Dawny Gdańsk

Gdańsk - Sopot - Gdynia - Budynki na Skarpowej

Mexa - Czw Sty 20, 2005 8:26 pm
Temat postu: Budynki na Skarpowej
Czy posiada ktoś może jakieś fotki, na których widać ułożenie budynków na Skarpowej w Gdańsku? Podobno z lotu ptaka widać, że ustawione są w kształcie SS..
Pietrucha - Czw Sty 20, 2005 9:08 pm

można sprawdzić na dokładniejszym planie. Jak dla mnie te SS jest słabo widoczne, myśle, że to przypadek. Jednak chyba lepiej będzie to widoczne na zdjęciu lotniczym, plan może odrobine zniekształcać ustawienie budynków.
Sabaoth - Czw Sty 20, 2005 9:12 pm

A te budynki na Zaspie, w jakim kształcie są postawione?
Pietrucha - Czw Sty 20, 2005 9:15 pm

Lucy w linkach ( http://www.forum.dawnygdansk.pl/viewtopic.php?t=48 ) podała adres na którym miają być zdjęcia lotnicze Gdańska
http://www.gorpol.krakow....nsk/gdansk.html
Ale chyba już nieaktualny :II

kolja - Czw Sty 20, 2005 9:26 pm

aktualny adres na którym są zdjęcia lotnicze Gdańska http://www.gorpol.pl/miasta/gdansk/gdansk.html
Ale Skarpowej na tych zdięciach nie ma. :II

parker - Czw Sty 20, 2005 9:26 pm

Sabaoth napisał/a:
A te budynki na Zaspie, w jakim kształcie są postawione?


W kształcie plastrów miodu oczywiście :%

Mexa - Czw Sty 20, 2005 9:31 pm

chyba przy najbliższej okazji trzeba będzie wybrać się z aparatem na Skarpową i się gdzieś wspiąć :hmmm:
Pietrucha - Czw Sty 20, 2005 10:03 pm

Moment, przyjrzałem sie planowi Gdańska na stronie http://www.gdansk.pl/ipg/index.pl.html . Czy nie chodzi tu o budymki na Ojcowskiej?
lucy - Czw Sty 20, 2005 10:09 pm

Pietrucha napisał/a:
Moment, przyjrzałem sie planowi Gdańska na stronie http://www.gdansk.pl/ipg/index.pl.html . Czy nie chodzi tu o budymki na Ojcowskiej?



Kiedyś na forum gazety była mowa o tym, ale rzeczywiscie o Ojcowskiej!

Grün - Czw Sty 20, 2005 10:16 pm

Oczywiście że chodzi o Ojcowską - jest legenda, jakoby była zbudowana w kształcie liter SS - ale to jest jedna z co bardziej grubymi nićmi szyta legenda.
Mexa - Czw Sty 20, 2005 10:21 pm

fakt, możliwe! okolice Skarpowej i Wyczólkowskiego, a to jest pomiędzy :8
seestrasse - Czw Sty 20, 2005 11:05 pm

jasne, że Ojcowska :D ewentualnie Damaschkeweg :D
dla mnie najpiekniejsza ulica w Mieście (w konkursie nie brały udziału ulice historycznego Śródmieścia :wink: )

Sabaoth - Pią Sty 21, 2005 12:09 am

Proszę popatrzeć, to SS jakieś takie niedorobione :hihi:

A D-Zug w mowie potocznej nazywało sie osiedle.

seestrasse - Pią Sty 21, 2005 12:13 am

Wojtku, wielkie dzięki!!! Nawet nie wiesz, jaką mi frajdę zrobiłeś tymi fotami, serio :hurra:
Sabaoth - Pią Sty 21, 2005 12:16 am

Cała przyjemność po mojej stronie :mrgreen:
seestrasse - Pią Sty 21, 2005 12:17 am

nie, po mojej :mrgreen:
Sabaoth - Pią Sty 21, 2005 12:22 am

Nie będę się kłócił, obopólna przyjemność :hihi:
seestrasse - Pią Sty 21, 2005 12:34 am

pozwolę sobie zacytować kilka słów z forum Gazety Wyborczej:

