Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Gustloff
Autor Wiadomość
jayms 
dżejms


Dołączył: 16 Paź 2005
Posty: 1001
Wysłany: Pią Lut 03, 2006 7:10 pm   

Napsałeś Ponury:"...w rocznicę pierwszego strzelania przez załogi "dzielnej" Kriegsmarine do uratowanych załóg zatopionych statków...".Chciałbym tylko przypomnieć,że jedyna udowodniona zbrodnia wojenna o ktorej napisałeś to tzw.sprawa "Peleusa", a której dopuścił się kpt.Heinz Eck dowódca U-852.Jeśli znasz jakieś inne przykłady to podaj mi je proszę.Tylko nie cytuj przypadkiem Tadeusza M.Gelewskiego, bo to nie jest dobry przykład.Bynajmiej nie zależy na wybielaniu zbrodni niemieckich,których się dopuścili.Chodzi mi tylko o przytoczony wyżej przez Ciebie cytat.Pzdr.
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pią Lut 03, 2006 8:31 pm   

Chciałbym tylko przypomnieć, że tragedia Gustloffa była największą tragedią w całej historii cywilizacji!
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
DarioB 

Dołączył: 23 Cze 2004
Posty: 1288
Wysłany: Pią Lut 03, 2006 9:20 pm   

A życie tworzy właśnie nowe podobne tragedie :(
_________________
www.DarioB.net - Kochasz Gdańsk? Zaglądaj na moją stronę :)
 
postman 
postman


Dołączył: 29 Sie 2004
Posty: 248
Wysłany: Pią Lut 03, 2006 9:39 pm   

Mam cos jeszcze dla was,podczas ostatniej wizyty u siostrzyczki na Bawarii,spotkałem kobiete której mąż pływał na Gustlofie i przezył ta tragedie.Niestety rodzina nie była zainteresowana jego historią,nie było osoby ,której choć troche przekazał by ten dramat.Na ścianie w domu została tylko ta pamiatka po nim ,jest to dla tej kobiety taka pamiatka po męzu.Jeżeli można to prosze o przetłumaczenie dokładne ,bo mi udalo sie to niestety tylko troszke. :???:

obrazek.jpg
Plik ściągnięto 7447 raz(y) 46,95 KB

 
 
rispetto 


Dołączył: 11 Sty 2004
Posty: 1585
Wysłany: Pią Lut 03, 2006 10:17 pm   

Sabaoth napisał/a:
Chciałbym tylko przypomnieć, że tragedia Gustloffa była największą tragedią w całej historii cywilizacji!

tragedią - na morzu jeśli idzie o ofiary cywilne żeby być ścisłym

P.S> A na Goyi lub Steubenie nie było więcej ofiar?
_________________
...........................................
Pomóż Hanusi jeśli możesz
http://dzieciom.pl/5002
...........................................
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pią Lut 03, 2006 10:37 pm   

No właśnie, według ostatnich badań, to na Gustloffie zginęło najwięcej ludzi.

Na Steubenie zginęło ok. 3600 osób, na Goyi zginęło ponad 6200 osób, na Gustloffie (według różnych źródeł) mogło zginąć od 5000 do 7000 osób, a są i pewne przypuszczenia odnośnie większej liczby - ponad 9000! Według list pokładowych, na statku znajdowało się 4424 uchodźców, jednak świadkowie wspominają o uchodźcach przyjmowanych na pokład bez kart zaokrętowania i podjęcia uchodźców z barki. Dokładnej liczby ofiar nie poznamy pewnie nigdy.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
syrenka 


Dołączyła: 04 Mar 2006
Posty: 256
Wysłany: Nie Mar 05, 2006 1:54 am   

Poczytajcie sobie "Idąc rakiem" Grassa - miła lektura poruszająca te miłe kwestie... :%
_________________

 
Corzano 
bi-cyklista
z Północy


Dołączył: 18 Lis 2004
Posty: 4571
Wysłany: Nie Mar 05, 2006 6:13 am   

syrenka napisał/a:
Poczytajcie sobie "Idąc rakiem" Grassa - miła lektura poruszająca te miłe kwestie... :%

Grass nie jest historykiem.
_________________
 
syrenka 


Dołączyła: 04 Mar 2006
Posty: 256
Wysłany: Nie Mar 05, 2006 1:45 pm   

Cytat:
Grass nie jest historykiem.

