Dawny Gdañsk

Materialne ¶lady przesz³o¶ci - Zabytki inne

Marek Z - Nie Kwi 18, 2004 10:20 pm
Temat postu: Zabytki inne
Takie g³o¶niki "obs³ugiwa³y" pochody 1 majowe, pamiêtacie ?
Grün - Nie Kwi 18, 2004 10:31 pm

A co to by³y pochody pierwszomajowe? :wink:
Marek Z - Nie Kwi 18, 2004 11:12 pm

Cytat:
A co to by³y pochody pierwszomajowe?

Hmmm.. nie bardzo rozumiem.

Kasia_57 - Nie Kwi 18, 2004 11:43 pm

Grün napisa³/a:
A co to by³y pochody pierwszomajowe? :wink:


to by³y preteksty do wizyt w Winiferze:)))

Pietrucha - Czw Kwi 22, 2004 5:45 pm

A gdzie ten g³o¶nik siê znajduje?
Marek Z - Pi± Kwi 23, 2004 1:43 pm

Cytat:
A gdzie ten g³o¶nik siê znajduje?

Na terenie Stoczni Gdañskiej.

Pietrucha - Nie Kwi 25, 2004 12:29 pm

Teren Stoczni Gdañskiej móg³by byæ celem jednej z naszych wycieczek. Potrzebne s± jakie¶ specjalne przepustki czy co¶ w tym stylu aby siê tam dostaæ?
Miko³aj - Nie Kwi 25, 2004 12:38 pm

potrzeben, potrzebne... Pracujemy :mrgreen: nad tym
Marek Z - Wto Kwi 27, 2004 12:12 am

W³a¶ciwy teren Stoczni Gdañskiej jest praktycznie za mart± Wis³± na wyspie, natomiast w miejscu przysz³ego Nowego Miasta dzia³aj± spó³ki (podejrzewam, ¿e podwykonawcze), ale wej¶cie tam jest równie¿ uwarunkowane przepustk±. :(
Miko³aj - Wto Kwi 27, 2004 12:26 am

Je¶li nie uda siê niczego za³atwiæ legalnie (a my¶lê, ¿e siê uda), to mo¿emy udaæ, ¿e wybieramy sie na jak±¶ imprezê do Kolonii Artystów/ M³odego Miasta i zboczyæ nieco z kursu.
Marek Z - Wto Kwi 27, 2004 1:45 am

Cytat:
Kolonii Artystów/ M³odego Miasta

No tak, tylko czy co¶ takiego jeszcze istnieje ?

Pietrucha - Wto Kwi 27, 2004 5:17 pm

Kolonia Artystów istnieje napewno
Sabaoth - Sro Kwi 28, 2004 11:19 am

Jakis czas temu czytalem o zaginionej i odnalezionej (jak dobrze pamietam w pracowni konserwacyjnej w Szczecinie) balustradzie przy schodach do Zlotej kamieniczki.

Wczoraj dostalem ksiazke (a wlasciwie broszurke) Danzig in schoenen Bildern, wyd. A.W. Kafemann, Danzig 1943. Na jednym ze zdjec dokladnie widac ta balustrade. Wyglada niezle, szkoda zeby rdzewiala gdzies w Szczecinie.

:shock: A dlaczego nie moge tu zalaczyc zdjecia?

pumeks - Sro Kwi 28, 2004 11:25 am

A ja szed³em godzinê temu D³ugim Targiem i z satysfakcj± odkry³em na szacownych zabytkach trochê ¶ladów po istniej±cej tu niegdy¶ trakcji tramwajowej - takie ³adne haczyki do napinania trakcji, widaæ je m. in. na naro¿niku Ratusza i na Zielonej Bramie. Ogl±dali¶my niedawno taki sam haczyk w Nowym Porcie, a widzia³em je te¿ na £±kowej i na Targu Wêglwym (na Zbrojowni).
Sabaoth - Sro Kwi 28, 2004 12:23 pm

Zazdroszcze Ci tego chodzenia po Gdansku. Ale jak przyjade na wakacje to sobie to w dwojnasob odbije. Moze nawet cos nowego pojawi sie na mojej stronie.
pumeks - Sro Kwi 28, 2004 12:38 pm

Sabaoth napisa³/a:
Zazdroszcze Ci tego chodzenia po Gdansku.

