Dawny Gdańsk

Nie-dawny Gdańsk - powódz - pamietacie?

seestrasse - Czw Lip 08, 2004 10:20 pm
Temat postu: powódz - pamietacie?
http://chrabja.pl/powodz/index.html
lucy - Czw Lip 08, 2004 10:49 pm

Pamiętam dobrze!!!
Ponieważ nie wiedzialam dokładnie co się dzieje a mam rodzinę, przyjaciół w Gdańsku, szukalam informacji w internecie i tak po raz pierwszy znalazłam sie na forum "gazety" gdzie siedzieli redaktorzy no i forumowicze i informowali o sytuacji wszystkich, i miejscowych ludzi i zamiejscowych. Na wszystkie pytania, w miarę mozliwości odpowiadali, co gdzie, jakie pociagi jadą, gdzie nie ma przejazdu, co zostalo zalane.
Nie moglam sobie tego wyobrazić po prostu, ze w Gdańsku coś takiego mogło się zdarzyć :evil:

Marcin - Pią Lip 09, 2004 12:09 am

Też pamiętam dobrze. W końcu Wrzeszcz zalało również. A potokowi Doliny Królewskiej niewiele brakowało by wylać.
Petelka - Pią Lip 09, 2004 7:50 am

Oczywiście, że pamiętam! Jak brnęłam wpław od Klinicznej na Zaspę (tramwaj jakoś dalej nie chciał popłynąć)... Pamiętam wzburzone wody Strzyży... I olbrzymie jezioro pod mostem przy dawnym pasie startowym... I utknięte w tym bajorze samochody... I wieści, obrazy, które zaczęły napływać z zalanych rejonów miasta...
Qrcze, a dzisiaj znowu coś się chmurzy...

Barabasz - Pią Lip 09, 2004 9:08 am

Chmurzy się, chmurzy.... ale powódź nam chyba nie grozi... :P
Marcin - Pią Lip 09, 2004 9:15 am

Barabaszu, "wypluj te słowa" - bo zapowiadano bardzo deszczowe wakacje. :(
Petelka - Pią Lip 09, 2004 9:21 am

I szybko odpukaj w niemalowane, bo dzisiejsze burze podobno mają być gwałtowne i ulewne. :II
Barabasz - Pią Lip 09, 2004 9:26 am

Aż tak źle chyba nie będzie ... ale tak na wszelki wypadek odpukam w niemalowane :hihi:
Kasia_57 - Pią Lip 09, 2004 9:28 am

Właśnie czytam w dzisiejszym DB artykuł pt. "Fala strachu". Refleksje, jakie nachodzą po jego lekturze są raczej niewesołe. Ale grunt, że ci, co przy korycie mają gdzie mieszkać i co ważne, mają sucho.
Marcin - Pią Lip 09, 2004 9:30 am

Cytat:
Ale grunt, że ci, co przy korycie mają gdzie mieszkać i co ważne, mają sucho.

Najlepiej by było gdyby mieszkali przy "korycie" Kanału Raduni. :hihi: :hihi:

Petelka - Pią Lip 09, 2004 9:37 am

Cytat:
Najlepiej by było gdyby mieszkali przy "korycie" Kanału Raduni.

A może by ich tak... sruuu do tego 'koryta'? :hihi: :hiihihi:

Marcin - Pią Lip 09, 2004 9:39 am

:haha:
Kasia_57 - Pią Lip 09, 2004 9:41 am

Żebyś wiedział, że powinni tuż nad kanałem mieszkać!
A przy sposobności - przecież wystarczy prześledzić historię Wielkiej Wody w Gdańsku i okolicach, żeby wiedzieć, że ona bardzo tutaj lubi się powtarzać.
W 1829 władze miasta niefrasobliwie acz autorytatywnie orzekły, iż nie ma sensu przekopywać pasa Mierzei Wiślanej w okolicach wsi Górka. Powodem niepodjęcia decyzyji, a raczej podjęcie jaj na "nie" było przekonanie, że przeciez nie powtórzy się tragedia z owego 1829 roku. Niejaki J. Kossak - Mistrz Wałowy - proponował przekopanie kanały właśnie tam, by Szalona Rzeka sobie poszła tamtędy. No i poszła sobie - tyle, że paręnaście lat później. I teraz nazywa się Śmiała Wisła. A przekopała się, a może raczej - przewaliła - niemal dokładnie w miejscu, które wskazywał ów J. Kossak.

lucy - Pią Lip 09, 2004 1:43 pm

Petelka napisał/a:
Cytat:
Najlepiej by było gdyby mieszkali przy "korycie" Kanału Raduni.

