Dawny Gdańsk

Zagadki - Zagadka Spida [prosta]

spid - Pon Lut 21, 2005 11:08 pm
Temat postu: Zagadka Spida [prosta]
Oto moja prościutkai szybka zagadka:
Co to za miejsce i z czym kojarzą się przedstawione poniżej ornamenty ?
Dla ułatwienia: przepiękny i nietypowy rzygacz :hihi:

parker - Pon Lut 21, 2005 11:15 pm

Polibuda :D
spid - Pon Lut 21, 2005 11:21 pm

8) za proste kurcze.. albo za dużo danych

A z czym sie kojarzą? (Oprócz tego że z ciężko i późno zaliczonym semstrem)

Zwłaszcza fota nr 01

Sabaoth - Pon Lut 21, 2005 11:33 pm

Grüniowi trzeba było zostawić odpowiedź :mrgreen: W końcu jest tam codziennie. A swoją drogą, ja już się niczemu nie dziwię, dawałem zagadki, które wydawały mi się bardzo trudne, i co? I były zgadywane po kilku minutach. Tu jest bardzo wysoki poziom.
danziger - Wto Lut 22, 2005 3:44 am

spid napisał/a:
A z czym sie kojarzą?

A to zalezy komu :wink:

Marek Z - Wto Lut 22, 2005 1:33 pm

Cytat:
Zwłaszcza fota nr 01

Mnie się to kojarzy ze szkołą :wink: Jakiś cyrkiel, ekierka, a może to kielnia ?
Kurcze, gdzieś już to widziałem... :% :hihi:

Sabaoth - Wto Lut 22, 2005 1:41 pm

Ten Rzygacz z pierwszego rysunku (07.jpg) to model przelewowy. Co sie nie zmiesci w rurze wylewa sie przez paszcze :hihi:
spid - Wto Lut 22, 2005 11:33 pm

Marek Z napisał/a:

Mnie się to kojarzy ze szkołą :wink: Jakiś cyrkiel, ekierka, a może to kielnia ?
Kurcze, gdzieś już to widziałem... :% :hihi:


A może zamiast ze szkołą powinno się kojarzyć z klasą robotniczą.
Pewnie dlatego do końca nie zniszczono gmachu Hochschule.

Grün - Wto Lut 22, 2005 11:34 pm

Zniszczono, zniszczono. Całkiem poważnie.
spid - Wto Lut 22, 2005 11:40 pm

W takim razie , tym bardziej podziwiam Wielkich Budowniczych po '45 roku.
Grün - Wto Lut 22, 2005 11:44 pm

Raczej wielkich odbudowniczych. Politechnika była spalona w 60%, nie miała dachów, była postrzelona co najmniej dwa razy pociskami artyleryjskimi. Ale dzięki temu, że była jedynym obiektem, który w miarę szybko można było przystosować do funkcji dydaktycznych, nie podzieliła losu wielu innych budowli w podobnym stylu, które uznano za przejaw niemieckości i zrównano z ziemią.
Odyseusz - Czw Lut 24, 2005 3:53 am

Aż tak zniszczona nie była. Jak byłem na poddaszach przed pracami remontowymi w większości skrzydeł były jeszcze oryginalne ceglane przewody wentylacyjne ciągnące się po stropach poddaszy w postaci wysklepionych kanałów coś świadczy o tym, że te przetrwały. Również stalowe ramy tworzące konstrukcję poddaszy są oryginalne choć często noszą ślady pożaru. Ślad po uderzeniu pocisku artyleryjskiego widać dość dobrze od frontu, ale nie było to zbyt poważne uszkodzenie. W całym budynku znajdują się niemal wszędzie poza poddaszami oryginalne drewniane drzwi płytowe, których by nie było gdyby pożar objął 60% gmachu. Z poważnych różnic trzeba wymienić brak wierzy zegarowej, która została uszkodzona i rozebrana, ale oryginalna naciągowa część mechanizmu zegara jest eksponowana na poddaszu.
spid - Czw Lut 24, 2005 6:44 am

Przepraszam za jakość. Zdjęcie zdjęcia za szybą na wystawie :)
Generalnie widać salwę z armaty w okno frontu budynku Alma Mater i nic więcej.

pumeks - Czw Lut 24, 2005 10:01 am

Z przeszłości gmachu głównego PG
Mikołaj - Czw Lut 24, 2005 12:59 pm

Cytat:
Informację o tym, co spotkało Gmach Główny, dają dane liczbowe: spłonęła biblioteka (100 000 tomów), wypaliło się około 60% kubatury; z ogólnej liczby 270 - ocalało 160 pomieszczeń.

