Dawny Gdańsk

Gdańsk - Sopot - Gdynia - Pałac Rottenburgh'a

Krzysztof - Sob Cze 30, 2007 5:54 pm
Temat postu: Pałac Rottenburgh'a
W XVIII wieku armator Rottenburgh wybudował nad Strzyżą (przy ob. ul. Słowackiego) pałac. Nie zachował się, o ile wiem, żaden wizerunek tego pałacu, ale ogród pałacowy bardzo ładnie uwiecznił Chodowiecki. Ogród przedstawiony przez niego znajdował się za pałacem, od strony ul. Partyzantów. Co było przed pałacem nie wiem, ale ponieważ przed budynkami postawionymi na jego miejscu Strzyża przepływa przez zadrzewiony skwer, podejrzewam, że jest on pozostałością stawu. Jeszcze w latach 80-tych, a może i 90-tych na skraju tego skweru, przy chodniku ul. Słowackiego stały dwa granitowe słupki z datą - pozostałość po wjeździe na teren posiadłości.
Słupki kiedyś zniknęły :evil: (Furia powinna pamiętać kiedy bo to jej rewiry), a niebawem pojawiły się przy stacji benzynowej w Sopocie :roll: . Dobrze, że nie zapadły się pod ziemię. Ale pomimo, że są tam ładnie wyeksponowane uważam, że to skandal :rwie_wlosy: One miały sens istnienia tam gdzie kazał je wkopać Rottenburgh 250 lat temu :skolowany:
Pozostały jednak pewne ślady po widocznych na grafice Chodowieckiego tarasach ogrodu :wink:
Na tych tarasach postawiono kiedyś baraki i inne obiekty zakładów przemysłowych. Zakłady już zlikwidowano, większość obiektów rozebrano, a tarasy ciągle są :ok:
Podejrzewam, że już niedługo :hmmmm: bo przez ten teren ma przebiegać nowa jezdnia ul. Słowackiego i wszystko spychacze wyrównają :%
Zapraszam, więc do odwiedzenia tego ogrodu, a i tereny nad Strzyżą powyżej są pełne pamiątek z przeszłości - pozostałość po wysokim spiętrzeniu potoku i inne drobiazgi. :szukaj:

Krzysztof - Sob Cze 30, 2007 6:22 pm

Słupki z bramy wjazdowej do posiadłości Rottenburgh'a (?) w Sopocie przy stacji benzynowej.
villaoliva - Sob Cze 30, 2007 6:54 pm

Gratulacje co do oka.
Wypatrzeć tak te tarasy :==

Co do słupków w Sopocie, to pamiętam, że stały tam zanim jeszcze zburzono istniejące tam zabudowania i powstała stacja Aral.

grzechuu - Sob Cze 30, 2007 7:15 pm

nie myślałem, że tam jeszcze cos pozostało8O

Zanim wkleję mapkę to mam jeszcze pytania ;)
1) czy posiadłość Rottenburgh'a ma coś wspólnego z majątkiem Hochstriess? Czy ten drugi to było co innego (wydawało mi się, że był po drugiej stronie dzisiejszej Obywatelskiej)?
2) przy ul. Partyzantów, nieco dalej, ciągnie się ogród (tam gdzie jest niebieska strzałka na tej mapce) - czyżby też pozostałości majątku? czy to coś nowszego?
3) gdzie dokładniej w Sopocie jest ta stacja bezynowa?

villaoliva - Sob Cze 30, 2007 7:21 pm

Cytat:
3) gdzie dokładniej w Sopocie jest ta stacja bezynowa?


Obecnie stacja BP al. Niepodległości 660/672.

Jadąc z Oliwy, przed skrętem w Jana z Kolna po lewej stronie.

pawel.45 - Sob Cze 30, 2007 8:06 pm

Krzysztof napisał/a:
Słupki z bramy wjazdowej do posiadłości Rottenburgh'a (?) w Sopocie przy stacji benzynowej.

Wielkie brawa Krzysztofie! :== :== :== za tarasy i słupki.
Właśnie słupki zainteresowały mnie bardzo - ciekawe kto to pozwolił sobie zadysponować przedmiotem zabytkowym nie będąc jego właścicielem, dodatkowo - przedmiotem, którego umiejscowienie ma znaczenie szczególne. Czy konserwator zabytków nie ma w swej pieczy takich przedmiotów? :co_jest:

TOMB - Sob Cze 30, 2007 8:40 pm

Oj to chyba nie te same słupki... Szczegółów ich nie pamiętam, ale wydaje mi się że te przy Słowackiego nie miały tych szpiczastych zakończeń. A może się mylę, pamięć już nie ta :dziadek:
Krzysztof - Nie Lip 01, 2007 2:33 pm

grzechuu napisał/a:

1) czy posiadłość Rottenburgh'a ma coś wspólnego z majątkiem Hochstriess? Czy ten drugi to było co innego (wydawało mi się, że był po drugiej stronie dzisiejszej Obywatelskiej)?
2) przy ul. Partyzantów, nieco dalej, ciągnie się ogród (tam gdzie jest niebieska strzałka na tej mapce) - czyżby też pozostałości majątku? czy to coś nowszego?

Hochstriess to raczej inny majątek i podejrzewam, że późniejszy. Choć ta sama gmina (Strzyża).
Czytałem kiedyś, że ogród Rottrnburgh'a sięgał do szczytu wzgórza (kiedyś nazywanego "Wulkan", w 50-tych latach zalesionego). Na zboczu były atrakcje takie jak: "świątynia dumania", sztuczne ruiny i t.p. Nie natknąłem się na na informacje jak daleko rozciągał się wzdłuż Strzyży (na miejscu pałacu, po jego spaleniu się w XIX w. postawiono 3 budynki). Ten ogród mógł należeć do sąsiadów i to nawet, nie Rottenburgh'a, a jego następców. A może i tam był jego teren :???:

Krzysztof - Nie Lip 01, 2007 2:45 pm

Cytat:
te przy Słowackiego nie miały tych szpiczastych zakończeń.

Przy Słowackiego nie miały ich, ale miały dziurki po ich mocowaniu :hiihihi:
Profesja złomiarza nie jest tworem postkomunizmu :cooo:

grzechuu - Nie Lip 01, 2007 4:02 pm

Dzieki za dopowiedzi :) Coś sobie przypominam, że Samp pisał, że dworków w Strzyży to było kilka - bodajże dziewięć(?)

Znalazłem te tereny na trochę późniejszych mapkach (obie 1807) - na tej mniejszej widać coś co by mogło być posiadłością Rottenburg'a (strzałka). I na obu mapkach jest jeszcze jakaś nazwa, ale przypuszczam, że odnosi się do pobliskiego młyna - K....hammer (?) - czy spotkał sie ktoś z tą nazwą? bo ja jeszcze nigdzie jej nie widziałem [pomiędzy Sliberhammer a Kleinhammer]

pawel.45 - Nie Lip 01, 2007 4:41 pm

grzechuu napisał/a:
... I na obu mapkach jest jeszcze jakaś nazwa, ale przypuszczam, że odnosi się do pobliskiego młyna - K....hammer (?) - czy spotkał sie ktoś z tą nazwą? bo ja jeszcze nigdzie jej nie widziałem [pomiędzy Sliberhammer a Kleinhammer]

a nie jest to przypadkiem Kupferhammer? :II

Wrzeszczak - Nie Lip 01, 2007 7:05 pm

Slupki staly jeszcze w 1992 roku (gdy wyjezdzalem z Gdanska). Wykutego roku nie pamietam ale na pewno byl to XVIII wiek. Wydaje mi sie jednak, ze kwadrat podstawy byl mniejszy (choc na podstawie zdjecia trudno to jednak okreslic). I, ale nie mam pewnosci, nie tylko szpiczaki ale i gorna czesc w ksztalcie kopuly musi byc nowa (minelo troche lat ale mysle, ze zakonczenie bylo plaskie z dziurkami do mocowania)
grzechuu - Nie Lip 01, 2007 7:15 pm

Kupferhammer - no rzeczywiście pasuje :== wyraźne nie było, a ja narazie za słabo znam niemiecki, a sprawdzanie w słowniku działa razcej jak ma się wyraz :wink:
Krzysztof - Nie Lip 01, 2007 8:20 pm

Na zdjęciach nie najlepiej widać :oops:
Więc napiszę. Na jednym jest wykute "ANNO", a na drugim "1762". (tej 2-jki nie jestem pewny, bo mocno stylizowana :II
Napisy "ANNO" i 17...." były na tych ze Słowackiego.
Wielkość i kształt też zapamiętałem jako identyczne.

renekk - Nie Lip 01, 2007 10:39 pm

To na pewno Kupferhammer (zdjęcie).
grzechuu - Nie Lip 01, 2007 11:22 pm

Ooo, to ja się na marginesie spytam - skąd to jest? Czy są tez inne miejscowości np. Brentau, a może Pietzkendorf? :)
renekk - Pon Lip 02, 2007 11:28 pm