petelka 22.01.2002 11:09
(...) W trakcie rozglądania się za jej niemiecką nazwą natknęłam się na artykuł p. Doroty Abramowicz w Wieczorze Wybrzeża z 31 sierpnia 2001. Na pewno słyszałeś plotki, że podobno była to uliczka zbudowana dla ludzi z SS, a jej charakterysztyczny kształt (szczególnie oglądany z lotu ptaka) stanowić jakoby miał architektoniczny pomnik tej formacji. Czy tak było naprawdę czy też zbieżność jest przypadkowa trudno dzisiaj powiedzieć. Ulica musiała powstać na przełomie lat 20/30, bo jak mówisz nie było jej na mapie z 1925 r, a już w 30 r. pisano o niej w gazetach (cytat z ww artykułu): "...W czerwcu 1930 r. w "Danziger Neueste Nachrichten" ukazał się opis projektu architekta Tomczyńskiego, który na Wzgórzu Damaszka zaprojektował dwa falujące szeregowce. Rok później fotografia nowatorskich domów z Suchanina została zamieszczona w samym "New York Times"! Nikt jednak słowem nie wspomniał, by domy te wybudowano na cześć i chwałę Sztafet Ochronnych Hitlera, czyli SS... (...)

jaro 30.01.2002 23:46
(...) Poza "SS" słyszałem, że miała to być kolonia artystów, a najbardziej prozaiczna opowieść mówi o osiedlu robotniczym (...)

zbad - Pią Sty 21, 2005 12:34 am

i mi rowniez. to 1 zdjecie jest bardzo ciekawe musi byc z poczatkow 36 r. domy jakby jeszcze nie zasiedlone. nie ma ogrodow z tylu. ciesze sie, ze trafilem na to forum. tak dlugo szukalem sladow tej ulicy a tu prosze nawet takie zdjecie.
to drugie to oczywiscie pamietam- zima stulecia -sam przkopywalem przejazd od samego stawku na powst. warszawy. kiedy to bylo-bodajze rok 80.

mimo wszystko szukam kogos kto ma dostep i moglby wrzucic tu na forum pelny tekst artykulow z podanego nizej linka, to mozna byloby dowiedziec jeszcze wiecej o tej ulicy. tam podobno autorka artykulu dotarla do architekta i planow budowy

http://gdansk.naszemiasto...ojcowska&g=1086

zbad - Pią Sty 21, 2005 12:51 am

przegapilem oczywiscie rok wykonania pod zdjeciami. drugie mogloby sie zgadzac. kiedys bylo duzo takich zim ale to pierwsze to juz sie nie zgadza chociazby po tych drzewach.
w powyzszym poscie dowiaduje sie, ze wybudowano ja w 30r ja bylem przekonany,ze zaczeto w 34.

Sabaoth - Pią Sty 21, 2005 1:05 am

Cytat:
dowiaduje sie, ze wybudowano ja w 30r

Taki był podpis pod zdjęciem.

Petelka - Pią Sty 21, 2005 8:13 am

Cytat:
mimo wszystko szukam kogos kto ma dostep i moglby wrzucic tu na forum pelny tekst artykulow z podanego nizej linka, to mozna byloby dowiedziec jeszcze wiecej o tej ulicy. tam podobno autorka artykulu dotarla do architekta i planow budowy

Jeden z tych artykułów miałam, ale gdzie jest teraz...????? Postaram się poszukać...

Grün - Pią Sty 21, 2005 8:48 am

zbad napisał/a:
w powyzszym poscie dowiaduje sie, ze wybudowano ja w 30r ja bylem przekonany,ze zaczeto w 34.

Ale przekonany na jakiej podstawie? Czytałeś to gdzieś? Słyszałeś? To jest legenda godna wszak obalenia.

Sabaoth - Pią Sty 21, 2005 8:59 am

I jeszcze jedna uwaga. Gdyby uklad budynkow mial symbolizowac znane sztafety, to po pierwsze wybudowano je za wczesnie, po drugie mialy by ksztalt runniczny a nie zwyklych liter S. Legenda nawet nie oparta na faktach.
pumeks - Pią Sty 21, 2005 9:01 am

Czy to osiedle nie powinno być omawiane w cytowanej juz parokrotnie książce Cielątkowskiej i Lorensa? zdaje się, że co niektórzy mają tę pozycję na półce, może tam są jakieś dane?
Grün - Pią Sty 21, 2005 2:50 pm

U Cielątkowskie i Lorensa, z interesujacych nas informacji, podano, że osiedle na Wzgórzu Damaschkego powstało w latach 1929-1930 i obejmowało 110 domów.
pumeks - Pią Sty 21, 2005 3:04 pm

No. To causa finita :D
A propos runicznych znaków "sig" - taki obrazek, jak to SS-manów szkolono w symbolice róznych prehistorycznych znaków używanych przez Germanów i nie-Germanów.

