Dawny Gdańsk

Poszukuję/mam/oddam - Tramwaj we Wrzeszczu?

Sabaoth - Sob Maj 26, 2012 11:26 am
Temat postu: Tramwaj we Wrzeszczu?
Zdobyłem kolejne zdjęcie, według sprzedawcy przedstawia ono tramwaj we Wrzeszczu. Raczej nie mam wątpliwości, że jest to gdański tramwaj ale jakoś nie mogę na razie umiejscowić zdjęcia. Czy komuś kojarzy się to miejsce?
Zbych - Nie Maj 27, 2012 10:41 am

Miejsce kojarzy mi się z końcowym odcinkiem al. Grunwaldzkiej, tuż przed jej przejściem w Wielką Aleję. Jednak głowy, że jest to właśnie to miejsce nie dam.
Sabaoth - Nie Cze 03, 2012 12:36 pm

I co, nikomu nic nie przychodzi do głowy? Ja stawiam na dwa miejsca, Grunwaldzka, za Słowackiego w stronę Oliwy i mniej prawdopodobne ul. Chrobrego ale tam nie pasują mi za bardzo te domy za tramwajem.
Krzysztof - Nie Cze 03, 2012 1:39 pm

Wpatrywałem się i nic mi nie pasuje :???:
Podwójne torowisko w jezdni wyklucza Chrobrego.
Na zdjęciu, za tramwajem jest odejście jakiejś niewielkiej uliczki. Przeglądnąłem w pamięci wszystkie na Grunwaldzkiej... I żadne mi nie pasuje :hmm:

Jarek z Wrzeszcza - Nie Cze 03, 2012 1:56 pm

To nie jest ul.Chrobrego.

Też myślałem o Strzyży Dolnej, ten domek w tle kojarzy mi się z Kolonią Abegga.

Sabaoth - Nie Cze 03, 2012 2:32 pm

Tramwaj jest gdański, więc może to nie Wrzeszcz, a jakieś inne miejsce w Gdańsku?
Krzysztof - Nie Cze 03, 2012 4:30 pm

Jarek PDW napisał/a:
kojarzy mi się z Kolonią Abegga.

Ale na jej wysokości, przy Grunwaldzkiej nie było takiej kamienicy.
Sabaoth napisał/a:
a jakieś inne miejsce w Gdańsku?

Niewiele było takich podwójnych torowisk w jezdni. Stągiewna, kawałeczek Łąkowej i ... No i Długa, ale żadna tu nie pasuje.

Jarek z Wrzeszcza - Nie Cze 03, 2012 7:36 pm

Krzysztof napisał/a:
Jarek PDW napisał/a:
kojarzy mi się z Kolonią Abegga.

Ale na jej wysokości, przy Grunwaldzkiej nie było takiej kamienicy.


...no właśnie :II

Zbych - Pon Lip 16, 2012 1:47 am

Na zdjęciu są jakieś napisy. Może by zeskanować w wysokiej rozdzielczości same napisy dla odczytania.
Piotr J. - Pon Lip 16, 2012 8:39 am

Może coś podpowie numer tramwaju, wydaje mi się, że z tyłu widzę "czwórkę".
Zbych - Pon Lip 16, 2012 10:02 am

Piotr J. napisał/a:
Może coś podpowie numer tramwaju, wydaje mi się, że z tyłu widzę "czwórkę".
Jeśli chodzi o to z tyłu przyczepy, to jest to klosz lampy stojącej po drugiej stronie ulicy. Nad tyłem wagonu motorowego natomiast widać tylko napis na budynku za tramwajem.
Orka - Pon Lip 16, 2012 12:37 pm

A może to jest na Oruni? Tak mi się z tym zdjęciem skojarzyło http://www.forum.dawnygda...p?p=52200#52200
Hochstriess - Sob Lip 21, 2012 10:55 pm

Mnie sie kojarzy z Grunwaldzką, z odcinkiem na wysokości wojskowych bloków przy budowanym osiedlu Garnizon.
Piotr J. - Nie Lip 22, 2012 11:18 am

Krzysztof napisał/a:
Ale na jej wysokości, przy Grunwaldzkiej nie było takiej kamienicy

Nie jestem pewien. Strona nieparzysta pomiędzy ulicami Kościuszki a Braci Lewoniewskich jest praktycznie nieznana.
Dołączam planik, tam były jakieś kamienice. Potwierdzałyby tę lokalizację także rozłożyste drzewa widoczne też na zdjęciach lotniczych.

pumeks - Nie Lip 22, 2012 11:59 am

hmmm ciekawe :roll:
Krzysztof - Nie Lip 22, 2012 7:01 pm

Piotr masz rację :== :== :==
Piotr J. napisał/a:
Krzysztof napisał/a:
Ale na jej wysokości, przy Grunwaldzkiej nie było takiej kamienicy

Nie jestem pewien. Strona nieparzysta pomiędzy ulicami Kościuszki a Braci Lewoniewskich jest praktycznie nieznana.
Dołączam planik, tam były jakieś kamienice. Potwierdzałyby tę lokalizację także rozłożyste drzewa widoczne też na zdjęciach lotniczych.

Pamiętam jak rozbierano te małe domki (jeden nawet znajomy pozyskał do rozbiórki na cegłę) pod drugą jezdnię ul. Grunwaldzkiej. Nie pamiętam żadnej dużej kamienicy tam rozbieranej, ale to nie znaczy, że ich tam nie było (zwłaszcza do 45 r.). Na mapie z 33 r. wyraźnie zaznaczono kilka większych domów.
Ta widoczna za tramwajem ulica to Wiktora Gomulickiego (Pfetter Str.). Oprócz nieistniejących domów przy Grunwaldzkiej widać jeden z domków przy Wincentego Pola (Linz Str.). Zdjęcie musiało być zrobione z okna budynku koszar.

