Dawny Gdańsk

Bla bla bla - Gazeta Gdańska

Piotr - Czw Lis 17, 2011 4:37 pm
Temat postu: Gazeta Gdańska
Witam
Tak sobie czytam codzienną porcję skanów Gazety Gdańskiej, publikowanych w Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej. Aktualnie na rozkładzie jest rok 1932. Czy może ktoś mi wyjaśnić jakie zasady datowania obowiązywały w ówczesnym czasie. Gazeta była wydawnictwem codziennym. Ale takie kwiatki.
W numerze z dnia 1 stycznia całe strony zaproszeń z knajp przeróżnych na zabawy sylwestrowe. Widywałem nekrologi zapraszające na uroczystości, które sie odbyły dnia poprzedniego. 25 grudnia (31) temat wiodący to oczywiście Wigilia. Itd.
Pewnego rodzaju szczyt wszystkiego to inserat o napełnianiu sieci gazowej, oczywiście wczoraj.
O co tu chodzi?
Piotr

Colonel - Czw Lis 17, 2011 6:09 pm

Dokładnie było tak samo jak np. w Radio Gdańsk, które własną akcję rozdawania 1111 flag zakończoną formalnie 11 listopada, (faktycznie 10), reklamowało jeszcze 13!
Mikołaj - Pią Lis 18, 2011 12:40 pm

Co do datowania gazet to Ci niewiele powiem, natomiast co do gazu, to napełnienie gazem sieci nie oznacza od razu dostępności gazu u odbiorców, zatem informowanie o tym z jednodniowym opóźnieniem ma mniej dotkliwe skutki, niż w przypadku pogrzebu.
Inna rzecz, że o informowaniu o tym, że pogrzeb się odbył też słyszałem, Szczygieł pisze o takich praktykach w Czechach.

I jako ciekawostka skan z: Tadeusz Gruszczyński, Gazownictwo na Pomorzu Gdańskim, Część pierwsza – 150 lat Gazowni gdańskiej


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group