Dawny Gdańsk

Projekt "Dolny Wrzeszcz" - 1. Christuskirche (Kościół pw. św. A.Boboli)

Jarek z Wrzeszcza - Czw Kwi 20, 2006 12:04 pm
Temat postu: 1. Christuskirche (Kościół pw. św. A.Boboli)
Jak w tytule.
DarioB - Pią Kwi 21, 2006 6:54 pm

Te współczesne zdjęcia są już niestety nieaktualne, gdyż wieża kościoła została upstrzona antenami GSM.

Zachęcam do kontaktu z proboszczem jest bardzo życzliwy. Rozmawiałem z nim ostatnio o kościele i wydaje mi się, że nie było by problemy z wyciągnięciem bezpośrednio od niego jakichś ciekawych materiałów.
Po drugie jest on pod wrażeniem wieży (jej stanu) i można by się umówić na wejście i obfotografowanie. Szczegółnie jestem ciekaw widoku z wieży.

Jarek z Wrzeszcza - Pią Kwi 21, 2006 7:00 pm

Dario, myślisz, że nie rozmawialiśmy z proboszczem i nie przeszukaliśmy mu szaf? To źle myślisz! :wink:
Poczekaj kilka dni a ujrzysz i zdjęcia z/w wieży... :%

Pepo - Pią Kwi 21, 2006 7:00 pm

DarioB napisał/a:


Zachęcam do kontaktu z proboszczem jest bardzo życzliwy.


...już się parokrotnie z proboszczem kontaktowaliśmy, również razem przeszukiwaliśmy materiały, które posiada parafia (niestety, za dużo ich nie ma :) ). I masz rację, bardzo pomocny i życzliwy człowiek, oby więcej takich :)

DarioB napisał/a:

Po drugie jest on pod wrażeniem wieży (jej stanu) i można by się umówić na wejście i obfotografowanie. Szczegółnie jestem ciekaw widoku z wieży.


...na wieży już byliśmy (dawno temu, zaraz na początku prac nad Projektem): zrobiliśmy zdjęcia zarówno wnętrza, jak i widoków z wieży (przy okazji niechcący uruchomiliśmy dzwony gdzieś o 9.45 :hihi: ). Z powodów technicznych zdjęć tych jeszcze nie ma, pojawią niebawem w Galerii, proszę uzbroić się w cierpliwość :)

hudyjan - Nie Wrz 03, 2006 11:49 pm

Dziś niestety była msza pożegnalna tego sympatycznego proboszcza parafii Św. Krzyża - o. Kazimierza Kubackiego, o którym pisaliście wyżej. Nie umarł na szczęście, tylko go przenoszą do Warszawy. Parę dni temu opowiedział mi trochę historyjek o kościele. Sam oczywiście nie był ich świadkiem, bo na Mickiewicza był tylko 11 lat. Słyszał je od starszych mieszkańców, a przede wszystkim od rodziny kościelnego z tamtych lat, która odwiedziła Heimat.
1. Pastor - Niemiec z czasów wojny był zagorzałym faszystą i przyjaźnił się z Forsterem.
2. Z racji tej przyjaźni Forster w kościele na Mickiewicza brał ślub. Świadkiem miał byc jego dobry kolega Adolf H., który niestety z powodu natłoku obowiązków nie wyrobił się. Ślub miał byc wspaniały. Od domu Forstera (w okolicach dzisiejszej Opery?) aż pod kościół cała ulica (dziś Hallera) była przystrojona w girlandy.
3. Pastor pod koniec wojny, jak szli Ruscy, oddał do dyspozycji wojska wieżę - pod szczytem były otwory obserwacyjno - strzelnicze i ławki (te ławki o. Kubacki widział osobiście i zastanawiał się, po co na czubku wieży ławki, przecież nie do słuchania dzwonów). Z wieży można było doskonale kontrolowac okoliczne skrzyżowania i niebo.
4. Jak Sowieci weszli, pastor przerażony powiesił się w dzisiejszym pokoju o. Janusza.
5. Kościelny mieszkał na Mickiewicza (chyba pod 16 lub 17) i jak jego rodzina odwiedziła Gdańsk (nie pamiętam, czy on sam też nie był), to byli w swoim starym mieszkaniu, a o. Kubackiemu opowiedzieli mnóstwo ciekawostek.

Tyle ja zapamiętałem, ale o. Kazimierz znał oczywiście i nazwiska i daty.
Teraz to można się najwyżej wybrac na Rakowiecką do W-wy, żeby go popytac, albo poczekac, aż nowy proboszcz o. Janusz Warzocha sam zdobędzie wiedzę i wtedy ... do niego.

mce - Sob Cze 02, 2007 5:54 pm

Moja nowa zdobycz na Allegro. Co ciekawe pocztówka była wysłana 26.11.1937 z Frankfurtu/O do Berlina. Wydawcą jest W.F. Burau, Danzig.
Pozdrawiam, Maciek.

Jarek z Wrzeszcza - Sob Cze 02, 2007 6:06 pm

:wow:

:D

Miro - Pon Sty 27, 2014 11:26 am

Christuskirche widziane od strony Ostsseestrasse.

Miro

Jarek z Wrzeszcza - Pon Sty 27, 2014 4:03 pm

:==
Zbych - Nie Lis 23, 2014 1:03 pm

Danzig, Langfuhr, Christus-Kirche 7 kwietnia 1923

29 sierpnia 1923

Miro - Sro Lis 26, 2014 2:21 pm

Die Christuskirche in Langfuhr, Heeresanger.

Miro

Sabaoth - Sro Lis 26, 2014 4:54 pm

Dorzucę jeszcze przedwojenne zdjęcia wnętrza z moich prywatnych zbiorów:
Jarek z Wrzeszcza - Sro Lis 26, 2014 8:52 pm

Sabaoth napisał/a:
Dorzucę jeszcze przedwojenne zdjęcia wnętrza z moich prywatnych zbiorów:


A nie są to czasem zdjęcia z Zentralblatt der Bauverwaltung (nr 63/1916), prezentowane w 2008 roku na tym właśnie forum?

Sabaoth - Sro Lis 26, 2014 9:06 pm

No, egzemplarz leży u mnie na półce.
Jarek z Wrzeszcza - Sro Lis 26, 2014 10:43 pm

Wspaniale :== Czy zechciałbyś podzielić się dobrymi skanami tego artykułu?
Wiercipietek - Czw Mar 12, 2015 10:11 am

Z malowania wnętrza ostali sie tylko ewangeliści. Pieczołowicie odnowieni przez konserwatorkę w latach 80 (za probostwa o. Pawlickiego), przy ostatnim odświeżaniu wnętrza parę lat temu zostali potraktowani grubym pędzlem. Od tego czasu nie wrzuciłem nawet guzika "na remont kościoła".
Odkopałem też kilka fotek więźby dachowej. Mam nadzieję, że korniki zaglądające na forum będą zadowolone.

arekmozer - Czw Kwi 02, 2015 4:15 pm

Jeśli chodzi o remont to jak to mówią wiśta wio łatwo powiedzieć ale nic nie zrobi się za darmo, a raczej niewielu znajdzie się ku temu aby społecznie coś zrobić :) i trudno jest się temu dziwić.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group