Sabaoth - Pią Sty 21, 2005 3:51 pm

Cytat:
powstało w latach 1929-1930

Czyli "moje" zdjęcie jest chyba z zakończenia budowy. A wtedy to SS była co najmniej w powijakach a związana z nią "jedynie słuszna partia" dopiero marzyła o przejęciu władzy. Tak więc w kształcie domów nie ma nic tajemniczego :mrgreen:

annayo - Pią Sty 21, 2005 4:02 pm

Słyszałam od 2 albo i 3 osób, że stary Chełm zbudowany jest na planie swastyki. Osoby owe również od kogoś tam to słyszały. Może jest to to samo źródło informacji dotyczącej omawianej ulicy Ojcowskiej? :P Ja w terenie tej swastyki nijak dostrzec nie mogę, a spaceruje po osiedlu ponad 2 dekady:)
Sabaoth - Pią Sty 21, 2005 4:10 pm

Tak właśnie powstają legendy, jedna pani, drugiej pani, coś tam się komuś wydaje. :hihi: A później trudno stwierdzić czy to komuś ukradli mercedesa, czy ten ktoś ukradł rower. A plotka idzie w lud.
parker - Pią Sty 21, 2005 4:26 pm

Ale wtedy do akcji wkraczają Rzygacze, sprawdzają każdy drobiazg... i wszystko jasne :)
Grün - Pią Sty 21, 2005 10:00 pm

plotka idzie w lud podsycana perwersyjną masochistyczną wizją nierugowalnych hitlerowskich symboli...
wrangla - Pią Sty 21, 2005 10:02 pm

Grün napisał/a:
plotka idzie w lud podsycana perwersyjną masochistyczną wizją nierugowalnych hitlerowskich symboli...

trzy razy musiałm to zdanie przeczytać, by zrozumieć :hihi:

seestrasse - Pią Sty 21, 2005 10:05 pm

zwłaszcza wyraz "nierugowalnych" :lol:
Grün - Pią Sty 21, 2005 10:06 pm

wrangla napisał/a:
Grün napisał/a:
plotka idzie w lud podsycana perwersyjną masochistyczną wizją nierugowalnych hitlerowskich symboli...

trzy razy musiałm to zdanie przeczytać, by zrozumieć :hihi:


Trzeba sobie literki powtórzyć :^^

wrangla - Pią Sty 21, 2005 10:10 pm

Grün napisał/a:
Trzeba sobie literki powtórzyć :^^
Następnym razem pisz w systemie zero-jedynkowym :P
parker - Pią Sty 21, 2005 10:17 pm

wrangla napisał/a:
Grün napisał/a:
plotka idzie w lud podsycana perwersyjną masochistyczną wizją nierugowalnych hitlerowskich symboli...

trzy razy musiałm to zdanie przeczytać, by zrozumieć :hihi:


tam zaraz... perwersyjną, masochistyczną i wizją było łatwe :wink:
a reszta jakoś przy okazji sama mi się zrozumiała :)

Mexa - Sob Sty 22, 2005 5:18 pm

No to teraz wszystko jest już jasne :==
A tą "perwersyjną i masochistyczną" plotkę można obalić :P

DarioB - Nie Sty 23, 2005 3:52 pm

A nie było przypadkiem w którymś z numerów 30 Dni obszernie to wszystko opisane??? Nawet chyba na okładce są te domy??
zbad - Nie Sty 23, 2005 8:52 pm

Cytat:
Ale przekonany na jakiej podstawie? Czytałeś to gdzieś? Słyszałeś? To jest legenda godna wszak obalenia.

przekonany wlasnie na podstawie tej legendy ze ma to zwiazek z ss.

jednak wydaje mi sie, ze znalazlo sie tu jednak dosc duzo faktow aby te legende obalic. choc ss powstalo ok roku 25 wiec calkiem wykluczyc sie tego nie da.

Cytat:
Słyszałam od 2 albo i 3 osób, że...
Cytat:

Tak właśnie powstają legendy,...

i bardzo dobrze ze sa legendy przynajmniej mozna drazyc temat, szukac, wyjasniac i dyskutowac. ciekawie jest szukac sladow bursztynowej komnaty czy innego skarbu np. templariuszy.
Cytat:
plotka idzie w lud podsycana perwersyjną masochistyczną wizją nierugowalnych hitlerowskich symboli...

jak wynika z tego artykolu
http://gdansk.naszemiasto...ojcowska&g=1086
niektorzy zaslepieni ta regulacja (ruglowaniem?) zdolni byliby nawet do wyburzenia tej ulicy.

Mexa - Nie Sty 23, 2005 9:00 pm

nie chce mi sie otworzyć :yyy:
lusinek1 - Nie Sty 23, 2005 9:17 pm

A mi się otwiera... przynajmniej część, bo za resztę chcą kasę... :)
Grün - Nie Sty 23, 2005 9:39 pm

No całe szczęście, że ta legenda nie spowodowała wyburzenia osiedla. Gorzej było w innych miejscach.
Sabaoth - Nie Sty 23, 2005 10:00 pm

Cytat:
jednak wydaje mi sie, ze znalazlo sie tu jednak dosc duzo faktow aby te legende obalic. choc ss powstalo ok roku 25 wiec calkiem wykluczyc sie tego nie da.

Tak, ale powstała w Niemczech, to raz, a dwa to była wtedy bardzo słaba podobnie jak partia, którą miała ochraniać. Gdyby to była końcówka lat 30-tych to co innego.

A w podanym powyżej linku ktoś myli dwie zasadniczo różne formacje: SS i Waffen-SS.

Grün - Nie Sty 23, 2005 10:05 pm

Data powstania osiedla wyklucza całkowicie prawdopodobieństwo tej historyjki.
zbad - Nie Sty 23, 2005 11:28 pm

a czy ktos moglby sie odniesc do trugiej czesci mojego pytania na temat tej ulicy zadanego w innym dziale:

"Ulica zostala nazwana po wojnie ul. Ojcowska i tu tez nie wyjasniono skad ta nazwa w dzielnicy “muzykow i kompozytorow”. Byc moze od miasta Ojcowa ale niektorzy twierdzili, ze to ojcowska, bo zawsze dalo sie zauwazyc przy wjezdzie bardzo duzo dzieci bawiacych sie na jezdni. "

czy ktos zna moze geneze powstania tej nazwy. przeciez mogla by zostac ul. damaszkowa
(taka wdzieczna nazwa) duzo ulic zostalo po wojnie zpolszczonych (przetlumaczonych) lub odwrotnie polskich - zniemczonych

Grün - Nie Sty 23, 2005 11:49 pm

Nie doszukiwałbym się przyczyn tajemnych. Może ktos z członków komisji był przed wojną w Ojcowie.
Grün - Nie Sty 23, 2005 11:51 pm

A które to ulice zostały, Twoim zdaniem [po wojnie] zniemczone?
Zoppoter - Pon Sty 24, 2005 9:04 am

Grün napisał/a:
A które to ulice zostały, Twoim zdaniem [po wojnie] zniemczone?


No, chyba niepowiesz, że słowo Westerplatte masowo występujące po wojnie w Polsce w nazwach ulic to polskie słowo... :mrgreen: Równie często wystepujący w roli patronów ulic Marks i Engels też byli z Niemiec. Że o Róży Luksemburg nie wspomnę.

pumeks - Pon Sty 24, 2005 9:18 am

I jeszcze ulica Wróbla na Dolnym Mieście - brutalnie zniemczono ją na "Ernsta Thälmanna"
rispetto - Pon Sty 24, 2005 9:20 am

pumeks napisał/a:
I jeszcze ulica Wróbla na Dolnym Mieście - brutalnie zniemczono ją na "Ernsta Thälmanna"

Piąta kolumna :evil:

Grün - Pon Sty 24, 2005 1:06 pm

O matko! faktycznie :oops: ale ze mnie tępak :)
No to jeszcze ulica Hallera i Hibnera

Zoppoter - Pon Sty 24, 2005 1:28 pm

Grün napisał/a:
O matko! faktycznie :oops: ale ze mnie tępak :)
No to jeszcze ulica Hallera i Hibnera



I Traugutta jeszcze.
Że o Grunwaldzkich nie wspomnę ...

rispetto - Pon Sty 24, 2005 1:31 pm

Zoppoter napisał/a:
Grün napisał/a:
O matko! faktycznie :oops: ale ze mnie tępak :)
No to jeszcze ulica Hallera i Hibnera



I Traugutta jeszcze.
Że o Grunwaldzkich nie wspomnę ...

To chyba jakiś cud, że nie powstała ulica W. Ulbrichta.

Zoppoter - Pon Sty 24, 2005 1:33 pm

rispetto napisał/a:
To chyba jakiś cud, że nie powstała ulica W. Ulbrichta.


A jesteś pewien? To że teraz takiej nie ma jeszcze nic nie znaczy...

rispetto - Pon Sty 24, 2005 1:34 pm

Zoppoter napisał/a:
rispetto napisał/a:
To chyba jakiś cud, że nie powstała ulica W. Ulbrichta.


A jesteś pewien? To że teraz takiej nie ma jeszcze nic nie znaczy...

Na posiadanych przeze mnie planach (kilka wydań) z lat 60-tych i 70-tych nie ma takiej ulicy. Takiemu komuś nie daliby przecież jakiejś osiedlowej uliczki w "patronat".

Sabaoth - Pon Sty 24, 2005 1:48 pm

Jak Marksowi dali taka wielka aleje to Ulbricht tez mogl cos dostac, jakis zaulek albo chocby slepa uliczke :hihi:
rispetto - Pon Sty 24, 2005 1:51 pm

Sabaoth napisał/a:
Jak Marksowi dali taka wielka aleje to Ulbricht tez mogl cos dostac, jakis zaulek albo chocby slepa uliczke :hihi:

Jakby dostał zaułek, to zaraz mielibyśmy jednego ambasadora mniej :hihi:

Grün - Pon Sty 24, 2005 3:40 pm

Jest jeszcze Berlinga, Borhardta, Fitelberga, Hirszfelda, Kolberga, Wallenroda, Lindego, Mehoffera, Meissnera, Plater, Reymonta, Rumla, Rylkego, Tetmajera, Wejhera i Niemcewicza! :^^
janak - Pon Sty 24, 2005 3:49 pm

Grün napisał/a:
Rylkego

Grun, dlaczego nazwisko Rylke zaliczyłeś w poczet nazwisk niemieckich?

Grün - Pon Sty 24, 2005 3:53 pm

Na tej samej zasadzie co Hibnera i Hirszfelda.
janak - Pon Sty 24, 2005 3:55 pm

Grün napisał/a:
Na tej samej zasadzie co Hibnera i Hirszfelda.

Na zasadzie, a może na kwasie :lol:

Grün - Pon Sty 24, 2005 4:28 pm

Na kwasie to Sauerkrauta :)
Sabaoth - Pon Sty 24, 2005 5:40 pm

No ale co do Niemcewicza wątpliwości być nie może. :hihi:
Zoppoter - Pon Sty 24, 2005 8:21 pm

Sabaoth napisał/a:
No ale co do Niemcewicza wątpliwości być nie może. :hihi:


No i jeszcze o Chodowieckim zapomnieliśmy :mrgreen:

zbad - Pon Sty 24, 2005 10:35 pm

Cytat:
lub odwrotnie polskich - zniemczonych



chodzilo mi oczywiscie o zniemczenie nazw ulic gdanska sredniowiecznego (nie po wojnie) jak np. swietojanska,podwale staromiejskie czy inne groble i sluzy, ktore niemcy po prostu przetlumaczyli potem na niemiecki a polacy przywrocili je z powrotem.
wydaje mi sie ze takie nazwy ulic powinny byc ponad czasowe niezaleznie od dziejow historii.
oczywiscie z wyjatkiem nazwisk ludzi, ktorzy roznie zasluzyli sie w roznych dekadach jak hitler,stalin czy inny dzierzynski.
a moze pan Damaschke byl tez jakis politycznie niesluszny- tego nie wiem, bo malo o nim wiem.

Sabaoth - Pon Sty 24, 2005 10:43 pm

Cytat:
chodzilo mi oczywiscie o zniemczenie nazw ulic gdanska sredniowiecznego (nie po wojnie) jak np. swietojanska,podwale staromiejskie czy inne groble i sluzy, ktore niemcy po prostu przetlumaczyli potem na niemiecki a polacy przywrocili je z powrotem.

Z tym się nie zgodzę. Te nazwy oryginalnie były niemieckojęzyczne, podobnie jak większość ludności zamieszkująca Gdańsk. Ale ten temat już nie raz przerabialiśmy.