Sabaoth - Pon Lip 23, 2012 8:08 pm

To miejsce mogłoby pasować.
pumeks - Pon Lip 23, 2012 8:26 pm

Z tym, że ja bym przesunął ustalenia Krzysztofa o jedną przecznicę bliżej Wrzeszcza. Od lewej widziałbym fragment kamienicy nr 179 (w 1942 mieszkali w niej piekarz Dimsat i fryzjer Jönke - widoczna na zdjęciu witryna w której widać sztuczną głowę, pasuje chyba do zakładu fryzjerskiego), dalej wylot Linzstr. i, częściowo zasłoniętą przez tramwaj, kamienicę 177 (nad tyłem wagonu motorowego napis Friseur-Salon informuje o zakładzie Antona Schönkego).
Zbych - Pon Lip 23, 2012 9:06 pm

pumeks napisał/a:
Z tym, że ja bym przesunął ustalenia Krzysztofa o jedną przecznicę bliżej Wrzeszcza.
Ja nie. Między budynkami 179 i 177 na mapie jest tylko ulica, a na zdjęciu między budynkiem z lewej strony, a budynkiem w środku fotografii jest jeszcze oprócz ulicy niezabudowany plac tak jak na mapie po lewej stronie budynku 179 i to lepiej pasuje do ustaleń Krzysztofa. Ponadto przesunięcie o jedną przecznicę dalej uniemożliwiłoby widoczność budynku o takim położeniu jakie na zdjęciu ma budynek w głębi z dwoma kominami (jeżeli na analogicznym miejscu istnieje taki budynek, bo na mapie to słabo widać).
Piotr J. - Pon Lip 23, 2012 9:32 pm

Ten napis nad tyłem wagonu motorowego może równie dobrze zaczynać się na "J"Przypomnijcie sobie gotycki wygląd "J" , to może być też "Jonke". Kamienica nr 177 liczyła, jak podaje Adressbuch z 1942 r. 12 rodzin, to niemożliwe aby ten budyneczek zmieścił 12 rodzin. A głowa, to może być wianek wędlin ze sklepu Paula Hassa (183), który nota bene też prowadził sklep przy Hubertusburger Alee 24.
Krzysztof - Pon Lip 23, 2012 11:47 pm

Numery posesji na mapie z 40 r. są mało czytelne. Na mapie z 33 r. wcale nie zaznaczono numerów przy Grunwaldzkiej, a tylko przy bocznych uliczkach Kolonii Abegga ( http://forum.dawnygdansk....p?p=97153#97153 ). Pokusiłem się o próbę odtworzenia numeracji.
163 - budynek od strony Wrzeszcza, poza kolonią
165 - brak zabudowy
167, 169, 171, 173, 175 - domki Kolonii Abegga (to jeden z tych domków rozebrał znajomy dla pozyskania cegły)
177 - duża kamienica (mogła mieć 12 lokatorów) - na zdjęciu widać jej połowę
179 - kamienica - za tramwajem
181 - niezabudowana działka - to ponad nią widać bliźniaka z Linz Str. 15, 16
183 - kamienica przed tramwajem
185 - niezabudowana działka
187, 189 - jakieś domy, ale chyba nie kamienice
191 - kamienica
Podtrzymuję swoją lokalizację.

Zbych - Wto Lip 24, 2012 12:31 am

Co do lokalizacji na podstawie mapy to nie mam zastrzeżeń, ale budynki w tamtym rejonie są mniejsze od tego widocznego w głębi. Widać to po rozmieszczeniu okien. Na długości budynku są trzy, czasem cztery okna, a proporcja odległości między oknami do długości budynku na zdjęciu sugeruje, że mogłoby ich być więcej, tylko są zasłonięte. W każdym razie budynek ze zdjęcia jest dłuższy od zachowanych. Na ścianie szczytowej pod dachem są dwa otwory. Przejrzałem w programie Google Earth Widok Ulicy rozpatrywaną okolicę i nie widziałem takich otworów w żadnym domu widocznym w tym programie.
Piotr J. - Wto Lip 24, 2012 9:55 am

Ten budynek w głębi pasowałby mi do Czarnej 2-3, ale przy tym założeniu nie pasuje dom nr 189.... :hmmm:
Zbych - Sob Sie 04, 2012 7:42 pm

Krzysztof ma całkowitą rację zarówno co do obiektów przedstawionych na zdjęciu jak i miejsca wykonania oraz pola widzenia .
Budynek nr 177 ma charakterystyczny sinusoidalny szczyt, dwa okna górnej kondygnacji w nim i jest wysoko wyniesiony ponad te okna. Jest oznaczony czerwoną strzałką.
Budynek nr 179 oznaczony żółtą strzałką na zdjęciu lotniczym jeszcze nie istnieje (zdjęcie pochodzi z 1917 r.).
Budynek oznaczony na zdjęciu lotniczym zieloną strzałką nie jest widoczny na zdjęciu z tramwajem, bo jest zasłonięty istniejącym już budynkiem nr 179.
Niebieską strzałką jest oznaczony bliźniak Linz str. 15, 16 widoczny dzięki niezabudowanej działce 181.
Na zdjęciu lotniczym są niezabudowane dwie działki: 181 i 179, a budynek 183 jest szerszy od innych w okolicy, co jest zgodne z planem grunwaldzka_163_191_545.k2.jpg.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group