Dawny Gdańsk

Gdańsk - Sopot - Gdynia - Cafe Königshöhe

maisky - Sob Gru 03, 2011 4:24 pm

Obiecana pocztówka z Cafe Königshöhe. Może komuś uda się ustalić dokładną lokalizację tej kawiarenki?
grzechuu - Sob Gru 03, 2011 4:33 pm

A ja mam jeszcze taką na dysku - nie wiem czy była na Forum - raczej Aukcyjna. Natomiast co do mapy z 1899 to kilka dni cierpliwości, bo jest na starym kompie, a online widzę że już nie ma.
[Czy władze mogłyby utworzyc nowy temat dla tych dwóch postów o Cafe Königshöhe? :P bo raczej jeszcze o niej popiszemy ;) ]

Fuzzy - Sob Gru 03, 2011 8:23 pm

Znalazłem stronę na której zamieszczono kilka starych pocztówek. Jest tam i ta zamieszczona powyżej przez Mayskiego. Zwróćcie uwagę na pierwszą pocztówkę.

http://www.chem.ug.edu.pl/~tomek/wrzeszcz.htm

U góry w lesie na wzgórzu widać wyraźnie jakiś budynek, którego dziś już nie ma. To może właśnie być Cafe. To wzgórze do grzbiet równoległy do tego na którym znajduje się park Oberhofu. Z parku Oberhofu nie mogło być panoramy na Wrzeszcz jak ta z pocztówki. Przysłania je właście to wzgórze. Wnisek: Jeśli taka była lokalizacja Cafe to znajdowało się ono na szczycie wzgórza z którego podnurza biła słynna studzienka z uzdrawiającą wodą. Gdzieś ponad akademikiem gdzie mieści się Mechanik.

W związku z Oberhof po naszym dzisiejszym spacerze, pojawiły się nowe pytania i żadnych odpowiedzi :skolowany:

1. Co za ceglany budynek z kamienną piwnicą (datowany przez Krzysztofa na XIX w.) znajdował się w środku parku Oberhof na tyłach dworu? Jego wymiary to ok. 30m/10m. dziś jego lokalizację wskazuje duża ilość porozrzucanych starych cegieł, zachowany fragment kamiennych ścian piwnicy i kupki cegieł porośnięte bluszczem.

2. Czym były zabudowania Oberhof?

Dziękuję wszystkim uczestnikom dzisiejszego spaceru. Miło było poplotkować o historii w dobrym towarzystwie :D
A Krzysztofowi wyrazy uznania za energię i wigor jakim emanuje :masta:

Fuzzy - Sob Gru 03, 2011 8:39 pm
Temat postu: Lokalizacja 100 %
:huuurra: :brake: :mrgreen: :amen: :roftl:

Znalazłem lokalizacje. Mayski plisss - ja tego technicznie nie ogarnę. Wrzuć tę mapkę w wątek. Jest Cafe dokładnie w miejscu o którym piszę jeden post wyżej.

http://www.rzygacz.webd.pl/galgen/?Cmentarz

Pytanie: Co mieściło się zatem w parku Oberhof? Ta mapka niczego tam nie pokazuje.

Fuzzy - Sob Gru 03, 2011 8:43 pm

Kształt budynku jest precyzyjnie wyrysowany na mapie i identyczny jak Cafe na pocztówce :haha:
Fuzzy - Sob Gru 03, 2011 8:48 pm

I tu też jest Cafe choć mapka mniej precyzyjna. też wskazuje na to wzgórze
Fuzzy - Sob Gru 03, 2011 8:48 pm

http://www.google.pl/imgr...1t:429,r:13,s:0
Fuzzy - Sob Gru 03, 2011 9:11 pm

Znalazłem wątek na niemieckim forum. Niestety nie znam tego języka. Poświęcony jest w całości Cafè Königshöhe. Może ktoś da radę to z grubsza przetłumaczyć i wrzucić tutaj króciutkie streszczenie dla dobra ogółu :wink:
maisky - Sob Gru 03, 2011 9:30 pm

Fuzzy, na mapach, które znalazłeś, nie ma zaznaczonej lokalizacji kawiarenki (chyba że czegoś nie widzę). Punkcik oznaczony jako Königshöhe to prawdopodobnie ślimak! Przejrzę moje mapy, może uda mi się coś ustalić.
Fuzzy - Sob Gru 03, 2011 9:38 pm

http://www.rzygacz.webd.pl/galgen/?Cmentarz

Mayski - druga mapka - ta kolorowa. Powiększ ją i wtedy na wzgórzu zobaczysz budynek ;)

Krzysztof - Sob Gru 03, 2011 9:42 pm

Fuzzy napisał/a:
Zwróćcie uwagę na pierwszą pocztówkę.
http://www.chem.ug.edu.pl/~tomek/wrzeszcz.htm

To według mnie dworek przy (obecnie) Traugutta. Na planie, na czerwono zaznaczyłem kierunek na niego i sąsiada z lewej.
Cafè Königshöhe powinno być u podnóża Königshöhe (jak słusznie lokalizujesz). Na planie z 1920 r. to mogą być te zabudowania, zaznaczone na fioletowo. Z kawiarni widać politechnikę. Rozpoznać można: komin (k), chłodnię (ch) i wieżyczkę (w) nad wejściem do gmachu głównego.

