Dawny Gdańsk

Errata - Bystrzaki z Gazety Wyborczej

Marcin - Czw Mar 10, 2005 10:12 am
Temat postu: Bystrzaki z Gazety Wyborczej
Kupcy z Oliwy wydzierżawią od miasta swój rynek
Cytat:
Plac między ulicami Polanki, Obrońców Wybrzeża i Schopenhauera znają dobrze mieszkańcy Oliwy

Pierwsza żółta kartka dla Piotra Piotrowskiego.
:hihi: Duży ten plac... I jak ma się do treści dołączone zdjęcie? :D


pumeks - Czw Mar 10, 2005 10:16 am

Oj to nie jego wina że ulice mają podobne nazwy... Obrońców Westerplatte a Obrońców Wybrzeża, kto by to rozróżnił...
Sabaoth - Czw Mar 10, 2005 10:16 am

Moze nowy rynek powstanie na Lechii? :hihi:
lusinek1 - Czw Mar 10, 2005 2:51 pm

...przynajmniej nie trzeba będzie jeździć po zakupy "na stadion" aż do Warszawki... :) :==
Marcin - Pon Kwi 18, 2005 10:12 pm

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków
Żółte kartki... :%
Aleksandra Drobniewska, GW napisał/a:
Czy widział Pan, jak dużo jest wymienionych na starówce (300 km>>) okien?
STARÓWKA (300 km>>) (300 km>>) w Gdańsku wieczorami umiera.


Jacek Rulewicz, dyrektor Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków napisał/a:
STARÓWKA (300 km>>) (300 km>>) jest odrestaurowana przyzwoicie. Wciąż jest wiele do zrobienia.

Grün - Pon Kwi 18, 2005 10:24 pm

No jak osobnik z takiego ośrodka nie odróżnia podstawowych pojęć, to co się dziwić redaktorce.
stumar - Pon Kwi 18, 2005 10:33 pm

STARÓWKA (300 km>>) (300 km>>) to podobno jest w Warszawie, ewentualnie w Płocku. Nie słyszałem aby inne miasta w Polsce ją posiadały......
Sabaoth - Pon Kwi 18, 2005 10:56 pm

Już to przerabialiśmy :^^
danziger - Pon Kwi 18, 2005 11:26 pm

stumar napisał/a:
STARÓWKA (300 km>>) (300 km>>) (300 km>>) to podobno jest w Warszawie, ewentualnie w Płocku. Nie słyszałem aby inne miasta w Polsce ją posiadały......

To zajrzyj do słownika - definicja słownikowa jest taka, że "starowka" to stara, zabytkowa część każdego miasta, niezależnie od tego jak się nazywa (Stare Miasto, Główne Miasto, Dolne Miasto, Górne Miasto, City, Wiocha, czy jakkolwiek inaczej) - i nie jest to w żadnym wypadku nazwa własna Starego Miasta w Warszawie, które oficjalnie nazywa się własnie "Stare Miasto".
Niemniej jednak, na tym forum przyjęło się, że nazwy "STARÓWKA (300 km>>) (300 km>>)" nie używa się w odniesieniu do Gdańska, a sam temat został już wielekroć przemagowany.

Mikołaj - Pon Kwi 18, 2005 11:31 pm

dżizas krajst nie ruszjcie już tego starówkowego trupa... Danziger, co na tym forum się niby przyjęło? a poza forum to straówka jest? :evil: EOT
wrangla - Pon Kwi 18, 2005 11:32 pm

PWN potrafi czasem zaskoczyć
Mikołaj - Pon Kwi 18, 2005 11:34 pm

:karate:
danziger - Pon Kwi 18, 2005 11:34 pm

Mikołaj napisał/a:
dżizas krajst nie ruszjcie już tego starówkowego trupa... Danziger, co na tym forum się niby przyjęło? a poza forum to straówka jest? :evil: EOT

Nic, nic Panie Gospodarzu, ja tylko tak sobie tutaj, o..... tego..... :skolowany:

wrangla - Pon Kwi 18, 2005 11:36 pm

ja już nic :nie_powiem:
Mikołaj - Pon Kwi 18, 2005 11:37 pm

:bejsbol: no ja myślę...
.
.
.
.
:wink:

Sabaoth - Pon Kwi 18, 2005 11:40 pm

Coś mi tu nie gra :evil:

Cytat:
STARÓWKA (300 km>>) (300 km>>) ż III, CMs. ~wce; lm D. ~wek
pot. stara dzielnica miasta
Warszawska, gdańska STARÓWKA (300 km>>) (300 km>>).


Dlaczego warszawska jest w słowniku z dużej, a Gdańska z małej litery? :%

Mikołaj - Pon Kwi 18, 2005 11:42 pm

bo to stołeczna :hihi:
danziger - Pon Kwi 18, 2005 11:43 pm

Sabaoth napisał/a:
Coś mi tu nie gra :evil:

Cytat:
STARÓWKA (300 km>>) (300 km>>) (300 km>>) ż III, CMs. ~wce; lm D. ~wek
pot. stara dzielnica miasta
Warszawska, gdańska STARÓWKA (300 km>>) (300 km>>) (300 km>>).


Dlaczego warszawska jest w słowniku z dużej, a Gdańska z małej litery? :%

Nie z "dużej" tylko z "wielkiej" :hihi:
A dlaczego? - bo to poczatek zdania, no - równowaznika powiedzmy...

parker - Pon Kwi 18, 2005 11:48 pm

Sabaoth napisał/a:
Coś mi tu nie gra :evil:

Cytat:
STARÓWKA (300 km>>) (300 km>>) (300 km>>) ż III, CMs. ~wce; lm D. ~wek
pot. stara dzielnica miasta
Warszawska, gdańska STARÓWKA (300 km>>) (300 km>>) (300 km>>).


Dlaczego warszawska jest w słowniku z dużej, a Gdańska z małej litery? :%


Bo to słownik języka polskiego a nie ortograficzny :hihi:

stumar - Wto Kwi 19, 2005 7:45 am

:burn: Ostatnie słowo i obiecuję, że na temat starówki (300 km>>) zamilknę :nie_powiem:

Cytat:
definicja słownikowa jest taka, że "starowka" to stara, zabytkowa część każdego miasta, niezależnie od tego jak się nazywa (Stare Miasto, Główne Miasto, Dolne Miasto, Górne Miasto, City, Wiocha, czy jakkolwiek inaczej) - i nie jest to w żadnym wypadku nazwa własna Starego Miasta w Warszawie, które oficjalnie nazywa się własnie "Stare Miasto".


Nie słyszałem, żeby ktoś w Krakowie poza ludźmi z Mazowsza i telewizji powiedział na Stare Miasto STARÓWKA (300 km>>) (300 km>>).....niezależnie od słownikowych definicji

Sabaoth - Wto Kwi 19, 2005 7:50 am

Cytat:
Nie słyszałem, żeby ktoś w Krakowie poza ludźmi z Mazowsza i telewizji powiedział na Stare Miasto STARÓWKA (300 km>>) (300 km>>).....niezależnie od słownikowych definicji

O to właśnie chodzi (mnie pewna krakuska o mało nie pobiła jak dawno temu powiedziałem na okolice rynku, STARÓWKA (300 km>>) (300 km>>)). Niedouczeni dziennikarze i warszawiacy niech mówią jak chcą.

Grün - Wto Kwi 19, 2005 8:42 am

Trzeba wymyśleć jakieś równie kretyńskie określenie na ich starówkę (300 km>>) i złośliwie zacząć go używać. Ktoś ma jakiś pomysł? :%
Sabaoth - Wto Kwi 19, 2005 9:55 am

Moze Srarowka? :hihi: Kiedys przez przypadek omsknal mi sie palec na klawiaturze.
seestrasse - Wto Kwi 19, 2005 12:26 pm

wychodzi na to, że staroowka jest słowem na określenie odbudowanych historycznych dzielnic, mniej lub bardziej udanie :wink:
Marcin - Nie Maj 01, 2005 10:56 pm

Festiwal Piwa - za zdrowie ludzi pracy!

Sebastian Łupak, GW napisał/a:
Na scenie pojawi się zaraz kabareciarz Tadeusz Drozda. Rozbawi kilkaset siedzących przy kuflach osób. Tymczasem samochody wciąż dowożą nowe kegi. Festiwal na Targu Węglowym trwa do 3 maja.


Sebastian Łupak chyba też nie wylewał za kołnierz skoro Plac Zebrań Ludowych pomylił mu się z Targiem Węglowym... :%

Sabaoth - Nie Maj 01, 2005 11:30 pm

Po kilku kuflach każdemu może się pomylić :^^
Marcin - Czw Wrz 29, 2005 1:10 pm

Pod pręgierz za średniowieczny mur
Cytat:
Naganami dla szefa i trzech pracowników Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych skończyła się próba zburzenia kamienicy i fragmentu murów obronnych na Głównym Mieście.
W tym tygodniu do wojewódzkiego konserwatora zabytków w Gdańsku trafił wniosek o rozbiórkę kamienicy przy ul. Grodzkiej 9 i fragmentu muru przylegającego do budynku przy Wartkiej 8. Wniosek wysłał GZNK.

Główne Miasto... :%

danziger - Czw Wrz 29, 2005 1:24 pm

Marcin napisał/a:
Pod pręgierz za średniowieczny mur
Cytat:
Naganami dla szefa i trzech pracowników Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych skończyła się próba zburzenia kamienicy i fragmentu murów obronnych na Głównym Mieście.
W tym tygodniu do wojewódzkiego konserwatora zabytków w Gdańsku trafił wniosek o rozbiórkę kamienicy przy ul. Grodzkiej 9 i fragmentu muru przylegającego do budynku przy Wartkiej 8. Wniosek wysłał GZNK.

Główne Miasto... :%

:haha:
Tyle razy byli strofowani, że piszą "Stare" zamiast "Główne", no to teraz będą pisać "Główne" - obojętnie czy pisać będą o Długiej, Łąkowej, Rycerskiej czy Korzennej :hihi:

pumeks - Czw Wrz 29, 2005 1:26 pm

Powiem ci że nie wiem... w książce Stephana "Strassennamen Danzigs" z 1911 r., cały teren Zamczyska jest zaliczany do Prawego Miasta :???: A zresztą, jeżeli granicą Starego i Prawego - co nie budzi wątpliwości - jest Podwale Staromiejskie, to może przedłużenie tej granicy biegnie dalej ul. Grodzką, czyli jedna strona Grodzkiej (łącznie z tą kamieniczką) zostawałaby na Prawym Mieście :hmmm: Nie przesądzałbym, że w tym przypadku w gazecie jest błąd.
Sabaoth - Czw Wrz 29, 2005 1:29 pm

Zawsze to troche lepiej niz to brzydkie slowo na "s" :hihi:
danziger - Czw Wrz 29, 2005 1:55 pm

pumeks napisał/a:
Powiem ci że nie wiem... w książce Stephana "Strassennamen Danzigs" z 1911 r., cały teren Zamczyska jest zaliczany do Prawego Miasta :???: A zresztą, jeżeli granicą Starego i Prawego - co nie budzi wątpliwości - jest Podwale Staromiejskie, to może przedłużenie tej granicy biegnie dalej ul. Grodzką, czyli jedna strona Grodzkiej (łącznie z tą kamieniczką) zostawałaby na Prawym Mieście :hmmm: Nie przesądzałbym, że w tym przypadku w gazecie jest błąd.

Moim zdaniem teza, że Zamczysko należy do Głównego Miasta jest tak samo uprawniona jak teza, że należy do Starego Miasta - myślę, że trudno by było znaleźć jakieś przekonujące dowody na jedną bądź drugą stronę - po prostu dlatego, że stanowi ono odrebną jednostkę i tyle.
Natomiast przeprowadzenie granicy wzdłuż Grodzkiej to nieporozumienie - o ile z uznaniem Zamczyska za część innej, większej jednostki można jeszcze się zgodzić, o tyle "rozłupywanie" na pół czegoś, co stanowi historyczną całość jest z pewnością nieuprawnione.

pumeks - Czw Wrz 29, 2005 2:00 pm

Ale tu nie chodzi o żadne pół, tylko właśnie o jeden w miarę zwarty blok zabudowy między Grodzką a Wartką. Weź plan miasta do ręki a zobaczysz...
danziger - Czw Wrz 29, 2005 2:14 pm

Chcesz zasugerować, że obszar między Grodzką a Wartką nie należy do Zamczyska? :% 8O
pumeks - Czw Wrz 29, 2005 2:19 pm

No, chyba należy... świadczą o tym te mury o które właśnie toczy się awantura :wink:
Chcę zasugerować że nie wiem, jak przeprowadzić granicę między Starym a Prawym Miastem na krótkim odcinku, od końca Podwala Staromiejskiego do Motławy. Ale chyba faktycznie powinna ona lecieć najkrótszą drogą do rzeki, przecinając na pół Łabędzia.

danziger - Czw Wrz 29, 2005 3:23 pm

Moim zdaniem nie ma w tym miejscu żadnej granicy między Starym i Głównym Miastem.
Obie dzielnice rozdziela Zamczysko, które ewentualnie można zaliczyć do obszaru którejś z większych "sióstr", ale tylko w całości.
Tak więc jeśli Zamczysko nalezy do Prawego - granica idzie (od Podwala) Sukienniczą w kierunku Karpiej, a jeśli do Starego - Sukienniczą w kierunku Wartkiej.

Marcin - Czw Paź 13, 2005 5:27 pm

Odkrycie archeologów na Starym Mieście
Teraz dla odmiany
Cytat:
fragment fundamentu wału natrafili właśnie archeolodzy badający teren przy ul. Grodzkiej.

została zaliczona (Grodzka) do Starego Miasta. :hihi:

pumeks - Czw Paź 13, 2005 5:28 pm

No zaraz? ostatnio tu na mnie krzyczeli, że Zamczysko JEST na Starym... :roll:
Marcin - Czw Paź 13, 2005 5:31 pm

Nie wiem kto, nie wiem gdzie... ale ja zawsze będę twierdził, że Zamczysko jest na Zamczysku. :mrgreen:
danziger - Czw Paź 13, 2005 6:15 pm

Marcin napisał/a:
ale ja zawsze będę twierdził, że Zamczysko jest na Zamczysku. :mrgreen:

Tak jak i ja :%

Sabaoth - Czw Paź 13, 2005 7:31 pm

Cytat:
Zamczysko jest na Zamczysku.

Taaaak, Główne Miasto na Głównym Mieście, Stare Miasto na Starym Mieście, a Dolne Miasto na Dolnym Mieście :mrgreen:

Marcin - Pon Sty 30, 2006 7:53 am

Obchody urodzin Jana Heweliusza
GW, Katarzyna Włodkowska, 27-01-2006 napisał/a:
Start imprezy: godz. 14, ulica Długa. W tym samym czasie w Ratuszu Wielkiego Miasta zostaną wręczone nagrody im. Jana Heweliusza dla młodych naukowców

Ratusz Wielkiego Miasta? 8O :haha:

Federico - Sro Lut 01, 2006 5:58 am

Powinien być rEtusz.... :hiihihi:
Marcin - Czw Lut 16, 2006 9:13 am

Co prawda z Dziennika Bałtyckiego, a nie z Wyborczej - ale tyż gazeta...
Snowboardowe zawody w Dolnym Mieście
Dziennik Bałtycki, Bartłomiej Rabij, Czwartek, 16 lutego 2006r. napisał/a:
Snowboarding to jedna z najefektowniejszych dyscyplin sportu. Począwszy od jutra, będziemy mieli rzadką okazję poznać jej najbardziej widowiskową formułę - freestyle.
W bastionie Żubr w Dolnym Mieście odbędą się dwudniowe zawody Wysokie Loty 2006. Zawodnicy konkurować będą w skokach przez dwie, ustawione po sobie skocznie (cylindryczną quterpipe i najazdową wielką hopę) oraz w jibblingu (polegającym na wykonywaniu akrobacji na krawędziach boksów)......

Po pierwsze - troszku się niepokoję o przebieg zawodów skoro mają się odbywać W Bastionie Żubr. :haha:
Po drugie - nie wiedziałem, że Dolne Miasto zaanektowało Bastion Żubr. :% :evil:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group