Grün - Pon Sty 24, 2005 11:03 pm

Bez przesady - w Gdańsku przed 1945 r. nigdy nie było (z drobnymi wyjątkami) żadnych polskich nazw.
zbad - Pon Sty 24, 2005 11:05 pm

w zwiazku z tym pytanie. czy gdansk byl kiedykolwiek polski - powiedzmy przed okresem krzyzackim. jesli tak to byly tez polskie ulice. no chyba, ze polski zostal dopiero po wojnie to wtedy trudno sie dziwic ze nie ktorzy maja jakies pretensje.
Grün - Pon Sty 24, 2005 11:09 pm

Ten temat już obrobiliśmy wiele razy. Ale cóż...
W czasach kiedy możnaby na upartego twierdzić, że należał do Polski, nie było jeszcze nazw ulic. A już na pewno nie na terenie, który teraz jest Gdańskiem właściwym.

Zoppoter - Wto Sty 25, 2005 8:17 am

zbad napisał/a:
w zwiazku z tym pytanie. czy gdansk byl kiedykolwiek polski - powiedzmy przed okresem krzyzackim. .


O ile został siłą podbity przez któregoś polskiego monarchę, to był. Ale w tamtych czasach nie było to związane z językiem uzywanym przez ludność. To była, a raczej bywała (Gdańsk z całym Pomorzem zwykle uniezależniał się od Polski wkrótce po podbiciu) przynależność polityczna a nie językowa.

Zrezta wymienione przez Ciebie ulice pochodza z czasów krzyzackich albo jeszcze późniejszych...

ginnungagap - Sro Mar 09, 2005 11:30 am

kiedyś słyszałem, że istnieją budynki w kształcie swastyki jak się patrzy z lotu ptaka tylko nie wiem gdzie to bo zapomniałem :II może ktoś wie czy to w gdańsku czy w innym mieście i czy te budynki nadal istnieją. pozdrawiam
Mikołaj - Sro Mar 09, 2005 11:33 am

chciałem Ci wskazać odpowiedni wątek, gdzie ta legenda została wyjaśniona, ale właśnie to ten wątek. poczytaj wcześniejsze posty.
pumeks - Sro Mar 09, 2005 2:00 pm

Na Starym Chełmie jakoś trudno mi się tej swastyki dopatrzeć...
Zoppoter - Sro Mar 09, 2005 2:18 pm

pumeks napisał/a:
Na Starym Chełmie jakoś trudno mi się tej swastyki dopatrzeć...


Może o to rondo chodzi? Ulice dochodzą do niego nie centralnie, tylko po stycznych do kółka. Jak to skrzyzowanie wyglądało zanim je przebudowano na rondo?

Chociaz ja nie bardzo wierzę w podobne symbole dla kosmitów. Nawet jeśli coś z powietrza rzeczywiście przypomina jakieś symbole (jakiekolwiek) to myslę, że to przypadek.

Corzano - Sro Mar 09, 2005 2:24 pm

Trochę koślawe, ale coś tam wychodzi. :wink:
rispetto - Sro Mar 09, 2005 2:25 pm

Małego Pumeksa widać !!!
Zoppoter - Sro Mar 09, 2005 2:26 pm

Corzano napisał/a:
Trochę koślawe, ale coś tam wychodzi. :wink:


To juz lepszy Hakenkreuz wyszedlby w centrum Warszawy... :mrgreen:

Marek Z - Sro Mar 09, 2005 2:36 pm

Eeee... z tym hakenkreuzem na Chełmie to chyba plotka..
Grün - Sro Mar 09, 2005 3:05 pm

A przyjrzyjcie się logo Europejskiego Funduszu Społecznego - to z mapką Polski... :%
http://www.up.gov.pl/efs/

pumeks - Sro Mar 09, 2005 3:19 pm

Zoppoter napisał/a:
Może o to rondo chodzi? Ulice dochodzą do niego nie centralnie, tylko po stycznych do kółka. Jak to skrzyzowanie wyglądało zanim je przebudowano na rondo?

Z tego co wiem, w ogóle nie wyglądało, tzn. wcześniej była tam co najwyżej wiejska droga prowadząca z Chełmu na Orunię, mniej więcej z północy na południe po linii Odrzańska - Worcella - Zamiejska. Rondo pojawiło się jako centrum nowo budowanego osiedla, doprowadzono do niego ulicę od wschodu (obecnie M. Buczka), a tę od zachodu to nie jestem pewien, czy Niemcy zdążyli wybudować, w kazdym razie domy przy niej postawiono dopiero w latach siedemdziesiątych i już z wielkiej płyty.

rispetto - Sro Mar 09, 2005 3:24 pm

Marek Z napisał/a:
Eeee... z tym hakenkreuzem na Chełmie to chyba plotka..

