Dawny Gdańsk

Zagadki - i kolejna zagadka

zbad - Nie Sty 16, 2005 8:21 pm
Temat postu: i kolejna zagadka
hallo,
jesli mi wolno zbadac wasza rzeczywista wiedze o calym gdansku, (poniewaz w archiwum postow nic nie znalazlem na ten temat) mam pytanie.
czy ktos wie co nazywano D-zug (fonetycznie i po polsku dejzug) po za oczywiscie okresleniem pociagu pospiesznego.
pozdr.zbad

Grün - Nie Sty 16, 2005 8:53 pm

Poczekaj do rana - Seestrasse i Zoppoter wiedzą :)
zbad - Nie Sty 16, 2005 9:08 pm

bede czekal z niecierpliwoscia do rana i nie tylko
Zoppoter - Nie Sty 16, 2005 11:14 pm

Grün napisał/a:
Poczekaj do rana - Seestrasse i Zoppoter wiedzą :)


Zoppoter nie wiedzą. To znaczy wiedzą tylko o pociągu pośpiesznym... :oops: :mrgreen:

seestrasse - Nie Sty 16, 2005 11:20 pm

eee, ja tyż :oops:
Zoppoter - Nie Sty 16, 2005 11:27 pm

seestrasse napisał/a:
eee, ja tyż :oops:


Cieszę się. :mrgreen:

A tak w ogóle, to czy ten "inny" D-Zug ma w ogóle związek z koleją...? :hmmm:

seestrasse - Nie Sty 16, 2005 11:33 pm

Zoppoter napisał/a:
seestrasse napisał/a:
eee, ja tyż :oops:

Cieszę się. :mrgreen:


no wiesz... :<>

zbad - Pon Sty 17, 2005 5:58 pm

no to ciesze sie,ze nasi szanowni rzygacze nie wszystko jednak wiedza o naszym gdansku i ze zostalo jeszcze cos do odkrycia. otoz ten D-zug nie ma nic wspolnego z koleja. dla ulatwienia dodam, ze tak nazywana byla (jest) pewna ulica.
pozdr.zbad

Grün - Pon Sty 17, 2005 6:06 pm

O - to ciekawe - a która?
zbad - Pon Sty 17, 2005 6:18 pm

a to jeszcze troche poczekamy moze ktos zgadnie. wybudowana zostala krotko przed ostatna wojna.
Grün - Pon Sty 17, 2005 6:24 pm

Jakby ktoś miał zgadnąć to by już dawno było zgadnięte. :evil:
Sabaoth - Pon Sty 17, 2005 7:53 pm

To naprawdę bardzo ciekawe, bo jak przeglądałem materiały do listy nazw ulic, nie trafiłem na nic takiego. Ale nie jest wykluczone, że albo mapy i plany używane przeze mnie nie obejmowały tego obszaru albo były wcześniejsze.
Gdanszczanin - Pon Sty 17, 2005 9:00 pm

Trudno żeby obejmowały taką nazwę bo z tego co zrozumiałem tu chodzi o nazwę potoczną .
Grün - Pon Sty 17, 2005 9:28 pm

Oj dużo ulic miało takie nazwy. Wiecie na przykład gdzie było "Fiedlitz"?
zbad - Czw Sty 20, 2005 11:23 pm

no to nie dam sie juz dluzej prosic.
Jest to bardzo ciekawa ulica, ktora byla nazywana roznie: dejzugiem, pociagiem pospiesznym, baraki SS, lezacym falowcem. Do dzis nie zostalo dokladnie wyjasnione dlaczego dostala taki ksztalt w budowie. „Z lotu ptaka“ przedstawia ona forme dwoch liter SS, jest chyba najdluzszym budynkiem w gdansku ma on ponad 500m (nie wiem ile ma falowiec na przymorzu) ale na pewno najdluzszym przedwojennym budynkiem. Jest to „zlepek“ 110 domkow jednorodzinnych w 2 rownoleglych rzedach. Kazdy domek ma swojego patrona w postaci malego “robaczka nad drzwiami” sa tam: kaczki, koty, psy, sowy itp. Ulica zostala nazwana po wojnie ul. Ojcowska i tu tez nie wyjasniono skad ta nazwa w dzielnicy “muzykow i kompozytorow”. Byc moze od miasta Ojcowa ale niektorzy twierdzili, ze to ojcowska, bo zawsze dalo sie zauwazyc przy wjezdzie bardzo duzo dzieci bawiacych sie na jezdni.
I teraz prosba jezeli ktos ma dostep i moglby wrzucic tu na forum pelny tekst artykulow z podanego nizej linka, to mozna byloby dowiedziec jeszcze wiecej o tej ulicy

http://gdansk.naszemiasto...ojcowska&g=1086

pozdr. zbad

seestrasse - Czw Sty 20, 2005 11:30 pm

he he... przypadkiem o Ojcowskiej właśnie toczy się wątek :D
Grün - Czw Sty 20, 2005 11:33 pm

Oj... mocno przesadziłeś... Po pierwsze rzekome SS jest bardzo dyskusyjne, po drugie ulica ma najwyżej 250 metrów.
zbad - Czw Sty 20, 2005 11:42 pm

a to przepraszam ale tamten watek jest jakis "swiezy" i jeszcze go nie zauwazylem, a poza tym to byla odpowiedz na moja zagadke.
co do dlugosci to chyba rzeczywiscie troche przesadzilem ale jak bylem maly to wydawala mi sie taaaaka dluuuuga.

seestrasse - Czw Sty 20, 2005 11:47 pm

Cytat:
a to przepraszam

nie, to ja przepraszam, wcale nie chciałam Cię ustawiać :D po prostu telepatia jakowaś

Cytat:
jak byłem mały

mieszkałeś na Ojcowskiej? może masz foty???

zbad - Pią Sty 21, 2005 12:04 am

mieszkalem tam i przegladalem usilnie moje zdjecia chcac znalezdz wlasnie te "robaczki" ale nic z tego zawsze na pierwszym planie sa jakies "facjaty".
musialy tam byc jakies dzialania wojenne, bo pamietam, ze w tych domach bylo przejcie piwnicami przez wszystkie domki. choc byc moze byla to pozostalosc po szabrownikach.
znalem tez czlowieka ktory byl strozem w czasie budowy tych domkow, ale wtedy nie interesowalem sie jeszcze ta historia.

Grün - Pią Sty 21, 2005 2:25 am

Nie wydaje mi się, żeby skoro w 1930 r. osiedle już stało - a to widać na zdjęciu, które w równoległym wątku zamieścił Sabcio - było możliwe, żeby zbudowane zostało dla dostojników SS - bo ich po prostu jeszcze w Gdańsku nie było - a przynajmniej nie tylu i nie na tyle potężnych, żeby sobie takie osiedle wystawić.
Makabunda - Sob Sty 22, 2005 11:30 am

Grün napisał/a:
Nie wydaje mi się, żeby skoro w 1930 r. osiedle już stało - a to widać na zdjęciu, które w równoległym wątku zamieścił Sabcio - było możliwe, żeby zbudowane zostało dla dostojników SS - bo ich po prostu jeszcze w Gdańsku nie było - a przynajmniej nie tylu i nie na tyle potężnych, żeby sobie takie osiedle wystawić.

A poza tym były to zwykłe robotnicze domki a nie rezydencje. Już kiedyś tu pisałem, że mała monografia Damaschken Weg opublikowana została w MURATORZE. Spróbuje zdobyć informcje w którym numerze a może jakiś skanik też sie uda załatwic.

jekaterina - Wto Sty 25, 2005 9:30 am

Nawet nie wiedziałam, że moja ulica jest aż tak popularna :) Ja mieszkam pod papugą...
Grün - Wto Sty 25, 2005 10:17 am

Pod papugą? :^^ może być nieco niebezpiecznie...
parker - Wto Sty 25, 2005 11:03 am

Może "Pod Papugami" ? :wink:
Grün - Wto Sty 25, 2005 11:09 am

Pod papugami to jest podłoga w kancelarii adwokackiej
greg30 - Wto Lip 11, 2006 11:39 pm

Witam
Prosze o informacje zamieszkujacych przy ul. Ojcowskiej ludzisk czy warto kupic na tej ulicy szereg?
Te domy maja dusze.....bardzo mi sie one podobaja i zastanawiam sie nad kupnem takiego domku.
Jak Towarzystwo na ulicy? Widzialme kilka domow podlegajacych jeszcze pod PGM....reszta chyba juz prywatna?
Prosze o jakiekolwiek informacje......Serdecznie dziekuje.

zbad - Sro Lip 12, 2006 11:05 am

rzeczywiscie tych dusz jest tak duszo, ze czasami jest jakos tak duszno, za duszno albo zadusznie. kupna nie polecalbym, chyba ,ze dwie dusze obok siebie.
pozdr. zbad

Makabunda - Sro Lip 12, 2006 7:26 pm

Wizytuje tę ulicę dość często i wiem, ze dla zmotoryzowanych nie jest to najlepsza ulica. Nie zaparkujesz zbyt łatwo a napewno Twoi zmotoryzowani goście. No chyba, że masz helikopter :hiihihi:
greg30 - Sro Lip 12, 2006 8:03 pm

Mozna wyrwac fajny domek 110 m2 za niezle pieniadze w dobrym stanie...tylko nie wiem jak sie maja sasiedzkie stosunki do siebie......a samochod zawsze sie upchnie...kupuje dla siebienie dla gosci :hiihihi:
zbad - Czw Lip 13, 2006 10:43 am

mieszkalem tam 30 lat ale jakos tych metrow tam nie zauwazylem moze to o kubature chodzi
parter: pokoj 4x5=20, kuchnia 5x3=15 u gory tyle samo moze troche wiecej bo bez kl. schodowej ale za to ze scietymi dachami. chyba ze z kuchnia przeniesiesz sie do piwnicy i ja rozbudujesz i bedziesz ogladal swiat z piwnicznego okna. jak rozbudujesz jeszcze strych to jeszcze cos dorzucisz. generalnie dom jest na powierzchni ok.4x 10. ogrod jest ale nie ma jak (w wiekszosci) do niego dojeachac. sasiedzi-zalezy jak trafisz. nie mieszkam tam juz 20 lat ale kiedys ta ulica nie miala najlepszej opinii. a pozostalo tam troche jeszcze potomkow. jak wybierzesz sobie jakis numer to sluze porada.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group