Dawny Gdańsk

Gdańsk - Sopot - Gdynia - Zła i dobra architektura wg Kloeppela

pumeks - Pią Mar 18, 2005 12:51 pm
Temat postu: Zła i dobra architektura wg Kloeppela
Jak wiadomo, profesor Otto Kloeppel Wielkim Rzygaczem Był. Ostatnio miałem dostęp do Jego tekstu opublikowanego w 1933 roku. Mniejsza o sam tekst, ale jako ilustracja wywodów profesora pojawiło się kilka zdjęć - dwa z przykładami dobrego, jego zdaniem, budownictwa projektowanego na wydziale architektury gdańskiej politechniki, i znacznie więcej z przykładami budownictwa uważanego przezeń za bardzo złe, projektowanego przez nadradcę gdańskiego zarządu budowlanego (Hochbauverwaltung) Martina Kiesslinga i "jego satelitów". Tu zresztą Kloeppel pozwolił sobie na nieco makabryczny żarcik, zatytułowując tablicę z ze zdjęciami modernistycznej architektury "Aus Danzigs architektonischen Peinkammer".
Poniżej zamieszczam zdjęcia. Te, które rozpoznałem, zostały odpowiednio nazwane (chociaż co do zdjęć zle04 i zle06 nie jestem na 100% pewien). Szczególnie ciekawi mnie, czy ktoś byłby w stanie zlokalizować obiekt na zdjęciu zle01 (to chyba jakaś szkoła?) i osiedle widoczne na zdjęciu dobre01.

Marcin - Pią Mar 18, 2005 1:00 pm

Cytat:
Te, które rozpoznałem, zostały odpowiednio nazwane (chociaż co do zdjęć zle04 i zle06 nie jestem na 100% pewien).

Masz 100% rację - potwierdzam jako mieszkaniec tego rejonu. :wink:

Sabaoth - Pią Mar 18, 2005 1:03 pm

Co do zle04 to jest to Ostseestrasse (Hallera d. Karola Marksa) z liceum Heleny Lange po prawej. A zle06 to budynek na rogu Ostseestrasse i Neuschottland widziany z tej drugiej ulicy (chyba).

A to inne ujecie zlej architektury:

parker - Pią Mar 18, 2005 1:04 pm

dobre 01 kojarzy mi się z domami na Wileńskiej...
Marcin - Pią Mar 18, 2005 1:17 pm

Sabaoth, zle04 "to po prawej" to budynek dla personelu medycznego ze szpitala położniczego (obecnie studium medyczne). Zaś liceum Heleny Lange to ten "mały"
budynek w centrum zdjęcia.
A zle06 to faktycznie sąsiad "Nowoszkockiej Szkoły".

Sabaoth - Pią Mar 18, 2005 1:28 pm

Cytat:
Sabaoth, zle04 "to po prawej" to budynek dla personelu medycznego ze szpitala położniczego (obecnie studium medyczne). Zaś liceum Heleny Lange to ten "mały" budynek w centrum zdjęcia.

Wiem, popatrz wyzej :mrgreen:

pumeks - Pią Mar 18, 2005 1:30 pm

Marcin napisał/a:
Sabaoth, zle04 "to po prawej" to budynek dla personelu medycznego ze szpitala położniczego (obecnie studium medyczne). Zaś liceum Heleny Lange to ten "mały" budynek w centrum zdjęcia.

No tak, bo bardziej centralnie jest szeregowa budowla widoczna też na zdjęciu zle05 :lol:
Liczyłem na to że rozpoznacie mi raczej to, czego sam nie poznałem... sugestię co do Wileńskiej sprawdzimy, myślę że jest prawdopodobna.

Sabaoth - Pią Mar 18, 2005 1:43 pm

Zle01 kojarzy mi sie z akcja "Tysiac szkol na tysiaclecie PRL-u" :hihi: i to troche zaciemnia mi obraz. A zle02 podobne jest do wielu blokow z czasow poznego Gomolki i byc moze wtopilo sie w otoczenie.
parker - Pią Mar 18, 2005 2:01 pm

