Dawny Gdańsk

Gdańsk - Sopot - Gdynia - Chciałbym to wiedzieć - dworek przy ul. Ziemowita

Akaradus - Pon Lis 14, 2005 10:39 pm
Temat postu: Chciałbym to wiedzieć - dworek przy ul. Ziemowita
Witam! Myślę, że niewiele osób będzie w stanie mi pomóc, ale poszukuje wszelkich informacji o dworku przy ulicy Ziemowita w Gdańsku-Oliwie, który parę lat temu uległ spaleniu. W chwili obecnej nie pozostało po nim ani śladu, gdyż resztę zgliszcz usunięto. Interesuje mnie kiedy powstał, czyją był własnością, jakie były jego dzieje itp. Za wszelkie, jakiekolwiek informacje będę bardzo wdzięczny. Ze starych planów Oliwy wnioskuję, że musiał powstać ok. połowy XIX wieku, lecz dla mnie takie spekulacje to zbyt mało. Chciałbym wiedzieć jak najwięcej, gdyż mieszkam nieopodal. Pozdrawiam!
Mikołaj - Pon Lis 14, 2005 11:46 pm

jedyne co udało mi się wyszperać:
http://bip.gdansk.pl/gdan...002_01_0820.doc
Cytat:
• Budynek Ziemowita 8 (obiekt po pożarze, jaki miał miejsce w 2000 r.) – wpisany do ewidencji budynków chronionych, co narzuca konieczność uzgadniania wszelkich zmian z Biurem Konserwatora Zabytków U.M. w Gdańsku; dawny dworek z I połowy XIX w. (dom mieszkalny) - parterowy, nie podpiwniczony, w głównym korpusie kryty dachem czterospadowym z facjatką – w planie obiekt do zachowania. W przypadku konieczności rozbiórki obiektu, przed wydaniem zezwolenia Państwowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego winien zasięgnąć opinii Miejskiego Konserwatora Zabytków, czy przed rozebraniem należy wykonać dokumentację inwentaryzacyjną.
• Obiekty gospodarcze po byłym ogrodnictwie – zdewastowane – do rozbiórki.

może jest o nim coś w książce "Gdańskie dwory i pałace"? :???:

w najblizszym czasie będę się widział z kimś, kto w tej okolicy mieszka od 70 lat, więc pewnie coś więcej będzie wiedział

Marcin - Wto Lis 15, 2005 12:06 am

W "Oliwa - dzieje i zabytki" (1959) oraz "Oliwa - wykaz zabytków wg stanu z grudnia 1956" nie znalazłem żadnej wzmianki o tym dworku.
Akaradus - Wto Lis 15, 2005 9:49 pm

Cytat:
w najblizszym czasie będę się widział z kimś, kto w tej okolicy mieszka od 70 lat, więc pewnie coś więcej będzie wiedział


Jeśli tak, bym był bardzo, bardzo wdzięczny. Chciałbym wiedzieć jak najwięcej :)

Akaradus - Pią Gru 02, 2005 10:56 pm

Jeszcze mam jedna prośbę: czy ktoś jest w stanie rozszyfrowac ten napis podkreslony na niebiesko? Fragment mapy pokazuje rejon między ul. Pomorską i Piastowską-obok torów kolejowych-na czerwono zaznaczyłem obecną ul Subisława (mapa pochodzi z 1920 roku).Ten napis tyczy się zapewne omawianego dworka przy ul Ziemowita. Bardzo bym chciał wiedzieć co znaczył. Dziękuję z góry za wszelkie odpowiedzi.
seestrasse - Pią Gru 02, 2005 11:00 pm

ogrodnictwo :D
a tak przy okazji - czy mógłbyś pokazać ciut większy kawałęk tej mapy? zwłaszcza Seestrasse od początku do końca mnie interesuje plus przyległości :LL:

Pepo - Sob Gru 03, 2005 2:04 pm

hm....jeśli to faktycznie rok 1920, to ja z kolei bardzo byłbym rad, jakbyś mógł mi udostępnić rejon dzisiejszego Dolnego Wrzeszcza...hmm....albo chociaż dzisiejszy teren Zaspy (okolice lotniska, dzisiejszej Chrobrego i Hallera - Broesenerweg, Ostseestraße). Ładnie proszę :mrgreen:
Akaradus - Sob Gru 03, 2005 2:10 pm

Cytat:
ogrodnictwo


Hmmm..widze więc, że ogrodnictwo leżało na tym terenie już od bardzo dawna :) . A mapa niestety jest niezawielka-obejmuje rejony głównie Oliwy Górnej. Próżno na niej szukać Wreszcza :( Oto jedyny kawałek See Strasse jaki jest na mapie:

villaoliva - Sob Gru 03, 2005 5:44 pm

Cytat:
rejony głównie Oliwy Górnej
A gdzie to, na Orunii? :hihi:
Podziel się mapką.
Może masz rejony Winterbergstr i Pelonken

seestrasse - Sob Gru 03, 2005 7:39 pm

szkoda że mapka taka mała :cry: mimo wszystko dzięki :D
pumeks - Wto Gru 06, 2005 12:08 pm

Zupełnie z innej beczki, ale w tej okolicy - u Hanny Domańskiej trafiłem na wzmiankę, że przy Piastowskiej 45 znajdował się dom modlitwy lokalnej gminy żydowskiej z Oliwy. Gmina powstała po 1920 r. więc i ten dom modlitw nie wcześniej.
A ten domek przy Ziemowita, to miał jakiś numer w ramach ulicy? czy dawniej też był przy Piastowskiej?
PS dla tych którzy się zachwycili mapą - przecież to jest fragment ze strony Adama Kromera o Oliwie
http://www.trojmiasto.pl/oliwa/mapa1920_.jpg

knovak - Wto Gru 06, 2005 1:19 pm

Tak na marginesie, w stawie przedstawionym na tej mapie od jakiegoś czasu mieszkają bobry, przywędrowały tu z rejonu Przekopu Wisły skąd jak widać migrują do Gdańska*. Pewnie za jakiś czas zobaczymy je w Dolinie Radości i wtedy nazwa Dolina Bobrów nabierze kolorytu :D

* - zapewne przemieszczały się nadmorskim pasem zieleni, czyli przeszły też przez park w Brzeźnie. Jednym słowem rzec mogę, że bobry łażą mi pod oknami :hihi:

Corzano - Wto Gru 06, 2005 1:23 pm

knovak napisał/a:
Jednym słowem rzec mogę, że bobry łażą mi pod oknami :hihi:

Ja tam widziałem nawet kilku miśków. :wink:

Akaradus - Wto Gru 06, 2005 8:06 pm

Cytat:
A ten domek przy Ziemowita, to miał jakiś numer w ramach ulicy? czy dawniej też był przy Piastowskiej?


Od kiedy pamiętam ten dom zawsze miał adres: ul. Ziemowita 8. Niestety nie wiem jak było w 1920 roku i wcześniej :) .

wodnik88 - Czw Gru 08, 2005 4:57 pm

knovak napisał/a:
(...) Pewnie za jakiś czas zobaczymy je w Dolinie Radości i wtedy nazwa Dolina Bobrów nabierze kolorytu :D

O ile się nie mylę to w Dolinie Radości są, a raczej były ślady po bobrach, tak więc wróciły by tylko na stare śmieci 8))

