Dawny Gdańsk

Akademia Rzygaczy - Gdańskie latarnie morskie

Petelka - Pią Kwi 16, 2004 9:07 am
Temat postu: Gdańskie latarnie morskie
Potrzebuję wiedzieć... wprost nie mogę bez tego żyć... I mam słodką nadzieje, że ułatwicie mi to 'wiedzenie'.
Temat: gdańskie latarnie morskie.
U Mariana Podgórskiego (Tysiąc lat portu gdańskiego) przeczytałam następujący tekst:
'...w 1758 r. zastąpiono pełniącą dotychczas rolę latarni Twierdzę Wisłoujście - dwoma latarniami tzw. blizami w Nowym Porcie, jedna z nich [...] o wysokości 20 m była zbudowana z cegły. Latarnie działały na zasadzie nabieżników tj. pokrycie się obu świateł latarni wskazywało statkom dokładną linię wejścia do portu...'
No i mam problem z tą drugą latarnią. :( Bo pierwsza, jak dobrze kojarzę, stała gdzieś na końcu ul. Bliesenstrasse (po 1945 r. - Wysoka) tj. w okolicach przystanku SKM Nowy Port. Ale czy i gdzie była ta druga? Przecież Wisłoujście już nie funkcjonowało jak latarnia, małą(zlokalizowaną na główce wejścia do portu) wybudowano dopiero w 1843 r., ta na Wzgórzu Pilotów (istniejąca do dziś) stanęła dopiero w 1894 r. No i skąd on wziąć ten drugi 'nabieżnik'i gdzie go ulokować???
Gdyby jeszcze ktoś miał jakiś rysunek, szkic tej/tych latarni, to już w ogóle byłby szczyt szczęścia :D

Marcin - Pią Kwi 16, 2004 12:34 pm

Cytat:
Gdyby jeszcze ktoś miał jakiś rysunek, szkic tej/tych latarni, to już w ogóle byłby szczyt szczęścia

W "Gdańsk i okolice" Mamuszki wyczytałem, że: "... w 1758 odebrano wieży (Wisłoujście) funkcję latarni morskiej, budując w zamian dwie nowe latarnie w Nowym Porcie. Większą z nich znamy z rysunku D. Chodowieckiego wykonanego w 1773 roku." :-)
To co? Dysponuje ktoś skanem tego rysunku? :wink:

Petelka - Pią Kwi 16, 2004 1:03 pm

Cytat:
To co? Dysponuje ktoś skanem tego rysunku?

Zamarłam w oczekiwaniu. :wink: Może ktoś ma i podzieli się :D

pumeks - Pią Kwi 16, 2004 1:07 pm

Nie wiem o jaki rysunek chodzi, ale czy jedną z tych latarni nie jest ta, którą widać na pocztówce poniżej i która, jak widać na zdjęciu z "Innego Gdanska Pętelki", jeszcze wegetuje na końcu falochronu (notabene falochron zwany był dawniej Ostmole, co powoduje czasem że w tłumaczeniu - np. w Blaszanym Bębenku - nazywany jest po polsku "Molo").
Petelka - Pią Kwi 16, 2004 1:21 pm

Cytat:
Nie wiem o jaki rysunek chodzi, ale czy jedną z tych latarni nie jest ta, którą widać na pocztówce poniżej i która, jak widać na zdjęciu z "Innego Gdanska Pętelki", jeszcze wegetuje na końcu falochronu (notabene falochron zwany był dawniej Ostmole, co powoduje czasem że w tłumaczeniu - np. w Blaszanym Bębenku - nazywany jest po polsku "Molo").

Nie, bo akurat tę to wybudowano w 1843 r. A - jak wynika ze źródeł - już w 1758 istniały dwie latarnie działające na zasadzie nabieżników.
ps. przypomniałeś mi, jak swojego czasu uparłam się, aby odszukać molo zlokalizowane niby w Nowym Porcie. :lol:

pumeks - Pią Kwi 16, 2004 1:24 pm

Petelka napisał/a:
Nie, bo akurat tę to wybudowano w 1843 r.