To na pewno nie "tysiąclatka" - one wszystkie były identyczne, a ja chodziłam do jednej z nich :wink:
seestrasse - Pią Mar 18, 2005 4:41 pm

któż do nich nie chodził!
dobre01 faktycznie wygląda jak Wileńska/Grodzieńska. byłam tam dziś i coś mi się kojarzy :D

wrangla - Pią Mar 18, 2005 4:51 pm

seestrasse napisał/a:
któż do nich nie chodził!
Ja nie chodziłam :mrgreen: Moja podstawówka była ładna i miała dużo fajnych zakamarków. :^^
seestrasse - Pią Mar 18, 2005 5:13 pm

szczęściara :hiihihi:
DarioB - Pią Mar 18, 2005 11:49 pm

A co myślicie o tym??? dobre1?? Niestety nie mam aktualnie pod ręką lepszych zdjęć z mojej byłej dzielnicy. Tylko wydaje mi się to bardzo prawdopodobne skoro pozostałe zdjęcia są zrobione 500m od tego miejsca. Pumeksie wiesz może z którego to roku??
wrangla - Sob Mar 19, 2005 12:04 am

Nawet płot wydaje się być ten sam! :OO
seestrasse - Sob Mar 19, 2005 12:12 am

no fajnie... 8O
Marek Z - Sob Mar 19, 2005 12:21 pm

Cytat:
mojej byłej dzielnicy

Czyli Zielony Trónkojt ? :wink:

Grün - Sob Mar 19, 2005 1:28 pm

Co to jest trónkojt? :%
Sabaoth - Sob Mar 19, 2005 1:33 pm

Trónkojt to taka abstrakcyjna fugira geomteryczna :hihi:
Marek Z - Sob Mar 19, 2005 2:03 pm

Cytat:
Co to jest trónkojt?

Oooj, tak małe dzieci mówią na trójkąt. 8))

DarioB - Sob Mar 19, 2005 4:05 pm

Dokładnie Grünes Dreieck
Sabaoth - Sob Mar 19, 2005 4:10 pm

Czy ón ma cóś wspólnego z Rektórem? :%
DarioB - Sob Mar 19, 2005 4:19 pm

no właśnie też mi się tak wydaje. Rektorku pochwal nam się co takiego zrobiłeś że z okazji twoich 11 urodzin nazwali gdańskie osiedle na twoją cześć???

LINK

Grün - Sob Mar 19, 2005 5:00 pm

Ja tam narysowałem na piasku wielki trójkąt patykiem. Nie mieli wyjścia - musieli tak wytyczyć ulice.
pumeks - Sob Mar 19, 2005 6:44 pm

Dario - bardzo możliwe, bo Zielony Trójkąt projektował prof. Kloeppel osobiście.
parker - Sob Mar 19, 2005 6:46 pm

To by tłumaczyło, dlaczego pokazał ten akurat projekt jako "dobry" :mrgreen:
Wloczykij - Nie Kwi 02, 2006 3:16 pm
Temat postu: Re: Zła i dobra architektura wg Kloeppela
pumeks napisał/a:
Poniżej zamieszczam zdjęcia. Te, które rozpoznałem, zostały odpowiednio nazwane (chociaż co do zdjęć zle04 i zle06 nie jestem na 100% pewien). Szczególnie ciekawi mnie, czy ktoś byłby w stanie zlokalizować obiekt na zdjęciu zle01 (to chyba jakaś szkoła?)


To jest I L.O. w Sopocie im. Marii Skłodowskiej-Curie z 1922 roku przy ul. Książąt Pomorskich. Przechodząc tam parę miesięcy temu zwróciłem uwagę na podobieństwo tej szkoły do II LO w Gdańsku na Pestalozziego (mojego macierzystego LO
:) ). Czyżby II LO było też dziełem "Martina Kiesslinga i jego satelitów"?

Jarek z Wrzeszcza - Wto Kwi 04, 2006 10:55 am

W istocie :wink:
pumeks - Pią Kwi 28, 2006 5:24 pm

A tak bajdełejem, ostatnio sprowokowany przez prof. Grüna ustaliłem, iż profesor Kloeppel pod koniec życia (może do śmierci?) mieszkał przy Ostseeallee 66 - czyli w jednym z dziewięciu "bliźniaków" (z czego zdaje sie pięć stało pare lat wcześniej) naprzeciwko szkoły Heleny Lange.
Pepo - Pią Kwi 28, 2006 6:01 pm

profesor na Ostseestrasse mieszkał od , jeśli dobrze pamiętam, roku 1925. To też tak bajdełejem bajdełeja :mrgreen: [/center]

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group