Dawny Gdańsk

Gdańsk - Sopot - Gdynia - Zdjęcia z mojej kolekcji.. przed i po wojenne...

kuba_gd - Nie Sty 08, 2006 3:09 pm
Temat postu: Zdjęcia z mojej kolekcji.. przed i po wojenne...
w mojej kolekcji znajduje się trochę ładnych i ciekawych zdjęć...

myślę że z chęcią rzucicie okiem na nie....może część nigdy i nigdzie nie była publikowana..

fotografie te posiadam w oryginale...

kuba_gd - Nie Sty 08, 2006 3:16 pm

i kolejna porcja .....

bardzo ciekawe moim zdaniem są zdjęcia przedstawiające
rekonstrukcję Neptuna oraz figury św. Jerzego..(nr. zdjęć 0002,0004,0010,0011)

venator - Nie Sty 08, 2006 3:25 pm

Wow!! kolejne perełki wychodzą na światło dzienne! Niezłą niespodziankę tu sprawiłeś :==
kuba_gd - Nie Sty 08, 2006 4:53 pm

i jeszcze dwa wygrzebałem....
kuba_gd - Nie Sty 08, 2006 5:25 pm

i jeszcze taka sympatyczna łodka na Motławie..a skanie nie widać ale właściciel pochodził z Krakowca gdyż na łódce jest napis Krakau....
danziger - Nie Sty 08, 2006 5:30 pm

:== :== :==
kuba_gd napisał/a:
i jeszcze dwa wygrzebałem....

A możnaby prosić o wersje bez napisów "zbiór Kuby"?
Jeśli nie chcesz ich upubliczniać bez podpisu, to może chociaż na email?
Jesli nie wszystkie, to przynajmniej to z kościołem św Katarzyny.. :LL:

rispetto - Nie Sty 08, 2006 5:47 pm

Super :==
Sabaoth - Nie Sty 08, 2006 6:00 pm

Zdjęcia wspaniałe, ile jeszcze takich pamiątek ludzie po domach mają.
kuba_gd - Nie Sty 08, 2006 6:02 pm

niestety nie mogę udostepnić skanów w lepszej jakości i bez napisów....

gdyż zdjęcia należą do mojego ojca i zezwolił tylko na taką formę publikacji..

ze wględu na unikatowość tych fotografii i zamiar wykorzystania zdjęć w publikacji historycznej.

fotografie te są wykonane przed wojną przez znanego fotografika Tadeusza Wańskiego

zdjęcia są sygnowane z tyłu pieczątką i podpisem artysty.

bardzo przepraszam ale tylko w takiej formie uzyskałem zgodę na publikację w internecie.

villaoliva - Nie Sty 08, 2006 6:28 pm

0021.jpg Takiego ujęcia Starego Rynku Oliwskiego nie widziałem :==
Czy to oficer brytyjski? Zastanawiam się co by robił na procesji Bożego Ciała :???:

kuba_gd - Nie Sty 08, 2006 6:43 pm

nie wiem w którym roku zostało wykonane zdjęcie...

ale wiem że przez jakiś czas w gdańsku był brytyjski korpus...więć może to wczesne lata 20

i ów żołnierz spełnia tam zwykłą funkcję obserwatora wydarzeń....lub pilnuje wspólnie z

gdańskim policjantem ..... :co_jest:

a mundur i czapka są bardzo nietypowe więc myślę że

jesteśmy w stanie dojść co to za żołnierz.

seestrasse - Nie Sty 08, 2006 9:33 pm

rewelacja :==
Sabaoth - Nie Sty 08, 2006 9:43 pm

Dlaczego zakładacie, że to oficer brytyjski. Na mój gust za mało tego munduru i czapki widać :hmmm:
villaoliva - Nie Sty 08, 2006 10:18 pm

Sabaoth napisał/a:
Dlaczego zakładacie, że to oficer brytyjski. Na mój gust za mało tego munduru i czapki widać :hmmm:

No właśnie, nawet się nie chce odwrócić :hihi:
Przy zbliżniu wygląda jak oficer MO z komistariatu na Kaprów :haha:

rudyrpg - Pon Sty 09, 2006 8:48 am

No Kubuś tylko pogratulować....
Corzano - Pon Sty 09, 2006 9:33 am
Temat postu: Re: Zdjęcia z mojej kolekcji.. przed i po wojenne...
kuba_gd napisał/a:
myślę że z chęcią rzucicie okiem na nie....

