Dawny Gdańsk

Żuławy, Kaszuby, Kociewie i inne miejsca bliższe lub dalsze - Kartuzy i okolice - pocztówki i zdjęcia

Mikołaj - Sro Mar 30, 2011 9:42 pm
Temat postu: Kartuzy i okolice - pocztówki i zdjęcia
Z moich zbiorów:
Miro - Czw Mar 31, 2011 1:56 pm

Rysunek z widokiem na klasztor z 1678 roku
oraz panorama miasta.

Miro

dandola - Pią Kwi 08, 2011 7:41 pm

Tu umieściłem bardzo ciekawy nieznany epizod kartusko - pruszczański. Zapraszam do lektury:
http://starypruszcz.pl/forum/viewtopic.php?t=1170

Krzysztof - Pon Mar 23, 2015 7:11 pm
Temat postu: Jesion
Troszkę przypadkowo zachowało się w wśród pamiątek rodzinnych kilka egzemplarzy "ROCZNIKA POLSKIEGO TOWARZYSTWA DENDROLOGICZNEGO" wydawanego we Lwowie. W tym I, z 1926 jest artykuł "Godny ochrony jesion i jarzębina szwedzka w Kartuzach".
Wynika z niego, że był on wtedy największym jesionem w Polsce - 4 m 60 cm obwodu na wysokości piersi ludzkich. "(sławny jesion Walczaka w Zakopanym mierzy 3 m 75 cm, jego bliski sąsiad 4 m 05 cm ...)". Pomimo, że u starych jesionów rozszerzenie nasady korzeniowej nie jest czyś wyjątkowym, to te 5 m szerokości (nie obwodu!) przy ziemi było na prawdę niesamowite. Może ten człowiek sfotografowany przy drzewie nie był wielkoludem, ale i wysokość tej nasady korzeniowej była imponująca.
Po 94 latach od opublikowania tego artykułu postanowiłem sprawdzić, czy jesion jeszcze żyje. Wczoraj wybrałem się do Kartuz. Po przejechaniu całej ulicy Klasztornej (za "komuny" Ściegiennego) już wiedziałem, że przyjechałem za późno. Starszy pan spotkany na ulicy sporo wyjaśnił. "W czasie wojny palił się sąsiedni barak i drzewo poważnie ucierpiało." Na stronie "fotopolska" http://kartuzy.fotopolska...&zdjeciaDo=1979 są dwa zdjęcia z 1957 i 1968 które niżej zamieszczam. Widać na nich skutki tamtego pożaru. We wskazanym miejscu przy dawnej gorzelni - później internacie liceum - obecnie (nieczynnej) restauracji nie ma już żadnego śladu :II

doldar - Sro Mar 25, 2015 12:12 pm

Pamiętam go. Piękny był.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group