Wydaje się, że warto tutaj dosłownie zacytować część opisu. "Runął strop nad hallem II piętra na skutek rozłupania się od gorąca słupów granitowych ... i na szczęście sklepienie murowane nad holem parterowym wytrzymało uderzenie i ciężar rumowiska, mimo że samo było nadwyrężone od pożaru. Runęły również prawie wszystkie stropy auli, biblioteki itd. Niewiele lepiej przedstawiają się poprzeczne trakty łączące środkowy korpus z bocznymi skrzydłami. Z tylnych traktów pozostały prawie tylko same ściany i belki stropowe, a i przednie trakty zniszczone są w ok. 50%, przy czym spaliły się kryty i zawaliła się większa część stropów. Wypaliły się również wewnętrzne podwórza kryte, zawierające zbiory kolejnictwa i zbiory wydziału mechanicznego.

Grün - Czw Lut 24, 2005 4:21 pm

60 % głównego gmachu objął pożar. 13% budynku uznano za zniszczone. Dwa razy został trafiony pociskami artyleryjskimi. Cały hall jest nowy. Mało?
spid - Czw Lut 24, 2005 5:51 pm

Generalnie nikt nie zaprzecza że tak niebyło..
Szkoda że niema fotek z wewnątrz po "wyzwoleniu", natomiast widziałem stare ryciny z wyglądem niektórych sal wykładowych przed zniszczeniem, dech zapiera.... a na usta cisną się tylko przekleństwa i słowo "szkoda" .

Marcin - Czw Lut 24, 2005 6:32 pm

Bezpowrotnie zniknęły witraże, secesyjne ornamenty i zdobienia... :cry:
Sabaoth - Czw Lut 24, 2005 7:20 pm

Kilka przedwojennych ujęć TH:
wodnik88 - Czw Lut 24, 2005 9:20 pm

Może to kogoś zaciekawi, bo mnie trochę zaszokował tak duży wybór :hihi:
http://www.pg.gda.pl/gadzety/index.shtml

Sabaoth - Czw Lut 24, 2005 9:51 pm

Najbardziej przydatny dla studentów jest ten breloczek z korkociągiem i twieraczem do piwa. A jak ja studiowałem na PG, to miałem granatową studencką czapkę, teraz już pewnie takich nie ma.
parker - Czw Lut 24, 2005 11:26 pm

Ja miałam tylko koszulkę... nadal gdzieś ją mam :)

A może by tak wreszcie na wycieczkę po PG się wybrać?

Marcin - Pią Lut 25, 2005 12:26 am

"Porcelana" :wink: PG. :D
seestrasse - Pią Lut 25, 2005 12:28 am

a czemu tak pusto w miseczce... :cry:
Marcin - Pią Lut 25, 2005 12:30 am

Jest woda.
Sabaoth - Pią Lut 25, 2005 12:33 am

O chlebie i wodzie! A nawet bez chleba! Jak tak można. :%
Grün - Pią Lut 25, 2005 12:37 am

Przy tej temperaturze, to sama woda się należała :) A swoją drogą to Vega podrosła trochę... :)
Marcin - Pią Lut 25, 2005 12:37 am

A gdzie tam. O samej wodzie. :hihi:

Informuję, iż z Vegą byliśmy z wizytą u Rektóra na PG i Grün podzilił się własną miseczką. :D

Grün - Pią Lut 25, 2005 12:38 am

U Rektora PG? :%
Marcin - Pią Lut 25, 2005 12:40 am

Nie, u Rektóra. :mrgreen:
Sabaoth - Pią Lut 25, 2005 12:41 am

Przecież napisał "u Rektóra na PG". A ja nie wiedziałem, że Rektór też ma w zwyczaju pić wodę z miseczki. :hihi:
Grün - Pią Lut 25, 2005 12:44 am

W tej miseczce Rektór rąbie zwykle zupę chińskię :)
Mikołaj - Pią Lut 25, 2005 3:30 am

wodnik88 napisał/a:
Może to kogoś zaciekawi, bo mnie trochę zaszokował tak duży wybór :hihi:
http://www.pg.gda.pl/gadzety/index.shtml

Ktoś miał to w ręku?

parker - Pią Lut 25, 2005 7:48 am

Grün napisał/a:
W tej miseczce Rektór rąbie zwykle zupę chińskię :)


Poprosimy analogiczne zdjęcie :mrgreen:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group