Mikołaj - Sob Gru 03, 2011 11:02 pm

Cytat:
[Czy władze mogłyby utworzyc nowy temat dla tych dwóch postów o Cafe Königshöhe? :P bo raczej jeszcze o niej popiszemy ;) ]

wedle życzenia

mam jeszcze prośbę "organizacyjną", zwłaszcza do Fuzzyego, o nie pisanie posta pod postem z kilkuminutowym albo nawet kilkusekundowym odstępem

Fuzzy - Nie Gru 04, 2011 2:26 am

Na wstępie - Mikołaju wybacz początkującemu forumowiczowi. Uczę się panować nad emocjami i analizować nim coś zamieszczę. Poniżej efekt kilkugodzinnej pracy.

Nałożyłem na siebie dwa obrazy. Aktualny widok satelitarny i opublikowaną przez Krzysztofa mapę. Stwierdziłem, że moja radość była przedwczesna. Wytypowane przez Krzysztofa barwą fioletową obiekty na mapie to również nie jest "Cafe".

W wyniku analizy:

1. Zeskalowanych i nałożonych na siebie obrazów (plan z 1920 + widok satelitarny)
2. Analizy drzewostanu ze zdjęcia satelitarnego
3. Analizy osi widokowych

Stwierdzam z pewnością:

Lokalizacja "Cafe" była dokładnie taka jak na drugom z poniższych obrazów.
Kolor czerwony: budynek murowany
Kolor żółty: drewniana dobudówka - taras
kolor niebieski: ogródek restauracyjny

Budynki zaznaczone na fioletowo przez Krzysztofa (jeden, najmniejszy wciąż istnieje - widać go na zdjęciu satelitarnym) znajdują się w głębi doliny a osie widokowe nie pokrywają się. Zaznaczone budynki znajdują się na zbyt niskich poziomach.

Krzysztof - Nie Gru 04, 2011 11:07 am

Fuzzy napisał/a:
Lokalizacja "Cafe" była dokładnie taka jak na drugom z poniższych obrazów.

Ja bym optował za lekkim przesunięciem jej na zachód, do nasady tego wzniesienia. Na końcu widziałbym tylko punkt widokowy. To może być ten zaznaczony niebieską strzałką budynek z planu, z 1920 r.

Fuzzy - Nie Gru 04, 2011 11:37 am

Obiekt znajdował się gdzieś na szycie tego wydłużonego wzniesienia. Mógł nie być na jego końcu a u podstawy tam gdzie łączy się z "głównym pasmem" jak sugeruje Krzysztof. Budynku nie ma na mapie z 1920. Ten wskazany strzałką kwadrat znajdował się dokładnie w południowo zachodnim rogu dzisiejszego boiska za akademikami. Oj chyba po wypitej kafcę wybieram się na spacer :hihi:
grzechuu - Nie Gru 04, 2011 6:21 pm

Mnie wydaje się że pozostałościami - budynkami zaplecza Cafe mogą być te dwa budynki zza akademika - jeden do rozbiórki, drugi dziwnie pobrzebudowywany, ale widac w nim czerwone cegły (zdjęcia robiłem w maju 2006 :) )
Mikołaj - Pon Gru 05, 2011 9:11 pm

:juhu:
współczesny widok: http://g.co/maps/b3fq2


Fuzzy - Wto Gru 06, 2011 2:25 am

Hmmm - Mikołaj roztrzaskał zagadkę. :== Zmylił mnie widok z wnętrza Cafe na pocztówce. Wygląda jakby budynek stał dużo wyżej. Ponownie się zastanawiając ustaliłem, że przewyższenie Cafe w stos. do najniżej położonych budynków politechniki to 40 m. Wystarczająco by roztaczał się taki widok. Budynki pokazane na foto powyżej (stan z roku 2006) pokazują dokładną lokalizację Cafe.
Trzeba jednak zauważyć, że oś istniejącego domku o proporcjach zbliżonych do tych, jakie miała Cafe (pierwsze z dwóch zdjęć 2006) nie pokrywa się z osiami widokowymi z pocztówek. Pod domkiem widać coś co wygląda na stary garaż i murki. Bardzo stare podmurówki. To właśnie była podstawa na której stało Cafe. W takim układzie osie się zgadzają :hihi: Przed nim w poprzek - zapewne wsparta na pionowych słupkach - kantówkach (spadek terenu przed budynkiem) stała weranda. "Garaż" pod nią znajdował się pod werandą i był pewnie magazynkiem. Z satelity wyraźnie widać zarys dawnego fundamentu ceglanego budynku. Dziś istniejące budynki stoją dokładnie w miejscu ogródka restauracyjnego z widokówek.