Jasne. Dzięki! Chętnie zobaczę więcej, choćby i z podpisami.

kuba_gd - Pon Sty 09, 2006 1:39 pm

i jeszcze kilka nowych..

zdjęcie 0027 przedstawia kotłownię w rzeźni miejskiej w Gdańsku.

zdjęcie jest opisanie po polsku ale ze względu na technikę wykonania sądze iż jest przedwojenne albo z lat 1945-49....

do którego roku na bramie stoczni były inicjały FS...???

Corzano - Pon Sty 09, 2006 2:16 pm

Bardzo fajne, szczególnie ten pozujący dźwig. :hurra:
villaoliva - Pon Sty 09, 2006 2:21 pm

kuba_gd napisał/a:
i jeszcze kilka nowych..

zdjęcie 0027 przedstawia kotłownię w rzeźni miejskiej w Gdańsku.

zdjęcie jest opisanie po polsku ale ze względu na technikę wykonania sądze iż jest przedwojenne albo z lat 1945-49....

do którego roku na bramie stoczni były inicjały FS...???

Raczej przedwojenne.
Ten charakterystyczny dźwig stoczniowy wywieźli Sowieci.
A skoro kradzione nie tuczy, statek na ktorym się ten dźwig znajdował, zatonął zanim dopłynął do byłego Królewca.

Corzano - Pon Sty 09, 2006 2:33 pm

villaoliva napisał/a:
A skoro kradzione nie tuczy, statek na ktorym się ten dźwig znajdował, zatonął zanim dopłynął do byłego Królewca.

Na pewno? Na czyich realcjach się opierasz?

kuba_gd - Pon Sty 09, 2006 2:50 pm

zdjęcie stoczni jest powojenne...jest datowane na 45 rok...

na zdjęciu jest przedstawiona jakaś

państwowa delegacja w otoczeniu Radzieckich oficerów....

pytanie dotyczyło zdjęcia rzeźni....

danziger - Pon Sty 09, 2006 3:15 pm

villaoliva napisał/a:
Raczej przedwojenne.

To co tam robia polscy i radzieccy wojskowi? :hihi:

kuba_gd - Pon Sty 09, 2006 3:42 pm

to jeszcze takie trzy...

ten Dornier....no właśnie..... wiem że bywał w Gdańsku

ale czy to napewno Gdańsk ?

wypadek SKM jest datowany na 1965 rok....

kolejki jeszcze Berlińskie....(w którym roku wycofano Berlińskie wagony?)

Sabaoth - Pon Sty 09, 2006 6:53 pm

A wracając do "angielskiego żołnierza" to może być równie dobrze gdański policjant, tylko nie w czako ale w zwykłej czapce. Tak sobie myślę :hmmm:
villaoliva - Pon Sty 09, 2006 7:14 pm

danziger napisał/a:
villaoliva napisał/a:
Raczej przedwojenne.

To co tam robia polscy i radzieccy wojskowi? :hihi:

:oops:

Przyszli ukraść dźwig? :hmmm:

danziger - Pon Sty 09, 2006 7:17 pm

Sabaoth napisał/a:
A wracając do "angielskiego żołnierza" to może być równie dobrze gdański policjant, tylko nie w czako ale w zwykłej czapce. Tak sobie myślę :hmmm:

Pewnie. Nie dość, że stoi tyłem, to jeszcze niezbyt wyraźnie go widać - więc może to byc policjant, kolejarz czy inny przedstawiciel służb mundurowych - niekoniecznie angielskich.

turecki - Pon Sty 09, 2006 9:57 pm

według informacji skm "modraki"jeździły do 1976 roku ma linii Gdańsk Gł.Gdynia Główna Osobowa oraz do 1 10 1969 na linii do N.Portu i raczej tego samego czasu na linii do Gdyni Oksywie
Sabaoth - Pon Sty 09, 2006 10:09 pm

Cytat:
do którego roku na bramie stoczni były inicjały FS...???

