Dawny Gdańsk

Materialne ślady przeszłości - Co by bylo gdyby...? RzEcZyWiStOśĆ rÓwNoLeGLa

jahrek - Pią Mar 11, 2005 9:45 pm
Temat postu: Co by bylo gdyby...? RzEcZyWiStOśĆ rÓwNoLeGLa
Ostatnio zglębiając tony informacji zawartych na stronie Akademii Rzygaczy znalazlem ARCYCIEKAWE zbiory Katedry Rekonstrukcji Wirtualnej. :== Wspaniale zabawy historią, szczególnie moje zainteresowanie wzbudzila rekonstrukcja Żabiej Bramy...Co by bylo gdyby.....? Wlaśnie, co by bylo gdyby pewne decyzje nie zostaly podjete, budowle, które setki lat temu lub calkiem niedawno przestaly istniec stalyby nadal na swoim miejscu? Jakby wyglądaly?

Rozpoczynam ten wątek w dziale Materialne Ślady Przeszlości. Z jednej strony bezzasadnie i paradoksalnie, bo traktować będzie o swego rodzaju fikcji, czymś czego nie ma. Patrząc jednak inaczej, mogę się usprawiedliwić cytatem: " i wszytsko inne co ulotne i z różnch względów skazane na zagładę". Tak wlaśnie postrzegam resztki Żabiej Bramy, perelka, skarb któremu nie można pozwolić na odejście. ..

Taka jest moja wizja Bramy. [zachowalem jedynie wiernośc co do obrysu budowli]. Inna od prezentowanej rekonstrukcji, bo uwzględnia fikcyjną "historię" budynku aż do dnia dzisiejszego. Przebudowy, rozebranie będącej poza obrębem muru części wewnętrznej bramy, a może i pożary? kto wie? :hihi:

na zdjęciu widać Bramę Żabią jaką zastalem dziś na popoludniowym spacerze, bylo zimno więc wstąpilem do mieszczącej się nad lukiem bramnym kawiarni "Pod Żabą" :wink: świetną kawę serwują, polecam [wejście w wieży zachodniej, widoczne pod zieloną markizą] :^^

Sabaoth - Pią Mar 11, 2005 9:55 pm

NiEsAmOwItE! :wow: Jak żywa!
Mikołaj - Pią Mar 11, 2005 9:58 pm

Można śmiało wrzucać do zagadek IG :==

ps mógłbyś wysłac mi tę czcionkę, która zrobiłeś swój podpis?

jahrek - Pią Mar 11, 2005 10:03 pm

Może uda mi się zrobić więcej, na razie nie wiem co.. w każdym razie listę "rekonstrukcji" możnaby ulożyć dlugą :II taki obrazek pochlania trochę czasu, a z tym-wiadomo..różnie bywa :II PS-wybaczcie literówki w tekście, edytowalem 2razy a i tak umknely uwadze :lol:
Grün - Pią Mar 11, 2005 10:28 pm

Obrazek graficznie ładny. Nawet bardzo.
Ale nie zachowałeś wcale obrysu. Brama była znacznie węższa.
A szkoda, bo możnaby to zamieścić w Katedrze Rekonstrukcji Wirtualnej.

jahrek - Pią Mar 11, 2005 11:04 pm

Wskutek cennych uwag, werja 2., chyba bardziej wierna prawdzie historycznej. Dziękuję za zwrócenie uwagi, za bardzo zasugerowalem się szerokością obecnej jezdni :P
seestrasse - Pią Mar 11, 2005 11:22 pm

brawo! brawo! brawo! :== :== :==
Marcin - Pią Mar 11, 2005 11:25 pm

Jestem pod sporym wrażeniem. :ok:
Sabaoth - Pią Mar 11, 2005 11:40 pm

Gumowa brama, rozciąga sie i kurczy :hihi:
seestrasse - Pią Mar 11, 2005 11:42 pm

Gummithor :hihi:
jahrek - Sob Mar 12, 2005 4:23 pm
Temat postu: Ciemna Gwiazda
Dzisiaj kolejna próba zmierzenia się z Nieistniejącym. Tym razem na tapetę wziąlem Basztę Pod Ciemną Gwiazdą, bazując oczywiście [w dużym stopniu] na istniejącej rekonstrukcji Prof.Grüna. Przy budowie, jak ostatnio w przypadku Bramy Żabiej, wykorzystalem elementy stojących dziś gdańskich zabytków [z malym wyjątkiem imitacji średniowiecznej zabudowy wewnątrz murów]