Spacerowałem tam ostatnio... Straszny żal gdy patrzy się na rozpadający Dwór "Studzienka" :cry:

Jeszcze raz :== dla Mikołaja

Krzysztof - Wto Gru 06, 2011 11:49 am

Mikołaj napisał/a:
cafe_koenigshohe_700.jpg

Kawiarnia jest tu zaznaczona, ale ta mapa w tym rejonie nie jest za dokładna.
Lokalizacja Cmentarza Żydowskiego jest wręcz fałszywa. :<>

Fuzzy - Wto Gru 06, 2011 2:43 pm

Ciężka sprawa Krzysztofie. Dla mnie Cafe na widokówkach stoi dużo wyżej niż "aktualnie przyjęta" lokalizacja. A cmentarz faktycznie jest na mapie błędnie oznaczony. Nie ma mowy by przy tej lokalizacji roztaczał się taki widok jak na pierwszej z prezentowanych pocztówek. Widok w stronę morza i osi ul. Do studzienki zasłaniałoby wzniesienie za najwyższym akademikiem. Te po którym prowadzą cmentarne schody. Zabudowania zidentyfikowane na mapie Mikołaja z perspektywy kogoś stojącego na werandzie Cafe znajdowały by się gdzieś w dole wyglądając przez okno na krótszym boku werandy.

Byłem tam w niedzielę i na terenie cmentarz wciąż leżą fragmenty macew. Jeśli te ze schodów hańby (a pochodzące z tego cmentarza) zostały przeniesione i są przechowywane w godnych warunkach to z pozostałościami walającymi się po lesie powinno zrobić się to samo.

Krzysztof - Sro Gru 07, 2011 11:41 am

Fuzzy napisał/a:
Dla mnie Cafe na widokówkach stoi dużo wyżej niż "aktualnie przyjęta" lokalizacja.

I słusznie :biedactwo:
Zwróciłem uwagę na widoczne na widokówce niezbyt odległe korony drzew, na drugim planie, poniżej komina i sylwetki politechniki. To nie może być widok ze wzgórza nad domami akademikami. Z tego miejsca żadne korony drzew na drugim planie nie byłyby widoczne.
To musi być widok z Oberhofu. Patrząc z tego wzniesienia (z miejsca gdzie w sobotę wydłubywaliśmy cegły) w stronę politechniki na drugim planie jest to, kilkanaście metrów niższe wzniesienie. W sam raz tyle, aby korony drzew na nim nie zasłaniały widoku, a były widoczne.
Na mapie z lat 30 zaznaczony jest nawet ogródek kawiarniany.

Fuzzy - Sro Gru 21, 2011 3:09 am

Jako nie znający niemieckiego, za pomocą translatora udało mi się wyłuskać zaledwie dwie informacje z wątku do którego link zamieszczam na końcu postu.

1. Właścicielką Cafe była: Amanda Hinz
2. Adres Cafe: Heiligenbrunn 11

Proszę niemieckojęzycznych forumowiczów o wyłuskanie pozostałych, być może ważkich dla wątku informacji.

Może uda wam się na niemieckim forum nawiązać kontakt z potomkami właścicielki i wydobyć skany zdjęć, widokówek, dokumentów o których wspomina, że są w jej posiadaniu ;)

http://forum.danzig.de/sh...6nigsh%F6he#top

Krzysztof - Pon Sty 23, 2012 9:04 pm

Sabaoth napisał/a:
postanowiłem udostępnić wszystkim tą pocztówkę w wersji czarno-białej w wysokiej rozdzielczości.

Pocztówka piękna, ale Cafe Königshöhe to ja tam nie widzę. Widać szczyt Königshöhe, widać wierzchołki drzew Oberhofu. Według mnie kawiarnia powinna być gdzieś w lewo od Oberhofu (las podkolorowany na zielono), ale :???:

Fuzzy - Sro Sty 25, 2012 4:57 am

Byłem dwa tygodnie temu na spacerze w okolicy. Cała sprawa nie daje mi spokoju... Znalazłem coś interesującego. Wchodząc na schody do lasu od strony akademików i Dworu Studzienka (teren dawnego cmentarza) za najwyższym akademikiem, za ustawioną tam armata, może z 50 m są w lesie resztki ruin, czerwona cegła i spłaszczony kawałek terenu. Pomiędzy wysokim akademikiem a schodami cmentarza. Zarys wzgórz w tle z grubsza pasowałby do widokówki. Nie mam jednak pewności czy to to właśnie miejsce. Gdyby ktoś z Was przypadkiem tamtędy spacerował, zerknijcie proszę i pomóżcie zweryfikować. Co za cholerna historia! Knajpka duch! :rozpacz:
Miro - Sro Lut 11, 2015 2:52 pm
Temat postu: Kawiarnia "Königshöhe".
Kawiarnia "Königshöhe".

Miro

Krzysztof - Sro Sty 12, 2022 10:07 am

Sporo informacji zebranych przez Tomasza Larczyńskiego:
https://historia.trojmiasto.pl/Zaginiona-kawiarnia-w-zapomnianym-zakatku-Wrzeszcza-n154775.html
Oraz widok na politechnikę z kawiarnianych terenów. (no może trochę bliżej Wrzeszcza)

https://www.facebook.com/...934775646544523


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group