A to sorry... faktycznie, pisałaś o niej wyżej... :oops:

lucy - Pią Kwi 16, 2004 7:15 pm

Znalazłam Petelko taką stronkę gdzie jest zdjęcie latarni z 1841 r. Może o tę Ci chodzi? Prawdę powiedziawszy to nie mam zielonego pojecia o tych latarniach :lol:
Muszę się kiedyś wybrać do Nowego Portu i myslę, że będę miała swietną przewodniczkę:))

http://www.google.pl/sear...ang_pl&ie=UTF-8

Kasia_57 - Pią Kwi 16, 2004 10:12 pm

Cytat:
wprost nie mogę bez tego żyć

a ja własnie przekopałam się przez różne takie. I nie mam kartki w segregatorze, pod hasłem "latarnie" nie mam nawet tej nad Nabrzeżem Ziółkowskiego. Więc czekam na informacje:)))


ale wiesz co, ja już mogę z tym żyć, że nie wiem:))))

pumeks - Pon Kwi 19, 2004 10:25 am

Informuję P.T. Rzygaczy, że istnieje znakomite (jakżeby inaczej) opracowanie Andrzeja Januszajtisa "Latarnie morskie dawnego Gdańska", zamieszczone w tomie "Twierdza Wisłoujście - historia, teraźniejszość, przyszłość", materiały z konferencji, wydane przez Muzeum Hist. M. Gdańska w 2000 r. Jest w nim sporo informacji o blizie zbudowanej w Nowym Porcie w 1758 r., rozebranej w 1896 r. Nie ma wprawdzie ryciny Chodowieckiego, ale jest kolorowy obrazek z 1802 r. i zdjęcie z końcowego okresu istnienia blizy - po zamontowaniu na wieży lampy elektrycznej (wg A. Januszajtisa - pierwszej nad Bałtykiem).
Petelka - Pon Kwi 19, 2004 10:45 am

Cytat:
Jest w nim sporo informacji o blizie zbudowanej w Nowym Porcie w 1758 r., rozebranej w 1896 r.

Zdjęcia są świetne i pięknie za nie dziekuję. :D
Ale - o ile sie nie mylę - Januszajtis pisze tylko o jednej blizie, nie wspominając o drugiej i o ich 'nabieznikowym' działanu (???)

pumeks - Pon Kwi 19, 2004 10:53 am

Petelka napisał/a:
o ile sie nie mylę - Januszajtis pisze tylko o jednej blizie, nie wspominając o drugiej i o ich 'nabieznikowym' działanu (???)


Mylisz się, pisze o działaniu nabieżnikowym. Były dwa światła: górne na blizie, która była murowaną wieżą o średnicy 10 m i wysokosci 20 m. Na płaskim szczycie znajdował się stalowy żuraw na którego końcu wisiał stalowy kosz z płonącym węglem. Dolne światło miało postać drewnianego żurawia z zawieszonym koszem. Odległość między światłami wynosiła 78 m.

Pamiątką po blizie (rozebranej w 1896 r.) była nazwa ulicy Bliesenstraße, po wojnie niestety przemianowanej na ul. Wysoką.

Petelka - Pon Kwi 19, 2004 11:47 am

Cytat:
Mylisz się, pisze o działaniu nabieżnikowym. Były dwa światła: górne na blizie, która była murowaną wieżą o średnicy 10 m i wysokosci 20 m. Na płaskim szczycie znajdował się stalowy żuraw na którego końcu wisiał stalowy kosz z płonącym węglem. Dolne światło miało postać drewnianego żurawia z zawieszonym koszem. Odległość między światłami wynosiła 78 m.

Pumeks, jesteś wielki :D :D
Przy najblizszej okazji wycałuję Cię za to wyjasnienie. :D

pumeks - Pon Kwi 19, 2004 11:58 am

Petelka napisał/a:
Pumeks, jesteś wielki :D :D


To nie ja, to mój Mistrz Andrzej Januszajtis, kltóry w zasadzie powinien się znaleźć w Galerii Wielkich Rzygaczy za życia i przez aklamację.

Petelka napisał/a:
Przy najblizszej okazji wycałuję Cię za to wyjasnienie. :D


A proszę bardzo :D tylko musisz odciągnąć uwagę Asi, bo ona ma ostre pazury ;)

Petelka - Pon Kwi 19, 2004 12:31 pm

Cytat:
To nie ja, to mój Mistrz Andrzej Januszajtis, kltóry w zasadzie powinien się znaleźć w Galerii Wielkich Rzygaczy za życia i przez aklamację.

