Dawny Gdańsk

Zagadki - Zagadka Piotra

Piotr A. - Pią Paź 31, 2008 12:12 pm
Temat postu: Zagadka Piotra
Gdzie zrobiono to zdjęcie?
Dla ułatwienia - zrobiono je zoomem z odległości 70 - 100 m.

Hochstriess - Pią Paź 31, 2008 3:17 pm

Gdzies na Dolnym Mieście pewnie ;-)
Piotr A. - Pią Paź 31, 2008 5:10 pm

Ciepło, ciepło ... :==
Piotr A. - Pią Paź 31, 2008 5:46 pm

A gdzie powstała ta fotka?
Amstawik - Pią Paź 31, 2008 5:47 pm

jeżeli chodzi o ,,mewę'' to stawiam ze ul. Łąkowa
Piotr A. - Pią Paź 31, 2008 5:52 pm

Amstawik napisał/a:
ul. Łąkowa ???


Pierwsze zdjęcie - jesteś blisko.
Drugie zrobiłem spory kawałek od Łąkowej

Amstawik - Pią Paź 31, 2008 6:31 pm

Piotr A. napisał/a:
A gdzie powstała ta fotka?


Wydaje mi sie ze to jest wnętrze jednej z bram na Śródmieściu

Piotr A. - Pią Paź 31, 2008 7:06 pm

Amstawik napisał/a:
Wydaje mi sie ze to jest wnętrze jednej z bram na Śródmieściu

Przykro mi ale nie. Jest to element dekoracyjny budynku użyteczności publicznej, stojącego poza Śródmieściem. :-)

Piotr A. - Sob Lis 01, 2008 10:37 am

Cosik mi się widzi, że pora na rozwiązanie zagadki. Zdjęcie mewy powstałno na ul. Sempołowskiej. Natomiast dekoracja architektoniczna stawiła kiedyś ozdobę dworca kolejki elektrycznej Gdańsk Brzeźno.
Hochstriess - Sob Lis 01, 2008 11:24 am

Piotr A. napisał/a:
Zdjęcie mewy powstałno na ul. Sempołowskiej

Sempołowskiej 15 :wink:

Amstawik - Sob Lis 01, 2008 4:28 pm

no to już znamy odpowiedzi :D
Piotr A. - Nie Lis 02, 2008 8:32 pm

A teraz coś zupełnie z innej beczki, jakby powiedzieli panowie z grypy Latającego Cyrku Monty Pythona. Gdzie znajduje się plaża pokazana na pocztówce? Autor jej był w nastroju co nieco żartobliwym, żeby nie powiedzieć, że po solidnej dawce napoju o nazwie Mechandel. :kuku:
Pepo - Pon Lis 03, 2008 10:32 am

A to nie jest przypadkiem fragment plaży z pocztówki ukazującej plażowiczów ...nad Motławą, na przeciwko Żurawia? Taka widokówka pojawiła się już ładny czas temu, z tym, że chyba nie w dziale "zagadki", ale "pocztówki, zdjęcia".
Piotr A. - Pon Lis 03, 2008 2:59 pm
Temat postu: Plaża
Bingo! Muszę się bardziej starać :zgooda:
Piotr A. - Pon Lis 03, 2008 4:52 pm
Temat postu: A teraz poważnie
Zdjęcie przedstawia piekarnię gdzieś na obrzeżach Gdańska. Jaka to dzielnica i kto jest (a właściwie był) właścicielem zakładu?
Piotr A. - Wto Lis 04, 2008 12:06 pm

Piotr A. napisał/a:
Jaka to dzielnica


Tym razem zapadła cisza. W takim razie, pierwsze ułatwienie, a właściwie część odpowiedzi. Siedlce. :hmm:

Jerzy Makieła - Wto Lis 04, 2008 9:28 pm

Piotr A. napisał/a:

Tym razem zapadła cisza. W takim razie, pierwsze ułatwienie, a właściwie część odpowiedzi. Siedlce. :hmm:


Ha... wiem gdzie to jest, ale nie wiem kto był właścicielem:-(

turecki - Sro Lis 05, 2008 2:14 pm

pewnie jaki tutejszy... Gość ?
Piotr A. - Sro Lis 05, 2008 6:14 pm

turecki napisał/a:
pewnie jaki tutejszy... Piotr A. ?


Musiałbym mieć teraz około 120 lat. Owszem, nie jestem już młodzieńcem, ale bez przesady. :dziadek:

Schmied - Sro Lis 05, 2008 10:15 pm

no powiedzmy żę to siedlce ...
To jest dzisiejsze skrzyżowanie ulicy Kartuskiej i Rakoczego !!

tadter - Sob Lis 08, 2008 12:15 am

turecki - Ty daj sobie spokoj z "tadter". Ja jestem wprawdzie tutejszy, ale nie z Siedlec!
Jak juz to "Przerobka - z wariata na glupka"!
Pozdrowionka dla Was wszystkich.

Piotr A. - Sob Lis 08, 2008 4:06 pm
Temat postu: A teraz poważnie - zakończenie
Myślę że pora na rozwiązanie zagadki.
Zdjęcie przedstawia dom rodzinny właściciela piekarni, którym był widoczny na zdjęciu Gustav Jedamczik. Budynek stał przy ówczesnej Unterstrasse 44. ( obecnie Szara). Obecnie nie tam śladu po takim budynku. Znalazłem natomiast trochę podobny domeczek na równoległej do ulicy Szarej, ulicy Ogińskiego. Z uwagi na fakt, iż granice parcel mogły ulec zmianie w ciągu ostatnich 80 lat, możemy ze sporą dozą ryzyka założyć, że "to jest to". Fakt, ryzyko błędu jest spore; ale jak mówi stare przysłowie, "nie ma ryzyka, nie ma przyjemności". Niech każdy sam wyciąga wnioski.
Więcej informacji na temat rodziny Jedamczik przedstawię na Forum niebawem (jestem w trakcie opracowywania). :zarobiony:


Dane adresowe pochodzą z wydawnictwa: "Księga adresowa przemysłu, handlu i rzemiosła zachodniej Polski (Wielkopolski, Pomorza, Śląska i w. m. Gdańska) 1928"
Identyfikator publikacji:
http://fbc.pionier.net.pl...tedSearchAction

Fragment mapki Gdańska pochodzi z Gdańsk, Gdynia, Sopot - wirtualna mapa z trojmiasto.pl (http://mapa.trojmiasto.pl)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group