To z dziełka jak niżej. Niestety, na temat Piecek i Brętowa nie ma tam prawie niczego.
Wracając do dworów Strzyży, Jerzy Stankiewicz (Stankiewicz, Szermer "Gdańsk. Rozwój urbanistyczny..." Arkady 1959) pisał: "W Strzyży Górnej, szczególnie okazały był tak zwany II Dwór pochodzący jeszcze z pocz. XVIII w., a rozbudowany w r. 1761 przez kupca Rottenburga. Poza tym dworem u schyłku XVIII w. znajdowało się w obu Strzyżach 8 innych dworów. O charakterze skromniejszych barokowych dworków Strzyży Dolnej może dać niejakie wyobrażenie zachowany do dziś budynek przy ul. Grunwaldzkiej 152 (róg Słowackiego) z r. 1659, należący prawdopodobnie do I Dworu."

grzechuu - Pon Lip 16, 2007 1:44 am

renekk napisał/a:
"(...) zachowany do dziś budynek przy ul. Grunwaldzkiej 152 (róg Słowackiego) z r. 1659, należący prawdopodobnie do I Dworu."

...który dzisiaj już nie istnieje (poszerzony wjazd w Słowackiego) [dodaję dla ścisłości]


i przy okazji jeszcze jeden dworek Strzyży - zdjęcie z 30dni - który stał na terenach też już nie istniejącego Fazera:

grzechuu - Pon Lip 16, 2007 1:56 am

A wracając do tematu - "dzisiejszych schodów" ze zdjęcia już chyba nie ma, albo nie wypatrzyłem :skolowany: :|
Krzysztof napisał/a:
pozostałość po wysokim spiętrzeniu potoku i inne drobiazgi.

spiętrzenia na Strzyży znalazłem za to dwa :) i sporo fundamentów w tamtejszych zaroślach (ale z jakich lat one i czy mają coś wspólnego z dworami Hochstriess to trudno powiedzieć)

Hochstriess - Pon Lip 16, 2007 11:00 am

Jedno spietrzenie, ktore dobrze pamietam a nie wiem czy jeszcze istnieje ( po powodzi rozne cuda sie ze Strzyżą działy) jest na wysokosci warsztatu blacharskiego (kiedys posesja nr 20. po wojnie,nie wiedziec czemu ma numer 22 tak jak wyburzona juz kamienica w podwórzu budynku 24), to pozostalosci po mlynie wodnym Carla Muellera, ktory mial w tym miejscu rowniez fabrykę maszyn.
grzechuu - Pon Lip 16, 2007 2:11 pm

Tak to mniejsze spiętrzenie jest na tyłach Słowackiego 20/22, a większe prawie na tyłach 32A.

W sumie jak tak patrzę na mapki, które są na 1 stronie tematu, to chyba jednak ten mniejszy jest w miejscu Kupferhammer - chociaż w sumie trochę trudno stwierdzić, bo Strzyża 200 lat temu mogła jeszcze inaczej płynąć :wink:

A tak teraz sobie myślę że te "fundamenty" w trawie, to być może było jakieś ogrodzenie przedwojennego stawu młyńskiego... :hmmm:

Krzysztof - Pon Lip 16, 2007 8:32 pm

Cytat:
i przy okazji jeszcze jeden dworek Strzyży - zdjęcie z 30dni - który stał na terenach też już nie istniejącego Fazera:

Wydaje mi się, że ten domek stał na obecnej "wysepce", na wprost ul. Słowackiego.
Te sztaple cegieł na poprzednim zdjęciu to pozostałość po jego rozbiórce :II :II :II

Krzysztof - Pon Lip 16, 2007 8:52 pm

Cytat:
Tak to mniejsze spiętrzenie jest na tyłach Słowackiego 20/22, a większe prawie na tyłach 32A.

Dla ścisłości. Spiętrzenie za Słowackiego 20/22 obecnie jest małe, ale jest to pozostałość po zniszczonym dużym spiętrzeniu. Od strony Partyzantów jest czytelna grobla która piętrzyła (widoczny na planiku) staw młyński po prawej stronie młyna. Woda w stawie musiała być 0,5 - 1,0 m poniżej korony tej grobli. Daje to na oko 6 m piętrzenia wody :yyy:
Schody sprawdzę. Zdjęcia robione były wiosną :hmmm:

pawel.45 - Wto Lip 17, 2007 12:33 am

Krzysztof napisał/a:
...Wydaje mi się, że ten domek stał na obecnej "wysepce", na wprost ul. Słowackiego.
Te sztaple cegieł na poprzednim zdjęciu to pozostałość po jego rozbiórce :II :II :II

Zgadzam się z Tobą, że ten domek stał na obecnej "wysepce", lecz mnie się wydaje, iż te cegły nie pochodą z niego, tylko z domów nr147 i 145 przy Hauptstr. u wylotu Słowackiego (Hochstries), a omawiany domek stał w głębi za nimi.