knovak - Czw Gru 08, 2005 5:52 pm

Zgadza się, do tej pory można podziwiać tam dębowy pniak ze śladami bobrzych siekaczy. Ale tamte bobry były sztucznie zasiedlone w roku 1948 (pochodziły z Woroneża, ZSSR), zaś zdaje się pod koniec lat 60-tych zostały przeniesione do Stacji PAN w Popielnie na Mazurach. W lasach oliwskich bobry źle się czuły i nie budowały żeremi, szkodziła im popularność, stąd eksmisja. Jeden z bobrów z Doliny Radości i Doliny Bobrów zresztą zwiał i przewędrował pod Kiełpinek, gdzie bytował przez kilka lat na torfowisku. Nb. to właśnie tam nakręcono słynną scenę polowania na bobry w "Krzyżakach", kiedy to nadobna Jagna pławiła się w sadzawce nie kryjąc zbytnio swych wdzięków przed Zbyszkiem... :wink:
A teraz jak widać bobry oswoiły się z cywilizacją i wędrują same przez osiedla. Te maszerują z okolic Przegaliny, gdzie mają duże siedlisko. Widocznie zrobiło się im za ciasno...
Śmiesznie będzie jak zamieszkają w Parku Oliwskim i zaczną swoje porządki :hihi:
Miasto napuści na nie Straż Miejską? :OO

villaoliva - Czw Gru 08, 2005 11:24 pm

Cytat:
Nb. to właśnie tam nakręcono słynną scenę polowania na bobry w "Krzyżakach", kiedy to nadobna Jagna pławiła się w sadzawce nie kryjąc zbytnio swych wdzięków przed Zbyszkiem...


No popatrz, a ja już uwierzyłem w legende oliwską, że to w Dolinie Radości kręcono ową scenę.... ech mity padają

knovak - Pią Gru 09, 2005 1:25 pm

No to dotyczyło Doliny Radości i Bobrów, nie Kiełpinka, sorki za zbitkę i niejasność. I nie legenda to, opieram się na informacjach rozpowszechnianych drukiem przez Trójmiejski Park Krajobrazowy.
seestrasse - Nie Gru 11, 2005 10:38 pm

pumeks napisał/a:
dla tych którzy się zachwycili mapą - przecież to jest fragment ze strony Adama Kromera o Oliwie

a gdyby Akaradus miałby jej większy i lepszy skan...? :wink:

Akaradus - Pon Gru 12, 2005 7:10 pm

Cytat:
a gdyby Akaradus miałby jej większy i lepszy skan...?


Moja mapa pochodzi własnie ze strony Adama Kromera, więc jest taka sama :) . A swoją drogą, czy naprawde nikt nie wie nic więcej o tym dworku? Może bym poszukwał informacji o nim w jakiś archiwach....tylko właśnie w jakich? I ciekawe czy by mi je udostępniono :???:

Mikołaj - Sro Gru 14, 2005 12:21 pm

Zacznij od biura miejskiego konserwatora zabytków w wozowni obok Generalkommando. Ja się z tym człowiekim mieszkającym w okolicach jeszcze nie widziałem. Jakby co bede o Twoim pytaniu pamiętał.
Akaradus - Sro Sty 04, 2006 4:11 pm

Byłem dzisiaj u konserwatora zabytków w baszcie kotwiczników :D . Jedyne co mieli to dwa zdjecia dworku z 1989r., ale i to mnie bardzo ucieszyło. Widać, że dworek musiał niegdyś być naprawdę ładny-piękna weranda, okna z okiennicami podobnie jak w dworku Sierakowskich w Sopocie, facjatka z ciekawymi płaskorzeźbami po bokach przypominających talerze (nie wiem, moze to się jakoś fachowo nazywa) no i oczywiscie pozostałości ogrodu, który na zdjęciach był ciekawy, a jaki dopiero musiał być przed laty, gdy mieszkał tam mistrz projektowania ogrodów (z ksiazki adresowej Gdańska z 1938r.). Szkoda że po wojnie zamienili go na małe mieszkania dla niższych warstw, dobudowali szpetne przybudówki, ogród zaniedbano...ehh...a dzisiaj nie pozostała z dworku nawet cegła :cry: ....oczywiście me poszukiwania nadal trwają i ciągle jestem głodny nowych informacjii o nim :)
villaoliva - Sro Sty 04, 2006 11:57 pm

I nie skopiowałeś dla nas??? :yyy:
Akaradus - Czw Sty 05, 2006 4:21 pm

Nie mam skanera :cry: ...poza tym mam kserokopię tych zdjęć, która i tak jest w kiepskiej jakości.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group