PS- oczywiście b.mile widziane wszelkie komentarze znawców tematu :wink:

parker - Sob Mar 12, 2005 4:29 pm

Zrobiłeś z niej latarnię morską...
jahrek - Sob Mar 12, 2005 4:34 pm

ok, jeśli można- dokladniej proszę. :wink: czy chodzi o to że mury są za niskie w stosunku do Baszty, czy o horyzont w tle i pseudoplażę? Opieralem się tylko na tym co jest w Akademii, a tam blekit nieba, blekit wody...więc tlo wymyslone.. Dobra, dawajcie jakies rady, co zmieniamy? :D
parker - Sob Mar 12, 2005 4:38 pm

dokładniej - myślę, że fosa nie była aż taka szeroka, żeby sięgać do horyzontu...
jahrek - Sob Mar 12, 2005 4:41 pm

:hiihihi: pewnie nie :P coś się wymyśli...
Grün - Sob Mar 12, 2005 5:09 pm

No więc:
Gwiazda była prawdopodobnie bliżej okrągłej strony baszty.
Po drugie, baszta była narożną, więc mur w lewo od niej powinien znacznie bardziej skręcać w stronę miasta (porównaj: http://www.rzygacz.webd.p...Vsc-142x130.jpg )
Zrezygnowałbym również z perspektywy horyzontalnej, bowiem przy takim widoku, jaki zaproponowałeś, muru idącego w stronę Baszty Katowskiej nie byłoby widać.
No i wreszcie kwestia plaży i reszty tła...
Jeżeli ma to być rekonstrukcja spekulatywna "przetrwałej" baszty, to istnienie fosy jest bardzo mało prawdopodobne, a już takiej morzokształtnej w ogóle nieprawdopodobne.
Sugerowałbym zatem skopiowanie w to miejsce trawnika, takiego jak jest na przedpolu murów przy Podwalu Staromiejskim.
Sama bryła baszty jest, myślę, dość prawidłowa. Dodałbym na dachu komin, umieszczony w połaci dachowej, zlikwidowałbym ten na zwieńczeniu stożkowej części dachu. Budowla wyglądałaby na mniej opuszczoną, gdybyś w miejscu strzelnic dał okna - choćby pobrane z analogicznych miejsc Żurawia.
No i oczywiście gwiazda nie może już być złota. Musi być czarna.

Grün - Sob Mar 12, 2005 5:21 pm

Masz tu gwiazdę w lepszej rozdzielczości, bo to co tam przyczepiłeś to się za bardzo rozmazało.
jahrek - Sob Mar 12, 2005 6:11 pm

Dziękuje za wyczerpujące sugestie. Dobrze że udalo się w miarę poprawnie odwzorować samą brylę baszty, o to przede wszystkim chodzilo :wink: otoczenie zwsze da się zmienić. Zastosowalem się do uwag dotyczących detali Baszty [dzięki za gwiazdę], zmienilem kąt pod jakim w stosunku do niej biegnie mur, i co chyba najbardziej widać- tlo :mrgreen:

W obecnym ksztalcie "zdjęcie" traktować należy jako próbę rekonstrukcji wyglądu Baszty i otoczenia w XV/XVIw. Czy możecie zaznaczyć na jakiejś mapce gdzie stala Ciemna Gwiazda? wtedy może uda mi się wtopić ją w bardziej wspoólczesne otoczenie.. [i uwspólcześnić jej wygląd] :hmmm:

danziger - Sob Mar 12, 2005 7:03 pm

Gratuluję pomysłu na wątek i udanych rekonstrukcji :==
Co do ostatniego zdjęcia mam małą sugestię - sam nie jestem pewien, jak wyglądało wybrzeże fosy gdańskiej w okolicach XVI wieku, ale myślę, że inaczej niż na prezentowanej rekonstrukcji. To jest wyraźnie kamienista plaża brzegu jakiegoś morza. Brzegi rzek stawów etc raczej tak nie wyglądają. Oczywiście to tylko drobny detal, nie ma to jakiegoś olbrzymiego wpływu na wtgląd całej rekonstrukcji.
Jeszcze raz gratuluje - jestem pod wrażeniem :)

jahrek - Sob Mar 12, 2005 7:17 pm

dzięki, poprawię jak tylko znajdę gdzieś pasujący material.- najlatwiej byloby wpisac "brzeg, ufer, albo bank" w Google'u, ale staram się korzystać wyącznie ze swoich fotografii i nie ciąć cudzych [PS-a plaża jest z Morza Irlandzkiego, w Carnlough] :lol:
Grün - Sob Mar 12, 2005 8:02 pm

