Dawny Gdańsk

Gdańsk - Sopot - Gdynia - Kościuszki x Grunwaldzka x Słowackiego

Krzysztof - Sro Kwi 04, 2007 12:03 am
Temat postu: Kościuszki x Grunwaldzka x Słowackiego
Aby nie profanować tematu ¤ Cmentarz przy Labesweg wydzieliłem wątek komunikacyjno - budowlany.
Nawet nie zauważyliśmy demontażu kolejnego elementu w tym rejonie, charakterystycznych balustrad na podjeździe do mostu na Kościuszki. Dla mnie; były od zawsze. Ale nawet ja nie pamiętam, czy były takie przed 45 r. :dziadek:
Gdyby ich nie zamontowano, jako tymczasowych przy Grunwaldzkiej już by były na złomie.
Odmalowane, jeszcze jakiś czas, będą cieszyć oczy kunsztem kowalskiego rzemiosła.

villaoliva - Sro Kwi 04, 2007 12:15 am

I tak szok, że je zachowano.
Już dawno mogły się znaleźć na złomowcu.

pawel.45 - Sro Kwi 04, 2007 2:16 am

villaoliva napisał/a:
I tak szok, że je zachowano.
Już dawno mogły się znaleźć na złomowcu.

"zagospodarownie" miejscami już rozpoczęto.

postman - Nie Kwi 08, 2007 12:16 am

No Krzysiu zauważyłeś taki szczegół,jestem obok nich codziennie,fakt że jest ich może 10-15 metrów.Już nie moge sobie zaparkować autka na poboczu żeby poczte roznieść,a takie fajne miejsce miałem :OO
nad stawem - Nie Kwi 22, 2007 3:50 pm
Temat postu: Re: Kościuszki x Grunwaldzka x Słowackiego
a co się stało z tymi pięknymi jeszcze długo przed wojną posadzonymi głogami .
czy wszystkie zostały scięte ?
pamiętam jeszcze na początku lat 70-tych były pielęgnowane i co jakiś czas podcinane .
no a potem porosły w gorę .

Krzysztof - Nie Kwi 22, 2007 4:54 pm

Cytat:
a co się stało z tymi pięknymi jeszcze długo przed wojną posadzonymi głogami .

Czy były one po obu stronach mostu?
Wszystko co było po stronie południowo-zachodniej zlikwidowano obniżając nawet nasyp podjazdu na most.
Druga strona, na razie, nie ruszana.

Strach - Nie Kwi 22, 2007 4:59 pm

Gotują się do przerzucenia drugiego wiaduktu w przyszłości :wink:
Krzysztof - Nie Kwi 22, 2007 5:03 pm

Ale nie od strony Nad Stawem.
Do Euro, chyba, zdążą.

nad stawem - Nie Kwi 22, 2007 7:38 pm

pawel.45 napisał/a:
villaoliva napisał/a:
I tak szok, że je zachowano.
Już dawno mogły się znaleźć na złomowcu.

"zagospodarownie" miejscami już rozpoczęto.


to zdjęcie pokazuje zejście ( te już bardziej nowoczesne
:hihi: ) z Kościuszki na ul. Nad Stawem .
Głogi tam jeszcze są .
i naprawdę przydało by je się obciąć .

Tequilla - Sro Gru 26, 2007 7:31 pm

Kilka zdjęć Al. Grunwaldzka okolice? ok.1950r
Makabunda - Czw Gru 27, 2007 11:38 am

Już spieszę z pomocą w rozszyfrowaniu nie zidentyfikowanej lokalizacji ostatniego zdjęcia. według mnie jest to widok na ulicę Mickiewicza w kierunku placu Komorowskiego. Osoby na zdjęciu znajdują sie na wysokości małego parkingu obok kościoła. W tle widoczny charakterystyczny budynek poczty.
renekk - Czw Gru 27, 2007 12:18 pm

Cytat:
Już spieszę z pomocą w rozszyfrowaniu nie zidentyfikowanej lokalizacji ostatniego zdjęcia.

:==
A w baraku po lewej zakład fryzjerski mistrza Pęśki!

