Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Liga Gdańskich Architektów
Autor Wiadomość
parker 


Dołączyła: 08 Wrz 2004
Posty: 4927
Wysłany: Nie Paź 31, 2004 8:59 pm   Liga Gdańskich Architektów

"Wprost" opublikował ranking polskich architektów.
Gdańskich - ani ludzi, ani budynków w nim nie uświadczysz...

Najpiękniejszy dom świata
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Nie Paź 31, 2004 10:17 pm   

Dlaczego mnie to wcale nie dziwi?
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Nie Paź 31, 2004 10:40 pm   

No właśnie, dlaczego? Chyba już to przedyskutowaliśmy.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
parker 


Dołączyła: 08 Wrz 2004
Posty: 4927
Wysłany: Nie Paź 31, 2004 10:42 pm   

Nie chodzi o to, że wracam do tematu (drażliwego nieco ;)
W artykule pojawiło się kilka ważnych zdań - rzeczy oczywistych dla ludzi z branży, dla innych - niekoniecznie ....
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Nie Paź 31, 2004 10:46 pm   

Cytat:
Nie chodzi o to, że wracam do tematu (drażliwego nieco ;)

Ależ temat jak najbardziej na czasie. Tylko dlaczego nie wspomnieli słowem o City Forum :hmmm: Macie jakieś podejrzenia? :hihi:
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
parker 


Dołączyła: 08 Wrz 2004
Posty: 4927
Wysłany: Nie Paź 31, 2004 10:51 pm   

Bo City Forum... wiadomo.

Dla mnie kluczowe w artykule są fragmenty:
"Na świecie jest prawidłowością, że to inwestycje publiczne dają architektom największe możliwości, a co za tym idzie - sławę i prestiż"

"Wiele wskazuje na to, że w najbliższych kilku latach nie będzie spektakularnych inwestycji. Z tego powodu grozi nam pokoleniowa luka. Oczywiście młodzi będą konkurować z mistrzami o zlecenia od developerów i część z nich nie zejdzie poniżej przyzwoitej średniej, ale nie będą raczej mieli okazji przygotowywać projektów przełomowych."

"BUW i Sąd Najwyższy (...), biurowce Focus i LOT (...) okazały się też szczytem finansowych możliwości inwestorów. Dlatego czołówka krajowych architektów specjalizuje się dziś w tworzeniu apartamentowców i osiedli."
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Nie Paź 31, 2004 11:09 pm   

No skoro czołówka robi apartamentowce i osiedla, to nie ma się dziwić pomysłom, jakie prezentuje, do zbudowania w środku Miasta, ogon.
 
 
bassa 
matecznik


Dołączyła: 16 Mar 2004
Posty: 1202
Wysłany: Pon Lis 01, 2004 2:29 pm   

Właściwie powinnam siedziec cicho w Tym Temacie, jako że basse bardziej interesuja ulotne ślady ludzi i pomysłów (Macierz Szkolna !!!Prasa gdańska !!!!) niż zaklęte w kamień, cegłę i szkło umiejętności.Jednakowoż proponuję wystawić czujki, które niedopuszcza do nabycia przez Gruena ostatniego nr. FOCUS i obejrzenia fot pochwalanych przez czołówke arch. - nowych obiektów muzealnych, kulturalnych i miejskich.Gruen, ja Cie proszę...nie ogladaj!
(swoja drogą, jeśli tak ma wygladać nowa Wyspa Spichrzów to ja wole mieszkaniówkę i warzywniaki...nie instytucje kultury tam !
Wrzeszczanie wybuduja moze Mur Chiński i dokonaja secesji ??? I rogatki -zoll sie ustawi...)
_________________
bassa z matecznika (Wrzeszcz)
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pon Lis 01, 2004 3:09 pm   

Cytat:
to ja wole mieszkaniówkę i warzywniaki...nie instytucje kultury tam

Porządny warzywniak zawsze jest lepszy od skrzyżowania eksperymentalnej szklarni z wyrzutnią rakiet balistycznych :hihi:
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Dziki REX 


Dołączył: 05 Paź 2004
Posty: 257
Wysłany: Pon Lis 01, 2004 9:18 pm   

W tym rankingu praktycznie wyłącznie widać Warszawe z nielicznymi wyjątkami jak świetny oddział BRE banku w Bydgoszczy, który pewnie kością w gardle by tu stanął wielu z was. Jeśli chcecie znać moje zdanie czemu nie ma nas w tym rankingu to po pierwsze z powodu, że nie ma u nas takich pieniędzy jak w Warszawie a po drugie inwestorzy boją się budować w Gdańsku z powodu konserwatora zabytków. I nie chodzi tu o to aby budować zdala od zabytkowej częsci bo akurat dla nich dzielnice takie jak wrzeszcz czy przymorze nie są bardziej atrkacyjne niż centum lublina lub kielc. Zysk może przynieść inwestowanie głównie w śrudmieściu a tu niestety nie wolno. Brak poprostu odwagi. To nas niszczy.

Skoro powołujecie się na wymienione obiekty i ich twórców powinniście widzieć o czym mówicie.

BRE bank Bydgoszcz. Obecnie nowa wizytówka miasta. Architektura, która swoją klasą przewyższyła wszystko co w tym mieście w całej jego histori powstało.