Tak...
Teraz pewne rzeczy są znacznie lepsze. Ale nie wszystkie :)
1) Jeśli rekonstrukcja miałaby przedstawiać widok z XV/XVI w. to stan fosy jest zupełnie nieprawidłowy. W tym czasie północny front umocnień Starego Miasta był jeszcze w pełni sprawny. Baszta też nie wyglądałaby jeszcze na tak sfatygowaną, miałaby bowiem dopiero mniej niż 100 lat.
2) Proponowałbym Ci skupić się na tym, co Ci wychodzi najlepiej, czyli próbie fantastycznego odtworzenia istniejącego obiektu, z całym bagażem wieków.
3) Jak mogła wyglądać dobrze utrzymana średniowieczna fosa, pokazuje Kloeppel na swojej rekonstrukcji tego samego pólnocnego frontu, z tym że w okolicy dzisiejszej Hali. To masz na obrazku poniżej.
4) Znacznie bardziej podobał mi się dach w pierwszej wersji. Teraz jest za wysoki.
5) Komin jest nieco zbyt słabo widoczny. W zasadzie trzeba się go domyśleć.
6) Co do lokalizacji... to przybliżone miejsce gdzie stała baszta masz na mapce poniżej.

Sabaoth - Sob Mar 12, 2005 8:45 pm

Te rekonstrukcje doskonale nadają się do Akademii, może Rektór zechciałby znaleźć jakis wakat? Wspaniałe!
Mikołaj - Sob Mar 12, 2005 8:51 pm

już się tam pojawiły:
http://www.rzygacz.webd.p...d=13,57,0,0,1,0 :%

Sabaoth - Sob Mar 12, 2005 8:59 pm

Nie zdążyłem przejrzeć aktualności. Wczoraj popływałem sobie wieczorem na basenie i wygrzałem moje stare kości w bastu, a dzisiaj miałem fuchę, a później byłem na imprezie u znajomych (5-te urodziny :hihi: ).
Mikołaj - Sob Mar 12, 2005 9:09 pm

Jak dla mnie usprawiedliwiony :D
Sabaoth - Sob Mar 12, 2005 9:15 pm

W Szwecji, w bastu (po fińsku - sauna) siedzi się na golasa. Dwóch gości siedziało w kąpielówkach, zgadnijcie w jakim języku rozmawiali?
Grün - Nie Mar 13, 2005 2:18 am

Politykę kadrową Akademii, pozostaw, jeśli możesz, mi.
jahrek - Nie Mar 13, 2005 10:21 pm

Ja również dopiero teraz zaglądam tu, gdyż m.in. tak jak Sabaoth bylem na 5-tych urodzinach [z tą różnicą, że świętowano 5 do kwadratu :hihi: ].

No i wyszlo szydlo z worka...Prof.Grün rację ma calkowicie, pozostanę przy sposobie, który sprawdzil się w przypadku Bramy Żabiej. Faktycznie lepiej nie tworzyć wizualnych spekulacji na temat wyglądu miasta przed wiekami, jeśli ma to sluzyć jedynie obnażaniu mojej niewiedzy na ten temat :oops: zanim się "podciągne" w tej materii pozostanę przy "Rzeczywistości równoleglej" z pierwszego zdjęcia w tym wątku. Dzięki za rozjaśnienie sprawy i pomoc w umiejscowieniu Baszty. Jeśli będę w okolicy obfotografuję miejsce celem "odtworzenia objektu z calym bagażem wieków" :wink:

PS - pomysl z wakatem w Akademii........hmm....gdy go przeczytalem, pomyslalem: "Jeny, jak ten czas leci...To już Prima Aprilis? :hiihihi: :haha: :hihi:

PS-2... no dobrze, Ciemna Gwiazda nie wyszla jak planowalem...ale żeby od razu dopisywać mi "partacz" ... :II chyba że to jakiś stopień w hierarchii forum, o czym nie wiem :%

Grün - Pon Mar 14, 2005 1:42 am

Tak, partacz to ranga na forum, nie mająca nic wspólnego z Twoją pracą. Przypominam, że partacz to rzemieślnik nie zrzeszony w cechu, wykonujący swój zawód najczęściej poza murami miasta. Napisz więcej postów, to awansujesz. Na przykład na Mottlauspuckera :)
jahrek - Pon Mar 14, 2005 1:46 am

a to cos nie gra, bo Mottlauspuckerem juz bylem, jak i Dniówkarzem i Bówką..... :hmmm: ale jakie to ma na prawdę znaczenie :wink: kończę dociekania, w myśl znaczka w Twoim podpisie :wink:
Marek Z - Pon Mar 14, 2005 12:48 pm

Jahrek, pozwól, że pogratuluję Ci efektów pracy. Wizualizacje wspaniałe. :==
parker - Sob Kwi 30, 2005 10:49 pm

A ja wrócę jeszcze do Bramy Żabiej... cały czas mi chodziło po głowie, że coś mi ta rekonstrukcja przypomina :) Teraz już wiem co - Oostpoort w Delft!
jahrek - Sob Kwi 30, 2005 11:05 pm