Tequilla - Czw Gru 27, 2007 1:59 pm

Zdjęcie wykonane w roku 1949 , osoby na pierwszym planie są mi dobrze znane :lol:

Dziękuje za potwierdzenie moich przypuszczeń

wirt-gda - Sro Sty 02, 2008 4:48 pm

balustrady w czasie remontu nawierzchni i pobocza ul. Grunwaldzkiej
http://wirtualny-gdansk.p...album=45&pos=98
http://wirtualny-gdansk.p...album=45&pos=90

Ponury2 - Czw Sty 03, 2008 9:01 pm

Zdjęcie pierwsze podpisane jako al. Grunwaldzka.jpg jakoś dziwnie przypomina ul. Partyzantów zaraz koło Poradni Zdrowia, z widokiem na parking przy parku po prawej, a po lewej wjazd w ul. Sosnową, z nieujętym na zdjęciu budynkiem Straży Pożarnej? :???:
jayms - Czw Sty 03, 2008 11:08 pm

Ponury2 napisał/a:
Zdjęcie pierwsze podpisane jako al. Grunwaldzka.jpg jakoś dziwnie przypomina ul. Partyzantów zaraz koło Poradni Zdrowia, z widokiem na parking przy parku po prawej, a po lewej wjazd w ul. Sosnową, z nieujętym na zdjęciu budynkiem Straży Pożarnej? :???:


To raczej na pewno ul.Grunwaldzka we Wrzeszczu.Po lewej stronie zdjęcia (za budką)widać szczyt wyburzonego kilka lat temu spichlerza,który stał mniej więcej w miejscu dzisiejszego supermarketu "Albert" czy jak mu tam.

Ponury2 - Czw Sty 03, 2008 11:19 pm

Faktycznie :oops: Kobieta jest na wysokości tzw. domków robotniczych "napoleońskich" :)
bassa - Czw Sty 03, 2008 11:42 pm

Zdjęcia Tequilli pokazują także budującą sie pierzeję Mickiewicza? A wyglądało,jakby te bloki tam były od czasów poczty co najmniej...Zal też tych płytek chodnikowych i rantu z malutkiej granitowej kostki,charakterystycznej dla Dolnego Wrzeszcza jak głogi i jaśminowe żywopłoty.Piękny taki przykład kostki we wzory z Pestalozziego niegdyś pokazał tu Sabaoth.Było...w wiekszości zginęło pod asfaltem i nowymi chodnikami.
villaoliva - Pią Sty 04, 2008 12:30 am

A te bloki
Cytat:
Zdjęcia Tequilli pokazują także budującą sie pierzeję Mickiewicza? A wyglądało,jakby te bloki tam były od czasów poczty co najmniej...

A to nie była odbudowa? :hmmm:

Makabunda - Pią Sty 04, 2008 4:42 pm

Jayms
Cytat:
To raczej na pewno ul.Grunwaldzka we Wrzeszczu.Po lewej stronie zdjęcia (za budką)widać szczyt wyburzonego kilka lat temu spichlerza,który stał mniej więcej w miejscu dzisiejszego supermarketu "Albert" czy jak mu tam.


Masz na myśli oczywiście LIDLA a nie ALBERTA

Ponury
Cytat:
Faktycznie Kobieta jest na wysokości tzw. domków robotniczych "napoleońskich"

Pytanie: pod jakim względem one są "napoleońskie". Z tego powodu, że są napoleońskich rozmiarów?

Ponury2 - Sob Sty 05, 2008 10:33 pm

Dziadek kiedyś opowiadał, że powstały pod koniec XIX wieku z pieniędzy, które Napoleon III musiał zapłacić II Rzeszy w ramach układu pokojowego po przegranej wojnie z tamtego okresu. Czy to prawda?
villaoliva - Nie Sty 06, 2008 2:06 pm

Nie prawda
Cytat:
W 1869 roku została założona fundacja Abegga, której celem była budowa i utrzymanie domów dla robotników. Kwotę 64 tysiące marek przeznaczył na jej funkcjonowanie gdański kupiec Heinrich B. Abegg (1791-1868), a przez wiele lat fundacją kierował nią zięć ofiarodawcy -zasłużony lekarz gdański Georg Abegg.


W latach 1895-1905, na gruntach ówczesnej Strzyży Dolnej, między ul. Grunwaldzką a linią kolejową, fundacja Abegga zbudowała kolonię domów dla robotników i uboższych urzędników. Na wydzielonym obszarze wytyczono 7 wewnętrznych uliczek i plac zabaw. W części północno-zachodniej wzniesiono kilkanaście domów dla uboższych urzędników, w pozostałej ponad 40 dwurodzinnych domów dla robotników. Każdy z tych bliźniaczych domów posiadał dwa niewielkie mieszkania na obu kondygnacjach. Każde mieszkanie składało się z 2 pokoi, kuchni, ubikacji i piwnicy. Fundacja umożliwiała kupno domu na dogodnych warunkach (system rat i kredyt hipoteczny), właściciel mógł sam użytkować górne mieszkanie lub wynająć je.
Kolonia przy ul. Grunwaldzkiej przetrwała do dziś w swej zasadniczej części, powojenne poszerzenie ulicy doprowadziło do likwidacji jej południowo-zachodniego fragmentu.