W takim razie nie bêdê siê ju¿ chwali³, gdzie siedzê i co widzê z okien :wink:

Kasia_57 - Sro Kwi 28, 2004 12:49 pm

Cytat:
³adne haczyki do napinania trakcji


na Hallera te¿ s±, mo¿na je jeszcze w wielu miejscach wy¶ledziæ. Dobrze, ¿e nikomu jak na razie nie przeszkadzaj± :wink:

pumeks - Sro Kwi 28, 2004 2:18 pm

Co ciekawe, na tych zabytkach które zosta³y odnowione (czyli Ziel. Brama, Ratusz, Zbrojownia i budynek Królewskiego Gimnazjum na £±kowej) równie¿ haczyki zosta³y poddane konserwacji i wygl±daj± ³adnie. Zaczynam odczuwaæ brak aparatu fotograficznego :(
Petelka - Sro Kwi 28, 2004 2:36 pm

Cytat:
na Hallera te¿ s±, mo¿na je jeszcze w wielu miejscach wy¶ledziæ. Dobrze, ¿e nikomu jak na razie nie przeszkadzaj±

Co¶ takiego widzia³am te¿ na budynku przy Placu Komorowskiego/ul. Legionów.

Grün - Sro Kwi 28, 2004 7:04 pm

Wiem, Sabaoth, co to znaczy nie móc wstaæ i przej¶æ siê po Mie¶cie - i szczerze Ci wspó³czujê...
Sabaoth - Sro Kwi 28, 2004 9:19 pm

No, kiedys sie troche po Gdansku nachodzilem, jak pracowalem przy Dlugim Targu, a potem na Dolnym Miescie (wolalem dojsc do autobusu niz jechac tramwajem). Musza mi na razie wystarczyc wspomnienia :cry:
Kasia_57 - Sro Kwi 28, 2004 10:21 pm

a ja ostatnio przemierzam miasto niemal codziennie:)))
ostatnio spêdzi³am nieco ponad godzinkê w Letniej Sali Rady;)
to frajda tak móc sobie :wink:

Zoppoter - Czw Kwi 29, 2004 8:27 am

Kasia_57 napisa³/a:
Cytat:
³adne haczyki do napinania trakcji


na Hallera te¿ s±, mo¿na je jeszcze w wielu miejscach wy¶ledziæ. Dobrze, ¿e nikomu jak na razie nie przeszkadzaj± :wink:


To kwestia czasu. One sa metalowe...

lucy - Czw Kwi 29, 2004 9:21 am

E, one za wysoko s±. Chyba zeby z drabina zlodzieje chodzili :)
pumeks - Czw Kwi 29, 2004 9:25 am

Na naro¿niku Ratusza jest sporo innego ¿elastwa, znacznie bardziej masywnego ni¿ te haki i ni¿ej umieszczonego :D
Zoppoter - Czw Kwi 29, 2004 10:07 am

pumeks napisa³/a:
Na naro¿niku Ratusza jest sporo innego ¿elastwa, znacznie bardziej masywnego ni¿ te haki i ni¿ej umieszczonego :D


Na ratusz jest skierowana kamera. Na Hallera nie ma kamer.

Grün - Czw Kwi 29, 2004 10:50 am

Tak, ostatnio nawet w telewizji widzia³em zdjêcia z takich kamier w trakcie pope³niania przestêpstwa. Mozna bylo z nich wywnioskowaæ, ¿e przestêpstwa dokona³ mê¿czyzna w czapce.
Zoppoter - Czw Kwi 29, 2004 2:00 pm

Grün napisa³/a:
Tak, ostatnio nawet w telewizji widzia³em zdjêcia z takich kamier w trakcie pope³niania przestêpstwa. Mozna bylo z nich wywnioskowaæ, ¿e przestêpstwa dokona³ mê¿czyzna w czapce.


No, ale w przypadku D³ugiego Targu istnieje teoretyczna szansa, ¿e w czasie bezpo¶redniej transmisji kto¶ z policji móg³by sie tam zjawiæ celem zatrzymania mê¿czyzny w czapce.

Grün - Czw Kwi 29, 2004 8:17 pm

Szansa jest - trudno siê z tym nie zgodziæ.
Marek Z - Czw Kwi 29, 2004 8:19 pm

Cytat:
Chyba zeby z drabina zlodzieje chodzili

Oni wszêdzie wlez±... :evil: Dlatego warto je obfotografowaæ i wrzuciæ do forum. Powstanie z tego pewnie ³adna kolekcja.