Bezczelni! zgapili po mnie!! :haha: :^^ :hiihihi: :mrgreen: :hihi: :OO :P
Grün - Sob Kwi 30, 2005 11:18 pm

A kto wie co mieści się w Oostpoort w Delft? :%
parker - Sob Kwi 30, 2005 11:56 pm

Zdaje się, że jest tam jakaś galeria i hotel ?
Grün - Nie Maj 01, 2005 1:24 am

Zła odpowiedź :)
parker - Nie Maj 01, 2005 1:31 am

A co? 8O Gargamel mieszka? :wink:
bassa - Nie Maj 01, 2005 9:01 pm

Wow...Jahrek....niesamowite!!!1
A moze takze wrzeszczańskie Cię zainteresują...osobiście poprosze o takie z czasów gdy tu Holendrzy i Szkoci mieszkali...;-))Głownie na placu ks. B.Komorowskiego podobno...;-))

Marcin - Nie Maj 01, 2005 11:02 pm

Cytat:
Głownie na placu ks. B.Komorowskiego podobno

Chyba Nowe Szkoty zbytnio przesunęły się Tobie w stronę "matacznika"... :%

Sabaoth - Nie Maj 01, 2005 11:30 pm

Marcin napisał/a:
Cytat:
Głownie na placu ks. B.Komorowskiego podobno

Chyba Nowe Szkoty zbytnio przesunęły się Tobie w stronę "matacznika"... :%

Ta księgarnia podobno założona była przez Szkotów, a może sie mylę :hmmm:

bassa - Pon Maj 02, 2005 10:06 pm

Hi hi ....bua ha ha! Piękne....ja tylko cytowałam red.z Wieczoru Wybrzeża,który twierdził,że tereny Dolnego Wrzeszcza zamieszkiwały te dwie nacje.I zadne inne....To by sie zgadzało, w mateczniku duch protestanckiej cieżkiej pracy -artystycznej -do dziś sie przejawia...
Sabaoth - Pon Maj 02, 2005 10:08 pm

Cytat:
To by sie zgadzało, w mateczniku duch protestanckiej cieżkiej pracy -artystycznej -do dziś sie przejawia...

A Szkoci nie byli przypadkiem katolilkami? :%

Marcin - Pon Maj 02, 2005 10:34 pm

Cytat:
ja tylko cytowałam red.z Wieczoru Wybrzeża,który twierdził,że tereny Dolnego Wrzeszcza zamieszkiwały te dwie nacje.I zadne inne....

To co, Grass był Szkotem czy Holendrem? :mrgreen:

bassa - Pon Maj 02, 2005 11:19 pm

Ehm...mówimy o średniowieczu,a Grass jednakowoz- jak browar- wspólczesny...;-))Ciesze sie z nowej wrzeszczanskiej gazetki z redakcja na Wassowskiego 12 i tekstami Darka Wołodzki- tylko krok do publikacji starych fot... :OO
parker - Wto Maj 03, 2005 7:52 pm

Cytat:
Zdaje się, że jest tam jakaś galeria i hotel ?


Grün napisał/a:
Zła odpowiedź :)


No dobra, hotel jest obok. Ale galeria jest :wink:

Places of interest in Delft.

mat - Czw Maj 19, 2005 9:39 pm

Jakiś czas mnie nie było ale uważam że jahrek "dobrą robotę robi" . Wiem są to trochię fantastyczne wizje (żeby nie powiedzieć fanatyczne) ale mają coś w sobie .Achh dawno tak się nie rozmazyłem co by było gdyby .................... hehehe.
jahrek - Sob Lut 03, 2007 2:24 am

Rzeczywistość równoległa jakiś czas się nie odzywała, ale po ponad roku jednak dostałem aktualną pocztókwkę z pozdrowieniami od mojego łącznika. :co_jest: jak widać Artus Pils (i nie tylko) jest wciąż dostarczany do gdańskich lokali :P

(rzadko się zdarza, ale trochę się nudziłem i rozmarzyłem w pracy)

Mikołaj - Sob Lut 03, 2007 12:46 pm

No, nareszcie jakaś nowa pocztówka z Danzig, bo te stare już mi się opatrzyły! Może wystawisz na allegro? :hihi:
jahrek - Sob Lut 03, 2007 2:06 pm

Mikołaj napisał/a:
Może wystawisz na allegro? :hihi:


Aha, i napisze 'Bei mir nur Originale, keine Repro' :haha:

Gdanszczanin - Pon Lut 12, 2007 7:10 pm

No proszę nawet są adresy internetowe .da :)
Makabunda - Wto Lut 13, 2007 8:14 am

Widać również wciskający się wszędzie obcy kapitał czyli zagraniczne koncerny piwowarskie :%

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group