Dawny Gdańsk

Żuławy, Kaszuby, Kociewie i inne miejsca bliższe lub dalsze - w prasie...mediach...ludzie mówili....

bassa - Pon Wrz 20, 2004 8:41 pm
Temat postu: w prasie...mediach...ludzie mówili....
Małgorzata II królowa Danii:ksiezna Kaszubów ?

cyt:...po raz pierwszy nazwa Cassubie pojawiła sie w połowie XIII wieku na pieczeci ksiazęcej władców Pomorza Zachodniego.Od tamtej pory wiele europejskich rodzin królewskich i ksiazecych uzywało tytułu ksiecia kaszubskiego i wenedyjskiego.nawet dzisiejsza Królowa Danii Małgorzata II uzywa tytułu ksieznej Wenedów i Kaszubów !...

wiecej w : ,,Zycie Kaszub,, nr 6 z 27 sierpien-26 wrzesien 2004
red nacz Grzegorz Piechowski, wyd Alfa 83-400 Koscierzyna ul Koscielna 15 tel 058
680 84 61, cena det egz 1,50 zl

Kasia_57 - Pon Wrz 20, 2004 9:26 pm

Od czasów Margrete Sambiria pewnie:)))
Kasia_57 - Pon Wrz 20, 2004 9:43 pm

http://www.spangshus.dk/dpi/zwiazki.htm
tutaj jest co-nieco:)

Grün - Pon Wrz 20, 2004 9:48 pm

O to jest dobry pomysł - przyłączyć się do Danii :) Czy któryś z polskich królów używał tytułu księcia Kaszub? nie słyszałem :)
Sabaoth - Pon Wrz 20, 2004 10:08 pm

Cytat:
O to jest dobry pomysł - przyłączyć się do Danii

O Danii to pisali już Mamuszko do spółki ze Stankiewiczem: "Można tylko podziwiać dalekowzroczność polityki władców Pomorza, którzy już wówczas - jak się wydaje - rozumiejąc niebezpieczeństwo ewentualnych wpływów niemieckich, woleli nawiązywać kontakty z bardziej odległymi, a więc mniej groźnymi Duńczykami." Ten cytat dotyczy sprowadzenia cystersów do Oliwy!

bassa - Pon Wrz 20, 2004 10:57 pm

Super. :hihi: I wydzierżawic Bornholm na wyłacznosc dla FDG...z Zrzeszeniem Kaszubsko Pomorskim wespól w zespol.Jak by nie patrzył, to jest Stow...moze via swoje konto ekstra kase uzyskac na takie projekty...a poprze Małgorzata.
pumeks - Wto Wrz 21, 2004 9:17 am

Sabaoth napisał/a:
Cytat:
O to jest dobry pomysł - przyłączyć się do Danii

O Danii to pisali już Mamuszko do spółki ze Stankiewiczem: "Można tylko podziwiać dalekowzroczność polityki władców Pomorza, którzy już wówczas - jak się wydaje - rozumiejąc niebezpieczeństwo ewentualnych wpływów niemieckich, woleli nawiązywać kontakty z bardziej odległymi, a więc mniej groźnymi Duńczykami." Ten cytat dotyczy sprowadzenia cystersów do Oliwy!

Dobra dobra :% Bo podejmiemy akcję rewindykowania Gotlandii, która od 600 lat bezprawnie pozostaje w rękach szwedzkich...

pumeks - Wto Wrz 21, 2004 9:23 am

Sabaoth napisał/a:
O Danii to pisali już Mamuszko do spółki ze Stankiewiczem: "Można tylko podziwiać dalekowzroczność polityki władców Pomorza, którzy już wówczas - jak się wydaje - rozumiejąc niebezpieczeństwo ewentualnych wpływów niemieckich, woleli nawiązywać kontakty z bardziej odległymi, a więc mniej groźnymi Duńczykami." Ten cytat dotyczy sprowadzenia cystersów do Oliwy!

Się mi to wydaje bzdurą w typowym stylu historiografii wczesnego Gomułki. Proponuję sprawdzić, dokąd około 1170-1180 r. sięgały "ewentualne wpływy niemieckie". Trudno o nie było w tym czasie nawet u ujścia Odry, a co dopiero na Pomorzu Gdańskim. I stosując to samo rozumowanie zapytać, dlaczego władcy Pomorza woleli nawiązywać kontakty z zakonami operującymi na terenach podlegających Duńczykom, a nie z tymi które już były pod zwierzchnictwem książąt polskich?

Sabaoth - Wto Wrz 21, 2004 9:58 am

Cytat:
I stosując to samo rozumowanie zapytać, dlaczego władcy Pomorza woleli nawiązywać kontakty z zakonami operującymi na terenach podlegających Duńczykom, a nie z tymi które już były pod zwierzchnictwem książąt polskich?

Moze bali sie ewentualnych wplywow polskich? :hihi:

Sabaoth - Wto Wrz 21, 2004 10:01 am

Gotlandii bedziemy bronic ogniem i mieczem :hihi: A wracajac do Mamuszki & Co. to ksiazka, ktora mam w swojej biblioteczce pochodzi (jak sie nie myle) z konca lat 50-tych albo poczatku 60-tych. Ministerstwo prawdy bylo wtedy u szczytu slawy.
sylwia.zdr - Sob Sty 22, 2005 12:59 am
Temat postu: ad. królowej Kaszubów
cyt: "W 1248 roku duński książę Christoffer poślubił córkę Sambora, 15-letnią Zwinisławę , zwaną w Danii Margrete Sambiria af Pommern, Margrete Sprænghest "A ja mam nazwisko rodowe Sprengel - bardzo wielu Sprenglów tu na Pomorzu. Może takie właśnie są korzenie drzewa genealogicznego mojej rodziny?

Noszący nazwisko Sprengel łączcie się !

sylwia.zdr - Sob Sty 22, 2005 1:04 am

co też się nie narobiło z tym nazwiskiem Margaret! Cytuję jeszcze raz ze strony podanej wyżej:
"W 1248 roku duński książę Christoffer poślubił córkę Sambora, 15-letnią Zwinisławę , zwaną w Danii Margrete Sambiria af Pommern, Margrete Sprænghest ."

No, teraz bez przekłamań.
noszący nazwisko Sprengel łączcie się !

sylwia.zdr - Sob Sty 22, 2005 1:08 am

Margrete Sprænghest


Wiem , jestem uparta, ale tak właśnie brzmi to nazwisko Margrity.

seestrasse - Sob Sty 22, 2005 1:12 am

Cytat:
Sprænghest

piekielnie trudne do wymówienia nazwisko :wink:

Grün - Sob Sty 22, 2005 1:14 am

No dobrze :) raz wystarczy :^^

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group