A może by ich tak... sruuu do tego 'koryta'? :hihi: :hiihihi:


Jestem za :== :hiihihi:

Gdanszczanin - Pią Lip 09, 2004 1:52 pm

No ja tą powódź pamiętam bardzo dobrze. Następnego dnia miałem egzamin na studia a zamiast się uczyć wylewałem wodę z domu ... Mam nadzieję że to się nie powtórzy ale nie wiem czy władze miejskie wyciągneły właściwe wnioski z tego co się wtedy stało , raczej wątpie.
Zoppoter - Pią Lip 09, 2004 2:19 pm

lucy napisał/a:
Petelka napisał/a:
Cytat:
Najlepiej by było gdyby mieszkali przy "korycie" Kanału Raduni.

A może by ich tak... sruuu do tego 'koryta'? :hihi: :hiihihi:


Jestem za :== :hiihihi:


Oszaleliście? Żeby sie całkiem kanał zatkał? O smrodzie nie wspomnę...

Marcin - Pią Lip 09, 2004 3:31 pm

A tu wciąż pada. :II 3 lata temu zaczynało się to identycznie...
Barabasz - Pią Lip 09, 2004 5:23 pm

Na szczęście powoli przestaje padać... :hurra:
Kasia_57 - Pią Lip 09, 2004 6:10 pm

Właśnie w Panoramie mówiono o niechcianym kanale. To jakaś paranoja.
lucy - Pią Lip 09, 2004 7:48 pm

Marcin napisał/a:
A tu wciąż pada. :II 3 lata temu zaczynało się to identycznie...


Marcinie, nie kracz proszę 8))
:D

Barabasz - Pią Lip 09, 2004 8:09 pm

Już nie pada :hiphip:
Pietrucha - Nie Lip 11, 2004 4:48 pm

Do kanału Raduni mam od domu kilka metrów. Pamiętam jak patrzałem z okna na wypełniony po brzegi kanał. Studzienki zaczęły wypluwać wode i niewiele brakowało do wylania Raduni i zalania Starego Miasta, ale w pewnym momencie poziom wody się troche obniżył, a studzienki zaczęły sporwrotem przyjmować wode. Pewnie w tym momencie wody kanału przebiły wał na Oruni. Krążyły nawet plotki, że specjalnie przebito wały na Oruni, aby nie zalało Starego i Głównego Miasta, ale wątpie czy ma to coś wspólnego z prawdą.
uKrawczyka - Nie Cze 13, 2010 11:16 pm

Jeśliby była taka potrzeba, powinno zalewac się miejsca odludne, by ratowac np. miasta , nie rozumiem tego, że dla wielu, jest to niezrozumiałe i wręcz - szokujące.
bavar - Pon Cze 14, 2010 9:20 pm

uKrawczyka napisał/a:
Jeśliby była taka potrzeba, powinno zalewac się miejsca odludne, by ratowac np. miasta , nie rozumiem tego, że dla wielu, jest to niezrozumiałe i wręcz - szokujące.


Do tych celów służyła niegdyś "depresyjna" Olszynka.. :???:

uKrawczyka - Pon Cze 14, 2010 9:43 pm

Tak, po to m.in wybudowano kamienną śluzę w lini bastionów od wschodu miasta,- zamykano śluzę i plebsowi nawet na myśl nie przyszło protestowac...

Szybko poznaliby Katownię od wewnątrz...

Kiedyś rządzili mądrzy ludzie, któzy potrafili wybierac korzystne rozwiązania i nawet na myśl im nie przyszło , że za kilka miesięcy wybory i trzeba kalkulowac pod wyborców...


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group