"Pewnie taka sam prawda jak to, że Franz miał strzelać do papieża"
pumeks napisał/a:
Zoppoter napisał/a:
Może o to rondo chodzi? Ulice dochodzą do niego nie centralnie, tylko po stycznych do kółka. Jak to skrzyzowanie wyglądało zanim je przebudowano na rondo?

Z tego co wiem, w ogóle nie wyglądało, tzn. wcześniej była tam co najwyżej wiejska droga prowadząca z Chełmu na Orunię, mniej więcej z północy na południe po linii Odrzańska - Worcella - Zamiejska. Rondo pojawiło się jako centrum nowo budowanego osiedla, doprowadzono do niego ulicę od wschodu (obecnie M. Buczka), a tę od zachodu to nie jestem pewien, czy Niemcy zdążyli wybudować, w kazdym razie domy przy niej postawiono dopiero w latach siedemdziesiątych i już z wielkiej płyty.

Nie wiem, czy było to rondo, ale skoro była tam pętla 108, to coś "na kształt" mogło być.

pumeks - Sro Mar 09, 2005 3:30 pm

rispetto napisał/a:
Nie wiem, czy było to rondo, ale skoro była tam pętla 108, to coś "na kształt" mogło być.

Było. Stankiewicz publikuje niemiecki plan urbanistyczny tego osiedla z okresu jego budowy (są tam np. budynki których nigdy nie wybudowano, przy późniejszej ulicy Chałubińskiego) i to rondo tam już było.

Sabaoth - Sro Mar 09, 2005 6:18 pm

Cytat:
Trochę koślawe, ale coś tam wychodzi.

Tak, to co 200 m znajdziesz hakenkreuza, a i parę innych symboli by się znalazło. Że o przesłaniu dla kosmitów już nie wspomę. :hihi:

danziger - Czw Mar 10, 2005 12:32 am

Grün napisał/a:
A przyjrzyjcie się logo Europejskiego Funduszu Społecznego - to z mapką Polski... :%
http://www.up.gov.pl/efs/

Nie żebym się czepiał, :)ale logo EFS to nie to z mapką, tylko to w prawym górnym rogu (litery EFS z gwiazdkami)

Hanemann - Czw Mar 10, 2005 5:23 pm

Witam, czy mógłbym was prosić o nakierowanie na przedwojenne i wojenne plany urbanistyczne (w szczególności niewybudowanych części dzielnic (np. część Stolzenbergu)), także zainteresowany byłbym planami wybudowania w okolicy Targu Siennego kompleksu gmachów w stylu hitlerowskiego klasycyzmu.
Sabaoth - Czw Mar 10, 2005 6:24 pm

Idąc dalej tropem poszukiwaczy tajemniczych tajemnic odkryłem takie coś :wow:

Zabudowa w okolicy ul. Kubacza, Saperów i Mierosławskiego we Wrzeszczu:

Mikołaj - Czw Mar 10, 2005 7:42 pm

Ja od dawna wiedziałem o istnieniu takiego układu ulic, nie potrafiłem go tylko zlokalizować na mapie! :==
pumeks - Pią Mar 11, 2005 9:10 am

Hanemann napisał/a:
Witam, czy mógłbym was prosić o nakierowanie na przedwojenne i wojenne plany urbanistyczne (w szczególności niewybudowanych części dzielnic (np. część Stolzenbergu)), także zainteresowany byłbym planami wybudowania w okolicy Targu Siennego kompleksu gmachów w stylu hitlerowskiego klasycyzmu.

Jerzy Stankiewicz, Bogdan Szermer, Gdańsk. Rozwój urbanistyczny i architektoniczny oraz powstanie zespołu Gdańsk-Sopot-Gdynia, wydawnictwo "Arkady", Warszawa 1959.

Marek Z - Pią Mar 11, 2005 11:39 am

Cytat:
Zabudowa w okolicy ul. Kubacza, Saperów i Mierosławskiego we Wrzeszczu:

Ha, ha, ha... :haha: :haha: :haha: :== :==


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group