PAULUS MAZUR - Sro Maj 12, 2004 11:30 pm

Jaki¶ czas temu 1999? kolega z ul.Okr±g pokaza³ mi w czasie spaceru przy ulicy
Twardej (od strony stadionu) instalacjê gazowa do o¶wietlenia na elewacji(kilkana¶cie metrów).No jest to inny zabytek z pewno¶ci± o ile jeszcze jest.
Czy owy temat poruszanym by³ ju¿-a mo¿e s± zdjêcia jakowe¶.Piszê to z
subtelnym niepokojem poniewa¿ z³omiarze wszystko co metalowe -wycinaj±,wyrywaja,wyszarpuj±...
A weekend idzie i aby to sprawdziæ- mo¿e kto¶ tam bêdzie spacerowa³?

Maciek - Pi± Maj 14, 2004 9:34 pm

Jako ¿e pracujê niedaleko poczu³em siê w obowi±zku zrobiæ kilka fotek :D
Faktycznie to chyba by³ ostatni moment . Na budynku z now± elewacj± nie ma ¶ladu po tych "kandelabrach " :cry: Pierwszy raz w ¿yciu widzia³em takie "ustrojstwo".Ciekawe jakie by³o to gazowe o¶wietlenie , jaka by³a si³a ¶wiat³a :ja nie wiem: Radzê bêd±c w okolicy zajrzeæ na Tward±.

Maciek - Pi± Maj 14, 2004 9:48 pm

Sorry ,chyba trochê za du¿y rozmiar wrzuci³em :oops:
Miko³aj - Pi± Maj 14, 2004 9:57 pm

s± tego warte, ;) ale na przysz³o¶æ proszê o mniejsze, bo nam siê szybko skoñczy miejsce na serwerach
PAULUS MAZUR - Nie Maj 16, 2004 8:57 pm
Temat postu: podziêkowania
Dziêki Maciek w imieniu Starego Gdañska-- dobra robota
bardzo ³adne zdj±tka.A swoja drog± ciekawe czy jeszcze siê gdzie¶ indziej
owe ,,ustrojstwa'' od o¶wietleñ gazowych zachowa³y?Nowy Port?

pumeks - Pon Maj 17, 2004 9:09 am
Temat postu: Re: podziêkowania
Paulus napisa³/a:
Dziêki Maciek w imieniu Starego Gdañska-- dobra robota
bardzo ³adne zdj±tka.A swoja drog± ciekawe czy jeszcze siê gdzie¶ indziej
owe ,,ustrojstwa'' od o¶wietleñ gazowych zachowa³y?Nowy Port?


No kurcze, jak na to patrze to mam wra¿enie, ¿e gdzie¶ "takie cu¶" widzia³em... ale na pewno nie w Nowym Porcie.

Grün - Pon Maj 17, 2004 8:10 pm

Ja nie s±dzê, ¿eby w Nowym Porcie w ogóle by³o kiedy¶ o¶wietlenie gazowe...
PAULUS MAZUR - Pon Maj 17, 2004 9:49 pm
Temat postu: gaz
A mo¿e kto¶ z was wie gdzie wogóle -w jakich dzielnicach by³y
sieci o¶wietlenia gazowego, :lol: hê?

lucy - Wto Maj 18, 2004 12:51 am

By³y we Wrzeszczu na Kosciuszki i na bocznych uliczkach. Pamiêtam z dzieciñstwa jak przyje¿d¿a³ cz³owiek na rowerze i zapala³ te lampy, a rano gasi³. Taki mia³ prêt d³ugi z metalow± czapeczk±. :D
seemann - Wto Cze 22, 2004 4:35 pm

A ja trochê z innej beczki, nawi±zuj±c do pocz±tku niniejszego topiku. Na terenie stoczni s± równie¿ 2 oko³o 15 metrowe przedzia³y kad³uba U-Boota typ XXI, zakopane w ziemii i s³u¿±ce kiedy¶ za prowizoryczny schron. Jeszcze rok temu przynajmniej by³y....
Marcin - Wto Cze 22, 2004 4:39 pm

Kiedy¶ w jednej z takich sekcji U-Boota mie¶ci³ siê bodaj¿e magazyn lakierów. Tylko, ¿e on nie by³ zakopany. :hmm:
seemann - Wto Cze 22, 2004 5:03 pm

tego ju¿ nie ma. Wykopali go jakie¶ 3-4 lata temu i poszed³ na z³om, wed³ug tego co twierdzi³ dyrektor. Zreszt±, tamten by³ ma³y, max. jakie¶ 4m.

Kolega widzê ogl±da czasem TV Gdañsk??;-)

Marcin - Wto Cze 22, 2004 5:56 pm

Cytat:
Kolega widzê ogl±da czasem TV Gdañsk??;-)

Ogl±dam, ogl±dam... :D Ale o tej sekcji U-Boota opowiada³ mi tato.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group