Heh, wiem. Ale świetnie oddał część dylematów uciekających "z ojczyzny" czy też "do ojczyzny" (czego nie możecie rozstrzygnąć :wink: )
_________________

 
kazik 


Dołączył: 08 Mar 2005
Posty: 158
Wysłany: Nie Mar 05, 2006 3:12 pm   

Sabaoth napisał/a:
A zamiast pisać coś takiego, podaj przykład katastrofy morskiej, w której zginęło więcej osób.

Goya - ponad 6200 osób [za stroną sabaoth.infoserve.pl :wink: ]
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Nie Mar 05, 2006 3:18 pm   

A o Gustloffie na mojej stronie czytałeś? Różni historycy i dziennikarze szacują liczbę ofiar na 7000 do 9000. Te 5000, które pogrubiłem to liczba ofiar według oficjalnych kart pokładowych i najbardziej optymistycznych szacunków.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
kazik 


Dołączył: 08 Mar 2005
Posty: 158
Wysłany: Nie Mar 05, 2006 4:01 pm   

Chciałem tylko zaznaczyć, że przy tak dużych rozbierznościach danych, nie można z góry przesądzać, który statek jest największym grobowcem na dnie Bałtyku.
Trzeba również pamiętać, że z Gustloffa ocalało ok. 1200 osób. Z Goi ok 160
 
Marek 


Dołączył: 26 Mar 2005
Posty: 56
Wysłany: Pon Mar 06, 2006 10:59 pm   

W programie National Georaphic,
w niedzielę 12 Marca o godz.20.00 będzie program o zatonięciu"Wilhelma Gustloffa"
Cytuję: "W lodowatych wodach Bałtyku spoczywa wrak niemieckiego liniowca, którym tysiące Niemców uciekało przed posuwającą się na zachód Armią Czerwoną. Statek został zatopiony przez trzy rosyjskie torpedy i nigdy nie dopłynął do celu."
O godz.21.00 program pt"Duchy Bałtyku" Cytat:" Podczas operacji Hannibal (styczeń - maj 1945), ewakuowano z regionów nadbałtyckich w głąb Niemiec ponad dwa miliony niemieckich cywilów. Humanitarna akcja pochłonęła tysiące ofiar. Zatonęło 250 statków i zginęło 40 tysięcy ludzi."
 
Jarek z Wrzeszcza 

Dołączył: 14 Cze 2004
Posty: 841
Wysłany: Sro Mar 22, 2006 3:59 pm   

Zauważyłem, że poglądy Ponurego nie są wśród Was (części? większości?) szczególnie popularne – fakt, Ponury przy takich tematach trochę lubi się pienić, ale w jednym się z nim zgodzę: tragedia, cierpienie i doświadczone okrucieństwo jest faktem, ale nie powinniśmy nigdy zapominać o historycznym kontekscie i skali poszczególnych wydarzeń. Storpedowanie 'Gustloffa' to niewątpliwie ogromna tragedia, podobnie jak zrzucenie bomb na Hiroszimę i Nagasaki czy naloty dywanowe na miasta takie jak Drezno, ale pamiętajmy jednocześnie dlaczego do tej wojny doszło, jaka to wojna była i kto – poza obozami zagłady itp. - dopuścił się takich zbrodni, jak np. zatopienie City of Benares czy wydania tzw. Laconia-Befehl. Takie jednostronne, wyrwane z kontekstu ujmowanie zagadnień związanych z II wojną światową doprowadzić może do totalnego wykrzywienia obrazu i zaraz się okaże, że kat był ofiarą... Tak to trochę wygląda w niektórych spośród toczonych tu dyskusji...

No, to teraz mi się dostanie... :hihi:
_________________
Kup moją najnowszą książkę "Wrzeszcz dla początkujących i średnio zaawansowanych"!
 
fritzek 
THE BEST-IA


Dołączyła: 20 Sie 2004
Posty: 1078
Wysłany: Sro Mar 22, 2006 4:23 pm   

Yarecque napisał/a:
Zauważyłem, że poglądy Ponurego nie są wśród Was (części? większości?) szczególnie popularne – fakt,

A zauważyłeś fakt, że Ponury wyleciał z forum? :wink:
_________________

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk