Dawny Gdańsk

Poszukuję/mam/oddam - Danziger Schlachthof

olqa - Sob Wrz 08, 2018 12:40 pm
Temat postu: Danziger Schlachthof
Witam serdecznie! Poszukuję książek lub publikacji zawierających (chociażby) wzmiankę o historii zespołu Rzeźni na Angielskiej Grobli. (O ile mogę wybrzydzać, najbardziej interesuje mnie kontekst urbanistyczny/architektoniczny) Również w języku niemieckim.

Na chwilę obecną poza artykułami w stylu "trójmiasto" zapoznałam się z książką "Od Gyddanyzc do Wielkiego Gdańska" A. Januszajtisa, ale ten o rzeźni ani słowa. Planuję znaleźć "Gdańsk, jego dzieje i kultura" wyd. Arkady oraz "Gdańsk pomnik historii" Teka Gdańska 3, ale na tym moje tropy się kończą. Za jakiekolwiek wskazówki będę arcywdzięczna.

Załączam zdjęcie w ramach łapówki :)

Wiercipietek - Sob Wrz 08, 2018 1:25 pm

Hejka,
Najsampierw przeszukaj forum. Zakłady Mięsne na pewno pojawią się różnych kontekstach, będą tam ilustracje (mam nadzieję, że ze źródłem).
Fajne planiki z pocz XX w. w "Danzig und seine bauten" - do wyczesania w bibliotekach cyfrowych.
W skali miasta polecam wszelkie plany i mapy - do obejrzenia np w Archiwum Map Pomorza Gdańskiego i podobnych zbiorach internetowych. Do tego są do znalezienia mapy satelitarne i lotnicze sprzed nawet 20 lat.
To tak z pamięci.

pumeks - Sob Wrz 08, 2018 3:51 pm
Temat postu: Re: Danziger Schlachthof
olqa napisał/a:
Na chwilę obecną poza artykułami w stylu "trójmiasto" zapoznałam się z książką "Od Gyddanyzc do Wielkiego Gdańska" A. Januszajtisa, ale ten o rzeźni ani słowa. Planuję znaleźć "Gdańsk, jego dzieje i kultura" wyd. Arkady oraz "Gdańsk pomnik historii" Teka Gdańska 3, ale na tym moje tropy się kończą. Za jakiekolwiek wskazówki będę arcywdzięczna.

Tam raczej niewiele znajdziesz. Tak jak Wiercipiętek, odsyłam do "Danzig und seine Bauten" i ogólnie szukaj w literaturze niemieckojęzycznej.

olqa - Sob Wrz 08, 2018 5:09 pm

Dziękuję, "Danzig und seine Bauten" pomógł fachowo.
MłodyBocieK - Nie Wrz 09, 2018 9:16 am

Temat skłonił mnie do podłączenia się ze zdjęciami- dostałem kilka wycinków bez opisu- czy ktoś wie skąd (z jakiej publikacji) mogą pochodzić te oto:

PS.: Taka broszurka z regulaminami (i planikiem rzeźni)w PBC

Gargi1961 - Nie Wrz 09, 2018 11:08 am
Temat postu: Rzeźnia
tu proponuję zajrzeć https://fotopolska.eu/Gdansk/b51242,Zaklady_Miesne.html

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group