Dawny Gdańsk

Nazwy - Schwarzer Weg

Petelka - Czw Kwi 29, 2004 1:22 pm
Temat postu: Schwarzer Weg
Wie ktoś może... czy ul. Schwarzer Weg we Wrzeszczu od razu po wojnie została przemianowana na pewnego rewolucjonistę czy też przez pewien czas (i jak długo) nosiła nazwę 'Czarna'???
Zoppoter - Czw Kwi 29, 2004 2:31 pm
Temat postu: Re: Schwarzer Weg
Petelka napisał/a:
Wie ktoś może... czy ul. Schwarzer Weg we Wrzeszczu od razu po wojnie została przemianowana na pewnego rewolucjonistę czy też przez pewien czas (i jak długo) nosiła nazwę 'Czarna'???


Nie wiem. ale podejrzewam, że jakiś czas ona była Czarna. Bo skąd powojenni wrzeszczanie wzięliby funkcjonujace do dziś określenie "kościół przy Czarnej"...?

Czesiek - Sro Cze 02, 2004 10:24 pm

Cytat:
Wie ktoś może... czy ul. Schwarzer Weg we Wrzeszczu

W/g planu miasta z 1946r ul.Czarna była Czarną do lipca 1946, następnie przemianowano ja na Montwiła Mireckiego, a w roku 2002 otrzymała nazwę ks. Józefa Zator-Przytockiego byłego proboszcza kościoła NSJ żołnierza AK.
Nazwę Czarna otrzymała ulica w osiedlu domków kolejowych naprzeciw koszar we Wrzeszczu. Sama nazwa Czarna jest kalką nazwy niemieckiej patrz ul. Biała uff. :roll:

Petelka - Sro Cze 02, 2004 10:42 pm

Cytat:
uff.

Uff! Nareszcie ktoś jednoznacznie rozwial moje wątpliwości. :==
Pięknie dziekuję. :lol:

Czesiek - Sro Cze 02, 2004 11:01 pm

dobrze że mogłem się przydać :P
zbad - Sob Sty 08, 2005 9:45 pm

hallo,
chcialem dodac, ze czarna droga nazywana byla tez czesc ulicy powst warszawskich (czy powst.warszawy?)na odcinku przy cmentarzu francuskim. ta droga dopiero przed oficjalna wizyta gen de gaulle`a w gdansku zostala wyasfaltowana i oddana do uzytku ogolnego. czy ktos moze potwierdzic moja wersje. chcialbym tez zwrocic uwage na zagadkowy przebieg tej ulicy w calosci. zazyna sie w gdansku (przy kartuskiej a konczy we wrzeszczu.
pozdr.zbad


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group