Ponury2 - Nie Sty 06, 2008 2:10 pm

Dzięki! 8)
danziger - Nie Sty 06, 2008 11:01 pm

Za to z pieniędzy wypłaconych w ramach francuskich kontrybucji powstał m.in. gdański Hauptbahnhof. :mrgreen:
Ponury2 - Pon Sty 07, 2008 9:12 pm

Gdański co? :hiihihi:
villaoliva - Pon Sty 07, 2008 9:25 pm

Hauptbahnhof :hihi:
Ponury2 - Pon Sty 07, 2008 11:19 pm

A po polsku? :II
villaoliva - Wto Sty 08, 2008 12:58 am

Zachęcam do małego śledztwa :P
pawel.45 - Wto Sty 08, 2008 1:12 am

villaoliva napisał/a:
Zachęcam do małego śledztwa...


Uwaga! - jeśli ta zachęta skierowna do pytającego (jako funkcjonariusza) ma jakiś podtekst - może by wykorzystana przeciwko zachęcającemu :hihi:

villaoliva - Wto Sty 08, 2008 1:17 am

Ja tylko wykazuję daleko idącą współpracę z organami :haha:
pawel.45 - Wto Sty 08, 2008 1:25 am

To radziłbym złożyc formalny wniosek. "Zacheta" może byc żle zinterpretowana :P
Ponury2 - Wto Sty 08, 2008 6:16 pm

Kurde, myślałem że to polskojęzyczne forum :hiihihi:
kalinowski11 - Pon Sty 21, 2008 6:54 pm

Witam znalazłem dzisiaj dwie fotki z roku najprawdopodobniej 1969 (w wózku jestem ja)
Na jednej widać budynek którego ja nie pamiętam...

nad stawem - Pon Sty 21, 2008 11:25 pm

kalinowski11 napisał/a:
Witam znalazłem dzisiaj dwie fotki z roku najprawdopodobniej 1969 (w wózku jestem ja)
Na jednej widać budynek którego ja nie pamiętam...


to jeszcze te stare skrzyżowanie ze Słowackiego, szkoda ze w całości go nie widać .
Na początku lat 70-tych były na tym " dzikim " przejściu pozakładane łańcuchy.
A wiem to dokładnie bo mam z nimi związane dosyć niemile przeżycie.
Mianowicie biegnąc na skróty do kina Zawisza zawisłem na takim łańcuchu dokładnie tam gdzie mordę Warszawy widać . Zaczepiłem o takowy , poleciałem na modre, złamałem sobie rękę w nadgarstku i o mało nie rozjechał mnie jadący akurat traktor .
Zamiast oglądania filmu były odwiedziny w pogotowiu . Domek ten pamiętam ale kiedy go rozebrali to nie wiem , prawdopodobnie w czasie przebudowy skrzyżowania .

Maci - Sro Kwi 02, 2008 12:15 pm

Witam wszystkich forumowiczów :co_jest:
Poszukuję informacji czy kiedykolwiek ulicą Słowackiego jeździł tramwaj? 8O
Na jednym ze starych zdjęć widziałem coś jakby element trakcji, gdzieś na wysokości koszar. Nie pamiętam już gdzie to zdjęcie znalazłem a i "trakcja" taka jakaś uboga na nim byla. Czy ktoś ma jakieś informacje na ten temat?
pozdrawiam

wodnik88 - Sro Kwi 02, 2008 1:59 pm

Już kiedyś się o to ktoś pytał. Nie nigdy nie jeździł.
grzechuu - Sro Kwi 02, 2008 4:39 pm

to było zapewne zdjęcie z Grunwaldzkiej - a budynki koszarowe na nim widoczne to te, które stały w miejscu dzisiejszych czteropiętrowych bloków
Piotr J. - Sro Kwi 02, 2008 4:45 pm

Konkretnie mowa o tym była tu: http://www.forum.dawnygda...der=asc&start=0

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group