Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Skąd się wzięły nazwy gdańskich ulic
Autor Wiadomość
Pietrucha 
onomasta-gangsta
Pietruszy


Dołączył: 07 Gru 2003
Posty: 1307
Wysłany: Pon Lis 08, 2004 10:39 pm   Nazwy miejscowe Trójmiasta

Witam!
W tym roku szkolnym tak sie składa, że pisze mature. Jest to nowa matura(niestety), której zasady bardzo się zmieniły w porównaniu do ostatnich lat.W tym poście chodzi mi konkretnie o egzamin ustny z polskiego. Będzie to prezentacja trwająca około 15 minut, na której mam przedstawic konkretny temat, który poznałem we wrześniu. Brzmi on następujaco:
Przedstaw pochodzenie nazw miejscowych Trójmiasta(np. dzielnic, ulic), wykorzystujac zebrany przez siebie materiał językowy . Do tematu należy podejść przedewszystkim od strony językowej, ale i inne aspekty są ważne.

Miałem zamiar wziąść się za to wcześniej, ale zawsze "coś" zmuszało mnie do przesunięcia terminu. Dzisiaj postanowiłem zainaugurować przygotowania tym postem :D

Chciałbym wykorzystać ten wątek do konsultacji z Wami róznych problemów, zagadnień, czasami prosić o radę itp. Myśle, że moge na Was liczyć.
_________________
Peter von Danzig
Ostatnio zmieniony przez Pietrucha Wto Lis 09, 2004 3:33 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Pon Lis 08, 2004 10:46 pm   

Na nas zawsze możesz liczyć :)
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pon Lis 08, 2004 10:53 pm   

Z przyjemnością pomożemy. Czy to temat dla wszystkich, bo Mexa też o tym pisała..? jeśłi tak, to nie zazdroszczę komisjom!
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pon Lis 08, 2004 11:11 pm   

Służę pomocą i radą.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Wto Lis 09, 2004 9:12 am   

Mexa napisał/a:
Zaopatrzyłam się już w Miasto Magicznych Przestrzeni Sampa, pozbierałam kilka artykułów i chyba to powinno zaspokoić moje potrzeby (oby)

Uprzedzamy że u Sampa jest sporo błędów i nawet dezinformacji. Trochę wypunktowaliśmy w jednym z wątków:
http://www.forum.dawnygda...p?t=316&start=0
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Wto Lis 09, 2004 12:39 pm   

Mexa napisał/a:
Ale generalnie obie wydane są właśnie po szwabsku,


A mnie sie wydawało, że po niemiecku. Szwabia raczej nie była nigdy jakos specjalnie powiązana z Gdańskiem, więc przypuszczam, że po szwabsku w ogóle niczego o Gdańsku nie wydano.
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Wto Lis 09, 2004 1:49 pm   

A jak to jest z tym jezykiem szwabskim, czy on bardziej roznil sie od niemieckiego niz ten, ktory byl uzywany w Gdansku, czy mniej?

Dla zainteresowanych, slownik gdansko-niemiecki mozna znalezc na stronie Jessnera: Plattdütsch, min Moadersproak
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Wto Lis 09, 2004 2:08 pm   

Myślę, że nie powinniśmy nazywać języka niemieckiego "szwabskim", ponieważ określenie to ma zabarwienie bardzo pejoratywne. Sam tak kiedyś tu zrobiłem i bardzo się tego wstydzę.
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Wto Lis 09, 2004 2:24 pm   

Cytat:
Myślę, że nie powinniśmy nazywać języka niemieckiego "szwabskim"
Oczywiscie, w koncu Szwabia to nie to samo co Niemcy, choc wielu ludzi tego nie jest w stanie pojac. A skad wzielo sie pejoratywne okreslenie "Szwaby" itp. nie wiem, moze ktos mnie oswieci?
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Pietrucha 
onomasta-gangsta
Pietruszy


Dołączył: 07 Gru 2003
Posty: 1307
Wysłany: Wto Lis 09, 2004 3:46 pm   

Cytat:
Z przyjemnością pomożemy. Czy to temat dla wszystkich, bo Mexa też o tym pisała..? jeśłi tak, to nie zazdroszczę komisjom!


Poloniści z każdej szkoły wymyślają tematy i przesyłają je do zatwierdzenia gdzieś do Warszawy chyba. Można było nawet samemu wymyślić temat i dać do zatwierdzenia, ale jak zawsze za późno nas poinformowano. Teoretycznie każda szkoła ma swoje tematy, ale oczywiście wiele się powtarza. Ten który ja mam jest troche inny od tego co ma Mexa, dlatego załozyłem osobny temat. Jej dotyczy, z tego co zrozumiałem tylko ulic Gdańska. Mój zaś nazw miejscowych całego Trójmiasta, nie tylko ulic, ale i dzielnic oraz innych miejsc. Np. Pachołek - to chyba również nazwa miejscowa.
_________________
Peter von Danzig
 
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Wto Lis 09, 2004 4:10 pm   

Pietrucha napisał/a:
Mój zaś nazw miejscowych całego Trójmiasta, nie tylko ulic, ale i dzielnic oraz innych miejsc. Np. Pachołek - to chyba również nazwa miejscowa.


Te nazwy do wyjasnienia sam sobie znajdujesz, czy masz narzucone? Może podaj liste nazw, dla których potrzebujesz pomocy? Co prawda ja w porównaniu z innymi tu obecnymi wiem niewiele i równie niewiele mam źródeł. Ale czasem bywa i tak, że nawet taki laik jak ja ma lub wie coś ciekawego, wartego uwagi.
 
Mexa 

Dołączyła: 31 Paź 2004
Posty: 44
Wysłany: Sro Lis 10, 2004 4:39 pm   

Grün napisał/a:
Myślę, że nie powinniśmy nazywać języka niemieckiego "szwabskim", ponieważ określenie to ma zabarwienie bardzo pejoratywne. Sam tak kiedyś tu zrobiłem i bardzo się tego wstydzę.

Przepraszam urażonych, po tej małej burzy też zaczynam się wstydzić..

Co do mojego tematu to w pełni brzmi następująco:
"Omów pochodzenie nazw ulic i dzielnic Gdańska lub nazw miejscowych twojego regionu"
Ja skupiam się tylko na ulicach. Przy tym temacie nie ma niczego narzuconego z góry, gdyż nawet nie ma określonych kanonów takiej prezentacji. Dlatego jest to praca zdecydowanie badawcza.

Pietrucha tak z ciekawości, to z której szkoły jesteś?
 
 
Pietrucha 
onomasta-gangsta
Pietruszy


Dołączył: 07 Gru 2003
Posty: 1307
Wysłany: Sro Lis 10, 2004 6:07 pm   

Dokładnie, ja mam temat i już, a co z nim zrobie moj sprawa. Mexa, nasze tematy są właściwie takie same, troszke inaczej swormułowane. Chodze do Conradinum, a Ty?
_________________
Peter von Danzig
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sro Lis 10, 2004 6:30 pm   

Pietrucha, tak a propos Conradinum obiło Ci sie o uszy nazwisko Bucholc? I jeszcze dwie osoby Grugiel od polskiego i Kuropatwińska od fizyki - uczyli prawie 20 lat temu, pracują tam jeszcze?
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Mexa 

Dołączyła: 31 Paź 2004
Posty: 44
Wysłany: Sro Lis 10, 2004 7:11 pm   

Cytat:
Chodze do Conradinum, a Ty?


Ja jestem z XX LO :wink:
_________________
Dzięki Mikołaj! Fajna perspektywa, szczególnie zdjęcia robione z okien :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk