Dawny Gdańsk

Gdańsk - Sopot - Gdynia - Dworek przy ul. Chrobrego

Petelka - Pon Lis 01, 2004 6:34 pm
Temat postu: Dworek przy ul. Chrobrego
Przechodziłyśmy dzisiaj z Kasią koło dworku na Chrobrego i mocno zastanawiałyśmy się: kiedy powstał? Do kogo należał? Jednym zdaniem - wie ktoś może coś o historii tego dworku?
pumeks - Wto Lis 02, 2004 9:42 am
Temat postu: Re: Dworek przy ul. Chrobrego
Petelka napisał/a:
Do kogo należał?

jak się w 1979 r. wprowadzałem na Leszczyńskich, to tam zdaje się mieszkał niejaki Trepczyk, który wypasał krowy na łące między Chrobrego a Leszczyńskich. :OO

Petelka - Wto Lis 02, 2004 11:19 am
Temat postu: Re: Dworek przy ul. Chrobrego
pumeks napisał/a:
Petelka napisał/a:
Do kogo należał?

jak się w 1979 r. wprowadzałem na Leszczyńskich, to tam zdaje się mieszkał niejaki Trepczyk, który wypasał krowy na łące między Chrobrego a Leszczyńskich. :OO

:hiihihi: Rozumiem, że nie wiemy kto wcześniej wypasał tam krowy? :wink: :)

rispetto - Wto Lis 02, 2004 11:51 am
Temat postu: Re: Dworek przy ul. Chrobrego
Petelka napisał/a:
pumeks napisał/a:
Petelka napisał/a:
Do kogo należał?

jak się w 1979 r. wprowadzałem na Leszczyńskich, to tam zdaje się mieszkał niejaki Trepczyk, który wypasał krowy na łące między Chrobrego a Leszczyńskich. :OO

:hiihihi: Rozumiem, że nie wiemy kto wcześniej wypasał tam krowy? :wink: :)

Mam sąsiada o takim nazwisku, a niedaleko pasą się krowy. Może to jego ? :???:

stumar - Pon Cze 13, 2005 6:57 pm

Chciałbym odgrzać ten temat nieco go rozwijając... :)
Nie odkryje Ameryki, jeśli napisze, że miejsce to nazywało się kiedyś Eckhof. Ale zmierzam do czego innego. Na starych mapach możemy odszukać w nadmorskim pasie jeszcze inne dwory: Koenigshof, Schwarzhof, Weisshof, Rothof. Wiem, że obecnie pozostały po nich tylko nazwy ulic. A czy ktoś wie cokolwiek o tych siedliskach, może widzieliście (albo macie w swych zbiorach) zdjęcia czy pocztówki przedstawiające te miejsca. Jaka jest historia wymienionych hofów, czy istniały jeszcze w okresie międzywojnia czy były już tylko samymi nazwami, wreszcie czy coś z nich przetrwało po 1945 r. :hmmm:

danziger - Pon Cze 13, 2005 7:23 pm

trochę już o tych dworach było na forum - może nie tak strasznie dużo, ale zawsze - przeszukaj starsze wątki :)
Mikołaj - Pon Cze 13, 2005 7:29 pm

choćby tutaj:
http://www.forum.dawnygda...p?p=19729#19729

stumar - Pon Cze 13, 2005 7:40 pm

Rzeczywiście było o tym temacie trochę, ale nie znalazłem żadnych zdjęć :II Czyżby były taką rzadkościa :hmmm:
Sabaoth - Pon Cze 13, 2005 7:52 pm

Ja nie mam żadnego zdjęcia, może ktoś inny?
Jarek z Wrzeszcza - Pon Cze 13, 2005 8:32 pm

OK, ale Pętelka pytała co wiadomo o samym Eckhofie - i ja dołączam się do tego pytania, mieszkam bowiem niedaleko i miejsce to interesuje mnie szczególnie :wink:

PS. A we wspomnianym wątku jest jedynie:

Cytat:
druga połowa Zaspy nazywa się "Rozstaje", co chyba wzięło się od nazwy dworu Eckhof


co, jakby nie patrzeć, odkryciu Ameryki się nie równa :)

Maciek - Czw Cze 16, 2005 10:57 am

Cytat:
Rzeczywiście było o tym temacie trochę, ale nie znalazłem żadnych zdjęć Czyżby były taką rzadkościa


Ja też niestety nigdzie nie widziałem zdjęć tych dworów. A szkoda bo mieszkam 100m od Czarnego Dworu.
Ale w jakimś wątku są dokładne ich umiejscowienia dokonane dzięki Makabundzie, za pomocą GPS oraz zdjęcia jak te miejsca wyglądają dzisiaj.

Mikołaj - Czw Cze 16, 2005 11:15 am

Jeszcze raz brawo Makabunda :==


beaviso - Wto Lip 26, 2005 1:36 am

Sprawa mnie też interesuje, bo od 25 lat widzę ten dworek z okna.
Mam mapę sprzed 1912 roku (nie ma na niej lotniska, tylko plac cwiczeń) i na Eckhofie już są budynki (Hof to hof w końcu...)

Co do Koenigshofu zaś, to wydaje mi się, że jego widoczną pozostałością są stare drzewa skupione niedaleko lądowiska śmigłowców przy szpitalu.

Dwory na Przymorzu uległy zniszczeniu w 1945 - kojarzę mapkę z lat '50, na której były w ich miejscach zaznaczone ruiny.

A co to za Peilhaus poniżej strzelnicy? Jako specowi od lotnictwa od razu kojarzy mi się to dosłownie z budynkiem z urządzeniami namiarowymi (Peiler - namiernik).

Sabaoth - Wto Paź 22, 2013 6:19 pm

Natrafiłem na zdjęcie Weisshof Saspe z 1912 r. Szkoda tylko, że nieosiągalne.
Jarek z Wrzeszcza - Wto Paź 22, 2013 6:27 pm

:szczena:

:==

Gdzie to znalazłeś?

Sabaoth - Wto Paź 22, 2013 6:51 pm

Na ebayu, jedno ze zdjęć z albumu z 1912 r. z Kriegsschule, super zdjęcia wojaków, Leibhusarów, jest 5 Reg. Grenadierów i zdjęcia von Richthofena opalającego się na plaży na Westerplatte. Cena osiągnie kosmos, gwarantuję.

A tu link do aukcji, ciekawych zdjęć dużo więcej: http://www.ebay.de/itm/26...984.m1426.l2649

Jarek z Wrzeszcza - Wto Paź 22, 2013 7:05 pm

Oł-łał! :==

Szkoda, że prezentowane w tak lichej jakości... :II

Hamburger - Wto Paź 22, 2013 9:28 pm

Album zawiera wspaniałe fotki ! Poza pięknymi widoczkami z Gdańska i Sopotu, moje oko przykuły parowozy - jeden na dworcu w Malborku (to pruski P4.2), nieco dalej kolejka polowa (Feldbahn) na poligonie w Toruniu i jedna połówka parowozu podwójnego (!) z charakterystycznymi wagonami typu HF. Poza tym etapy budowy mostu pontonowego przez Wisłę itp.
Super !


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group