Dawny Gdańsk

Gdańsk - Sopot - Gdynia - "schrony" niemieckie w lasach oliwskich?

Bobbyx - Czw Gru 01, 2005 8:46 am
Temat postu: "schrony" niemieckie w lasach oliwskich?
Jako że jestem nowy pozwolę sobie założyć nowy temat :D Kiedyś w rozmowie z pewna starszą osoba, mieszkającą przed wojną w Klukowie dowiedziałem się że zaraz po wojnie w lasach oliwskich podobno istniały "schrony" zbudowane przez Niemców. Były one zbudowane z drewnianych pali coś w rodzaju ziemianek. W "schronach" tych gromadzili swój dobytek - głównie meble, co oczywiście było nielada atrakcja dla polskiej ludności zaraz po zakończeniu działań wojennych :hihi: Czy ktoś jest w stanie potwierdzić tą informacje bądź posiada jakieś wiadomości na ten temat?
jayms - Czw Gru 01, 2005 5:27 pm

To ,że istniały umocnienia wokół Gdańska to fakt,ale nie chce mi się wierzyć że ludność chowała tam np.meble celowo.Jeśli istniały jakieś schrony to miały one przeznaczenie typowo militarne.Powszechnym zjawiskiem było,że żołnierze znosili do takich obiektów różne cywilne "meble" np.:stoły,krzesła itp.Więc może ludzie ,którzy krótko po wojnie oglądali takie schrony wysnuli wniosek,że to niemieckie "kryjówki".
villaoliva - Czw Gru 01, 2005 5:31 pm

Meble nie lubią wilgoci, natomiast polecam do obejrzenia tajemniczą piwnicę u stóp Winterberg w Olivie
knovak - Czw Gru 01, 2005 6:25 pm

Człek w panice różne rzeczy robi... Toć tak samo swoje dobra zakopywano w powstańczej Warszawie czy getcie, nawet - jak ostatnio odkryto - w obozach koncentrayjnych (Majdanek). Wcale by mnie to nie zdziwiło.
Bobbyx - Czw Gru 01, 2005 7:20 pm

Cytat:
To ,że istniały umocnienia wokół Gdańska to fakt,ale nie chce mi się wierzyć że ludność chowała tam np.meble celowo.Jeśli istniały jakieś schrony to miały one przeznaczenie typowo militarne.
Ale to niebyły militarne obiekty - zbudowne były z drewna a przecież to nie średniowiecze, nie były one raczej budowne przez wojsko ale przez ludzi chcących schować w pośpiechu swoje dobytki. Po wojnie te meble trafiły oczywiście do okolicznych polskich domów, w niektórych pozostaja zapewne do dziś (jeśli oczywiscie przetrwały tandete meblową lat 60 i segmenty gierkowskie :hihi: )
jayms - Czw Gru 01, 2005 8:22 pm

Uwierz mi,że wokół Gdańska umocnienia obronne z 1945 r. były "średniowieczne",tzn.drewno i ziemia.Nie było czasu na budowanie betonowych schronów.
dago - Czw Gru 01, 2005 10:09 pm

Bobbyx, na terenie jak najbardziej "profesjonalnie militarnej" niemieckiej baterii przeciwlotniczej na wzgórzu 84 w Kolibkach, obok pięknego, betonowego stanowiska dalmierza i betonowych, wyposażonych w techniczne urządzenia stanowisk artylerii, istniały (a resztki istnieją do dzisiaj), ziemno-drewniane, sporej wielkości, "średniowieczne" :mrgreen: składy-schrony amunicyjne.

Pozdrawiam


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group