Krzysztof - Wto Lip 17, 2007 7:48 pm

Cytat:
"dzisiejszych schodów" ze zdjęcia już chyba nie ma

Rzeczywiście już ich nie ma. Zrobiono przejazd od Słowackiego do Partyzantów. Pozostał tylko ten murek ze zdjęcia :II

Hochstriess - Wto Lip 17, 2007 8:50 pm

Tak sobie ostatnio uprzytomniłam, ze nie mam pojęcia o historii pałacu na rogu Obywatelskiej i Słowackiego. Kilka lat chodziłam tam do przedszkola ;-) i nic o nim nie wiem. Księgi adresowe podają cztery numery domów na Lossowweg, zaden jakos nie pasuje do pałacu. :???:
Krzysztof - Wto Lip 17, 2007 11:24 pm

Furya napisał/a:
Tak sobie ostatnio uprzytomniłam, ze nie mam pojęcia o historii pałacu na rogu Obywatelskiej i Słowackiego. Kilka lat chodziłam tam do przedszkola ;-) i nic o nim nie wiem. Księgi adresowe podają cztery numery domów na Lossowweg, zaden jakos nie pasuje do pałacu. :???:

Bo jego adres to Słowackiego, a nie Obywatelska. Na mapce http://www.dawnygdansk.pl...orna_1933-2.jpg
jest oznaczony numerem 6.
Jest bardzo ładny i ostatnio odnawiany, ale pałacem to bym go nie nazywał. To tylko willa.
Też zastanawiałem się kto tam mieszkał. Może jakiś zastępca von Mackensen'a, o którego siedzibie pisałem tu: http://www.forum.dawnygda...p?p=88096#88096

fazi - Sob Lip 21, 2007 9:16 pm

Jeśli chodzi o słupki, przejeżdzałem dziś na rowerze i zrobiłem fotki. Wg mnie wyskrobane cyfry to - 176..i coś jakby duże I. 176I ?. A pikulce są ewidentnie tworem współczesnym
Ponury2 - Nie Sie 05, 2007 9:57 pm

Ale jaja :) Mieszkam tam od lat i pierwszy raz słyszę o tym pałacu Pana R. A same słupki były w opisanych przez autora miejsach jeszcze w 1996 roku - pamiętam je doskonale. Jak zwykle ktoś je sobie wziął i postawił gdzieś indziej... no tak, w końcu to nie były zabytki :evil:
villaoliva - Pon Sie 06, 2007 8:47 am

Ja dalej twierdzę, że to nie te słupki. Szukam wciąż potwierdzenia.
feyg - Pon Sie 06, 2007 10:42 am

grzechuu napisał/a:
Kupferhammer - no rzeczywiście pasuje :== wyraźne nie było, a ja narazie za słabo znam niemiecki, a sprawdzanie w słowniku działa raczej jak ma się wyraz :wink:

Kupfer oznacza po niemiecku miedź ( http://de.wikipedia.org/wiki/Kupfer ) a ze skanu renkka wynika że poza kuźnią istniał w tym miejscu młyn zbożowy (kornmühle).

Krzysztof - Wto Sie 07, 2007 7:22 pm

villaoliva napisał/a:


Co do słupków w Sopocie, to pamiętam, że stały tam zanim jeszcze zburzono istniejące tam zabudowania i powstała stacja Aral.

Trudno udowodnić, że nie stały :II
Ale co by tam robiły :hmmm: Ja nie słyszałem o żadnej, tam istniejącej, rezydencji w XVIII w. na wjeździe do której mogły by one stać.
Poza tym miejsce ich obecnego ustawienia jest sporo odległe od historycznego traktu. Jeśli tam kiedyś była brama wjazdowa, to powinna była być nie tu, a tam gdzie obecnie jest jezdnia w stronę Gdańska, a poprzednio torowisko tramwajowe.

villaoliva - Wto Sie 07, 2007 9:37 pm

Przydałoby się zdjęcie istniejącej tam zabudowy, zanim powstała stacja Aral :II
grzechuu - Nie Cze 15, 2008 1:39 am

coś znalazłem :%
Piotr Korduba "Patrycjuszowski dom gdański w czasach nowożytnych" Warszawa 2005
[poniższa ilustracja tak jak i wizerunek ogrodu - za niemiecką książką H. Reichow'a z 1927]

Krzysztof - Wto Cze 17, 2008 1:15 pm

:== :== :==
Ale.
Czytałem kiedyś, że po spaleniu się pałacu na jego miejscu postawiono trzy kamienice.
Te opisane wcześniej, czytelne jeszcze tarasy, są na sąsiedniej działce.
:???: :???: :???:

grzechuu - Pon Maj 18, 2009 4:14 pm

A co do słupków rezydencji (z 1 strony tematu), to jednak raczej nie będą te sopockie.
Na wycieczce KIL Wrzeszcz wzdłuż ul. Słowackiego dr Katarzyna Rozmarynowska miała takie archiwalne zdjęcia:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group