Tego dokładnie nie wiem, prawdopodobnie zdjęli je krótko po wojnie. To zdjęcie datowałbym na wiosnę 1945 r. Hammerkran nie został pocięty palnikami na kawałki, w oknach są wciąż powybijane szyby, a ludzie są dosyć ciepło ubrani. Ci oficjele wyglądają, jakby własnie podzielili majątek Schichaua pomiędzy Kraj Rad, Związek Radziecki i CCCP, tereny pozostawiąjąc zaś Polsce :^^

Zoppoter - Pon Sty 09, 2006 11:37 pm

turecki napisał/a:
według informacji skm "modraki"jeździły do 1976 roku ma linii Gdańsk Gł.Gdynia Główna Osobowa


Konkretnie do grudnia 1976, co potwierdzam jako naoczny swiadek. :mrgreen:

turecki napisał/a:

oraz do 1 10 1969 na linii do N.Portu i raczej tego samego czasu na linii do Gdyni Oksywie


Do Oksywia nigdy nie pojechało nic elektrycznego i szynowego. Trolejbusy tylko kiedys tam docierały.

Zdjecie na pewno przedstawia linię GdańskGł - Gdynia - Wejherowo (nie wiem, w ktrym miejscu niestety) a nie Gdańsk Gł. - Gdańsk Nowy Port.

pumeks - Wto Sty 10, 2006 1:07 pm

To zdjęcie z dźwigiem może być nawet z początku kwietnia 1945 - wtedy w Gdańsku był Bierut (bodajże 8 kwietnia?) i są zdjęcia, jak ogląda zdobyte okręty podwodne. Być może ludzie widoczni na zdjęciu to właśnie ta delegacja. Potem Polaków do stoczni (poza jeńcami wykorzystywanymi przez Sowietów jako siła robocza) raczej nie wpuszczano, aż do 26 lipca.

Zdjęcie hydroplanu - moim zdaniem to nie powinno być w Gdańsku. Motława jest chyba za wąska. Jedyne informacje o lądowaniach dużych pasażerskich hydroplanów, jakie napotkałem, mówią o lądowisku w Górkach (Neufähr).

Aha, zdjęcie skanuj0015.jpg (widać elektrownię na Ołowiance i Spichrz Królewski) jest odwrócone.

kuba_gd - Wto Sty 10, 2006 3:10 pm

faktycznie te zdjęcia ze stoczni przedstawiają tow. Bieruta ,

znalazłem jeszcze dwa z tej samej "imprezy"....

jedno jest podpisane: "Bierut w stoczni 1945" ...

do tych dwóch jeszcze 3 kolejne zdjęcia..

jedno przedstawia jeszcze działania wojenne w Gdańsku

a drugie handel uliczny zaraz po zakończeniu walk....(pod Gdańską halą targową !!!)

i na koniec jeszcze takie ciekawe ujęcie Motławy....

co do zdjęcia skanuj0015.jpg ...to dopiero teraz zobaczyłem że swastyki

na masztach są odwrócone.....

rispetto - Wto Sty 10, 2006 3:12 pm

to 0037 szczególnie smutne :II
Zoppoter - Wto Sty 10, 2006 8:05 pm

rispetto napisał/a:
to 0037 szczególnie smutne :II


A jeszcze smutniejsza byłaby komparatystyka...

parker - Wto Sty 10, 2006 8:25 pm

Zoppoter napisał/a:
rispetto napisał/a:
to 0037 szczególnie smutne :II


A jeszcze smutniejsza byłaby komparatystyka...


Z tym, co było przedtem, czy z tym, co jest teraz? :wink:

rispetto - Wto Sty 10, 2006 8:41 pm

parker napisał/a:
Zoppoter napisał/a:
rispetto napisał/a:
to 0037 szczególnie smutne :II


A jeszcze smutniejsza byłaby komparatystyka...


Z tym, co było przedtem, czy z tym, co jest teraz? :wink:

Smutne już nawet nie dlatego, że płonie to, co zostało, ale Ci ludzie, któzy są na zdjęciu jakby wogóle tego nie widzieli :roll: Tak sobie pomyślałem, że to mogli być "oryginalni" Danzigerzy. Nie mówię, że mieli rzucić się do gaszenia, ale są tacy jacyś ... zagubieni i jakby nie stąd i zdaje się nic ich nie obchodzić, że płonie i ulega zagładzie ich Miasto. Idą sobie po prostu w morzu ognia i agonii tego, co ich otaczqało przez lata. Wydaje się, że dla nich wszystko już przepadło. :cry: Takie jakoś symptomatyczne to zdjęcie :wink:

greg30 - Czw Sty 12, 2006 7:54 am

Zdjecia wspaniale.......szczegolne "polubilem" to gdzie ludziska Gdanszczanie, pomimo zniszczen wojennych, przyzwyczajeni do miejsca handlu zbieraja sie na zakupy przy hali targowej a ookola gruzy.
Wspaniale foty :kuku:

seestrasse - Czw Sty 12, 2006 4:21 pm

greg30 napisał/a:
Gdanszczanie, pomimo zniszczen wojennych, przyzwyczajeni do miejsca handlu zbieraja sie na zakupy przy hali targowej a ookola gruzy

i bardzo dobrze. życie musi toczyć się dalej

Michał - Sro Sty 18, 2006 10:47 pm

Nie rozpoznaję miejsca ze zdjęcia 0037. Czy ktoś mógłby mi powiedzieć gdzie to jest? W ogóle nie kojarze tego kościoła...


Pozdrawiam

wrangla - Sro Sty 18, 2006 11:00 pm

Michał napisał/a:
Nie rozpoznaję miejsca ze zdjęcia 0037.
Kościół św. Elżbiety
postman - Czw Sty 19, 2006 6:08 pm

Obok byłego budynku PZPR stoi kosciółek dumnie nadal,szkoda że nie jest juz taki piękny obok swojego sąsiada. :hiihihi:
Piotr - Czw Sty 19, 2006 6:53 pm

Wypadek modraka na fotkach 32 i 33 prawdopodobnie miał miejsce pomiędzy Wzgórzem Nowotki i Gdynią Główną. Było to latem podczas bardzo dużych upałów. Na skutek ciepła przesunęło sie torowisko i zmniejszyła sie skrajnia. Mijające sie pociagi zahaczyły o siebie, zdzierając poszycie z wagonów. Który to był rok nie pamiętam.
Piotr

Michał - Czw Sty 19, 2006 8:56 pm

wrangla napisał/a:
Michał napisał/a:
Nie rozpoznaję miejsca ze zdjęcia 0037.
Kościół św. Elżbiety


dziś w autobusie kolo dworca rozleglo sie glosne klepniecie - to ja uderzylem sie w czolo przejezdzajac kolo tego kosciola. przejezdzajac jak codzien. od 7 lat :D

DrHc - Pią Lut 03, 2006 11:06 pm

Najsmutniejsze jest to, że fasada tego budynku (37) była w zasadzie nie ruszona. Można było spokojnie odbudować.
pumeks - Nie Lut 05, 2006 1:28 pm

HJasne, a stojąc w korku z powodu gwałtownego zwężenia ulicy w tym miejscu na pewno zachwycałbyś sie tym budynkiem.
Zoppoter - Nie Lut 05, 2006 5:21 pm

pumeks napisał/a:
HJasne, a stojąc w korku z powodu gwałtownego zwężenia ulicy w tym miejscu na pewno zachwycałbyś sie tym budynkiem.


Mozna było zostawic całą pierzeję dobudowując nowe domy tam, gdzie stare były totalnie zniszczone. A takich, co sie nadawały do odratowania było wcale nie mało chyba.

A ruch kołowy rozdzielic miedzy Promenadą (do dzis niemal pustą) i ciąg kolejnych "Wałów". Po prostu zrobić dwie jednokierunkowe szerokie arterie po obu stronach stacji kolejowej..

No, ale dzisiaj to sobie mozemy gdybać, załować, kombinować co można było zrobić...

roland - Nie Lut 05, 2006 7:48 pm

Zdjęcie Motława 0036 pochodzi z lat 60. Wiem bo mieszkałem w Bramie Straganiarskiej od roku 1959. Odbudowę Bramy zakończono 1958 roku. :co_jest: :co_jest:
Slaw - Pon Lut 06, 2006 8:13 am

Witam !!!
Zdjęcia nr 39 i 40 -zostały wykonane 07.04.1945 na terenie stoczni . Na zdjęciu nr.39 na pierwszym planie jest widoczny kpt.mar Władysław Trzeciński -zastępca dowódcy 1 Samodzielnego Morskiego Batalionu.
Na zdjęciu nr 40 - marynarze z kompani desantowej 1SMB .Przybyli oni na tą defiladę prosto z Westerplatte, po odwołanym szturmie ze wzgledu na kapitulację Niemców.
Slaw


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group