Dawny Gdańsk

Gdańsk - Sopot - Gdynia - Kolejne nagrobki odnalazły się...

Marcin - Pon Mar 29, 2004 10:14 pm
Temat postu: Kolejne nagrobki odnalazły się...
Dziś dokonałem eksploracji odcinka Alei Zwyciestwa od początku (od strony Wrzeszcza) do Traugutta. Przedmiotem moich "badań" był murek oporowy zaczynający się juz przy budynku w którym mieści się filia biblioteki PG. Już na samym początku są widoczne strzaskane granitowe nagrobki (z widocznymi fragmentami napisów) osadzone w tymże murku. Jednakże większość płyt (a właściwie ich kawałków) osadzono napisami do środka. Na pytanie czy murek jest wykonany wyłącznie z nagrobków, czy uzupełniono go jedynie fragmentami strzaskanych płyt nagrobnych nie jestem w stanie jednoznacznie odpowiedzieć. Chciaż wiele wskazuje na opcję pierwszą (min. kształt i faktura "kamieni" tworzących murek). Także w miejscach gdzie murek rozsypuje się ujawnia tajemnicę z czego zoostał zbudowany.
Z nagrobków został wykonany prawdopodobnie także murek w którym osadzony został płot wookół Zespołu Klinik Specjalistycznych (Al. Zwycięstwa 31/32). A także do budowy skalniaka (!) wykorzystano nagrobki (vide: mur11.jpg i mur12.jpg). "Podejrzane" są równiż murki przy kamienicach na odcinku od ZKS do ul.Tragutta. Tu zakończyłem poszukiwania...
Ale celowe byłoby zbadanie także murków przy "parku" na wysokości pomnika Gralatha i w okolicach Placu Zebrań Ludowych. Wiele wskazuje, że tam również odnajdą się fragmenty nagrobków...

Marcin - Pon Mar 29, 2004 10:18 pm

I jeszcze trzy...
Marek Z - Wto Mar 30, 2004 10:16 am

Hmm.. Kawał dobrej roboty.
Płyty nagrobne znajdują się również na terenie pobliskich działek. Wiem to od użytkownika jednej z nich.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group