 08, 2006 12:41 pm

fritzek napisał/a:
Kiedyś słyszałam o tym, że gdzieś w Japonii stoi wierna kopia naszego dworca. Ktoś coś wie o tym?


O tym tez było w 30 Dniach. Ale ona nie jest aż taka wierna, jakkolwiek to rzeczywiście było inspirowane naszym dworcem. To chyba jest tamtejszy pałac slubów, czy cos w tym rodzaju.

stumar - Sro Mar 08, 2006 2:44 pm

Sabaoth napisał/a:
Tak jak piszesz Zoppciu, prawdopodobnie projektował oba dworce ten sam architekt.

Nie jestem pewien ale czy dworca głównego w Gdańsku nie projektował czasem Albert Carsten :hmmm:

jayms - Sro Mar 08, 2006 6:35 pm

Gdański dworzec projektowali Aleksander Ruedell,Paul Thoemer i Georg Cuny.A pałac ślubów, który został zbudowany na podobieństwo naszego dworca znajduje się w mieście Imari na wyspie Kiusiu.
stumar - Sro Mar 08, 2006 6:42 pm

Cytat:
Gdański dworzec projektowali Aleksander Ruedell,Paul Thoemer i Georg Cuny.


Teraz pozostaje sprawdzić kto projektował dworzec opolski.

Sabaoth - Sro Mar 08, 2006 6:43 pm

A'propos dworca, właśnie dostałem pocztówkę z dworcem, znane ale trochę inne ujęcie. Z okazji "mieżdunarodnowo dnia raboczich żenszczin" skan pocztówki w lepszej rozdzelczości dostępny jest tu :^^
feyg - Sob Sie 16, 2008 10:26 pm

Świat niezadrutowany :wink:
P.S. Mam nadzieję że tego jeszcze nie było...

Mpudello - Wto Sie 19, 2008 11:51 am

Wspaniałe ujęcie Feyg 8O
Wielkie dzięki


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group