Stara Papiernia w Konstancinie




Stary Browar Poznań (przebudowane budynki po dawnym browarze w Poznaniu) (Mall, Galerie Stuki, Biura, Teatr)


_________________
Jestem gupi i wszyscy bardzo mnie rzałują!
 
Marek Z 

Dołączył: 12 Sty 2004
Posty: 1753
Wysłany: Pon Lis 01, 2004 9:41 pm   

Cytat:
Zysk może przynieść inwestowanie głównie w śrudmieściu a tu niestety nie wolno. Brak poprostu odwagi. To nas niszczy.

Skoro sam mówisz, że to Was niszczy, moze po prostu spójrzcie na historyczne Śródmieście Gdańska oczami kogoś, kto kocha i szanuje historię, wtedy nie będzie mu żaden Konserwator rzucał kłód pod nogi.
Cytat:
Architektura, która swoją klasą przewyższyła wszystko co w tym mieście w całej jego histori powstało.

Chyba trochę przesadzasz...
 
parker 


Dołączyła: 08 Wrz 2004
Posty: 4927
Wysłany: Pon Lis 01, 2004 9:45 pm   

Cytat:
Cytat:
Architektura, która swoją klasą przewyższyła wszystko co w tym mieście w całej jego histori powstało.

Chyba trochę przesadzasz...


Bydgoszcz jest dość brzydka, z tego co mi się kojarzy ;)
_________________
Czyż nie rozumie pan, że wszystko, co piękne w architekturze, osiągnięto już dawno temu? Zostało to autorytatywnie stwierdzone. (Ayn Rand "Źródło")
 
Dziki REX 


Dołączył: 05 Paź 2004
Posty: 257
Wysłany: Pon Lis 01, 2004 9:54 pm   

Cytat:
koro sam mówisz, że to Was niszczy, moze po prostu spójrzcie na historyczne Śródmieście Gdańska oczami kogoś, kto kocha i szanuje historię, wtedy nie będzie mu żaden Konserwator rzucał kłód pod nogi.


Nasz wszystkich, bo gdańsk staje się prowincją. Miejscem dla emerytów i turystów. Trzeba być zaślepionym by tak wielbić miasto któego już nie ma i zabijać te które jest przez swój konserwatyzm. Ten konserwatyzm odstrasza podobnie jak pseudoekolodzy. To dwie najbardziej destrukcyjne siły niszczące architekturę w tym kraju. Zpobaczcie na wyróżnione przykłądy, które zostały uznane za największe działa architektury ostatnich loat w tym kraju. Większosć z nich stoi w sąsiedztwie historycznych obiektów lub wręcz powstała z ich przebudowy. U nas nie ma takich przykładów a nawet jak są to powstały z kompromisu pomiędzy tym co chciał architekt a tym co dał konserwator zabytków przy udziala bardzo małego kapitału. W zasadzie wszystko co nowe w Śrudmieściu to kaszana z tego właśnie powodu. Już niedługo jednak GE Capital Bank otrząsnie nas z tego mam nadzieję. Ruszy też budowa Nowego Miasta. Podobnie jak wy chciałbym aby małomiasteczkowa miniona dekada w histori naszego miasta się skończyła.

Cytat:
Chyba trochę przesadzasz...

Bynajmniej. Te spihrze stały się tak wyrazistym symbolem Bydgoszczy jak Pałack Kultury dla Warszawy. Są przy tym jednak doskonale wpisane w skalę miejsca i jego atmosferę.
Prawdopodobnie nie znaleźlibyście w Bydgoszczy mieszkańca, któremu by się nie podobały ale gdyby takie spichrze stanły u nas na wyspie ruin i krzaczorów odrazu znalazł by się szereg malkontentów. Ja bym się wcale nie obraził.
_________________
Jestem gupi i wszyscy bardzo mnie rzałują!
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pon Lis 01, 2004 10:42 pm   

No comment!
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Marek Z 

Dołączył: 12 Sty 2004
Posty: 1753
Wysłany: Wto Lis 02, 2004 12:01 am   

Cytat:
Trzeba być zaślepionym by tak wielbić miasto któego już nie ma i zabijać te które jest przez swój konserwatyzm.

Dokładnie, masz rację. Większość z nas, uczestników forum JEST zaślepiona, wielbiąc Miasto, właśnie TO, KTÓREGO NIE MA - przez szacunek do historii, do tamtej kultury, do dziedzictwa narodów, które je tworzyły i - jak mówisz - staramy się zabijać (nie, to złe słowo) - staramy się walczyć z wszelkim lobby wciskającym nam szklano - stalowe koszmary w obrębie historycznego Śródmieścia.
Cytat:
Już niedługo jednak GE Capital Bank otrząsnie nas z tego mam nadzieję. Ruszy też budowa Nowego Miasta.

Nowe Miasto ? Jak najbardziej. Tam jest doskonałe miejsce na proponowane przez postmodernistycznych projektantów budowle. Zresztą nie tylko tam. Jest w obrębie Gdańska wiele miejsc gdzie mogą one powstać.
Przypominam raz jeszcze: To Forum nazywa się DAWNY GDAŃSK i wydaje mi się, że stwierdzenia typu:
Cytat:
gdyby takie spichrze stanły u nas na wyspie ruin i krzaczorów odrazu znalazł by się szereg malkontentów.

nie mają sensu.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk