Dawny Gdańsk

Gdańsk - Sopot - Gdynia - Rejestr zabytków - kryteria wpisu

Corzano - Pią Sty 07, 2005 9:16 am
Temat postu: Rejestr zabytków - kryteria wpisu
Mam kilka pytań w tym temacie i będę wdzięczny za odpowiedzi lub naprowadzenie mnie na nie.
Jakie warunki musi spełniać obiekt by być wpisanym do rejestru zabytków? Kto o tym decyduje? Czy wpisywane są tam automatycznie obiekty powyżej określonego wieku? Gdzie można sprawdzić, czy dany obiekt jest zabytkiem? Czy jest jeszcze jakaś inna kategoria pomiędzy "zabytkiem", a "normalnym obiektem" np. domem, która ogranicza np. przebudowy czy remonty?

Grün - Pią Sty 07, 2005 9:29 am

http://www.lkp.org.pl/pra...zabytki2003.htm
Tu się dowiesz podstaw. A jak będziesz miał wątpliwości - pytaj.

pumeks - Pią Sty 07, 2005 10:44 am

Z tego, co wiem, nie ma żadnego automatyzmu - obiekt jest w rozumieniu prawa zabytkiem nie dlatego, że ma określoną liczbę lat, tylko dlatego, że jest umieszczony w rejestrze zabytków.
Myślę że na większość pytań odpowiedziano by ci w siedzibie urzędu konserwatorskiego, ul. Kotwiczników 20, tel. 301 62 67

Zoppoter - Pią Sty 07, 2005 10:59 am

pumeks napisał/a:
Z tego, co wiem, nie ma żadnego automatyzmu - obiekt jest w rozumieniu prawa zabytkiem nie dlatego, że ma określoną liczbę lat, tylko dlatego, że jest umieszczony w rejestrze zabytków.


Od razu przyznaję, że nie przeczyatłem całej ustawy podanej przez Grüna, ale wiem jak to wygląda w przypadku zabytków techniki. To znaczy to jest jakoś ładnie opisane, dzieło rąk ludzkich świadczące o kulturze technicznej, czy cos równie skomplikowanego. To chyba dotyczy w ogóle wszystkich zabytków ruchomych.

I otóż okazuje się, że każde urządzenie techniczne które ma powyżej 25 lat jest zabytkiem i podlega odpowiednim przepisom. Problem był wałkowany w naszym klubie samochodowym, oznacza on bowiem, że nie można np. 26-letnim samochodem wyjechać z Polski bez zezwolenia konserwatora... To samo dotyczy np. starej poojcowskiej maszynki do golenia albo zegarka... Dotyczy to też wyjazdów w obrębie UE, bo w przepisach jest mowa o granicy państwowej a nie o granicy celnej. Obydwie granice pokrywały się ze sobą do 30. kwietnia 2004, więc wtedy nie stanowiło to problemu (ustawa jest z listopada 2003), ale teraz i owszem... POd tym względem Polska (jak zwykle) wyróżnia się wśród innych krajów UE i to nie jest powód do dumy raczej.

Komplikuje to zycie nie tylko maniakom starej motoryzacji, którzy chcieliby pojechac na jakiś zlot, czy rajd, ale też normalnym ludziom w normalnym ruchu turyastycznym... O mozliwości sprzedaży takiego "zabytku" za grancę nie wspomnę.

Natomiast istnieje jeszcze pojęcie "pojazd zabytkowy" który w odróżnieniu od "zabytku" (czyli każdego auta powyżej 25 lat) jest wpisany w rejestr zabytków i ma żółte tablice rejestracyjne. Wyjazd takim autem to juz własciwie kosmiczna procedura.

Reasumując istnieją zabytki wpisane w rejestr i zabytki nie wpisane w rejestr...

pumeks - Pią Sty 07, 2005 12:13 pm

A, to możliwe, że takie rozróznienie umknęło mojej uwadze. Wydaje mi się, że Corzano powinien jednak odwiedzić urząd konserwatorski albo przynajmniej wypytać telefonicznie.
Kasia_57 - Pią Sty 07, 2005 1:25 pm

Zoppoter, zamąciłeś mi w głowie! czy to znaczy, że na zlot poza Polską będe musiała starać się o specjalne zezwolenie dla mojego staruszka? :hmmm:
Zoppoter - Pią Sty 07, 2005 1:34 pm

Kasia_57 napisał/a:
Zoppoter, zamąciłeś mi w głowie! czy to znaczy, że na zlot poza Polską będe musiała starać się o specjalne zezwolenie dla mojego staruszka? :hmmm:


Jesli on ma powyzej 25 lat, to tak. Straż Graniczna wciąż funkcjonuje i sprawdza dokumenty samochodu. W lipcu 2004 jechało kilka samochodów klubowych do Szwecji na zlot Nostalgia Festival i chłopaki musieli sobie załatwić zezwolenie... Żaden z jadących wtedy samochodów nie jest w pisany w rejestr zabytków, ale wszystkie sa zabytkami w mysl ustawy...

Kasia_57 - Pią Sty 07, 2005 1:43 pm

No dobra, ale gdzie ja to mam załatwiać???? W urzędzie? to jakas paranoja!
Zoppoter - Pią Sty 07, 2005 1:48 pm

Kasia_57 napisał/a:
No dobra, ale gdzie ja to mam załatwiać???? W urzędzie? to jakas paranoja!


U konserwatora zabytków.

Paranoja? Kasiu, masz dowód osobisty? Albo inny dokument? To sobie obejrzyj, tam jest napisane w jakim kraju żyjesz.

Zaraz znowu dostane po łbie za antypolonizm...

pumeks - Pią Sty 07, 2005 1:49 pm

Pociesz się, że kolega konserwator wojewódzki jest miłośnikiem motoryzacji :D Co prawda nie wiem, ile lat ma jego volvo, ale chyba niewiele mu brakuje do 25.
Zoppoter - Pią Sty 07, 2005 1:56 pm

pumeks napisał/a:
Pociesz się, że kolega konserwator wojewódzki jest miłośnikiem motoryzacji :D Co prawda nie wiem, ile lat ma jego volvo, ale chyba niewiele mu brakuje do 25.


No to niedługo sam sobie będzie zezwolenia wystawiał. :mrgreen:

A tak w ogóle to samochodami się chyba zajmuje któryś z vice.

Kasia_57 - Pią Sty 07, 2005 3:05 pm

Zoppoter napisał/a:
Kasia_57 napisał/a:
No dobra, ale gdzie ja to mam załatwiać???? W urzędzie? to jakas paranoja!


U konserwatora zabytków.

Paranoja? Kasiu, masz dowód osobisty? Albo inny dokument? To sobie obejrzyj, tam jest napisane w jakim kraju żyjesz.

Zaraz znowu dostane po łbie za antypolonizm...


no to dostaniemy oboje w takim razie, bo sprawdziłam, w jakim kraju żyję. Wiele lat mieskzałam gdzie indziej, zanim do Polski przyjechałam, ale czegoś takiego nie znałam. Nie chcę zczynać, bo okaże się zaraz że kogoś obrażam.

Zoppoter - Pią Sty 07, 2005 3:11 pm

Kasia_57 napisał/a:
no to dostaniemy oboje w takim razie, .


No, ja na szczęście mam hełm ze szpikulcem na łbie :mrgreen:

Ta ustawa zawiera znacznie więcej nader oryginalnych rozwiązań, np. w temacie poszukiwań skarbów. Wiem że Srodowisko poszukiwaczy ma zamiar skierować to do Rzecznika Praw Obywatelskich, bo niektóre zapisy sa sprzeczne z konstytucją nawet...

Corzano - Pon Sty 10, 2005 3:26 pm

Spis zabytków z rejestru znalazłem tu: http://www.gdansk.pl/gdan...ry=528&history=
Gdanszczanin - Wto Sty 18, 2005 2:46 pm

Zaraz ale czy dla budynków też nie ma jakiegoś wieku granicznego ? Ostatnio głośno było o tym że pałac kultury i nauki stał się zabytkiem bo minęlo 50 lat od jego powstania .
Domyślam się że to nie może być jedyne kryterium ale wiek chyba i w tym przypadku jakimś kryterium jest

pumeks - Wto Sty 18, 2005 3:04 pm

Wydaje mi się, że problem polega na tym, że budynki - w odróżnieniu od samochodów - nie zawsze mają dokumenty albo przynajmniej tabliczki znamionowe. W wielu przypadkach wiek muszą oszacować eksperci, przy czym nie zawsze takie szacunki są trafne. Dlatego wydaje mi się - ale powtarzam, mogę się mylić - że nie ma żadnego automatyzmu, każdy wpis nowego obiektu do rejestru jest indywidualną decyzją.
Zoppoter - Wto Sty 18, 2005 3:23 pm

pumeks napisał/a:
Wydaje mi się, że problem polega na tym, że budynki - w odróżnieniu od samochodów - nie zawsze mają dokumenty albo przynajmniej tabliczki znamionowe. .


Samochody też czasem nie mają. I to niekoniecznie zabytkowe. :mrgreen:
Ale to juz zupełnie inny temat...

Mikołaj - Sro Sty 19, 2005 1:01 am

Automatyzmu nie ma, wszystko napisane w ustawie.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group