Dawny Gdańsk

Napisy - Braci Lewoniewskich - Zakłady

Strach - Nie Lis 13, 2005 9:42 pm
Temat postu: Braci Lewoniewskich - Zakłady
Miałem to wkleić do "bardziej współczesne" ale zmieniłem zdanie.

Na ul. Braci Lewoniewskich zawsze widziałem stary, współczesny napis ZAKŁADY POLIGRAFICZNE (czarny na białym tle)

Teraz drugi człon znikną i pojawił się biały napis ... 8O 8O 8O "DANZIG" :hurra:

Sprawdzę czy pierwszy człon na biało, nie zaczyna się od "F..." (budynki miały chyba coś wspólnego z lotniskiem we Wrzeszczu? )[/hide]

pumeks - Pon Lis 14, 2005 2:06 pm

Z lotniskiem? a gdzie to w ogóle jest? bo ja ponad 20 lat mieszkałem na Rozstajach, a o ulicy Lewoniewskich słyszę od niedawna i nie mam pojęcia, gdzie to?
Sabaoth - Pon Lis 14, 2005 2:21 pm

Braci Lewoniewskich to ulica laczaca Grunwaldzka z Hynka przez wiadukt na Zaspie, pamietam, ze w latach 80-tych i chyba na poczatku 90-tych nazywalo sie to ul. Pilotow. Ale nie kojarze za bardzo, gdzie mialby stac ten budynek, czy to moze czesc dawnych zakladow papierniczych?
Mikołaj - Pon Lis 14, 2005 2:39 pm

Te budynki są w zasadzie przy grunwaldzkiej, vis-a-vis dzisiejszego Żaka, dawnej zajezdni. Strach, super, że wypatrzyłes, że DANZIG tam wyłazi! :==
http://www.dawnygdansk.pl/gdansk/k85.htm

Sabaoth - Pon Lis 14, 2005 2:47 pm

Czyli dawne zaklady graficzne :== Jako szczyl przelazilem tam przez plot zbierac kasztany :hihi:
Strach - Pon Lis 14, 2005 2:56 pm

pumeks napisał/a:
Z lotniskiem? a gdzie to w ogóle jest? bo ja ponad 20 lat mieszkałem na Rozstajach, a o ulicy Lewoniewskich słyszę od niedawna i nie mam pojęcia, gdzie to?


To zupełnie tak jak ja (28 lat nie wiedziałem). Dowiedziałem się o nazwie ulicy jak musiałem spisać protokół powypadkowy :II :II :II :OO

Strach - Pon Lis 14, 2005 3:14 pm

Cytat:
Sprawdzę czy pierwszy człon na biało, nie zaczyna się od "F..." (budynki miały chyba coś wspólnego z lotniskiem we Wrzeszczu? )[/
Nie :II

Pierwszy człon zaczyna się "SA" potem niewyraźnie może "NO" i końcówka "RWEH"

Pan który pilnuje (ten który zabronił fotografowania :hiihihi: ) powiedział że przed wojną były tu zakłady naprawcze lub produkcyjne związane z lotnictwem.

Może ktoś bardziej biegły w Niemieckim zerknie live

jayms - Sob Lut 10, 2007 4:48 pm

Pozwolę sobie podpiąć się pod ten temat.Po przeciwnej stronie dawnych zakładów graficznych stoi domek.Wypatrzyłem namalowany na nim numer 256,który wygląda na dość stary.Czy orientuje się ktoś co to za oznakowanie?Domyślam się,że ma to związek z koleją.Czy był to domek drużnika przy przejeździe kolejowym,zanim jeszcze powstał most? :hmmm:
Strach - Sro Lut 14, 2007 10:28 pm

:==

p.s.Na zakładach z wszystkich stron są znaki "V" na białym kwadratowym polu.

Strach - Czw Kwi 05, 2007 8:07 pm

Poprawka,od wszystkich czterech stron na białym tle widoczna jest litera "W" .

To od pierwszej litery nazwiska właściciela :co_jest: :OO

Strach - Czw Kwi 05, 2007 9:11 pm

Napis głosi:

HANNOVER WIEN.......................................DANZIG


Po środku jest duże pole, szczelnie zamalowane białą farbą olejną. Ciekawe co tam jest pod spodem :hmmm: (Chyba się domyślam :wink: ) :co_jest:

Strach - Czw Kwi 05, 2007 9:34 pm

... Pewnie jest napisane GÜNTHER WAGNER PELIKAN lub coś podobnego.
Strach - Czw Kwi 05, 2007 9:49 pm

A produkowano tam coś takiego:

pióro

atrament

seestrasse - Czw Kwi 05, 2007 9:56 pm

:==
Strach - Czw Kwi 05, 2007 10:06 pm

To niekoniecznie Gdańskie, ale związane z tematem stąd i stąd
renekk - Pią Kwi 06, 2007 12:43 pm

jayms napisał/a:
Po przeciwnej stronie dawnych zakładów graficznych stoi domek.Wypatrzyłem namalowany na nim numer 256,który wygląda na dość stary.Czy orientuje się ktoś co to za oznakowanie?Domyślam się,że ma to związek z koleją.Czy był to domek drużnika przy przejeździe kolejowym,zanim jeszcze powstał most? :hmmm:


Słusznie domyślasz się - to jest strażnica kolejowa (bahnwärterhaus) nr 256. W tym miejscu był rzeczywiście przejazd przez tory - jak na załaczonym fragmencie planu z 1911 roku.

jayms - Sob Kwi 07, 2007 10:19 pm

Dzięki Renekk! :LL: :ok:

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group