Zdecydowanie jestem ZA :!:
Tobie serdecznie dziękuję za odnalezienie tego tekstu, a Asię to najpierw zapytam o zgodę na wycałowanie męża. :D :wink:

Marek Z - Wto Kwi 20, 2004 1:10 pm

Cytat:
istnieje znakomite (jakżeby inaczej) opracowanie Andrzeja Januszajtisa "Latarnie morskie dawnego Gdańska", zamieszczone w tomie "Twierdza Wisłoujście - historia, teraźniejszość, przyszłość", materiały z konferencji, wydane przez Muzeum Hist. M. Gdańska w 2000 r.

Gdzie można to zdobyć, pożyczyć, przeczytać, obejrzeć, kupić lub wyhandlować ?
Za informacje będę wdzięczny.. 8)

pumeks - Wto Kwi 20, 2004 1:32 pm

Marek Z napisał/a:
Gdzie można to zdobyć, pożyczyć, przeczytać, obejrzeć, kupić lub wyhandlować ? Za informacje będę wdzięczny.. 8)


Ja swój egzemplarz kupiłem chyba w Domu Uphagena, ale myślę, że mają w dowolnym sklepiku Muzeum Historycznego - np. w wejściu do Dworu Artusa. Cena dość wysoka bo ok. 40 zł. A jak juz się tam zapuścisz (-cie), to polecam nabycie także "Kroniki Gdańskiej" Mirosława Glińskiego i Jerzego Kuklińskiego, rzecz ma już parę lat ale wciąż do kupienia za 30 zł - naprawdę warto.

Kasia_57 - Wto Kwi 20, 2004 2:39 pm

A gdzież Ty Kronikę widziałeś??????????
pumeks - Sro Kwi 21, 2004 8:51 am

Kasia_57 napisał/a:
A gdzież Ty Kronikę widziałeś??????????


Specjalnie poszedłem zapytać do Dworu Artusa i do Domu Uphagena. W jednym i drugim miejscu jest do nabycia "Kronika Gdańska" (35 zł) i "Twierdza Wisłoujście" (45 zł) oraz sporo innych książek. Nie sprawdzałem już w Ratuszu, ale tam zapewne też mają. Co do "Kroniki" - kto nie ma, niech sobie koniecznie kupi. Tom z materiałami konferencyjnymi o Twierdzy też jest dobry, ale to już musicie sami zdecydować, czy się Wam przyda.

Mikołaj - Pon Maj 17, 2004 3:00 am

wpadły mi w oko takie oto obrazki, może jeszcze nie widzieliście
Marcin - Czw Lip 08, 2004 8:43 am

I "model" latarni przedstawionej powyżej na pocztówkach. :D
Petelka - Czw Lip 08, 2004 9:28 am

Cytat:
I "model" latarni przedstawionej powyżej na pocztówkach.

Marcin, a możesz zdradzić, gdzie znajduje się ten 'model' latarni ?

Marcin - Czw Lip 08, 2004 9:48 am

Mogę, oczywiście. Jest to boczne wejście do gmachu głównego Politechniki. Śliczny jest ten portal, nieprawdaż? :D
Petelka - Czw Lip 08, 2004 12:12 pm

Cytat:
Śliczny jest ten portal, nieprawdaż?

Potwierdzam - śliczny. :lol:

lucy - Czw Lip 08, 2004 1:32 pm

Naprawdę śliczny:)
pumeks - Sro Sie 11, 2004 2:33 pm

Cytat:
... w 1758 odebrano wieży (Wisłoujście) funkcję latarni morskiej, budując w zamian dwie nowe latarnie w Nowym Porcie. Większą z nich znamy z rysunku D. Chodowieckiego wykonanego w 1773 roku.

No więc chciałem zameldować, że już posiadam skan (wcześniej posiadałem tę ilustrację w jednej z książek, ale nie byłem tego świadom). Zamieszczam poniżej.
Jednocześnie zamieszczam jeszcze jedną ilustrację, pochodzącą z Mapy latarni morskich Niemiec w roku 1877. W związku z tym chciałem zapowiedzieć, że niezależnie od istniejącego opracowania prof. Pętelki "Gdańskie latarnie morskie", uznałem za celowe zebranie całej dokumentacji dotyczącej Blizy w jednym miejscu, czyli w Galerii Nieistniejących Budowli Akademii Rzygaczy.

Sabaoth - Sro Sie 11, 2004 3:19 pm

Latarnia morska z perspektywy promu:

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group